Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asllan Dibrani: Tefik Jashari-Dibrani pas 37 vjet pune në Zvicër u kthye në një parajsë të vërtet

Shko poshtë

Asllan Dibrani: Tefik Jashari-Dibrani pas 37 vjet pune në Zvicër u kthye në një parajsë të vërtet Empty Asllan Dibrani: Tefik Jashari-Dibrani pas 37 vjet pune në Zvicër u kthye në një parajsë të vërtet

Mesazh nga Agim Gashi Tue Sep 07, 2010 1:13 am

Asllan Dibrani: Tefik Jashari-Dibrani pas 37 vjet pune në Zvicër u kthye në një parajsë të vërtet U1tefikjasharidibranidh
Tefik Jashari-Dibrani dhe Asllan Dibrani
Tefik Jashari-Dibrani pas 37 vjet pune në Zvicër u kthye në një parajsë të vërtet
Nga Asllan Dibrani
Në aksin rrugor Prishtinë- Pejë 12 kilometra larg Prishtinës, nga larg shihet një plantazhë pemësh e bukur dhe e rregulluar. E vizituam Tefik Jasharin- Dibrani i cili u kthyer pas një pune intensive 37 vjeçare në Zvicër për të investuar në Kosovë, pas kursimit të një sasie parash, vendosi që ta lëshoj Zvicrën dhe ti kthehet Kosovës për gjithmonë,në një vend vërtet parajsë.
Tefiku thekson që pas 37 vendosa që të kthehem në vendin tim në Prishtinë.
U ktheva ku jetova në Prishtinë vete-vetiu më lindi ideja që mos ti nënshtrohem një jete të zymtë në mes katër mureve në Prishtinë që e kisha një shtëpi moderne, po pa kopsht, pa gjelbërim, pa gjallëri nuk më pëlqej meqë isha mësuar në Zvicër me një natyrë të bukur.
Dhe vendosa atë bukuri natyrore të Zvicrës ta zëvendësojë me një plantazhë pemësh në Kosovë ku pikërisht vendosa të blej tokë në fshatin Miradi pikërisht këtu ku keni ardhur në vizitë. Fillimisht bleva një hektar e gjysmë, pastaj bleva edhe disa sasi tjera toke, qytetarët ishin të interesuar që ta shesin, ne këtë parcelë toke i kam 4 hektar .I kemi mbjellur rreth 7000 trupa pemë. I kemi të gjitha llojet e pemëve, por ma tepër janë molla dhe kumbulla. Fidanët e para i kemi mbjellur si pipa të vogël para 3 vitesh tani i jep frytat e veta. Qysh në vitin e parë kanë filluar prodhimi i produkteve tani jemi shumë të kënaqur për frytet e shëndosh dhe njëkohësisht edhe fitimi nuk mungon theksoj nder te tjera Tefiku.
Ne pyetjen tonë se a keni pas ndonjë përkrahje nga qeveria që një kohë janë zotuar për ata qe kthen do ti ndihmojmë?
Z. Tefik thekson se asnjë ndihmë nga askush nuk kam pasur, as që më ka vizituar ndokush. Ky investim është komplet i investuar nga parat e kursyer nga Zvicëra. Punën që e bëjmë e bëjmë me vullnet ku kemi ca punëtor, mirëpo njeri nga ta është edhe agronom me provoj Agron Mehmeti profesor i cili e udhëheq procedurën e punës gjatë krasitjes, ujitjes, stërpikjes dhe shumë gjëra tjera ku e falënderoj për punën cilësore që po e tregon në praktikë. Sipas kësaj çka shihet se Tefik Jashari është shembull konkret për ta inicur investimin e këtij lloji në Kosovë. Pos një hobi dhe kënaqësie shpirtëro për investitorin këtu shihet i lartpërmenduri ka dhënë një vepër për rajonin shumë të mrekullueshme me ç’rast konsiderohet të bëhet edhe sigurimin jetësor i familjes së tij por edhe ma tepër. Fermerët siç është në rastin konkret zoti Tefik ka mundësi që në një të ardhme të stopohet importimi i këtyre lloj pemësh nga Maqedonia,Greqia,Turqia Serbia etj. Mendoj se toka jonë i prodhon pemët shumë të shëndosha sikurse në shtetet e lartshënuara.
Tefiku më tutje thekson që me punë intensive më një shprehi të theksuar në veprim dhe me një vullnet këtu punohet në Kosovë punohet dhe fitohet. Aty Tefiku shihet se e ka bërë një standard shumë të mirë, një vill të bukur ,një oborr me një infrastrukturë shumë të lart, pishinë, grill, ujëvarë etj.
Jam shumë krenar qe jam kthyer në vendin tim thotë ma tutje Tefik Jashari. Ne pyetjen tonë se çfarë mesazhi keni për ata që kthehen në Kosovë?
Ju bëj thirrje të gjithë shokëve të mijë miqve të mijë që ti kursejnë paratë e veta, të kthehen në vendin e vet dhe të investojnë, nuk dot ju shkoj mundi kot. Sepse vendin tonë ne duhet ta ndërtojmë dhe ta zhvillojmë.
Sipas dëshmive të qytetarëve flitet që ky vend ka problem me ujë?
Është e vërtet që kemi bërë hapjen e puseve duke i shpuar deri 80 metra në thellësi të tokës por nuk ka pasur rezultate. Pas të dështuarave të disa hershme jam detyruar që ujin përmes gypave për furnizim e kësaj pemishte ta marr dy km larg thekson Tefiku. Ky prodhues pretendon që pemët e veta t’i shes në tregun e Kosovës por ka planifikuar edhe 30 ari të kësaj parcele t’i shëndrroj në një fabrikë për prodhimin e lëngjeve që pos frutave të veta ,do ti merr pemët edhe nga fshatarët tjerë të rrethit.
Sipas pretendimeve dhe projektit të këtij prodhuesi shihet se do të jenë të përfituar edhe prodhuesit e tjerë të pemëve. Për prodhimin e këtyre lëngjeve Tefiku ka vizituar disa pika të prodhuesve si në Zvicër dhe Austri dhe në një të ardhme te afërme do ta vendosë një makineri ma moderne përkatëse për prodhimin e lëngjeve origjinale.
Për ta plotësuar këtë projekt edhe djalin e tij në Zvicër e ka angazhuar që ta kryen shkollën me qëllim që të jetë i përgatitur profesionalisht në lëmine për prodhimin dhe kultivimin e pemëve.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi