Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ibrahim Rugova nuk është i një partie politike por i gjithë Kosovës

Shko poshtë

Ibrahim Rugova nuk është i një partie politike por i gjithë Kosovës Empty Ibrahim Rugova nuk është i një partie politike por i gjithë Kosovës

Mesazh nga Agim Gashi Wed Oct 26, 2011 1:01 am


Ibrahim Rugova nuk është i një partie politike por i gjithë Kosovës

Rexhep Rifati, Cyrih
Ibrahim Rugova nuk është i një partie politike por i gjithë Kosovës Promovimi
U promovua libri i Enver Bytyçit, “Filozofia politike dhe nacionale e Ibrahim Rugovës”

Kështu u tha në këtë tubim , ku po ashtu u përmend se gazeta”Bota sot” ishte e para që nxori fotografinë e Ibrahim Rugovës me Adem Jasharin.

Kryesisë Degës së LDK-së në Zvicër në bashkëpunim me nëndegën e Wilisaut, në qytetin Surse më 23 tetor, bëri promovimin e librit “Filozofia politike dhe nacionale e Ibrahim Rugovës” të autorit Enver Bytyçi.

Rugova, mishërim dhe ideator i aspiratave për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës

Që në fillim të fjalës së tij Haki Latifi përshëndeti nismën e veprimtarit Xhafer Leci, që ky libër të me vlerë të madhe të promovohej edhe në mesin e mërgimtarëve në Zvicër. Ndërsa që librin e publicistit Bytyçi , e vlerësoi se një hulumtim thuktë të veprës së Rugovës, duke shtuar se autori në veprën e tij i shërben kujtesës historike, dhe na jep një pikëpamje të filozofisë, të cilat afirmuan vlerat më sublime të popullit të Kosovës. Më pastaj potencoi se e tërë filozofia politike e Dr. Rugovës ishte e ndërtuar në ruajtjen e qenies shqiptare në Kosovë, që me vizionin e tij largpamës, me këmbëngulje, me guxim dhe me trimëri bëri që Kosova të jetë emër i njohur në institucionet më të larta ndërkombëtare. Shtoi , se Doktor Ibrahim Rugova duke udhëhequr për afro dy dekada qëndresën e qytetarëve të Kosovës për liri, pavarësi, dinjitet u shndërrua në mishërimin e aspiratave, shpresave dhe idealeve më fisnike të qytetarëve të Kosovës, të cilat i mbrojti me një përkushtim të jashtëzakonshëm dhe me një qëndresë epike. Më tej Haki Latifi , potencoi se Ibrahim Rugova e Adem Jashari janë dy figura të rëndësishme të rezistencës së popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi duke kombinuar me sukses rezistencën paqësore dhe luftën çlirimtare të Kosovës. Ndërsa që Presidenti Rugova ishte burrështetasi i parë i Kosovës i cili krijoi miqësi të përhershme me vendet demokratike të Evropës e botës, e në veçanti me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si dhe lideri i parë i shqiptarëve i cili vuri themelet e shtetit të Pavarur të Kosovës. Më pastaj aktivisti, Xhafer Leci, që banon dhe vepron në Gjermani lexoi një biografi e shkurtër, të autorit të veprës, Enver Bytyçi . Kurse shkrimtari Shefqet Dibrani në fjalën me titull : “Kontrata e Ibrahim Rugovës ishte vetëm me Kosovën dhe lirinë e demokracinë e saj”, kushtuar librit të Enver Bytyçit: “Filozofia politike dhe nacionale e Ibrahim Rugovës” i bëri një vështrim tejet analitike e përmbajtëse, kësaj vepre. Në pamundësi , për shkaqe vendi, po japim vetëm disa fragmente nga ky vështrim.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në numrin e nesërm të gazëtës “Bota sot’
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi