Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Filloi Seminari i 28-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Shko poshtë

Filloi Seminari i 28-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare Empty Filloi Seminari i 28-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Mesazh nga Agim Gashi Tue Aug 18, 2009 1:02 am

PRISHTINË,17 GUSHT 2009-Me një ceremoni solemne sot në ora 11:00 në Sallën e Kuqe të Fakultetit të Filologjisë në Prishtinë, filloi punimet Seminari i 28-të Ndërkombëtar për Gjuhën,Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Fillimisht fjalën hyrëse e mori Drejtori i seminarit, Liman Matoshi, i cili foli për historikun dhe rëndësinë e këtij seminari, më pas me fjalë rasti përshëndetëse u paraqiten edhe Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, rektori i UP-së Mujë Rugova, Besim Bokshi, kryetari ASHAK-ut, si dhe Nuhi Rexhepi, dekan i Fakultetit Filologjik në Prishtinë. Sivjet do të jenë dy tema kryesore të Seminarit: “Shqipja e folur dhe shqipja standarde” dhe ”Romani i sotëm shqiptar” ku në dy ditët e fundit do të paraqiten me kumtesat e tyre shumë studiues nga Kosova, Shqipëria si dhe albanologë nga e mbarë bota pjesëmarrës në këtë seminar.
Hajdin ISLAMI
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi