Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Martesa e hershme, shkelje e të drejtave të njeriut

Shko poshtë

Martesa e hershme, shkelje e të drejtave të njeriut Empty Martesa e hershme, shkelje e të drejtave të njeriut

Mesazh nga Agim Gashi Thu Oct 11, 2012 8:27 pm

Martesa e hershme, shkelje e të drejtave të njeriut


Martesa e hershme, shkelje e të drejtave të njeriut Largea_marriage1349963176
Kështu u tha në tryezën e organizuar sot në Prishtinë për nderë të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve Vajza, të organizuar nga Fondi Popullor i Kombeve të Bashkuara në Kosovë. Martesa e hershme është shkelje mizore e të drejtave të njeriut, sepse privon vajzat nga arsimimi, shëndeti dhe perspektiva afatgjate.

Martesa e hershme është shkelje mizore e të drejtave të njeriut, sepse privon vajzat nga arsimimi, shëndeti dhe perspektiva afatgjate. Kështu u tha në tryezën e organizuar sot në Prishtinë për nderë të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve Vajza, të organizuar nga Fondi Popullor i Kombeve të Bashkuara në Kosovë.

Sipas statistikave të UNFPA-së, në vitin 2010, janë bërë 18 mijë e 289 martesa të hershme.

“Mua më mungon fëmijëria, sepse fëmijë u martova, sepse edhe në shtëpinë e burrit unë ende trajtona si fëmijë, kur kërkoj diçka ti je fëmijë, ti je fëmijë, unë u bëra plakë, por mbeta fëmijë”.

Kjo është njëra nga pjesëmarrëset e tryezës së organizuar me qëllim të parandalimit të martesave të hershme tek fëmijët, organizuar nga UNFPA në shënim të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve Vajzë. Megjithëse në Kosovë mungojnë të dhëna të sakta mbi martesat e hershme, sipas një raporti të UNFPA-së, vetëm në vitin 2010, janë bërë 18 mijë e 289 martesa të hershme.

Ky fenomen, më i theksuar është tek pjesëtarët e komunitetit romë, ashkali dhe egjiptianë. Luljeta Vuniqi nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore, tha se pozita e vajzave të këtij komunitetit është shumë e rëndë. Sipas një hulumtimi martesat e hershme në komunitetin romë, ashkali dhe egjiptas arsyetohen me traditën e tyre.

Raporti i Fondit për Popullsi i Kombeve të Bashkuara, fton Qeverinë, shoqërinë civile dhe akterët tjerë relevantë të ndërmarrin veprime të menjëhershme për të ndaluar praktikën e dëmshme të martesës së fëmijëve.

Ai kërkon që të miratohet e fuqizohet legjislacioni i përshtatshëm, të rritet vetëdija shoqërore mbi martesën e fëmijëve si shkelje drastike e të drejtave njerëzore të vajzave dhe të adresohet thelbi i shkaqeve që shpijnë në martesën e fëmijëve. (RTK)
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi