Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ELIDA BUÇPAPAJ:Shtypi i Tiranës gati heshti po ashtu edhe pozita dhe opozita

Shko poshtë

ELIDA BUÇPAPAJ:Shtypi i Tiranës gati heshti po ashtu edhe pozita dhe opozita Empty ELIDA BUÇPAPAJ:Shtypi i Tiranës gati heshti po ashtu edhe pozita dhe opozita

Mesazh nga Agim Gashi Mon Feb 13, 2012 9:45 pm

Shtypi i Tiranës gati heshti po ashtu edhe pozita dhe opozita


ELIDA BUÇPAPAJ:Shtypi i Tiranës gati heshti po ashtu edhe pozita dhe opozita Elida+bucpapaj

Nga ELIDA BUÇPAPAJ
Opinion nga diaspora
Pas debateve më të fundit në Komisionin Parlamentar të Integrimit në Kuvendin e Shqipërisë, dhe nxjerrjes në dritë të këtyre fakteve, do të duhej që gazetat dhe televizionet e shumta të Tiranës të ishin të përmbytur me tituj scoop,sensacionalë, të cilët do të duhej të zëvendësonin fotografitë e Nexhmije Hoxhës që vazhdon të qahet për arkivin e bashkëshortit, njërit prej diktatorëve më gjakpirës të Europës Lindore.
Por jo, shtypi dhe mediat e Tiranës gati heshtën. Liria e shprehjes në Shqipëri sipas Reportetë Pa Kufij - Reporters Without Borders ka zbritur 16 vende ku vendin e lirisë të fjalës e ka zënë censura, autocensura dhe temat tabu. Mediat kanë një përqasje shumë ortodokse ndaj kritikave, nuk pranojnë kurrë kritika për krahun politik që mbështesin, duke e humbur kështu paanshmërinë dhe idipendencën si pushtet i katërt dhe i pestë në sistemin demokratik.
Nuk pati reagim as nga Ministria e Jashtme, as nga personat që u prekën nga akuzat e deputetit të PS, veç ai i zonjës Bulku.
Edhe reagimi i opozitës ishte gati simbolik, kur do të duhej që Opozita të kishte kërkuar prej kohësh mocion mosbesimi ndaj ministrit të Jashtëm të Shqipërisë apo kryetares të Parlamentit, dhe ku do të duhej që kjo temë të prekej në një nga intervistat më të fundit të zonjës Topalli, kur gazetarja Sonila Meço, paçka se i dha një hapësirë prej nëntëdhjetë minutash, nuk arriti që t’i bënte asnjë pyetje të vështirë, veç u rotullua tek sukseset e diplomacisë parlamentare dhe tek afati i skaduar i zotit Topi. Askush nuk është kundër diplomacisë parlamentare, por kundër nepotizmit duhet të jemi, pasi është varrmihës i shtetit të së drejtës.
Lind pyetja përse kjo heshtje?
Si gazetare u përpoqa që të lidhem me disa zyrtarë të lartë të MPJ. Gazmend Turdiu, Sekretari i Përgjithshëm i MPJ komunikoi në mënyrë shumë korrekte, duke më thënë se nuk është kompetenca e tij për prononcime të tilla duke më orientuar tek zonja Eva Kushova, këshilltarja për shtypin e MPJ, e cila fillimisht më tha se kjo temë do të diskutohet sot në emisionin Top Story të Sokol Ballës në Top Channel. Kur unë insistova tha se do të përgjigjej brenda afatit zyrtar të ditës të sotme që mbaronte më 16:30 dhe, kur e mora për herë të dytë në telefon, më tha se z. Haxhinasto kishte patur ngarkesë të madhe dhe nuk kishte patur mundësi të bënte një prononcim lidhur me këtë temë. Ndërsa zvministrja e jashtme Edith Harxhi, paçka se i dërgova dy mesazhe, preferoi të heshtë dhe të mos më përgjigjet.
I kërkova prononcim edhe z. Kastriot Islami, duke i dërguar një mesazh përmes Facebook-ut dhe zotit Edi Rama përmes Twitter dhe deri tani nuk kam marrë përgjigje.
Nëse Edi Rama, lideri i opozitës deklaron për Rilindje, Rilindja e PS do të fillojë vetëm me një reformim të thellë të partisë dhe një opozitë të shëndoshë e konstruktive jo duke u fokusuar tek marrja e pushtetit apo tek rikthimi në pushtet por tek mbrojtja e vlerave të shtetit të së drejtës.


Si e mashtruan Pjetër Arbnorin se do ta emëronin Ambasador në Vatikan

Po e mbyll këtë shkrim të natyrës hulumtuese duke kujtuar Pjetër Arbnorin, njërën nga ikonat e demokracisë shqiptare, pasi tek ai gërshetoheshin dhe vuajtjet in extremis të popullit shqiptar, edhe profili i një zyrtari të lartë me integritet.
Pjetër Arbnori ka vuajtur 30 vite të jetës së tij në burgjet komuniste, pra dy vjet më tepër se Mandela. Pjetër Arbnori do të duhej të ishte zgjedhur me një nen të posaçëm të Kushtetutës të Republikës të Shqipërisë për hir të sakrificave të tij si një Ligjvënës i Përhershëm. Një nderim të ngjashëm me atë të italianëve për „senatore a vita", një detyrë me të drejtë për ta ushtruar vitet e mbetura të jetës dhe që jepet nga Presidenti i Republikës italiane i cili ka të drejtë që gjatë mandatit të tij të emërojë pesë senatorë të tillë, të përhershëm - me motivacionin „ për merita të larta ndaj Atdheut në fushën shoqërore, shkencore, artistike dhe letrare". Për shembull Rita Levi-Montacini, Nobeliste, është « Senatore a vita » në Itali. Apo kryeministri aktual i Italisë Mario Monti është një Senator i përhershëm, i emëruar nga presidenti aktual Giogio Napolitano për « merita në fushën shkencore dhe shoqërore ». Senatore a vita është edhe Giulio Andreotti, kanë qenë edhe babai i Fiatit, Giovanni Agnelli dhe Eduardo De Filippo, Eugenio Montale e tjerë.
I kthehem Pjetër Arbnorit si një referim të dinjitetshëm i një politikani me integritet i cili, megjithë sakrificat, u la jashtë politikës duke u përjashtuar nga një politikë gjithë hije, me skeletë në sirtarë dhe pa integritet, që interesohet vetëm për punët e veta, duke e kthyer shtetin në pronë private.
I kthehem Pjetër Arbnorit, sepse sakrificat dhe integriteti in tij do të duhej të përbënin modelin e politikanit për meritokracinë e shtetit të së drejtës, i cili u la në harresë nga njerëz pa moral dhe integritet.
Telefonatën e fundit që kam pasur me Pjetër Arbnorin ishte ajo ku i uruam për « emërimin » e tij si Ambasador të Shqipërisë në Vatikan". Në fakt, emërimi i Arbnorit doli se ishte një bllof, në kuadrin e thashethemnajave, pasi nuk e emëruan kurrë. Jo vetëm që gjatë zgjedhjeve të 2005 nuk e zgjodhën deputet të Partisë Demokratike duke i bërë rrëngje klanesh, por nuk pranuan që ta emëronin as Ambasador të Shqipërisë në Vatikan.
E kam ende në vesh mbresën e zërit të tij të ngrohtë, pasi besonte se do ta emëronin në këtë detyrë. Ishte shumë i kënaqur kur biseduam se do të përfaqësonte shtetin shqiptar në Vatikan, detyrë që nuk e mori kurrë. Mendoni sot Pjetër Arbnorin, të cilit nuk iu dha kjo detyrë si një e drejtë legjitime e fituar me sakrifica dhe plotësisht me meritokraci, ndërkohë që në Ambasadat e Shqipërisë gjen figura pa integritet dhe kur nepotizmi dhe kleptokracia si formë e korrupsionit të qeverisjes, nga ato që i kemi përmendur, rrezikojnë jo vetëm diplomacinë shqiptare por edhe shtetin shqiptar. Fund
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi