Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LDK-ja duhet t’i kthehet programit të saj bazik dhe rugovian...!

Shko poshtë

LDK-ja duhet t’i kthehet programit të saj bazik dhe rugovian...! Empty LDK-ja duhet t’i kthehet programit të saj bazik dhe rugovian...!

Mesazh nga Agim Gashi Sat Nov 10, 2012 10:48 pm

LDK-ja duhet t’i kthehet programit të saj bazik dhe rugovian...!


LDK-ja duhet t’i kthehet programit të saj bazik dhe rugovian...! Largea_rugova1352568191
Nuk ka dyshim se Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) pas vdekjes së liderit të saj Dr. Ibrahim Rugova, në vend se ta zhvillonte programin e veprimit politik, ajo doli nga suazat programore dhe statusore bazike të aprovuara në Kuvendin e saj të parë me 23 dhjetor 1989. Kur e themi këtë, kemi parasysh praktikën e veprimit gjatë këtyre 6 viteve të fundit si parti popullore e qendrës së djathtë me orientim politik për një Kosovë sovrane, demokratike, të pavarur dhe të hapur ndaj fqinjëve, në miqësi të përhershme me SHBA-të dhe treg të lirë ekonomik, me synim final bashkimin kombëtar e të gjitha trojeve etnike shqiptare.
Pse ndodhi që LDK-ja të shkonte në drejtim të kundërt, duke lakuar vijat e saj origjinale dhe burimore politike, si në planin e veprimit të brendshëm partiak, ashtu dhe atë të jashtëm karshi faktorëve ndërkombëtar. Pse e humbi kohezionin dhe hapin historik karshi kërkesave të popullit për ruajtjen e trashëgimisë politike rugoviane si parti që kishte shtrirjen më të gjerë në popull. Pse u nda në dy fraksione dhe cilët janë përgjegjësit kryesorë të kësaj ndarjeje fatale, që si pasojë do i humbë dy herë zgjedhjet lokale dhe parlamentare, pesha e të cilës sa vinte e zvogëlohej deri në masën që askush më nuk e pyeste për qëndrimet e saja për çështjet më kruciale të shtetit etj..?!


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi