Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shuhet Enver Shehu, një prej ikonave bardheblu

Shko poshtë

Shuhet Enver Shehu, një prej ikonave bardheblu Empty Shuhet Enver Shehu, një prej ikonave bardheblu

Mesazh nga Agim Gashi Sun Oct 25, 2009 2:58 am

Ndahet nga jeta një prej emrave më të famshëm të Tiranës

Nga Erald Kodheli, Shqip

Ndahet nga jeta Enver Shehu, një prej emrave më të mëdhenj në historinë e klubit SK Tirana, por edhe një prej njerëzve që ka lënë gjurmë në futbollin shqiptar. Ish-lojtari i famshëm i bardhebluve dhe i Kombëtares, i cili ka punuar edhe si trajner në ekipin kryeqytetas, ndërroi dje jetë për shkaqe natyrale. Në janar të këtij viti, festoi 75-vjetorin e lindjes, ku përveç figurave të njohura të futbollit shqiptar dhe zyrtarëve të Federatës Shqiptare të Futbollit, ai u nderua edhe nga prezenca e Presidentit të Republikës, Bamir Topi. Shehu ishte një prej lojtarëve kryesorë të Tiranës të viteve ‘60 (në atë kohë skuadra mbante emrin 17 Nëntori). Ai e nisi karrierën si futbollist në vitin 1954 me Luftëtarin e Shkollës së Bashkuar dhe pas një sezoni u transferua te 17 Nëntori ku luajti deri më 1963-shin. Në vitin 1958 ai u shpall edhe golashënuesi më i mirë i kampionatit, me tetë gola të realizuar në 14 ndeshje, çmim të cilin e ndau me lojtarin e Partizanit, Refik Resmja.

Edhe pse ka qenë një prej lojtarëve më të spikatur në vend, madje duke luajtur edhe një ndeshje me Kombëtaren shqiptare ku ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit, Enver Shehu ka qenë më i suksesshëm në karrierën si trajner. Në vitin 1964, vetëm një vit pasi i dha lamtumirën futbollit të luajtur në fushë, ai u emërua si ndihmës i trajnerit Myslym Alla. Në këtë detyrë, të cilën Shehu e mbajti deri në vitin 1970, skuadra fitoi katër tituj kampionë. Ka qenë një prej zërave më të fortë në ambientet bardheblu, që kanë pretenduar heqjen pa të drejtë të titullit kampion në sezonin 1966-1967. Vetëm katër javë përpara mbylljes së kampionatit, Tirana (e cila pretendonte titullin) dhe Partizani (që nuk kishte objektiva) u përjashtuan nga Komisioni Shtetëror i Sporteve, pas një sherri në dhomat e zhveshjes ndërmjet Osman Memës dhe Agim Dizdarit. Në vitin 1971 u emërua trajner i parë i Tiranës, ku punoi deri më 1973-shin. Karriera sportive e Shehut ishte e lidhur ngushtë me klubin bardheblu, ku ai rikthehet si trajner në vitin 1980. Eksperienca si futbollist, stazhi 6-vjeçar si zv/trajner dhe dy vitet që drejtoi ekipin i shërbyen pa masë në tentativën e dytë si teknik. Në fakt, gjatë periudhës 1980-1987, ai ndërtoi një skuadër të jashtëzakonshme, ndoshta më të mirën në historinë e klubit. Nën drejtimin e tij, 17 Nëntori i atëhershëm u shpall tri herë kampion i Shqipërisë dhe fitoi katër Kupa. Por, përveç trofeve, që padyshim kanë rëndësinë e tyre, merita më e madhe e Shehut ishte krijimi i të ashtuquajturit "brezi i artë" i Tiranës, me lojtarë si Agustin Kola, i ndjeri Arben Minga, Shkëlqim Muça, Mirel Josa, Sulejman Mema e shumë të tjerë, që më pas krijuan boshtin e Kombëtares në ato vite. Përveç ish-lojtarëve të kohës, futbollistëve të stërvitur prej Shehut dhe përfaqësuesve të klubit Tirana, homazhe në familjen Shehu bëri edhe një delegacion i FSHF-së, i kryesuar nga presidenti Armand Duka.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi