Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Selim Hasanaj: Zonja Antoneta dhe Hanmi Sanie

Shko poshtë

Selim Hasanaj: Zonja Antoneta dhe Hanmi Sanie Empty Selim Hasanaj: Zonja Antoneta dhe Hanmi Sanie

Mesazh nga Agim Gashi Mon Apr 20, 2009 5:52 pm

Selim Hasanaj: Zonja Antoneta dhe Hanmi Sanie U1_SelimHasanaj
ZONJA ANTONETA DHE HANMI SANIE‏
Nga Selim Hasanaj

Vetë titulli i këti shkrimi asht paksa provokues. Unë sinqerishtë nuk e kamë ndermend të provokoj askend e ma së paku dy personazhet e këti shkrimi , unë thjeshtë do mundohem të shjellojë nji temë e cila asht plagë e pasherueshme në mentalitetin e hapsinave tona ethnike dhe që mbet aty si infektim i traditës orientale e cila u inplantue në ethnikumin iliro-dardan pergjatë pushtimit mbi pesë shekullor të turqve osmanlinj.
Vetem para dy tri ditëve po këtu në ZSH, lexova nji shkrim kritik shumë të mirë të nji autori i cili kishte shpreh opinionin e vetë në lidhje me kopjimin amoral, antikulturë, dhe banal të mjeranve prendimor , pra artikullshkruesi kritikonte të ashtuquajturen "SHTËPINË MA TË FAMSHME NË SHQIPNI" BIG BROTHER. Edhe unë aty bana nji koment perkrahës per autorin e kritikës.
Pra e ceku këtë fakt sepse kamë frikë se lexuesi mund të mendojë se qenkam kontradiktor. Tjeter gja shkruej e tjetergja veprojë e mendojë. Jo, lexues i dashtun, nuk jamë i tillë, por unë nuk kamë nevojë të jem modest. Pranojë se edhe në familjen time tani bajagi të madhe në numrin e antarëve kamë familjar që e shikjojnë atë program dhe bilez parapagimin e kanë ba tinza meje. Kur mora vesh isha para aktit të kryem dhe sa ja vlente të protestoja. Ata antarë të familjes time e kanë pas të kjart opinionin tim per këtë program dhe po të kishin pas respekt per mue si "KRYEFAMILJAR" kurr nuk do e banin porosinë e programit. Ky asht realiteti i jetës sonë sot. Unë po e shpreh publikisht ndersa disa po perpliten të tregojnë të kunderten , dhe ata sipas mendjes time po dalin palaqo, qesharak. Sekreti publik nuk mund mëshifet.
Të dal të tema dhe inspirimi që mora nga ky program naten e mbramshme per ta shkrue këtë shkrim.
Aty në BigBrother ka djem dhe vajza, ata aty janë fut të gjithë me shpresen se do jen fatlum dhe ti fitojnë ato 70.000 euro të famshme, por edhe të fitojnë pak popullaritet në opinion të cilin popullaritet ma von do e perdorin per qellime dhe interesa, per realizimin e synimeve të tyne per jeten. Dhe loja që ata bajnë aty si dhe arsyeja e pjesëmarrjes së tyne per mue asht plotësisht e kuptueshme dhe e arsyeshme. Asht e pakuptueshme pse lejohet nga shteti organizimi i nji cirkusi të tillë i cili cirkus mbush kontot dhe xhepat e matrapazve shqipfolësa.
Herë pas here i lëshojë nji sy këtij programi dhe më kanë ra në sy dy personazhe aty. Nji djalë i ri i rritun vetem me nanën e cila shumë moti ishte e divorcueme me burrin e vetë dhe e cila djalin e kishte rrit në mergim në Itali. Ky djalë asht Bjordi simpatik i cili ngjan shumë me aktorin me famë Leonardo Di Caprio dhe i cili paksa me vështirësi e fletë gjuhen shqipe dhe herë pas here bahet qesharak simpatik. Krahas këti më ka ra në sy nji vajzë e re, e bukur si din të jenë vetem vajzat shqiptare të cilat i ka krijue vet ZOTI. Asht kjo Adelaida, nji mësuese nga Kavaja.
Ndëgjoja se si familjaret e mijë shpesh komentonin lidhjen e Bjordit dhe Adelaides aty dhe unë me nji vesh percillja komentet e tyne per javë të tana dhe ato komente baheshin shkak që edhe unë herë pas herë ti lëshoj sytë programit BigBrother.
Mbramë unë dhe zonja ime ishim të ftuem si musafir te nji komshi dhe aty erdh pas pak edhe nji komshi tjeter dhe të gjithë ishin të interesuem ta percjellin BigBrother. Nuk pata zgjidhje dhe ja ngula sytë edhe unë bile me vemendje.
Lidhja e Bjordit me Adelaiden aty mbrenda shtepisë u ba shkak që Bjordi të flasë direkt me nanën e vetë.
Zonja Antoneta, nji grue tipike shqiptare, nji zonjë e mrekullueshme e cila posa i lexohet letra që ja kishte shkrue i biri , ku kishte kerkue bekimin e saj per të sepse ai aty mbrenda ishte nji luftëtarë që lufton per ta shpetue nji të re të cilen sado që asht e shkollueme , megjithate ate e ka mbulue terri dhe errsina orientale sepse asht bijë e nji qifti islamist shqiptar që unë i quej shqipfolësa. Zonja Antoneta me vemendje e ndëgjojë leximin e letres së të birit dhe ashtu si burrnesh lëshojë lotë si nana që lëshon lot per fëmiun e sajë. Kur i solen Bjordin perpara ashtu permes ekraneve ( se jo fizikisht) ajo foli si shqiptare, ajo shprehu kulturen e nji grueje PELLAZGO-ILIRE dhe perveq fjalëve që i foli per të birin, per vajzen që ai kishte zgjedhë ajo shumë prekshem dhe me dhimbje bani krahasimin e vetës së vetë me Adelaiden e re, të dashuren e birit të saj të vetem.
" Isha nji e re 17 vjeqare ( thotë zonja Antoneta) kisha za dhe kendoja, per ti ik " TURPIT " më martuen me shkues dhe jeta ime u ba terrs. Sot të kamë ty Bjordi dhe ti je krejt cka unë kamë. " Kështu foli kjo zonjë e cila sipas të dhanave qendron mjaftë mirë ekonomikisht atje në Itali dhe birit të saj i ka sigurue ardhmëninë.
Ajo krahasoj veten e vetë me mësuesen Adelaida dhe e luti birin e saj ta dojë dhe respektojë Adelaiden, dhe kjo lutje shifej qart se asht nji apel tek i biri per ta shpetue atë vajzë nga kthetrrat e errsirës orientale, pra ishte protest i saj kunder prapambetunisë dhe patriarkalizmit tradicional që nuk po c`rrenjoset nga mendjet e shqipfolësve shqiptarë dhe i vetmi shkak per këtë ( per mendimin tim)asht feja ISLAME dhe zakonet kanunore të saja që femnen e konsiderojnë PRONË E MASHKULLIT. Që femnen e konsiderojnë SKLAVE, ROBE dhe mbi të cilen shivinizmi mashkullor mund të shfryehet sa herë që ai të doj dhe në forma të ndryshme. Sipas këtij shovinizmi me rranjë në sheirat dhe kuranin islamik, femna asht vegel defrimi per mashkullin i cili mund ta perdor dhe keqperdorë ate sa herë ti teket, por edhe femna antare e familjes dhe gjakut asht vegël perfitimi dhe të mirave ekonomike sepse tue e martue ate gjëgjësishtë me krushqit që mund të bahen me te, familja gjegjësishtë mashkulli shovinist që asht: baba, vëllau, axha, daja etj, perfiton të mira materiale e ekonomike. Per mendimin tim kjo asht nji formë tradite legale per skllavrim dhe detyrim seksual që këtu në shtetet prendimore denohet ashper edhe me shumë vite burg.
Posa perfundojë prezentimi i zonjes së nderueme Antoneta (aty në publik ishte dhe ndegjonte nana e Adelaides) ju dha fjala nji zonje tjeter. Ishte kjo hanmi Sanie, nana e Adelaides. Mori mikrofonin dhe dora fillojë ti dridhej, ajo luftonte me ndjenjat dhe frigen. Kjo shihej haptas. E kishin emocionue tejmase fjalet e nanës së dajlit që asht dashunue në vajzen e saj, e kishin largue per momentin nga bota e jeta e saj patriarkale fjalët e nanës së këtij djali , por edhe vetë fjalet e tij ( Bjordit) i cili kishte ba nji leter mjeshtrore si LUTJE per nanën e vetë që ta ndihmon dhe perkrah. Mirpo hanmi Sanie, nuk e kishte atë kurajo, at forcë, at kulturë qytetare që ta bekojë vajzen e saj e cila marrzisht asht dashunue në Bjordin, por asesi nuk guxon ta publikojë këtë dashuni , këtë asaj ja ndolojnë "zakonet", "traditat", "feja" etj, etj. Dhe nanë zeza sado që po të guxonte me siguri do e mbeshtetke, me mikrofon në dorë mezi fliste dhe krejtë cka tha ishte se Adelaida duhet të jetë e kujdesëshme sepse ajo ka familje, ka baba etj. Bile tezja e Adelaides as që pati kurajo të prezentohet dhe flas para opinionit.
Unë percolla me vemendje këtë program naten e mbramshme dhe pash se fatkeqësisht populli yn akoma jeton në dy botna. Në boten moderne dhe civilizuese dhe pasqyrë per këtë ishte nana e Bjordit, zonja Antoneta dhe në botën e errsinës orientale ku shembull tipik e enklatant ishte nana e Adelaides hanmi Sanie.
Pra me të drejt njanën e quejta Zonjë e tjetren Hanem.
Rrnofshin zonjat e zotnijtë, posht hanmit e efenditë.
Mjaftë ma errsinë anadollake islamiste.
Selim Mustafë Hasanaj
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi