Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Doli Ars Poetica Nr. 17, Mars 2009

Shko poshtë

Doli Ars Poetica Nr. 17, Mars 2009 Empty Doli Ars Poetica Nr. 17, Mars 2009

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 9:56 pm

Ars Poetica Nr. 17, Mars 2009

T? nderuar,
pranoni p?rsh?ndetjet m? t? p?rzem?rta.

Ars Poetica Nr. 17, Mars 2009 ?sht? tani n? linj?, mund ta shkarkoni n? .pdf-format (~ 4.00 MB):
http://www.seguraweb.nl/arspoetica/dokumente/Ars_Poetica_Nr_17-3-2009.pdf
1. P?r qasje 'offline', p?r t? ruajtur revist?n n? aparatin tuaj, kliko mbi lidhjen me tast?n e djatht? dhe pastaj 'save target as...'
2. P?r printim t? materialeve kliko mbi faqet (e dokumentit t? hapur) me tast?n e djatht? dhe pastaj butonin p?rkat?s 'Print', tek opsionet.

A R S P O E T I C A N° 17 – M A R S 2 0 0 9
Kopertina: B. Campbell - ©️

Nobelist?t: José Saramago - Biografia - (P?rkthyer nga M. G.) – f. 5 - 7

José Saramago:
1. Miu kontrabandist (Fragmente nga romani “Valixhet e udh?tarit”) - (P?rkthyer nga M. G.) – f. 8 - 14
2. Ishulli i panjohur - (P?rkthyer nga M. G.) – f. 15 - 22
3. Un? b?j nj? lib?r, nuk prodhoj nj? lib?r (Opinione) - (P?rkthyer nga M. G.) – f. 23 - 25
4. Arti poetik (poezi) - (P?rkthyer nga M. G.) – f. 26 – 27
5. “Poemat e mundshme”, “Ndoshta g?zim”, “Viti 1993” - (P?rkthyer nga M. G.) – f. 28 – 29

Victor Hugo: Poezi - Legjenda e shekujve (Kontribut nga: Dh. Hamzai) – f. 30

Charles Baudelaire: Poezi - Pendim i von?t (Kontribut nga: Dh. Hamzai) – f. 31

Dar?o Prieto:
E ardhmja e librit dhe libri i s? ardhmes (El Mundo, 2003) - (P?rkthyer nga M. G.) – f. 32 – 35

Ruzhdi Stringa:
Sprov? p?r nj? periodizim t? shkrimit t? shqipes n? Elbasan – f. 36 - 39

Poezi:
Miradije Ramiqi, Vilson Blloshmi, Fredi S. M?rkuri, Rudina Madani, Suzana Zisi, Anila Xhekaliu, Liman Zogaj, Mehmetali Rexhepi – f. 40 - 58

Paul Auster:
1. Historia e makin?s sime t? shkrimit - (Express) – f. 59 - 61
2. Paul Auster: T? b?hesh shkrimtar nuk zgjedh vet?... (T? dh?na bio-bibliografike) – f. 62 - 63
3. Q?llimi i artit - Arti ?sht? i (pa)dobish?m - (P?rkthyer nga: B. ?obaj) – f. 64 - 65

Enrique Vila-Matas:
Dritaret e ndri?uara (P?rkthyer nga: A. Xhekaliu) – f. 66 - 67

Bernard Fauconnier:
Romain Gary kurr? nuk ka ekzistuar (Histori letrare) - (P?rkthyer nga: A. Xhekaliu) – f. 68 - 70

Mustafa Ferizi:
Struktura intelektuale e prosedeut romanesk (M. Ramadani “Antiprocesioni”) – f. 71 - 74

Mehmetali Rexhepi:
Arti i munges?s – f. 75 - 79

Proz?:
1. Ismet Aliu – “Vdekja e poetit” – f. 80 - 83
2. Miri P. Dhrami - “K?puc?t e reja” – f. 84 - 86
3. Robert Martiko - Frag. nga novela: “Nj? ?mim p?r shkrimtarin e vdekjes” (dor?shkrim) – f. 87 - 90

Foto-Intermexo: “Mythbuster” (n? retrospektiv?) – f. 91 - 92

4. G?zim Llojdia: “T? b?heshe shkrimtar n? koh? t? koler?s” (Fragment) – f. 93 - 95

Intervista:
Bised? me Dr. Gaetano Xherbino (Intervistoi dhe p?rgatiti: L. Komani) – f. 96 - 105

Mini-galeria Artistike:
William Bouguereau (1825-1905) – f. 106 - 113

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
P?r info dhe materiale nga disa numra pararend?s t? revist?s, vizitoni adres?n:
http://www.letrat.eu - (host: http://www.seguraweb.nl/arspoetica/)
Lexim dhe ?aste t? k?ndshme.

Me nderime,
S. Guraziu

--
Ars Poetica - Infoletrat
P?r kontakt dhe reagime:
letrat1@yahoo.com
Adresa: http://www.letrat.eu
Telefoni: +31263554843 - Administrator: S. Guraziu
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi