Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NË MEDVEGJË (s’) KA FLAMUR : O, I BIRI I SHKINËS…MOS MA PREK FLAMURIN !

Shko poshtë

NË MEDVEGJË (s’) KA FLAMUR : O, I BIRI I SHKINËS…MOS MA PREK FLAMURIN ! Empty NË MEDVEGJË (s’) KA FLAMUR : O, I BIRI I SHKINËS…MOS MA PREK FLAMURIN !

Mesazh nga Agim Gashi Sun Nov 27, 2011 9:46 pm

NË MEDVEGJË (s’) KA FLAMUR : O, I BIRI I SHKINËS…MOS MA PREK FLAMURIN ! 1.aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaflksjpg

NË MEDVEGJË (s’) KA FLAMUR : O, I BIRI I SHKINËS…MOS MA PREK FLAMURIN!

Anashkalimi eventual apo mosorganizimi i ndonjë proteste bile per diten e flamurit, siq kanë premtuar liderët e Luginës së Preshevës, në Medvejgë ku gjendja ekonomike dhe politike, sidmos diskriminimi i të drejtave të shqiptarëve në këtë mjedis është më drastike,..do të jetë kapitulim i liderëve dhe përgjegjësi për anashkalim dhe i njorim të kësaj treve dikur me shumicë shqiptare është përgjegjës jo vetëm e regjimit serbë, por edhe e lidershipit shqiptarë në Luginën e Preshevë

KOMENT REDAKSIONAL I AGJENCISË INF.KOMBËTARE "PRESHEVA JONË"

Në fillim të muajit shtatoe nga seanca e fundit të Kuvendit të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës i cili përbëhet nga 65 këshilltarë të të tri Komunave: Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë dolën me një deklaratë unike ku u miratuan njëzërit disa vendime dhe konkluza. Në njërën nga to, ku bëhetë fjalë për protestat, ndër tjera lexuam se „ditëve të ardhshme do të organizohen protesta në Lugnën e Preshevës kundër diskriminimit të të drejtave të shqiptarve në tri komunat tona..” Protestën e parë u mbajt me 13 shtator në Bujanoc e ckishte jehonë të madhe në mediat dhe arenën ndërkombëtare. Ndërsa, nag ldierët e Luginës është paralajmëruar protesta e radhës ajo e dyta në Preshevë më 21 shtator, ku Beogradit zyrtar do ti përkujtohet pse Shqiptarët janë të diskriminuar në politikë, ekonomi, kulturë, sport, pse na janë të rrezikuara të drejtat, pse nuk jemi të kyçur në sistem..

NË MEDVEGJË (s’) KA FLAMUR : O, I BIRI I SHKINËS…MOS MA PREK FLAMURIN ! 1.aaaaaaaaaaaaaaaaaflks.jpg

Ndërsa, për protestën e tretë është thënë se do të mbahet me 28 nëntor, si edhe çdo vit, për ditën e Flamurit, por pa përcaktuar fare vendin, duke mbetur me shpresë se ajo do të mbahet në Medvegjë. Këtë premtim e kanë dhënë gati gjithe liderët epushtetit lokla, duke u nisur nga ai i Preshvës e deri tek ata në Medvegjë…Lajmin për organizimin e protestave në tri komunat e bonuara me shiptarë etnik ishte mirpritur nga popullata shqiptare, sidomos nga ajo shtresës më të mllefosur, zhgënjyer apo thënë më mirë viktimë e diskriminimit në rendë të parë nga ata të Medvegjës e goditur më së shumti nga kjo politike antshqiptare e prirë nga Beogradi apo nga policët e Beogradit siq ishte rasti i fundit mbi familjen Ismaili. Sa i përket deklaratave të fundit në mediat tona të liderëve shqiptarë nga Lugina, sa herë që flasin për protestëne tretë, për cudi askush deri më tash nuk e ka përmendur Medvegjën ?! duke mos shpjeguar arësyet e kësaj „harrese“ ?!

Ndërsa në anën tjetër po këta lider flasin me plotë gojës se Ppresheva, Bujanoca e Medvegja « janë Kosovë Lindore », ose «janë pjesë e Kosovës »..apo degjojmë edhe asosh se « për bashkim me Shqipërinë »…por për cudi, u pa patriotzimi i tyre me rastin e sulmit te policise serbe ndaj Sokol Ismalit, ndaj të cilit rast leje qe nuk u portestua por as qe reaguan partitë e mëdha përvec në perjashtim të disa partive të vogla apo nga mërgata me emaila përmes ca portaleve sa për sy e faqe.

Pra, anashkalimi eventual apo mosorganizimi i ndonjë proteste bile per diten e flamurit,ashtu siq kanë premtuar liderët e Luginës së Preshevës, në Medvejgë ku gjendja ekonomike dhe politike, sidmos diskriminimi i të drejtave të shqiptarëve në këtë mjedis është më drastike,..do të jetë kapitulim i liderëve dhe përgjegjësi për anashkalim dhe i njorim të kësaj treve dikur me shumicë shqiptare është përgjegjës jo vetëm e regjimit serbë, por edhe e lidershipit shqiptarë në Luginën e Preshevës
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi