Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rapsodi Sali Mani artit tonë i la thesar këngësh burimore !

Shko poshtë

Rapsodi Sali Mani artit tonë i la thesar këngësh burimore ! Empty Rapsodi Sali Mani artit tonë i la thesar këngësh burimore !

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jan 02, 2011 10:23 pm

Rapsodi Sali Mani artit tonë i la thesar këngësh burimore !


Rapsodi Sali Mani artit tonë i la thesar këngësh burimore ! Sali%20mani
Vitin e kaluar,kur po bëheshim gati të festojmë Vitin e Ri ,më 29 dhjetor 2009 në Detroid të SHBA-ve kishte ndërruar jetë rapsodi i ynë i njohur Sali Mani i lindur në Shqipëri. Dhe ndërrimi i viteve pa këngën e Sali Manit,veçmas për shqiptarët e Detroidit do të sillte atmosferë të përgjysmuar,sikurse për gjithë shqiptarët që këngët e Sali Manit i pëlqyen përherë. Jam i lumtur që në fonotekën time ruaj dhe e dëgjoj me emocion një audiokasetë të Sali Manit e titulluar"Këngët e mia".Është më se e vërtetë se rapsodët përherë i kënduan historisë,me këngët e rapsodëve u frymëzuan edhe luftëtar trima të Betejave ndërshekullore kundër armiqve osmanli,sllavëri etj..Rapsodi Sali Mani,artit tonë i la thesar këngësh burimore ! Përtej atij mali prapë lind Dielli,bashkë me këngët e Sali Manit.Sali Mani pushon pranë Dervish Shaqës, Fatime Sokolit,Halil Cërvadikut etj.,që kombi ynë s'do t'i harroj asnjëherë sepse këngët e tyre s'do të vdesin kurrë. Lavdi i qoftë rapsodit Sali Manit në një vjetorin e vdekjes,le të pushoj i qetë në tokën që i këndoj me zemër,që e deshi me shpirtë vlerën burimore të kombit tonë.

Rapsodi Sali Mani artit tonë i la thesar këngësh burimore ! 312
♦Bahri RASHICA
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi