Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Afrim Osaj:Krimet e pasluftës në Kosovë!?

Shko poshtë

Afrim Osaj:Krimet e pasluftës në Kosovë!? Empty Afrim Osaj:Krimet e pasluftës në Kosovë!?

Mesazh nga Agim Gashi Tue May 29, 2012 7:41 pm

Afrim Osaj:
Krimet e pasluftës në Kosovë!?



Afrim Osaj:Krimet e pasluftës në Kosovë!? 547137_10150840261898683_556333682_9844041_1589632297_n
Të qenuritë në krye të një Dege të LDK-së ka qënë të jeshë i pari në frontë të luftës,të jeshë i pari në përkrahjen,e të varfurve më ndihma sociale,më përkrahje tjera,deri të ata qe ju ka mungu buka!?

Lideri i Shqipëtarëve të Kosovës,Dr : Ibrahim Rugova e konsideronte Shaban Manaj,dorë të djathtë të tijë,në angazhiminë për lirinë,pavarësinë,dhe demokracinë,e Kosovës!
Shaban Manaj,ishte njëri nderë aktivistët,më të devotshëm të Lidhjes Demokratike,dhe të levizjës së Kosovës për liri,pavarësi,dhe demokraci!
Ishte themeluesë i degës së LDK-së në Istog,më 1990´dhe kryetarë shumvjecarë i saj!
Ai ishte njëri nga përkrahësitë,organizatorët
,dhe pjesëmarrësit i të gjitha,akteve madhore,të vënditë tonë sic ishte Deklarata e Pavarësisë,2 / Korrik /1990,Kushtetuta e Rep,së Kosovës po atë vitë në Shtator,Referendumit për pavarësinë e Rep: Kosovës,1991 zgjedhjet e para nacionale të presidentëve të kryetarit të Republikës,1998 dhe zgjedhjet e dyta nacionale më 1998.
Shaban Manaj,vepronte ne kuadër të ministrisë së mbrojtjës të Republikës,ishte njëri ndërë aktivistët,që punonte pa pushuarë dhe përkrahu luftetarët e lirisë,të venditë tonë!Shaban Manaj,ishte një veprimtarë i madhë dhe njëri ndërë krijuesit e Shtetitë,të Kosovës në vitet e 90-ta ,që më votë fitojë të njihej si shteti i Shqiptarëve të Kosovës.Kisha njërinë nga miqtë,dhe bashkpuntorët më të mirë më të nderuarë.

Ish Presidenti i rep,Kosovës Fatmir Sejdiu rrethë jetës dhe veprës të Avokatit Shaban Manaj,shprehët :
Momente të vecanta punës së tijë,tepër aktive sidomosë në kohën e referendumit për pavarësinë e Kosovës,të vitit 1991´pastajë në zgjedhjët e para parlamentare dhe presidenciale,dhe në zgjedhjet e dyta,ku Shabani ka qënë nga njërzit ma aktivë,në regjionin po të thoja të Rrafshit të Dukagjinit!
Mbase një pjesë ku ka qënë një presionë,i jashtzakonshëm i policisë serbe quhej edhe në pjesë tjera të Kosovës,por ne vecanti,ne tre-katër komunat,e ketijë rrafshi,dhe si Shabani pikërishtë po thëmë,më guximinë e tijë dhe profesionaliziminë e tijë ka bërë të pamundurën,që të bëjë përgaditjet e përgjithshme në mënyren ma kualitative të mundshme!
Dhe po ashtu bashkë më organizminë politikë,që ka udhheqë më Lidhjen Demokratike të Kosovës,të bëjë thjeshtë një impulsim të veqantë,për mobiliziminë e qytetarëve,të elektorve të Kosovës,për të dalë në një referendum të dytë,flasë për zgjedhjet 92-shit,veqanti dhe për të ecë pastajë në realizimë të asaj,që quhet pjesë praktike e jetës,apo e pushtetit moralë,që kishimë ndertuarë dhe që ishte i mbështeturë nga qytetarët e Kosovës,për të hyrë ne një ndertimë të strukturave të veqanta,të cilat kanë bërë që Kosova të mbijetojë dhe trysnitë më të mëdha që i ka pasë mbi kokën e sajë.
Prandajë po thëmë roli i Shaban Manaj ka qënë i veqantë!

Ish Kryetari i komunës së Istogut,z Fadil Ferati rrethë veprës së Shaban Manaj,Shprehët :
Shabani gjatë mandatitë të vetë të gjatë të udhheqjë degës së LDK-së kishte kriju një frymë,të një pune kolektive,edhe në vendim marrje,edhe në veprimë.
Dhe mundë t´them lirishtë se kishte përgaditurë subjektinë e vetë dhe lidershipin,e Istogut që të punojë në menyrë kolektive,qe ishte edhe kjo një karakteristikë,dhe një meritë mundë t´thëmë në masë të madhe e vetë Shaban Manaj dhe kolegëve të tijë!?

Shaban Manaj ishte njëri nderë themëluesit e Shoqatës Juristëve të Kosovës,dhe të Odës së Avokatëve,të Kosovës.Gjithashtu ishte nderë themeluesit e Këshillit për mbrojtëjen e lirive dhe të drejtave të njeriut,dhe udhheqës të ketijë instuticioni,respektabilë në Istog!
Si veprimtarë i të drejtave të njeriut,dhe si Avokatë më namë,Shaban Manaj mbrojti guximshëm,pa asnjë më të ligë burgosurit,politikë shqiptarë,po ashtu ofrojë ndihmë Juridike dhe mbrojtje falas,edhe të gjithë shqiptarëve të larguarë padrejtësishtë nga puna,nga regjimi serbe sic ishin,punonjësitë e arsimit,shehndetësisë etj.
Shaban Manaj si atdhetarë dhe patriotë i vertetë që ishte punojë shumë në bashkiminë,e faktoritë politikë dhe u angazhua më gjithë energjinë,për ndertiminë dhe të jetë demokratike në Kosovë!?
Shaban Manaj,ishte kandidatë favoritë për fitore në pragë të zhvillimitë te zgjedhjeve,të para(mbasë luftës) lokale,por ja që fama dhe rezultatet,e punës së tijë sikur i penguan forcat e errëta,në Kosovë dhe ai vritet fizikishtë,masakrohet dhe më pasë trupi i tijë,digjët nga ata që nuk e doninë,lirinë dhe pavarësinë e Kosovës!
Vrasja e veprimtaritë të shquarë,Shaban Manaj nga Istogu Avokatitë më namë,dhe njeriut shembullorë,tronditi mbarë opinionin kombëtarë dhe nderkombëtarë!

Burrat e mëdhënje shkojnë më madhështinë e veprave të tyre,e pasë vetës lënë hijën e naminë e përjetësisë!
I Tillë ishte edhe Shaban Manaj!
A & Osaj!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi