Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Selim Hasanaj: Mashtrimet me tru akademik

Shko poshtë

Selim Hasanaj: Mashtrimet me tru akademik Empty Selim Hasanaj: Mashtrimet me tru akademik

Mesazh nga Agim Gashi Tue Nov 03, 2009 2:13 am

Selim Hasanaj: Mashtrimet me tru akademik U1_SelimHasanaj
Mashtrimet me tru akademik

Nga Selim Hasanaj

Tani kur kanë mbet edhe dy javë deri në zgjedhjet lokale, dhe duke percjell fushaten dhe kandidatet e kësaj fushate per postet e lidershipit komunal, dasht e pa dasht si njeri dhe qytetarë ashtu sikurse të gjithë qytetarve të atdheut edhe mue më bien në sy shumcka që duket qesharake, shumcka që duket fantastike, shumcka që ashiqare shihet se është nji genjeshter me "G" të madhe e kështu me radhë. Partitë politike të cilat unë ma me të drejtë do i queja klanet mafioze të matrapazve të organizuem permes apo në parti politike, që nga dita kur u caktue se kur do bahen zgjedhjet nuk pushuen së vepruari per të ardh deri te postet, deri të pushteti. Ndodhen disa levizje të disa personaliteteve partiake nga njëna në partinë tjeter dhe kjo per askend në Kosovë nuk lenë pershtypje. Nga LDK-ja në AAK kalonë ish ministri i financave, njeriu ma besnik i LDK-së per Istog dhe rrethinë ( vendlindja e ti) pothuej per dy dekada z. Haki Shatri. AAK-së i bashkangjitet dhe bahet nenkryetari i parë i saj edhe z. Blerim Shala, këtu më parë pat kalue edhe ish ministri i punve të mbrendshme dhe antarë i LDK-së z. Blerim Kuqi. Nga AAK largohet apo perjashtohet vetem ai e dinë ish ministri Bujar Dugolli. Nji kohë ishte heshtje per këtë largim apo perjashtim, vetem disa rreshta të ndonji gazetari në ndonji ditore të Kosovës. Pas pak vëllaznit e z. Dugolli sulmojnë ( per të ja mbyll gojen) publicistin dhe gazetarin z. Baton Haxhiu, në mos pas qenë edhe ky sulm i inscenuem nga vetë z. Baton ashtu sikur pat ba gjatë luftes në Kosovë kur e inscenojë vrasjen e vetë dhe të z. Teki Dervishi dhe permes pajtashve të vetë e pat plasue publikisht atë genjeshter.
Të këthehem tek z. Bujar Dugolli, ky ma vonë u paraqit dhe publikisht akuzojë vetë kreun e AAK-së, por edhe ky pluhun u zhduk shpejt sikur ta kishte marr era.
Në LDD-n e " AKADEMIK" Nexhat Dacit ndodhen poashtu disa rokada, apo ikje nga partia e "Akademikut DARDAN". Si duket hapin e parë per tu largue nga nji parti ku lider asht nji despot mashtrues dhe interesagji si duket e pata ba unë vetë ( autori i këti shkrimi) kur diku në prill apo majë të vitit 2008 dhash dorheqje publike me shkrim nga posti i Kryetarit të Degës së LDD-së, degë kjo që me shumë zell dhe entuziazem e pata formue vetë me perkrahjen edhe të aktivistit dhe patriotit të devotshem z. Enver Seferi nga Drenasi i Drenicës diku në fund janar dhe fillim shkurt të vitit 2007.
Letren time të dorheqjes sime dergue Nexhat Dacit dhe Kryesisë së Partisë LDD e pata ba publike në gazeten e internetit zemrashqiptare.net.
Ma vonë nga LDD pikrisht per shkak të sjelljeve perbuzëse dhe nencmuese, per shkak të mashtrimeve dhe injorimeve të despotit Nexhat Daci u largue apo pushojë së vepruari edhe aktivisti dhe patrioti legjendë per mergaten shqiptare në Zvicerr, z. Hysen Gervalla i njohur me emnin BACA. Nga kjo parti jo fort moti u largue dhe nji nga promotoret dhe themeluesit e LDD-së, Prof. Dr. Berin Ramosaj i cili u këthye në LDK.
Dhe tash para disa ditëve nga Nju Jorku vjen lajmi se nga posti i Kryetarit të Degës së LDD-së per Nju Jork dhe rrethinë jep dorëheqje edhe aktivist, patrioti, njeriu ma i afert nga mergata shqiptare në SHBA per Presidentin Dr. Ibrahim Rugova, njeriu që me bashkveprimtaret e vetë e pat fut Dr. Rugoven në kanalet lobuese të senatorve dhe kongresmenve amerikan per të kulmue kjo pastaj me angazhimin ushtarak të NATO-së me SHBA-të në krye per clirimin e Kosovës etj, etj. Pra nga LDD largohet edhe i madhi patriot,z. Agim Rexhaj.
E fillova këtë shkrim pak me levizjet e individve neper partitë tjera, por unë do perqendrohem kryesishtë në LDD-në, parti kjo e re e krijueme pas kuvendit të VI të LDK-së. Disa e kanë quejt kuvendi i karrigave ndersa unë po e quej kuvendi i luftes së gjelave të detit Prof. Dr. Fatmir Sejdiut dhe Akademik Nexhat Daci. Xheli llapjan fitojë duelin me gjelin e Bujanofcit sado që gjeli i Bujanofcit kishte me vete boksier dhe mjeshter per ti perdor dhe thye karrigat per koka njerzish.
Unë si LDK-ist i devotshem qesh tmerrue dhe me dhimbjen në shpirt se si po shkatrrohet Levizja Kombëtare LDK e Shejtit Dardan Dr. Ibrahim Rugova ashtu si shumë njerëz tjer të sinqertë, por naiv pata marr anen e "Akademik" Nexhat Dacit. I pata shkrue disa letra , i pata shkrue edhe per disa gjana të disa individve të cilet mbeten perkrah Fatmir Sejdiut ( besa koha po e tregon se ai njeri e dirigjon Fatmir Sejdiun me porositë e Xhavit Halitit), pra kamë fjalen per (poashtu) "AKADEMIK" Sabri Hamitin sepse ma pat marr mendja se Nexhat Daci asht burr, asht patriot, asht njeriu ma i miri dhe ma i zoti per ta vazhdue rrugen e Shejtit Dr. Ibrahim Rugova dhe pata mendue se perderisa Daci ra viktimë e "puqit" nga mbrenda partia e ti , nuk po i ditka disa të dhana të kolegut të vetë partiak dhe shkencor, z. Sabri Hamiti, andaj edhe ra viktimë aq lehtë. Pra thjeshtë mu dhimt Nexhat Daci, mu dhimt LDK-ja dhe deshroja që rruga kombtare e Dr. Ibrahim Rugovës të mos shuhet por të vazhdojë. Kështu si unë mendonte edhe pjesa ma e madhe e popullit. Por kishte njerz që mendonin ndryshe, bile mue personalisht disa më paten sygjerue të mos ngutem, disa ma paten pa per të madhe pse i dal Nexhat Dacit perkrah dhe unë sod këtu publikisht po u kerkojë falje të gjithë atyne që i pata injorue, i pata sulmue, i pata sha e kerrcnue per të vetmin shkak se e shanin Nexhat Dacin. Tash po e shoh se nuk paskan qenë vetem akuza, ato që e akuzonin Dacin per keqperdorim të parasë publike të taksapaguesit shqiptarë derisa ishte Kryetar i Parlamentit të Kosovës, tash po e shoh se truni AKADEMIK i Nexhat Dacit , me të cilin ai po mburret dhe po demostron superoritet ndaj të tjerve pa e ba mallë askend, në realitet asht TRU AKADEMIK PER MASHTRIME.
Ky njeri mendjemadhë, fodull, injorant dhe kokëfortë me kulturë jo evropiane ( sikur pretendon ai), por me kulturë si gomari në urë nuk e kishte per turp mashtrimin, intrigen, nderskamcen, dyftyrësinë, me e lëpi ate që e pështynë, thanë shkurt ky njeri ftyrë, Zot, Besë, moral, karakter etj kishte mashtrimin dhe ate po e banë gjithëherë me tru "AKADEMIK". Ky njeri po sikur ajo kudra langove që i pjellë dhe ma vonë i hanë klyshet e vetë , edhe "AKADEMIKU I FAMSHEM" nuk e kish kompleks me i hanger njerzit e vetë.
Akuzova dhe shava shumë do thotë lexuesi, unë po thamë se nuk po arrijë ti gjejë as per së afermi në njohurinë time modeste të fjalorit të Gjuhes Shqipe ato që kisha per ti shkrue per këtë njeri.
Nuk do zgjatem shumë , por do i permend disa raste per ti argumentue "AKUZAT DHE SULMET " e mia.
"AKADEMIK" Nexhat Daci njeri që në kohen e shtetit Jugosllavi pat arrit ta bajë nji standard jetese luksoze dhe moderne ( me ndershmeri apo pa te le të flasin të tjeret) si duket asesi nuk po i pelqen të i mungojë dicka nga luksi. Por si të arrihet kjo. Si puntor shkencor dhe profesor fakulteti me nga 200-300 euro pagë, e pamundun. Në politikë bablok se aty ka para. Po bindem se ju paska pas rras Dr. Ibrahim Rugoves në torishtë pikrisht ashtu sikur po e flasin të tjeret, pra pa qenë antarë i LDK-së fare dhe si mashtrues dhe finok që asht arriti edhe të zen postin e Kryetarit të Parlamentit të Kosovës dhe ate pikrisht me vendimin e Dr. Ibrahim Rugovës per dy mandate.
Vdiq Dr. Rugova, dhe Nexhat Dacit i pelqeu posti i Rugovës dhe pikrishtë ate e pretendonte. Mirpo tangimit të ti i duelen para klani i llapjanve që numerikisht ishte ma i madhë dhe Nexhat Daci ra në kokërr të shpinës. Mirpo si mjeshter per mashtrime, mjeshter per ta paraqitë veten viktimë dhe njikohësishtë edhe martirë të padrejtësisë per këtë shkak rreth ti u bashkuen forca të shumta të njerzve të ndershem dhe patriot e posaqerishtë nga Mergata shqiptare nga të kater anet e globit dhe me parat dhe ndihmen e mergates u formue partia politike LDD me Nexhat Dacin kryetar.
Isha prezent dhe edhe pata diskutue në Konventen e formimit të LDD-së në Hotelin GRAND. Mbajë mend që ai pat premtue se në zgjedhjet e para nese do kemi sukses më së paku nji lider- aktivist nga Mergata do jet deputet i Parlamentit të Kosovës.
U mbajten zgjedhjet, prap fushata e LDD-së u sponsorue nga Mergata dhe nga njerz të biznesit mbrenda Kosovës të cilve Nexhat Daci ju premtojë poste prefektesh e poste tjera, por të gjithë ata njerëz i futi në kurtha dhe i deklasojë vetë lideri i LDD-së Nexhat Daci dhe me këtë i kontribuojë me të madhe aleances PDK-LDK e cila asht sot në pushtet.Asnji nga lideret e mergates nuk u fut në parlament, dhe jamë shumë i sigurt se secili pajtohet me mue se së paku njeni nga treshja; Hysen Gervalla, Agim Rexhaj dhe Hafiz Gagica asht dasht të jenë Deputet Parlamenti në Kosovë!
"AKADEMIK" Nexhat Daci shante e nenqmonte liderin e AKR-së z. Behxhet Pacolli, Nexhat Daci u premtojë njerzve (të cilet padyshim i kishte nuhatë me kohë per interesat e tia meskine ) se do i kandidojë per prefekt të komunave, por në momentin e fundit, pas tronditjes që pësojë me largimin e Prof. Dr. Berin Ramosaj dhe paralajmrimit ( që në mesin e shtatorit ) se edhe z. Agim Rexhaj do largohet dhe do shuhet Dega e Nju Jorkut, dinaku dhe finoku mjeshter AKADEMIK per mashtrime Nexhat Daci shkon dhe i rraset në gji milarderit ekstravagant z. Behxhet Pacolli dhe bajnë së bashku paktin per dalje në zgjedhje si aleancë. Kjo do të thotë se Nexhat Daci së pari i mjeli kandidatet e vetë dhe kur kjo u krye ai në shumë komuna i zavendsojë ata me kandidatet e AKR-së së Pacollit. Unë nuk kamë dyshim fare se dinaku , mashtruesi AKADEMIK Nexhat Daci ka nuhat se do psojë fiasko me LDD-në e vetë dhe kjo do e largon ate edhe nga karriga e deputetit në Parlament cka do të thotë nga paga 2000 euro në muej, dhe ashtu tinzisht, por publikisht dhe me razinë e mashkujve dhe grave të veta të LDD-së ai per momentin bani pakt, aleancë me Pacollin parelinjë që ngadal, ngadal ta shkrij LDD-në në AKR. Pacolli ati i ka garantue se do e merr në Parlament si deputet, per të tjeret LDD- ista, per ata që e ngriten dhe e financuen finokut mashtrues akademik nuk i hanë palla.
Nexhat Daci në NjuJork ju thotë antarve të Degës atje (të cilet e priten si asht ma së miri)," JUVE SA PER TRU E MEND NUK KENI CKA MENDONI, ATO I KAMË UNË ME BOLLAK DHE MUE ATO NUK MË DUHEN NGA JU, MUE NGA JU MË DUHEN DOLLARET..."
Z. Agim Rexhaj ja këthen troq se mergata ka dhanë mjaftë dhe tash ma nuk jep, sepse tash kemi shtet dhe duhet shteti të financojë partitë parlamentare e jo degët e mergates. Nexhat Daci i nevrikosun dhe i habitun nga qendrimi stoik i z. Rexhaj , ja këthen ati, mos paqit pare, dhe mos mi dhashit ato nuk keni cka lypni te unë në Kosovë. Pra lexues i nderuem a nuk asht ky një argument mbrojtës per "AKUZAT" e mija per Nexhat Dacin që i bana në këtë shkrim?
Mirpo nuk këthehet mashtruesi akademik duerthatë as nga Amerika. Moti ky kishte nuhat nji njeri poashtu finok dhe i smuet patologjik per post dhe karier të cilin mbrapa shpinës së z. Agim Rexhaj pasi (padyshim) ja mjel ndonji dollar e kandidon per prefekt në Pejë. E din mashtruesi dhe finoku Nexhat Daci se shansat e karieristit patologjik Elmi Berisha per ta fitue postin e prefektit në Pejë janë zeeerrrooo. Z. Elmi Berisha asht qytetar i Klines dhe Peja ka mjaftë njerzë të vetë. Po ta kandidonte z. Agim Rexhaj , pa dyshim se Dr. Ali Berisha do duhej ti paloste valixhet dhe ti këthehet punes së profesionit të vëtë. Por jo Daci nuk asht i interesuem per LDD-në, per Kosovën e popullin e saj, Daci asht i interesuem per xhepat e vetë.
Per Patriotin z. Agim Rexhaj dhe per antaret e Degës së LDD-së per NjuJork dhe rrethinë po e shkruej nji fakt që ata as opinioni nuk e dinë.
Finoku mashtrues Nexhat Daci pasi paska pas mendue se do i mbush xhepat me dollar në SHBA, ai planifikon nji vizitë atje por Kryetarit të Parlamentit z. Jakup Krasniqit i kerkon të ja paguen shpenzimet e udhtimit, pa fije turpi e rren se gjoja e paskan thirr zyrtarisht në Amerikë, hajni hajnin nuk muj e vjedh, thotë fjala e popullit, Jakupi nuk e gëlltitë rrenen dhe Daci mbetet duerthatë. Unë nuk dyshojë se biletat ky njeri i ka pas të pagueme nga Dega e Nju Jorkut, por ka dasht të ja zhvat edhe Parlamentit pak para të taksapaguesve të Kosovës. Dyshimin tim le ta vertetojnë apo demantojnë z. Agim Rexhaj dhe bashkpuntoret e ti.
Para, tash ma shumë se nji viti, në nji tubim në Bern të Zvicrres, para mases së madhe të dardanve të mergates zvicrrane si dhe të shumë delegatve nga deget tjera të mergates tonë "AKADEMIK" Nexhat Daci mes tjerash në fjalimin e ti thotë: " Asht per të të ardhë keq se si sot kur falin namazet e bajramave rininë dhe qytetarin e Kosovës e lag shiu dhe bora neper rrugë dhe trotuare sepse xhamijat nuk i nxajnë ata dhe per këtë askush nuk e qanë kokën , ndersa per nji grusht të minoritetit të vëllaznive tonë të besimit katolik po duanë me i shpenzue milionat per me ndertue KATEDRALEN...."
Para dy ditve në nji komunë të Kosovës ( nuk mbajta mend se ku) Nexhat Daci deklaron në diskutimin e ti per perkrahje kandidatit per prefekt të LDD-AKR : "Kosova duhet të ec perpara me integrimet BALLKANIKE".
Per cilat integrime ballkanike flet truni mashtrues "AKADEMIK" Nexhat Daci?!
Gazeta DNEVNI TELEGRAF e Serbisë para disa ditve bani publike poashtu nji intervistë me deklarata të quditshme per mos me thanë të tmerrshme të Behxhet Pacollit ku pos tjerash kishte deklarue: "SERBIA DUHET TË JETË FAKTOR VENDIMARRES DHE QENDROR NË BALLKAN..."
Këta dy njerz lider partish, njani miliarder dhe i shumëperfolun per flertet e ti me Rusinë dhe edhe Serbinë ndersa tjetri që Kosovës i ofron integrime ballkanike (në kohën kur Populli i Kosovës me gjithë shpirt i donë integrimet Evro Atlantike dhe per këte me të madhe angazhohet vetë Evropa ( shtetet e saja) dhe SHBA-të ma shumë se institucionet e Kosovës) mendojë unë se nuk meritojnë voten e popullit, nuk meritojnë besimin e popullit dhe ata duhet demaskue sa asht koha dhe nuki ua kemi pa sherrin.
Dikush do më sulmojë dhe do thotë se mirë i paskam dal per krahu PDK-së, AAK-së, LDK.së apo cilesdo parti tjeter, por unë e thamë sinqerishtë se isha dhe do vdes njeri i LDK-së së Shejtit Dr. Ibrahim Rugova ndersa sot nuk më intereson asnji parti. Sot më intereson fati i Atdheut,më intereson qytetari i varfen i Kosovës dhe voten perkrahjen dhe besimin tim e kanë jo partitë ( asnjana) por individet që ma merr mendja se ndihmojnë dhe ndertojnë Kosovën. Të tjeret e kanë mallkimin tim dhe padyshim edhe të popullit tim.
Nuk i duhen Kosovës MASHTRUES AKADEMIK.

Selim Mustafë Hasanaj
Sarpsborg
Norvegji
Tel:++47 99552439
e-post adresa: selimhasanaj@hotmail.com
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi