Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xun Çetta:Letër përshëndetje njëkohësisht ftesë dashamir/e të shqetësuar/a

Shko poshtë

Xun Çetta:Letër përshëndetje njëkohësisht ftesë dashamir/e  të shqetësuar/a Empty Xun Çetta:Letër përshëndetje njëkohësisht ftesë dashamir/e të shqetësuar/a

Mesazh nga Agim Gashi Fri Dec 11, 2009 11:17 pm

Letër përshëndetje njëkohësisht ftesë dashamir/e të shqetësuar/a



Shkruan Xun çetta

Xun26@hotmail.com



Përshëndes gjithë ata që ishin të shqetësuar/a më rastin e reflektimit të shqetësimit tim publik për mes artikullit : Përballja me pasojat e ish UDB-së dhe ish SHIK-ut në Kosovë



Kjo trokitje e imja publike për ta shpreh kundërshtinë time më gjumin çfarë po bëjnë shumë miq,shokë e veprimtarë,ka qenë dhe do vazhdojë të mbetët vetëm nisma e asaj çfarë duhet bërë ne të gjithë.



Kam mjaft informacione se jo pak shokë,miq e veprimtar janë ndier të prekur në shpirt,por kjo do të vazhdon tutje deri në zbardhjen e realitetit kaq të përfolur propagandë kjo e cila na ka kushtuar tepër shumë.



Faji për mendimin tim është pikërisht i yni e në veçanti i disave nga të përfolurit. Nuk është fajtore UDB-ja pas çlirimit të Kosovës sa jemi ne vetë të cilët nëse jo hapja e dosjeve,ballafaqimi në raste të ndjeshme do duhej bërë qoftë më komisione të aprovuara apo në rrugë tjera zyrtare. Kjo jo vetëm se nuk ka ndodhur por akoma hezitojnë ta bëjnë këtë. Kjo do të thotë se për të u shkuar punëve mbarë dhe pa pasoja ne kemi vdekur,po,po kemi vdekur ose po shkojmë drejtë vdekjes.



Lus gjithë ata që më të drejtë janë ndier të lënduar le të bëjnë gjithë çfarë është e mundur që gjërat të zbardhën,në të kundërtën vërtet ka me qenë shumë keq.

Tani jam tepër i thyer në shpirt pse nuk ka reagim publik nga ata prej të cilëve kam pritur e që më reagimin e tyre ne do detyroheshim ta themelojmë komisionin e ballafaqimeve në jo pak raste të caktuara të cilat po na kushtojnë.

Ju lutëm jo të shqetësoheni por bëni presion që gjërat të zbardhën,



Ju përshëndet i revoltuari i cili në këtë drejtim nuk do ndalet Xuni



Më 11.012.09



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Organizmi dhe vlerat e tij anti krimit në Kosovë ekziston



Shkruan Xun çetta


Xun26@hotmail.com



www.info-cetta.blogspot.com



Po ofrohet situata ku sa më shumë të zbulohet krimi si aksion i lënë në gjysmë aq më shumë rritet ai. Kësaj i thonë që krimi të qëndroj në ballë të anti krimit ku çdo ai i cili bënë përpjekje për ta zbuluar krimin,vet do jetë viktima e parë e tij.

Kjo që them pa shmangshëm ndikon paksa në ftohjen e qytetarit për të denoncuar krimin dhe koperuar më njerëzit qe kanë këtë prirje,por se duhet thënë dhe alarmuar se çfarë po e rrezikon Kosovën kjo duhet thënë në mënyrë që të merren masa të nivelit ndërkombëtar,në të kundërtën Kosova rrezikon të jetë qendra e krimit edhe për vet ndërkombëtarët.

Unë e di dhe kam përjetuar praktikat ku flitet dhe shkruhet pak ditë për dobësitë politike po edhe krimin dhe pastaj më muaj të tërë në heshtje totale të gjurmohen kundërshtarët e atyre politikave dhe krimit në tërësi !!!. Është praktikë e njohur dhe e kushtueshme kjo por do doja të jem i shoqëruar me njerëzit siç jam vet për të mos u ndalur në këtë rrugë. Bëj thirrje që të ndërlidhemi dhe zgjerohet gadishmëria për anti krim politik dhe ekonomik. Boshti i këtij zgjerimi për bashkëpunim është tepër aktiv edhe pse në dukje ky organizëm rrallë reflekton prezencën e tij,këtë që them arsyeshëm duhet besuar ngase janë investuar vite a decenie jetërash në këtë organizëm i cili do shpërthen në të mirën e idealeve të vendit.

Krim është,madje i dyfishtë edhe të mashtrohet votuesi me premtime haptas falso vetëm sa për ta marr votën dhe për mes votës ta zhbën përpjekjen e bërjes shtet ligjor.

Segmenti i parë i krimit i cili urgjent duhet ndalur është praktika e mediave të kontrolluara plotësisht dhe liria e tyre e tepruar për të bërë biznes më lexuesin e jo të kryej rrolin që kanë mediat në Kosovë.

RTK urgjentisht duhet eliminuar programet private të cilat bëjnë biznes nen firmën e RTK-së pa dallim se është ai programi ,,Pa rrotulla”apo më rrotulla,në të kundërtën është e pa falshme që të kenë liri biznesi dhe me para të thotë kush çfarë të dojë në kohën kur arkivi i cili dëshmon krimin të mbyllet dhe mos dëshmon krimin.

E njëjta gjë qëndron tek shumë media të shkruara si gazeta etj.



Vlen ta paralajmërojmë lexuesin se edhe pse kaq rrezikshëm pasqyrohet gjendja në Kosovë,organizmi i cili do shpërthen vlerat e veta ka piketuar pistat se nga mund të fillon revanshi i krimit kundër organizmit tonë e kjo pa dyshim është qelësi i të gjithave si fillim.



Më 09.12.09.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Maltertim por edhe ja vlen të lexohen komente ku njerëzit po shprehin opinionet e tyre :



Pjesë nga reagim i Fehmi Berishës ndaj shkrimit të Sylë Mujajt!
Marrë në facebook. Tema :
"TE BURGOSURIT DUHET TA THONE TE VERTETEN E KOSOVES 1981-2010":


"Athua u ndejtën besnik idealeve ish të dënuarit e ndërgjegjes? Pse athua asnjëherë nuk mundën të tubohen në ndonjë sallë të madhe apo stadion,së paku ta pinë nga një kafe së bashku?!



Pse athua vrapuan dhe u rreshtuan e janë të rreshtuar nëpër të ashtuquajturat parti politike,dhe jo vetëm sot ,sepse sot ka njëfarë

kuptimi,mirëpo me t`i liruar nga burgjet atëherë s kishte kurrfarë kuptimi,kur kihet parasysh që nuk kishim shtet. Luanim teatër. Serbia vriste e priste derisa ne i mbushnim arkën duke i paguar jo vetëm tatimet ,por edhe për të mbaruar ndonjë punë u jepnim edhe ryshfete dhe atë duke qeshur,derisa vraponim pas të ashtuquajturave Parti. Nuk po e di e patëm përnjëmend apo....
SOT,pas publikimit të kasetës së incizuar nga dy shizofren e një psikopatë,për të cilët aspak nuk dyshojë që nuk janë agjent të BIAS e sigurisht edhe të ndonjë shërbimi tjetër informativ,disa artikujshkrues pak tepër janë duke i dhanë zor kësaj çështjeje.


(ishin shkëputje nga komenti –sqaron Xuni ).



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Merxhan Avdyli





Miku im i mirë Sylë,
do të kisha dëshiruar të jetonim deri në zbardhjen e krimeve në Kosovë, sepse do të kishim një jetë më të gjatë sesa do të mund ta paramendonim!
Kjo ironi, miku im i mirë, dosido është e bazuar në vrasjen edhe të vetë shpresës për zbardhjen e krimeve, në Kosovë. Lëvizjet, debatet, paraqitjet, spekulimet, thashethemet rreth krimeve të ndodhura e të pandodhura në Kosovë, pos që e kanë egërsuar dhe kriminalizuar fjalorin politik dhe përgjithësisht ligjërimor në Kosovë edhe më tepër, në të njëjtën kohë e kanë konfuzuar edhe më shumë zbardhjen e krimeve. Madje, unë jam thellë i bindur se spekulimet e fundit rreth kinse fillimit të procesit të zbardhjes së krimeve bëhen pikërisht me qëllim të diskreditimit dhe të devalvimit të procesit të zbardhjes së krimeve në Kosovë. Format e tilla i ka praktikuar UNMIK-u me qindra herë. Duket se po i vazhdon EULEX-i.
Merre me mend miku im i mirë: në Kosovë edhe 10 vite pas luftës ende askush nuk është dënuar për dy segmente krimi që vazhdimisht kanë gërryer dhe po e gërryejnë shpirtin e shqiptarit: tradhtia dhe hajnia.
Mos e harro edhe këtë, i nderuari Sylë: rrallë, shumë rrallë, në ndonjë vend të botës ndodhë që kryetari i akëcilës parti politike të jetë shef i bandave dhe mafisë, sikurse tek ne....
Shiko më shumë
Nuk jam i sigurt tash për tash se a do të ishte një shpresa për Kosovën krijimi i një klase të re politike, e cila tash për tash nuk po shihet në horizont, pa njolla nga e kaluara dhe e paprekur nga virusi i krimeve. Në të ardhmen sigurisht se po.
Me respekt të përhershëm, Merxhani


Syle Mujaj





I dashtun mik Merxhan,
Duke shprehur falenderim per keto fjale- dhembje, edhe une po si te gjithe te burgosurit, i gjithe populli ne Kosove e ndien, se mbas lirimit, mendonim dhe duhej te ishte me mire, klima e diteve te fundit me ato skena te bombarduar ne qdo lajme, jo vetem si ish te burgosur por dhe si mergate shqiptare jemi te shqetesuar, nuk ...
Shiko më shumëdon komente.
Kuptohet edhe periudha nga 1981-2009 per historin nuk eshte e madhe bile mund te themi se eshte e vogel, duke kuptuar drejte dinamizemin e zhvillimit te suksesshem te rrjedhave tona, si ne demonstrata, burgje, luften qlirimtare, krijimin e miqeve te shumte. Por shtrohet pyetja tash dy vite mbas pavaresimit kur mendojme se nuk duhet me ai lloj vullnetarizmi qe vertet ishte deri diku i kordinuar edhe pa shtet e tash, ne keto momente pa e nenqmuar shtresat tjera te popullit une mbes te degjoj zerin e ish te burgosureve qe padyshim mbetem ne urtesine dhe vlerat e kesaj shtrese, qe te ndegjohet se eshte vetem nga nje jete e jo dy, pra ku eshte zeri i qarte si ky ze i YTI, qe ne mesin e mijera veteve dhe nje shkendi te shpirtit tone, priten dhe te tjeret ta thone te verteten sepse une ju besoj se aty ne krajatat dhe persekutimet tona ishim dhe mbetem jo "NUMERA" por njerz qe e duam lirine dhe mendimin konstruktiv, sidomos sot kur u be dhe nje hap i mire i zgjedhjes nga roberia klasike e nje pushtuesi te madh, me shprese se nuk eshte dhe aq zi qka po ndegjojme ne MERGATEN tone, Pershendetje te ati vullnetarizmi qe me kenge , poezi nga muri ne mur, nga ato letra te shkruara neper paketat e vizitave toná, Pershendetje MERXHAN i dashtun...




Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Më 10.12.09—



Xuni



Të nderuar shokë,miq,veprimtarë e dashamirë të këtyre vuajtjeve



Se çfarë u duhet ish të burgosurve politik nga shteti sot,si dhe çfarë duhet të bëjnë disa nga ata për të vazhduar në shërbim të emisionit të tyre të shenjtë,kjo është çështje jo edhe aq publike,sigurisht jo se po vazhdon ilegaliteti të cilit jo rrallë i kemi parë edhe sherr,por thjesht janë ca nevoja tjera të cilat po imponon koha. Ajo që duhet të jetë bazë e punës që në start është mos përsëritja e gabimeve të cilat na kanë kushtuar. Siç u tha në fillim,koha imponon kujdes tjetër jo publike por jo se po bëjmë punë ilegale. Gjitha përpjekjet për të bërë diqka si e veçuar nga shoqëria kolektive veç sa ka më e izoluar dhe bërë të urryer punën e kësaj kategorie njerëzish të cilët donë tjetri apo jo ata veç janë themeli i çlirimit dhe bërjes shtet.

Besoj se jam kuptuar drejtë pa u lëshuar në detale tjera.



------------------------------ -------------------------------



Syle Mujaj commented on his note "TE BURGOSURIT DUHET TA THONE TE VERTETEN E KOSOVES 1981-2010":

Xun i nderuar i fjalese se lire, dhe me pergjegjesi, them se nuk kam as far pretendimi politik, vetem me obligon vete ndergjegjeja ime, qe fjala e lire , te jete verejteje se nuk vrahet, nuk preken vuajtjet atdhetare, sepse ato jane shtyllat antike ku mbahet populli qe doli nga lirimi i nje pushtuesi klasik por shume barbare, na qoi deri ne gjenocid, na qoi deri ne qfarosje edhe fizikee, Pra une si qenje njerzore jam i obliguar qe se paku fizikun aq sa dij te theme, nese dikush e dine me mire le ta thote, faktet tek jane edhe me kryeneqe se sa shpirti i artistit, e sidomos sot kur i beme edhe dy vite PAVARESI e te njohur nga 63 shtete boterore, Fjala e lire e racionale duhet te eci rruges se vete, nese nuk jemi ende femije e me "luajte guxhas" , I burgosuri e ka te verteten e daljes nga kjo amulli e aparatit shteteror, eshte populli sovrani, aty mbeshtetem te mendimi im apo i yti apo i shokeve tane qe investuan me te shtrejten rinine dhe jeten e tyre , pikerishte per kete motiv.FJALA E LIRE NE KOSOVEN E LIRE




--------- --------------- -------------------------



Hazir Berisha commented on Syle Mujaj's note "TE BURGOSURIT DUHET TA THONE TE VERTETEN E KOSOVES 1981-2010":

megjithat , mendoj se intelegjenca e jone ,ishte qfare ishte e pruni Kosoven ketu ku eshte , edhe pse intelegjenc e hershme (e brisht) kjo po i pelqen perendimit , nuk mund te kete thyrje , populli eshte shum mire i informuar per situaten dhe mban kete tempo , ndryshe thehen senet , e gjithe Kosova ka qen e burgosur shum shum heret . Tash bile ka lirin , e le te shterngohet secili per veti , e takohmi ne nje pike ...diku..




------------------------------- --------------------- -----------------

Më 11.12.09



Përshëndetje i nderuar Hazir



Ka dy e më shumë here qe po lidhemi me komente në temat e ndryshme por unë nga natyra ruhem tepër shumë që të mos e keqkuptoj tjetrin në ketë rast edhe juve,jo më larg se dje.

Sot në këtë koment je shumë konkret dhe i kujdesshëm sa të duash për të mos rrënuar atë që veç e kemi ndërtuar më çka pajtohem plotësisht.

Mosha në radhë të parë,gjendja e jonë shpirtërore e kryesisht ajo sociale,mos kënaqësia me proceset e në veçanti krimi politik,ekonomik e fizik çfarë po i bëhet vendit akoma pa e gëzuar ëndrrën tonë,këto janë faktorë tepër relevant për të mos u ruajtur edhe aq naivishtë kjo situatë të cilën më të madhe po e bëjnë edhe ca ish të burgosur politik,ish pjesëtarë të UCK, e që kjo është akoma më e rëndë se sa kurë këtë e bënë burokracia e vjetër të cilën aspak nuk kemi mundur ta lëvizim nga ndikimi i tyre në procese.

Pra janë punët shumë më thellë se sa kjo që e përfundoj vetëm më kaq.



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Tani edhe pak pjesë komentesh nga tema tjetër në facebook—





Dienstag, 8. Dezember 2009 21:18:39



Sali Bislimi komentoi mbi statusin tuaj:facebook 08.12.09---

I nderuari Xun



Me te then te drejten u relaksova duke ju lexuar, thot nje fjal ruju guximit te injorantit, edhe keto gjera neve na kan kushtuar shum duke qen indiferent nga njerz qe i shkaktojn dem shoqerise, une kam menduar se serbia nuk liron patriot nga burgu por ajo i vret , se barbaret shkije kan qen keshtu, une kam pas rastin 1 here te maltretohem ne policine serbe dhe nje njeri pro serb per te treguar qe eshte burr i madh , ju piskatve policve shkije , dhe aj shkau i tha ty nuk do te rrahim se nuk kemi deshir qe te bejm patriot ne nuk i bejm te gjith patriot, sdi me ka mbet ne mendje keshtu.



Po me dhimbet gzofi qe ka pshtjell burra kaq te ligj ne ombrellen e vet, jemi te quditshem un ne ket foto qe kam ne profil jam me njeriun qe ne goli otok shkiet e kan pru deri ne 28 kg , Sigurisht duhesh me njoft eshte Sadik Tafarshiku, mik i imi dhe historine dhe pa drejtsit mi ka mesuar live, burrat edhe burrat me kule.
sonte me kaq ju deshiroj nje nate te qete.





I ndëruar z.Bislimi



Unë jam tepër i lodhur ngase mesazh-komentet,të tërat po i marr në E.Mail postën elektronike,kjo edhe me është e qartë pse !!!.Të gjithave po u përgjigjëm dhe deri tani nuk kam diqka shqetësuese për veçse dhimbje shpirtërore,e lidhur më këtë pa qenë në gjendje të ju them diqka më shumë,ja vetëm po e barti një përgjigje të njërit nga dhjetëra sosh ku besoj se do me kuptosh drejt.



I ndëruar XXX-,unë ju falenderoj për prononcimin tuaj dhe kurajon që e gjëjë këtu në këtë mesazh,por thënë të vërteten nga lëndimet shpirtërore që kam po orvatëm që gjërat të dalin ashtu siç janë pa dallim të vërteta apo lojë e UDB-së kjo. Unë shërohem vetëm më të vërtetën në të kundërtën po mbetëm i sëmuar keq dhe pa shërim,pa dallim pavarësisë së vendit me falsifikime historike. Pra besoj se kam të drejtë ta di dhe hulumtoj të vërtetën e kësaj rruge kaq të përgjakshme ngase edhe unë vetë jam pjesë e kësaj rruge.



Ju lutem për mirëkuptim dhe përshëndet Xuni



--------------- ----------



Hazir Berisha komentoi mbi statusi:n tuaj:

O Sali Bislimi , o injoranti munet me u tremb nejher e me ju dok dikuj si guximtar , se injorant e guximtar nuk besoj qi ka . Guximi eshte virtyt i trimit m'doket , e trim iinjorant nuk kam pa , po nuk do te thot ... s'dihet, ma edhe zotit i kan dale doresh senet ... zoti e ka fale edhe KAMELEONIN




-------- -------------------

Xuni

I nderuar Hazir,nuk po ju pyeti më,ngase po e teproj por ja po e barti moskuptimin tim dhe sqarimin tuaj që ma bëre pak më parë në një tjetër koment,besoj kështu do më përgjigjeshe edhe tani aq më të drejtë kur këtu edhe nuk keni lakuar emrin tim :



Hazir Berisha komentoi në shpallje murale tuajin:

no coment




------ ------------------

Xun Çetta

Ok,kaq pata ngase nuk kuptova më parë,kalofsh mirë



-------- --



Më duhet të ju kërkoj falje që të gjithëve pa dallim pro apo kundër opinioneve tona që po i bëjmë dhe plasojmë bashkarisht,besoj të gjithë kemi qëllimin e mirë varësisht kush si i trajton apo vlerëson ngjarjet.

Unë nuk jam në gjendje të merrem edhe aq me përkushtim në komente ngase kam tepër shumë nga posta elektronike si dhe po pergaditi tema tjera e përmbledhje,por një gjë ju them se nuk me prishet zemra në askënd që më kritikon por jo të më fyen dhe të vjell në mua me prirje urrejtje.

Gjithë të mirat uron Xuni



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Shqipe postoj diçka në Murin tuaj dhe shkruajti:
Mittwoch, 9. Dezember 2009 21:45:39


"ket m'a ka mesuar jeta mua... njerz qe lendojn tradhtojn apo ja bejn te keqen dikujt me dashje, dhe i merr gjumi i nates rehat, kto jane njerz qe i urrej ne jete... njerz qe bejn gabime si kto pa dashje, dhe gjumi nuk i merr, nga turtura qe i bejn vetes, kto njerz me dhimben, dhe i dua si njerz, edhe sikur te gjitha kto te kqija te m'i benin mua..."




Më 10.12.09-

Përshëndetje e nderuara Shqipe



Më dy fjalë i kë përmbledhur të gjitha pa pas nevojë t`ia shtoj as një pikë as presë.

Jeta është kjo varësisht kush çfarë ka përjetuar dhe po përjeton. Kohët e fundit vetëm bëfasirat po më goditin keq e jo të këqijat të cilat kurrë nuk kishin munguar rreth nesh si qenie njerëzore,të këqija këto nga të quajturit njerëz.



Ju përshëndes dhe uroj gjithë të mirat

Xuni



--------- -------------- -



Shqipe Berisha komentoi në shpallje murale tuajin:10.12.09-

.flm xhaxhi gjithashtu ju pershendes dhe dëshiroj qe ta kaloni një dite te qete...



--------- -----------------



Facebook (notification+zrdooepcev=z@facebookmail.com)

Donnerstag, 10. Dezember 2009 14:01:29



Hazir Berisha komentoi në shpallje murale tuajin:

Njerzit qe i quan z. Berisha si te till , ne pjesen e pare te fjales , ata nuk i kisha quajt njerez , ata kan tjeter emer . Te tradhtosh te lendosh e te ja bejsh me qellim qdo te keqe dikujt tjeter , dhe te ta marr gjumi rahet , un i kisha quajt psikopat.Kurse pa dashje mund te ndodh gjethqka , bile me kan baksuz (maler) mos vet. Zoti i sheh te tera e ati nuk mund ti fshehet e verteta Kjo vlen edhe per z. Cetta



---------------- -- -----------------

Ju përshëndes z.Berisha



Mendoja se nuk jam i trash nga mendja,por ja se testi juaj me dy fjalë shumë të pëlqyeshme përfundimin e bëri disi të mos e kuptoj se ku mbeti Xuni ose çetta siç thoni ju,në gjenet apo gjehnem,t`paktën kah me quat ju ?.



--------------- ----------



Hazir Berisha komentoi në shpallje murale tuajin:

no coment




------ ------------------

Xun Çetta

Ok,kaq pata ngase nuk kuptova më parë,kalofsh mirë



---------- ----------


Shqipe Berisha



Z.Hazir thuht nje thenie "sa me shumë rrimë me njerëz aq me shumë me shtohet dashuri ndaj kafshëve"



----------- -------------

Hazir Berisha komentoi në shpallje murale tuajin:
Donnerstag, 10. Dezember 2009 16:08:39


kurrë nuk kam me ndej me "NJEREZ' ma
tung




---------- ---------------


Shqipe Berisha



xhaxhi Xun gjitha te mirate ....



---------- --------------

Xuni

Dëgjofsha vetëm mirë për ju që vlerësoni të mirat e njeriut



---------- -------------
Shqipe Berisha



Amin flm gjithashtu edhe për ty gjitha te mirat tttt



----------- ----------------------
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi