Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fadil Demaku:Edhe natyra është në anën e gjeneratës së re. Pse të mos jemi edhe ne me Frymen e Re !?

Shko poshtë

Fadil Demaku:Edhe natyra është në anën e gjeneratës së re. Pse të mos jemi edhe ne me Frymen e Re !? Empty Fadil Demaku:Edhe natyra është në anën e gjeneratës së re. Pse të mos jemi edhe ne me Frymen e Re !?

Mesazh nga Agim Gashi Mon Feb 14, 2011 10:07 pm

Fadil Demaku:Edhe natyra është në anën e gjeneratës së re. Pse të mos jemi edhe ne me Frymen e Re !?
Fadil Demaku:Edhe natyra është në anën e gjeneratës së re. Pse të mos jemi edhe ne me Frymen e Re !? 174340_100001261885125_5041991_n

Për mua Ibrahim Rugova është truri i Pavarësisë së Kosovës, ndërsa Adem Jashari zemra e saj edhe kur deklaroj se



Fadil Demaku:Edhe natyra është në anën e gjeneratës së re. Pse të mos jemi edhe ne me Frymen e Re !? 168985_164311516954243_100001261885125_379871_8118623_n


Edhe natyra është në anën e gjeneratës së re
Pse të mos jemi edhe ne antarë të Frymës së Re!



E dij, shumë prej jush, miq të nderuar, do të më gjykoni për lëvizjet e mia në kërkim të identitetit tim politik kombëtar nga Amerika e largët, që e llogarisni si "djep i demokracisë".
Ka edhe të atillë që mendojnë se ne nga diaspora nuk i kuptojmë mirë lëvizjet e brendshme politike në atdhe.
Një gjë duhet ti jetë e kjartë secilit;
Ne me shpirtë e duam një Kosovë demokratike edhepse politika nuk don shpirt.
Partitë e tashme aktuale dhe më të votuara në skenën publike kosovare, si duket kanë kryer shkollën e njejtë politike të interesave të individëve dhe grupeve të caktuara mbi atë të popullit dhe atdheut edhe atëherë kur në emrin e tyre rmbjellin demagogji.
I mbajta anën LDK-së, LDD-së, duke jetuar ende në bindjet e krijuara dikur kur me këto drejtonte presidenti historik Ibrahim Rugova, por çdo ditë e më tepër po bindem se ende kam jetuar në iluzione.
Desha të nis një iniciativë për krijimin e një partie të re (Partia e Humanizmit Rugovian) që do të bashkonte elektoratin e sinçertë rugovian, por nga Amerika do të ishte e paskukseshme çdo nismë e tillë.
Atëherë, kur edhe njëherë po më forcohej besimi i bashkimit të elektoratit rugovian të përçarë lindi zhgënjimi me fenomenin e ri "Lista Ibrahim Rugova" dhe dalja e Ukë Rugovës në skenë, duke befasuar edhe rugovistin më të sinçertë.
Asnjë nga këto nuk do të më luhas në përcaktimin tim personal:
Ibrahim Rugova është truri i Pavarësisë së Kosovës, ndërsa Adem Jashari zemra e saj.
Të gjitha idolet tjera janë të coptuara në qenjen time.
VETVENDOSJA DHE FRYMA E RE më mbajnë optimist për një të ardhme demokratike kosovare,
Me Vetvendsojen mund të kem disa konflikte të vogla që ndeshen me përcaktimin tim pozitiv ndaj tolerancës dhe mënyrës paqësore dhe institucionale, si metodë veprimi, por kjo nuk do të më pengonte, që atë ta konsideroj si opozitë të përcaktimeve të mia ideore që i gjej në FRYMEN E RE.
Prandaj Fryma e Re e nisur nga një grup intelektualësh, raltivishtë të rinjë, të pangarkuar me paragjykimet e së kaluarës dhe mjerimi të sotëm politik kosovar ngelet alternativa e vetme që ushqen shpresat e qytetarit që vërtetë mendon për Kosovën, mbi ndonjë interes personal, që do ti siguronte përcaktimi i tij ideor.
Unë deklaroj botërishtë se do të jem adhurues dhe antarë i Frymës së Re!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi