Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dosje:NËNTË TË AKUZUARIT: E TËRË AKTAKUZA MONTIM I RËNDË

Shko poshtë

Dosje:NËNTË TË AKUZUARIT:  E TËRË AKTAKUZA MONTIM I RËNDË Empty Dosje:NËNTË TË AKUZUARIT: E TËRË AKTAKUZA MONTIM I RËNDË

Mesazh nga Agim Gashi Thu Oct 01, 2009 10:31 am

NËNTË TË AKUZUARIT: E TËRË AKTAKUZA MONTIM I RËNDË



Sot, 30 Shtator 2009, kanë përfunduar me deklaratat e tyre mbrojtëse të nëntë të akuzuarit shqiptarë nga lista e shtatëmbëdhjetë të rradhiturëve në AKTAKUZË të cilën e ka ngritur Prokuroria për Krime Lufte e Republikës së Serbisë.

Në datën 23 Shtator 2009, në Gjyqin e Qarkut në Beograd ka filluar procesi gjyqësor kundër këtyre shtatëmbëdhjetë shqiptarëve të Luginës së Preshevës të quajtur si “GRUPI I GJILANIT”, kinse ish-pjestarë të UÇK-së nën akuzën se kanë kryer krime lufte kundër 51, përkatësisht 59, përkatësisht 80 serbëve dhe jo-shqiptarëve të tjerë në Gjilan e rrethinë.

Para kësaj Gjykate u nxorrën,së pari AGUSH MEMISHI, më 24, 25 dhe 28 Shtator, mandej FATON HAJDARI po më 28 Shtator, AHMET HASANI më 28 dhe 29 Shtator, NAZIF HASANI më 29 Shtator kur edhe iu përkeqësua gjendja shëndetësore e që së bashku me SAMET HAJDARIN, FERAT HAJDARIN, KAMBER SAHITIN, SELIMON SADIKUN dhe BURIM FAZLIUN e kryen sot më 30 Shtator.

Të nëntë këta djem nga Presheva hodhën poshtë çdogjë të shkruar në AKTAKUZË si fundekrye të rrejshme, të montuar dhe të improvizuar. ATA në mbojtjen e tyre, që në paraqitjen e parë nxorrën në pah se ky është tërësisht një process i montuar politik. ATA para trupit gjykues serb treguan për BRUTALITETIN e pashembullt e çnjerëzor të njësive speciale të xhandarmërisë serbe të ushtruar ndaj tyre dhe familjeve të tyre.



Gjyqi kundër tyre vazhdon të Hënën, 5 Tetor 2009, me paraqitjen e dëshmitarëve të pare.



30 Shtator 2009

LKSH

Orhan Rexhepi


NAZIF HASANIT I PËRKEQËSOHET GJENDJA SHËNDETËSORE, NDËRPËRITET GJYKIMI PËR SOT


Sot më 29 Shtator 2009 në Gjyqin e Qarkut në Beograd ka vazhduar gjykimi kundër nëntë, përkatësisht shtatëmbëdhjetë djemëve shqiptarë që akuzohen për krime lufte ndaj serbëve dhe joshqiptarëve të tjerë të cilët janë arrestuar më 26 Dhjetor 2008 nga ana e xhandarmerisë serbe, në mënyrën më brutale të mundshme.
Ahmet Hasani ka përfunduar fjalën e tij mbrojtëse duke e hedhur poshtë çdo gjë që shkruan në AKTAKUZË. Ai tha se dëshmitarin bashkëpuntorë “Bozhur 50” (shqiptarë nga Presheva) nuk e njeh fare prandaj edhe çdo gjë që ka thënë ky dëshmitarë në deklaratën e tij është një gënjeshtër e madhe. Pastaj para Gjykatës është nxjerrur Nazif Hasani, të cilit pas rreth një orë e gjysmë mbrojtjeje iu është përkeqësuar gjendja shëndetësore dhe Gjykatësja është detyruar të ndërprejë sencën gjyqësore. Besohet se pas kontrollit dhe intervenimit mjekësor, nesër do të vazhdojë gjykimi.


EDHE FATON HAJDARI QENDRON FORTË PARA GJYKATËS SERBE

Prokuroria për Krime Lufte e Republikës së Serbisë, Gjyqi i Qarkut në Beograd ka vazhduar dje (28 Shtator 2009) gjyqin kundër nëntë, përkatësisht shtatëmbëdhjetë shqiptarëve të Luginës së Preshevës të quajtur si “Grupi i Gjilanit” kinse ish-pjestarë të UÇK-së. Para kësaj Prokurorie pas Agush Memishit është nxjerrur Faton Hajdari. Ai ka dhënë përgjigje të forta dhe fundekrye të argumentuara, ka hedhur poshtë AKTAKUZËN si krejtësishtë të rrejshme. Edhe për Fatonin dëshmitari bashkëpuntorë “Bozhur 50”(shqiptarë nga Presheva) ka qenë dhe është një hajdut e manipulant dhe gënjeshtar i pashoq dhe i pashembullt. Ai gjithashtu ka sqaruar gjërë e gjatë për brutalitetin çnjerëzorë të ushtruar ndaj tij nga ana e xhandarmerisë, policisë si dhe gardianëve në Burgun qendëror të Beogradit.

Gjyqi mëpastaj ka vazhduar me Ahmet Hasanin. Ai do të merret në pyetje edhe sot.

LKSH – Agush Memishi i pari para gjykatës serbe, prokuroria dështon para fakteve

Dje e pardje, në Gjyqin e Qarkut në Beograd nga ana e Prokurorisë për krime lufte ka vazhduar procesi gjyqësor kundër nëntë, përkatësisht shtatëmbëdhjetë të akuzuarve shqiptarë nga Presheva e Bujanoci.
I pari para trupit gjykues është paraqitur Agush Memishi i cili është marrë në pyetje rreth shtatë orë. Ai gjatë FJALËS së tij me argumente të njëpasnjëshme dëshmoi fuqishëm se AKTAKUZA është krejtësisht politike dhe fundekrye e rrejshme. AGUSHI së bashku me Avokatët mbrojtës hodhi poshtë sidomos “RRENAT E RËNDA ASTRONOMIKE” të dëshmitarit të mbrojtur “Bozhur 50” (shqiptarë nga Presheva). Ai kah fundi i fjalës së tij krijoji situate krejtësisht të re saqë tashmë edhe vet Prokurori erdhi në pozitë për t’u mbrojtur para Avokatëve mbrojtës.

Të hënën vazhdon gjykimi.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi