Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjakush Tana: Suzana GERVALLA : RREK LOTESH TË BININ NGA QIELLI

Shko poshtë

Gjakush Tana: Suzana GERVALLA : RREK LOTESH TË BININ NGA QIELLI Empty Gjakush Tana: Suzana GERVALLA : RREK LOTESH TË BININ NGA QIELLI

Mesazh nga Agim Gashi Thu Jun 03, 2010 1:39 am

Gjakush Tana: Suzana GERVALLA : RREK LOTESH TË BININ NGA QIELLI 9424_1142799572050_1289294870_30360555_6331800_n

Gjakush Tana: Suzana GERVALLA : RREK
LOTESH TË BININ NGA QIELLI
Gjakush Tana: Suzana GERVALLA : RREK LOTESH TË BININ NGA QIELLI 30433_133044600043872_100000149972946_376003_4260902_n
Si koment per gjith keto vjerasha te bukura qe po na i falni po ju
shkruaj disa vargje te mija.


Ndiej rrek lotesh te binin nga qielli im
Une harova vete vehten, se dija me c'eshte e verteta
Haroja kure shihja nje rreze te puthte nje jete te rreme... Shiko më
shumë
Dhe kete dashuri te mplakur
Dua te bej magji qe ti te kesh edhe nje jete ma shume
Se ti ne zamrn time ishe vete zjare,vete engjell,vete hije
Por tani ne kujtimet e mija qe me bejn shoqeri
Ti je vetem nostalgji dhe une nuk dua ta kuptoj ate
Nuk dua ta pranoj se s'do te kem me
Do ta ipja henen dhe ca fije te arta
Do ti ipja gjith ditet e mija qe tani po i kaloj ne vetmi
Se ty ta dhash qeshjen time te fundit
Tu binda deri sa vdiqe
Por ti ma more me vete edhe driten e syve
Dhe me la ne kete eresir te ndyre
Ty ta dhash edhe shpirtin
Ti dhash yjet dhe te bera te qeshje
Ta dhash driten qe ne eresire mos te humbasish
Do te doja qe ta shuaj dhimbjen time ne perqafimin tende sikur te vije
se paku ne endrat e mija
Ps. Autorja e vargjeve , Suzana Gërvalla, ne shenje nderimi, perkrahjeje
dhe motivi, me bashkangjiti keto vargje te saj tek poezia ime! E
Falnderoj !

Por, duke pa gjithe brendine e kesaj lirike kaq domethense, jam i
mendimit, se prurjet e tilla, sado qe shkruhen nga gjendje te tilla, apo
ruhen , ato kane nevoje te dalin ne publikim. E para se kane mesazhin
qe ka shume madheshti, dhe

e dyta, se dedikimi i tille, na jep nje pamje heroike te mbijeteses ,
ne raport me gjithe ato ndodhi.

Personalisht, keto vargje me kane lene mbresa per stilin e te shkruarit,
dhe perkujdesjen qe pati poetja , per personin , gjegjesisht per
krijuesin gjeni, qe i mungoi edhe asaj, por edhe popullit! Aii ishte,
martiri i idealit dhe moralit, heroi, Jusuf Gervalla!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi