Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mijëra të infektuar nga E.coli në Gjermani

Shko poshtë

Mijëra të infektuar nga E.coli në Gjermani Empty Mijëra të infektuar nga E.coli në Gjermani

Mesazh nga Agim Gashi Mon May 30, 2011 10:16 pm


Mijëra të infektuar nga E.coli në Gjermani

Mijëra të infektuar nga E.coli në Gjermani E-coli


Numri i të infektuarave nga bakteria E.coli, në Gjermani ka shkuar në 1200 persona, raportojnë sot mediat gjermane.

Njoftohet se bakteria që sulmon veshkat dhe sistemin nervor qëndror ende nuk e ka arritur kulmin e saj.

Nga sëmundjet që shkaktohen nga kjo bakterie, më shumë vuajnë gratë.

Ministria gjermane për mbrojtjen e konsumatorit iu ka apeluar qytetarëve të saj që të mos konsumojnë perime të freskëta, sidomos trangujt, domatet dhe sallatën jeshile, derisa ekspertët të përcaktojnë origjinën e infeksionit.

Deri më tash në Gjermani e kanë humbur jetën 10 persona nga bakteria E.coli, ndërsa te shumica e pacientëve, simptomat kanë qenë, anemia e rëndë, problemet me stomakun dhe funksionimi i dobët i veshkave.

Ndërkaq raportohet se bakteria është përhapur edhe në shtete të tjera. Në Austri janë paraqitur dy raste deri më tash, ndërsa në Suedi dhe Danimarkë është paraqitur një infeksion ende i panjohur.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi