Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Agim Gashi, rapsodi që mban gjallë folklorin shqiptar

Shko poshtë

Agim Gashi, rapsodi që mban gjallë folklorin shqiptar Empty Agim Gashi, rapsodi që mban gjallë folklorin shqiptar

Mesazh nga Agim Gashi Sun Apr 10, 2011 6:57 pm

Agim Gashi, rapsodi që mban gjallë folklorin shqiptar


Agim Gashi, rapsodi që mban gjallë folklorin shqiptar 49703_678723185_7208_nNga Kristaq Shabani
Krijuesi dhe këngëtari i madh Agim Gashi merr pjesë në Simpoziumin Ndërkombëtar Pegasi 2011-Tiranë – Prishtinë

Agim Gashi, rapsodi që mban gjallë folklorin shqiptar 10Agim%20Gashi
Njeriu artist që këndoi dhe ne prangim, ne ganxhim dhe kenga e tij apelonte …
Njeriu, të cilin nuk ia pranguan dot këngën kreshnike… Njeriu këngëtar dhe krijues që zgjodhi dashurinë pertej dashurive…KËNGËN per të vajtur i mirëseardhur ne shpirtrat dhe zemrat e njerezve e duke ngritur atje “ pushtetin e këngës”.
Kenga është me e mbijetuara, sepse ajo mbijeton në kujtesen e vet atij që e krijon…
Një kënge e madhe e kënduar nga këngëtari i talentuar…..”Kthimi i Skënderbeut në Krujë“,
Mbështetësi i artit të krijuar në shekuj…
Kënga e bukur e kënduar nga një shpirt i bukur dhe një zë i bukur..
Dhe kendoi këngën : “Shqiptarët donë liri“!
Dhe Shqiptarët fituan liri, luftoi me këngë dhe ai, Agim Gashi, dhe Ai fitoi, por edhe u persekutua…, POR EDHE TRIUMFOI…
Ndaj sot është në ALTARIT E NDERIMIT TONE…. Ai me emër Agimi (AGMI) dhe me mbiemër të një krahinë kënge dhe trimërie…
Albume … te Agim Gashit pushtojnë ‘KOMBIN” ..
Rapsod dhe këngëtar..
Folklori dritë mbi historinë…
Ta mbrojme dhe të bëjmë muzikë shqipe… dhe ta kendoje ai AGIM GASHI (GAZMENDI I SHPIRTIT DHE I ZEMRAVE SHQIPTARE….. DHE AGIMGASHIANET E TJERE …
Sentencë e bukur ilustrimi
“ Gashi: Edhe në burg kam kënduar. U këndoja shokëve të dhomës, këndoja edhe në qeli të vetmuar. Më kanë zënë disa herë, por vetëm njëherë me pasoja. Por, për disa të rëna shpinës nuk ndahesha dot nga të kënduarit. Disa këngë i kam krijuar në burg siç është „Kënga e të burgosurve“. Unë si këngëtar dhe rapsod, jam munduar të këndoj vlera historike. Në të gjitha ato vende ku kam kënduar, në oda burrash, ndeja, kremte kombëtare e kudo tjetër, jam munduar ta ushtroj zanatin tim prej këngëtari, jo vetëm në ruajtjen e kujtimeve të shtrenjta nga historia jonë e lavdishme, por edhe në edukimin e ndjenjës sonë patriotike të pastër tek rinia dhe popullata jonë. Kënga më ka mbajtur të pathyeshëm edhe kur më kanë rrahë, edhe kur më kanë burgosur, kur më kanë nënçmuar duke më futë revole e shkopinj gome në gojën time, por edhe kur më shtinin të i ha albumet e mia. Këtë e kam përjetuar nga serbët por edhe nga gjaku ynë, he mos qoftë i yni.”
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi