Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Berisha: Më 8 dhjetor, të gjithë në shesh

Shko poshtë

Berisha: Më 8 dhjetor, të gjithë në shesh Empty Berisha: Më 8 dhjetor, të gjithë në shesh

Mesazh nga Agim Gashi Sun Dec 06, 2009 10:31 pm

Berisha: Më 8 dhjetor, të gjithë në shesh

Berisha: Më 8 dhjetor, të gjithë në shesh Bera

Kryesia e Partisë Demokratike e Tiranës është mbledhur të dielën për të diskutuar mbi organizimin e festimeve që do të zhvillohen më 8 dhjetor në sheshin “Skënderbej” në Tiranë.
Partia Demokratike fton të gjithë shqiptarët për të festuar 19-vjetorin e rrëzimit të komunizmit dhe arritjet e deritanishme të vendit në arenën ndërkombëtare. Vetë kryetari i PD-së, njëkohësisht kryeministër Sali Berisha nga podiumi i kësaj kryesie ftoi të gjithë qytetarët të festojnë 8 dhjetorin, “ditën që ndau epokën për shqiptarët”- siç e cilësoi Berisha.
“Më 8 dhjetor – tha Berisha- të mblidhemi të gjithë në sheshin “Skënderbej” për të nderuar të rinjtë të cilët u përballën në rrugët e kryeqytetit me diktaturën më të egër që Evropa kish njohur ndonjëherë.”
Kryetari i PD-së tha se më 8 dhjetor 1990 u shemb muri i Berlinit në Tiranë. “Ftoj të gjithë shqiptarët pavarësisht nga bindjet partiake që i besojnë pluralizmit dhe që ëndrra më e bukur është familja evropiane, të bashkohemi në sheshin “Skënderbej” për të festuar një ditë ndër më të mëdhatë në historinë e kombit tonë”
Kreu i qeverisë vuri në dukje se këtë 8 dhjetor shqiptarët e festojnë më krenarë se kurrë, e festojmë si anëtarë të NATO-s, si një vend për të cilin Bashkimi Evropian ka firmosur kërkesën për anëtarësim në këtë organizëm, e festojnë në prag të liberalizimit të lëvizjes së lirë në mbarë Evropën.
Për të kujtuar lëvizjen studentore të dhjetorit 1990 janë parashikuar të gjithë elementët e një feste madhështore. Kënga, ndriçimi, fishekzjarrët janë pjesë të dekorit të kësaj feste, me të cilën partia e mazhorancës do t’i krijojë një imazh tjetër sheshit “Skënderbej”, përkundër imazhit të protestave të opozitës.
Grupe të njohur këngëtarësh mes të cilëve edhe finlandezët e “Sunrise Avenue” do të ngjiten në skenë për t’i dhënë më tepër gjallëri festës së demokratëve. Bëhet e ditur se në këtë festë të 8 dhjetorit janë ftuar të gjithë, duke pasur parasysh këtu themeluesit e dikurshëm, anëtarët e PD-së, simpatizantët e saj.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi