Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Përkujtim, për kryemjeshtrin Ibrahim Kodra

Shko poshtë

Përkujtim, për kryemjeshtrin Ibrahim Kodra Empty Përkujtim, për kryemjeshtrin Ibrahim Kodra

Mesazh nga Agim Gashi Fri Sep 03, 2010 1:09 am

Përkujtim, për kryemjeshtrin Ibrahim Kodra

Nga Arsim Mulliqaj www.kosovaere.ch

Vetëm për paqe në Kosovë, unë sot jetoj e veproj, thot Ibrahim Kodra në vitet '90-ta.
Më 7 shkurt, mbushen plot katër vite, kur piktori ynë i famshëm Ibrahim Kodra, u nda nga jeta. Ibrahim Kodra lindi më 22 Prill 1918 në fshatin Ishëm Shqipëri e u nda nga jeta më 07 shkurt 2006, në Milano të Italisë, ku trupi i tij sot pushon aty ku edhe lindi.
Të kujtojmë, me dinjitet post-kubistin Ibrahim Kodra dhe të mbetet përgjithmon në kujtesën tonë, si për anën artistike, por edhe për angazhimin e tij në dashurin për kombin, ku në fund viteteve nëndëdhjeta, kur Serbia e kryekriminelit Sllobodan Millosheviq, kryente spastrime etnike në Kosovë, mjeshtri ynë post-kubisti Ibrahim Kodra, për paqe në Kosovë, bënë apele te OKB-ja dhe kërkonte menjëherë ndërhyrjen ndërkombëtare ndaj trupave sërbe, që kryenin barbarit mizore. Maestro Ibrahim Kodra apelet i drejton te OKB-ja, te presidenti i SHBA-ve Bill Klinton dhe në parlamentin europian, ku kërkonte:
"unë lus njerëzit e vullnetit të mirë të përdor të gjitha mjetet, derisa në Kosovë të kthehet paqja, drejtësia dhe gjygjësia".
"unë kërkoi nga bashkësia ndërkombëtare, të përkushtohet në mbrojtje dhe të mbroj me të gjitha energjitë, që disponon identitetin historik, artistik e kulturor të një populli që po përballet me barbarit çnjerëzore dhe terror"

Në tavolinën e tij, piktori Ibrahim Kodra, e ka të mbushur me apele që ju drejtohet institucioneve të ndryshme ndërkombëtare, si dhe gazeta italiane e të huaja dhe gjithçka flitet për paqen në Kosovë, ku edhe përmend se "tito i kuptonte problemet dhe kishte kujdes në diferenca", në Kosovë kemi një popullsi 90% shqipëtare, ku dëshira e kriminelit Millosheviç, është spastrimi etnik i atij populli dhe s'ka rëndësi për diferencat e popujve.
Në librin "Kodra giorno dopo giorno", gjejmë dhe zbardhim pasuri që mjeshtri i artit Kodra e paraqet punën me mençuri, duke dhuruar botës një dashuri dhe më së miri tregojnë veprat e tija artistike, ngjrat që i dedikohen universit.
Në vitet '98 e 99', gazetarët e vizitonin Ibrahim Kodrën dhe merrnin intervista për Kosovën, ku mbi tavolinën e tij gjithçka e ç'do gazetë shkruante për luftën e Kosovës, ku në ato gazeta fliste kryemjeshti i artit figurativ Ibrahim Kodra dhe gadishmëria e mjeshtrit ishte e madhe që të ngrisë zërin e tij kudo në europë, Amerikë e Botë.
Ne i kemi borxh, si shqipëtarë, por edhe miq të tij, të kujdesemi e të shkruajmë për këtë njeri të madh, ku veprat e tija artistike na nderojnë kudo në botë si shqiptarë, e besojmë, se një gjë të madhe për maestro Ibrahim Kodra, do e bënë humanisti, biznesmeni, presidenti i AKR-së z.Behgjet Pacolli, me fondacionin që e udhëheq në Lugano "Fondacioni për fëmijët në Botë Ibrahim Kodra".

Prandaj, përmes dy fjalëve të dalura nga shpirti, kujtoj mbresa të jashtëzakonshme nga takimet e mia të shpeshta që kam pasur me këtë maestro dhe tani, kur nuk jemi më fizikisht, i thurri dy fjalë zemre, dy fjalë malli, që përmes punës së tij të madhe që ka bërë, që e ka senzibilizu çështjen kombëtare përmes artit të jetë shembull për ne të tjerët, që jemi duke e jetuar këtë jetë. Qoftë përjetë kujtimi i pashterrur për Ty maestro Kodra.
Me shumë mall e kujtojmë maestro Ibrahim Kodrën, duke besuar fort, se vepra e tij do të ec e s'do të ndalet kurr, pra maestro Kodra jeton në mesin tonë, njerëzimit e natyrës, duke jetuar ashtu siç jetojnë ngjyrat e tija, ashtu edhe miku i tij Pablo Picasso.
Paqe për kryemjeshtrin e artit figurativ Ibrahim Kodrën njeriun tonë të madh.


Përkujtim, për kryemjeshtrin Ibrahim Kodra 59330_132213033491548_100001085567344_188588_3437193_n
FOTO: Arsim Mulliqaj në vizitë Maestro Ibrahim Kodrës në Spitalin Fatebenefratelli në Milano më 23/01/2006



Përkujtim, për kryemjeshtrin Ibrahim Kodra 46461_132213640158154_100001085567344_188590_1406681_n
Muzeu Ibrahim Kodra në Lugano të Zvicrës të cilin e themeloi ztr.Behgjet Pacolli më 07/02/2010 në katër vjetorin e ikjes nga jeta të Maestro Kodrës.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi