Jozefina Çoba Topalli - Kjo kalbesire rregjimi duhet permbysur!

Shko poshtë

Jozefina Çoba Topalli - Kjo kalbesire rregjimi duhet permbysur!

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jul 17, 2015 12:56 am
Jozefina Çoba Topalli


Kjo kalbesire rregjimi duhet permbysur!


Muajin qe shkoi kane ikur 5993 shqiptare te tjere.Vetem ne pak muaj kane lene Shqiperine mbi 22000 shqiptare. 68 % e te rinjve duan te ikin.
Kryesisht jane me te varferit, ata qe nuk kane cati per te strehuar braktisjen e tyre.


Ndjekim hap pas hapi , cdo muaj Sirine. Jemi ne lufte,? A bombardohen qytete? JO!
Njerezit jane pa pune.?Njerezit kane frike? Njerezit jane pa buke? Jane te pasigurte? Te rinjte jane pa te ardhme? Njerezit jane pa shprese?Pa perspektive? PO!
Po pse? Cfare ka ndodhur ne keto kohe kur vetem 2 vite me pare azilkerkuesit ne vit ishin vetem 200 ?

"Vendi është zhytur në varfëri, mungesë perspektive dhe represion.

Qeveria ka genjyer ne cdo premtim te saj ne fushate, ajo ka mbushur cdo institucion me persona me rekorde kriminale dhe te korruptuar, Ka rritur frikshem borxhin per te mbushut arken qe vidhet . Ka shkaterruar mijera vende pune. Vetem ne 6 mujt e fundit jane evazuar 150 milion dollare.
Pse nuk ka shprese?

Kriza ekonomikepo varferon me shume te varferit ,po ben me te "dobet "te ndershmit dhe me te "forte "te .pandershmit.
Pse ka frike? 
Sepse ne 2 vite nenat shqiptare kane pare te arrestohen e te ndalohen 38 mije djem, bashkeshorte, te rinj e te pamundur. Ato ndoshta nuk e dijne,, se ky e ka emrin shtet policor ,por dijne qe kane frike dhe se fjala burg eshte me intensive se fjala jete, mundesi,shprese.
Edhe dy dite me pare kane degjuar se nje baba hyri ne merkato , mori nje buke dhe e hengri per te mbushur barkun dhe mori dy te tjera per tia cuar ne shtepi femijeve, por nuk pagoi se nuk kishte,.nuk kishte se nuk ka pune, nuk ka asistence, nuk ka leke. Cfare beri shteti? E futi ne burg se do i conte buke thate femijeve ne shtepi.!!!!
Po ne te njejten dite merret vesht se rregjimi ka vjedhur mbi 200 milion dollare dhe vetem ne disa prej sektoreve,
Babai nuk kishte 100 leke per buke per femije por klika kishte futur ne xhep mbi 200 milion dollare,,,ne kete rast,burri perfaqeson brenda anullimit e te gjitha mundesive prindin Por bjerrja eshte e shoqerise perballe pashpirtesise se regjimit qe pas kesaj te vendos dhe hekurat,
Pse jane te pasigurte? 
Sepse nese bossit i nuk i pelqen estetikisht dicka , per nje trill rastesie te con INUK dhe te hedh me dinamit shtepine ne ere. Sepse cdo jave rregullisht vidhen minimalisht dy tri banka, Cdo dite vriten njerez, cdo nate grabiten disa shpia apo biznese.
Pse jane te depresuar?
Sepse papunesia eshte bere e frikshme. Sepse me qindra biznese mbyllen cdo muaj, sepse nuk ka investime as publike as te huaja. 
Sepse pasi shpresuan ne hapjen e 300 mije vendeve pune, ato duhet ti nenshtrohen kontrates se harreses. 
Pse 68 % e te rinjve duan te lene vendin?
Nuk ka pse. Ato nuk flirtojne dot me mashtrimin e perspektives se tyre te avulluar ,as me fyerjen qe i behet duke ngritur ne maje inkompetente ne rastin me te mire ,apo horra e bandite ne rastin me te zakonshem.Ata jeten deshen ta shihnin si peme,Ata e imagjinonin ate si pema e mundesive.por pastaj ajo iu shfaq si nje rruge e detyruar nje here e pergjithmone, si nje tunel nga i cili nuk mund te dalesh.
Por ato nuk flirtojne me dramen jo! Prandaj duan te ikin. 
Njerezit e rregjimit si cdo dykembesh kane nje trup, por...ku i gjori shpirt ka shume pak vend.
....
""Korrupsioni mbetet pengesa kryesore e përparimit në këtë rajon. Ai është kancer që shtrydhë fuqinë e demokracive tona dhe con në papunësi dhe trazira. Për më tepër, ai krijon dobësi që autokratët dhe ekstremistët e dhunshëm mund t’i shfrytëzojnë. Të gjithë ata që duan të nxisin probleme këtu, mund të gjejnë jë derë të hapur kur paratë e pista mund të blejnë politikanë të korruptuar dhe të dëmtojnë qeverisjen dhe sundimin e ligjit.

Tendencat e qeverive autoritare janë forcuar kudo "qarqet e pushtetshme te politikës dhe elites ekonomike kane pushtetin, drejtësia është e kërcënuar dhe mediat gjithmonë e më shumë nën kontroll"
"Ballkani është zhytur në varfëri, mungesë perspektive dhe represion. 
EU për një kohë të gjatë ka bërë konpromis me elitat zotëruese të Ballkanit perëndimor. Shpesh është kompromentuar edhe vete dhe së fundmi edhe vlerat e demokracise"shkruajne media gjermane

Nje popull qe zgjedh politikane te korruptuar ,mashtrues, hajdute dhe tradhetare nuk eshte viktime ,por bashkepunetor thoshte Sartre
Po kur as nuk zgjedh, por shet e blen edhe vote cfare do thonte shkrimtari?"!!!

Ne kete situate "Te rrish e te presesh se nje dite , ne ndonje menyre , dikush te beje gjene e duhur eshte si te vazhdosh te ushqesh krokokodilin, duke shpresuar se ka per te hanger te fundit, por ne fund do te haje.".
Une nuk hyj ne kete grup . Une nuk kam ndermend te pres.
Une nuk e kuptoj si mund te mos jesh dakord dhe ne te njejten kohe te pershtatesh kaq kollaj me ate qe te vret shpresen e vendit.Te kesh dy fetyra nuk eshte nje triumf -thojne.
Jam perhere e gatshme te kerkoj te falur per gabimet.
Nukjam pajtuar kurre me ata qe nuk heqin dore nga fortesa e konformizmit, ku ulen kembekryq, me ato 100 fetyra qe kane
Por mospajtimi nuk mjafton kur treni con njerezit drejt tunelit te vdekjes. Nuk dua qe shqiptaret te jene ne kete tren.Nuk e pranoj dhe nuk rrij te bej demek opozite "konstruktive "apo "europiane "po deshet quajeni sepse nuk eshte e tille. Nuk jam opozitare e gojembyllur e duarkryq,kur une shoh kete kalbesire realiteti dhe perspektive te humbur per vendin. 
Une e dij qe shume jane te mbushur me neveri, nje neveri e bute , e heshtur, jo luftarake, e nenshtruar, pothuaj e paqte ne dukje, pak tallese, ende ne pritje.,por qe do te shpertheje.
Por di dhe rrugen qe gjerat duhen te marrin.Nuk jam revolucionare por di qe ka vetem nje rruge
Dikush e quan rev demokratik , une i them permbysje te ketij kalbesir rregjimi.
Jemi ne disa aspekte si ne 91, ne disa plane te tjera ...shartuar plus me mafia e korrupsion vrasetar.
Koha nuk ndalet.Askush nuk e ndal dot. por ora e kalbjes ndalet.Dhe duhet ndaluar, sepse liria per te zgjedhur mes deshperimit dhe vuajtjes nuk eshte liri.
Gabon ai qe i kondideron shqiptaret si lepuj, qe i fut ne kafaz dhe vezhgon reagimet e tyre.
Ata kane treguar 25 vite me pare se jane Luan.
Luan do ngrihen edhe pas 25 vitesh.
Kjo kalbesire rregjimi duhet permbysur!
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi