Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PD: Demokracia vihet në rrezik nëse s'dëgjohet zëri i qytetarëve

Shko poshtë

PD: Demokracia vihet në rrezik nëse s'dëgjohet zëri i qytetarëve Empty PD: Demokracia vihet në rrezik nëse s'dëgjohet zëri i qytetarëve

Mesazh nga Agim Gashi Tue Jun 28, 2011 7:58 pm


PD: Demokracia vihet në rrezik nëse s'dëgjohet zëri i qytetarëve

PD: Demokracia vihet në rrezik nëse s'dëgjohet zëri i qytetarëve 28J-Tabaku-2_528


“Sot z. Rama vazhdoi sërish përpjekjet për të përbaltur procesin zgjedhor. Të gjithë qytetarët shqiptarë e dinë se këto zgjedhje ishin të ndershme, të lira, transparente dhe zgjedhjet më të mira që janë bërë në Shqipëri, ku gjithçka u shfaq drejtpërdrejt në ekrane”, kështu u shpreh kryesuesja e listës së këshilltarëve bashkiakë demokratë, Jorida Tabaku, gjatë një konference për shtyp.

Sipas saj, në këto zgjedhje morën pjesë 1 milionë e 600 mijë qytetarë duke bërë që zëri i tyre të dëgjohej, një pjesëmarrje rekord për sa u përket zgjedhjeve lokale. “Komuniteti ndërkombëtar i ka vlerësuar këto zgjedhje në mënyrë të përsëritur. Demokracia nuk është në rrezik kur numërohet çdo votë, demokracia vihet në rrezik nëse nuk dëgjohet zëri i qytetarëve. Demokracia funksionon më lehtë kur ka një diferencë të konsiderueshme në rezultat, por demokracia provohet kur ka një rezultat të ngushtë, dhe këto zgjedhje në Tiranë treguan forcën e demokracisë dhe të institucioneve të pavarura, duke ndjekur rrugën e ligjit që mundësoi dëgjimin e zërit të çdo qytetari.Më shumë qytetarë votuan për kandidatin e Aleancës për Qytetarin që të jetë kryebashkiaku i ardhshëm i Tiranës, por më e rëndësishme se kjo, është fakti se u dëgjua zëri i çdo qytetari”, shtoi ajo.

Duke përfunduar se “sot, cirku i z. Rama vazhdoi me akuzat e pabaza dhe me kërcënime ndaj institucioneve të pavarura”. “Rama e quan veprimin e KQZ të paligjshëm, ndërkohë që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u urdhërua të numëronte dhe shqyrtonte votat nga Kolegji Zgjedhor, si rezultat i kërkesës ligjore që bëri vetë z.Rama. Kjo është arsyeja pse të gjithë qytetarët në Shqipëri po pyesin; Përse z. Rama kërkon të mbysë zërin e qytetarëve? Përse z.Rama nuk pranon rezultatin e demokracisë?”, përfundoi ajo.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi