Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta

Shko poshtë

Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta Empty Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta

Mesazh nga Agim Gashi Fri May 08, 2009 6:42 pm

Vdes atdhetari i shquar Smajl HaradinajNga Ardian Jasiqi më 07.05.2009 në ora 21:13

Atdhetari dhe veprimtari i shquar nga Kosova, Smajl Haradinaj, ka ndërruar jetë para dy dite në Suedi, ka thënë për Express Online miku i tij i ngushtë Myrteza Pepaj.

Pepaj ka thënë se i ndjeri do të varroset në Kosovë ditën e premte ose ditën e enjte të javës që vjen për shkak të autopsisë që janë duke ia bërë mjekët suedez për të njohur shkaqet e vdekjes se tij.

Smajl Haradinaj ishte njëri ndër atdhetarët e parë të Kosovës dhe ishte krah i djathtë i Isuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallën gjatë vitit 1981.


Në këtë vit ai ishte burgosur nga forcat jugosllave të sigurisë për shkak të veprimtarisë së tij patriotike me ç’rast ishte keqtrajtuar tmerrësisht nga sigurimi i brendshëm jugosllav dhe serb.

Shtëpia e Smajl Haradinaj në Gllogjan, po ashtu kishte shërbyer si shtab i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) gjatë luftës në Dukagjin.

“Ai na ka frymëzuar të gjithëve, na ka edukuar dhe na ka frymëzuar se si ta dojmë Atdheun.


Ëndrra e tij ishte që të bëhej bashkimi kombëtar i Kosovës me Shqipërinë dhe i trojeve shqiptare. Ai na ka edukuar se si të përballem me armikun. Ai ishte një prind i mirë dhe unë e quaj rilindës të kombit shqiptarë”, ka thënë miku i tij Myrteza Pepaj.

Smajl Haradinaj pas vetës ka lënë tre djem; Nasimin, Agronin dhe Naimin, të tre këta ushtar dhe Epror të lartë në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) si dhe vajzën Naimen.
Xun Çetta
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta Empty Re: Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta

Mesazh nga Agim Gashi Fri May 08, 2009 6:44 pm

Agim Gashi shkruajti:Vdes atdhetari i shquar Smajl HaradinajNga Ardian Jasiqi më 07.05.2009 në ora 21:13

Atdhetari dhe veprimtari i shquar nga Kosova, Smajl Haradinaj, ka ndërruar jetë para dy dite në Suedi, ka thënë për Express Online miku i tij i ngushtë Myrteza Pepaj.

Pepaj ka thënë se i ndjeri do të varroset në Kosovë ditën e premte ose ditën e enjte të javës që vjen për shkak të autopsisë që janë duke ia bërë mjekët suedez për të njohur shkaqet e vdekjes se tij.

Smajl Haradinaj ishte njëri ndër atdhetarët e parë të Kosovës dhe ishte krah i djathtë i Isuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallën gjatë vitit 1981.


Në këtë vit ai ishte burgosur nga forcat jugosllave të sigurisë për shkak të veprimtarisë së tij patriotike me ç’rast ishte keqtrajtuar tmerrësisht nga sigurimi i brendshëm jugosllav dhe serb.

Shtëpia e Smajl Haradinaj në Gllogjan, po ashtu kishte shërbyer si shtab i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) gjatë luftës në Dukagjin.

“Ai na ka frymëzuar të gjithëve, na ka edukuar dhe na ka frymëzuar se si ta dojmë Atdheun.


Ëndrra e tij ishte që të bëhej bashkimi kombëtar i Kosovës me Shqipërinë dhe i trojeve shqiptare. Ai na ka edukuar se si të përballem me armikun. Ai ishte një prind i mirë dhe unë e quaj rilindës të kombit shqiptarë”, ka thënë miku i tij Myrteza Pepaj.

Smajl Haradinaj pas vetës ka lënë tre djem; Nasimin, Agronin dhe Naimin, të tre këta ushtar dhe Epror të lartë në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) si dhe vajzën Naimen.
Xun Çetta

Këtij ngushllimi i bashkangjitet edhe stafi i faqes sonë www.agim.poeticforum.com
I qoftë i lehtë dheu i Kosovës mëmë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta Empty Re: Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta

Mesazh nga Agim Gashi Fri May 08, 2009 6:46 pm

Komentet :07.05.09-Fillimisht sqarimet :Dje 07.05.09 kur lexova publikimin e lajmit të hidhur për vdekjen e Smajl Haradinajt,veprimtarit të pa zëvendësueshëm për rezistencë,çlirim dhe bërjes shtet,ora ishte 22 e 40 h. Kur unë dërgova formën e koment-ngushëllimit,në këtë faqe nuk kishte asnjë koment,e dërgova koment-ngushëllimin tim ashtu siç di dhe e ndiej veten për kohën sot.

Isha i vetëdijshëm se koment-ngushëllimet janë dërguar dhe po vazhdojnë,por redaktori i ,,lirisë se shtypit” ka marr gërshërët në dorë dhe seleksionon koment -ngushëllimet të cilat edhe mund te kenë mesazh rezistence apo alarmim të aktualitetit politik.Në mëngjesin e sotshëm 08.05.09 hapa faqen dhe po lexoj koment-ngushëllimet më rendë sipas orës kur janë dërguar ato dhe pash se ishin gjithsej 6 sosh,ku me dërgesën time qe e kishin eliminuar ishin 7 koment-ngushëllime,e imja kishte qenë e 3 më radhë pa ditur se sa kanë eliminuar para meje.

Kështu mund ta marr me mend se sa e sa komente dhe ngushëllime janë eliminuar në emër të ,,Liris se shtypit”e cila nuk ekziston. Këtu duhet bindur njëherë e mirë se nuk ndërrohet vetëm maja e pushtetit siq donim te tregohemi tolerant por duhët ndërruar gjithë ata të cilët i kanë shërbyer se keqes pa dallim kush ku ka qenë,i ri apo i moshuar pa dallim prej të parit e tek portieri i keq dhe në shërbim te keqes,ata duhet ndëshkuar. Duhet ndrruar për ndryshe edhe me ma fal pushtetin me njerëz të rryer për sabotim nuk me vyen pushteti për të më futur në mëkate me njerëzit të cilët mezi ma besuan dhe japin rastin te tregohem vërtet i drejt dhe jo shpërdorues i besimit te tyre.

Të tillë shpërdorues qe po lëndojnë shpirtrat tonë sot,po na marrin fjalën e lirë , mendimin tonë po e grabitin në heshtje totale dhe nesër të tillët edhe mund te dalin si bartës te ndryshimeve ngase ish UDB-ist të shumtë dje veç kanë filluar të ndërlidhën me jo pak viktimat e tyre dhe thonë se ne nga brenda kemi shkatërruar ish Jugosllavinë gjegjësisht Serbinë. E pra të nderuar viktima të çlirimit bëhuni gati edhe për këtë ballafaqim faktesh ngase këtë e ka demokracia e shpërdorimit.

Mua më vjen keq kur një rast morti shumë i rënd,shpërdorët në këto përmasa dhe në pamje të parë dalim sikur ne jemi ata që po bëjmë aventurat e tilla,por jo, fakti është se ne nuk mund te heshtim para të tillëve të cilët nuk na kanë lënë vend as për ceremoni vdekje dhe as dasme e gëzimi,duke i pas të gjitha nen kontroll,ata na i kanë bërë ato fare të pa ndjeshme në shpirt ku gëzimi dhe hidhërimi para atyre janë bërë një. Kështu kanë bërë me vendin tonë ata të cilët i kanë kuq sytë për marrje apo mbajtje të pushtetit të grabitur nga ata të cilët akoma bëjnë për shtetin dhe jo pushtetin pa shtet.Koment –mesazhi ime i eliminuar ishte:Derisa Serbia ishte ne ditët me të vrullshme të sajë,Smajl Haradinaj tani i ndier bashkë me shumë shokë dhe të bijtë,ishin vet ushtarët qe po plandosnin atë vrull të pushtuesit Serb. Ishte dhe po mbahej i tillë ai derisa jo pak të verbuar,jo vetëm se nuk po e kuptonin atë pra Smajlin por ju kishin kthyer interesave personale deri në bashkëpunim me pushtuesin pa e qarë kokën se çfarë po përjeton Smajli.

Sot,kur Serbia,falë asaj rezistence të Smajlit në kohën e verbërisë se tjerëve,ajo nuk është në Kosovë,por Smajli mjerisht paska vdekur !!! po,po,ka vdekur ngase të verbëritë e asaj kohe bashkë me të bijtë e tyre gjithandej Kosovës janë bërë çlirimtar dhe pretendojnë se kanë pushtet. Ky realitet gjithsesi ndihmon vdekjet e tilla dhe jo pak infarkt në Kosovë e gjithandej ku po persekutohet tutje shpirti rezistues.

Lavdi veprave,kontributit dhe shpirtit tij çlirimtar.

Ngushëllime familjes se tij dhe gjithë veprimtarëve të cilët do ndihën të lënduar në shpirt me rastin e vdekjes se Smajl Haradinajt.Ngushëllon Xun çettaxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxDeri pas dite ora 14 –10 h-Bajrushi (Eppingen): 8.05.09 në ora:10:34Ngushllime familjes Haradinaj, i leht i qoft dheu i Kosoves.

E rekomandoj (+14) Nuk e rekomandoj (-1)Bujku (Lipjan): 8.05.09 në ora:10:10Ngushllime familjareve per humbjen e anetarit te familjes dhe atedhetarit te shquar.

E rekomandoj (+16) Nuk e rekomandoj (-2)Flamur: 8.05.09 në ora:10:02Ngushellime

E rekomandoj (+13) Nuk e rekomandoj (-2)Eli (Gjakove): 8.05.09 në ora:09:54LAVDI TRIMIT, i qofte i lehte dheu i Kosoves

E rekomandoj (+15) Nuk e rekomandoj (-2)Gjin (Prishtine): 8.05.09 në ora:09:26I lehte i kofte dheu, trimit te dheut.

E rekomandoj (+Cool Nuk e rekomandoj (-1)Asllan Muharremi (Suedi): 8.05.09 në ora:09:06vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta Empty Re: Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta

Mesazh nga Agim Gashi Fri May 08, 2009 6:47 pm

Ngushllime familjes Haradinaj dhe të gjithë shokëve e bashkëluftëtarëve të veprimtarit të madh të Lëvizjes Nacionalçlirimtare të Kosovës, Smajl Haradinaj!

E rekomandoj (+Cool Nuk e rekomandoj (-1)Nderim Ibrahimi (Zvicer): 8.05.09 në ora:01:21LAVDI HARADINAJVE...

E rekomandoj (+7) Nuk e rekomandoj (-2)xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxPara dite ishin :08.05.09.ora 8-55 h

Iliri (Vjene): 7.05.09 në ora:23:48

Ngushllime familjes se ketij burri te Shqipnise...Le te shpresojme se pasardhesit e tij kurre nuk do te lejojne te harrohet ideali i shenjte i bashkimit kombetar shqiptar p;r te cilin Baca Smajl e mijra heroj tjere luftuan dhe sakrifikuan. Ndersa lexova per vdekjen e ketij burri se si mu kujtua Teodor Herzl, babai i Izraelit te sotem...Nje dite kishte thene ai do te behet Izraeli dhe ashtu u be...Ne nje takim me 1991 me Smajl Haradinajn- ai me tha- nje dite do te behet Shqipnia...Ashtu do te behet... Dheu i Shqipnise i qofte i lehte!

E rekomandoj (+12) Nuk e rekomandoj (-1)

Naim Haxhosaj: 7.05.09 në ora:23:19


Nderimet me te larta per atdhetarin e palodhur te ceshtjes kombetare, i lehte i qofte dheu i Kosoves qe gjith jeten punoj per te. Ngushllimet me te sinqerta familjes Haradinaj. Ne kete moment fjalet jane te teperta, me mire do flet historia me veprat e tij. I perulemi jetes dhe vepres se te madhit axha Smajl.

E rekomandoj (+7) Nuk e rekomandoj (-1)Alban Vokshi: 7.05.09 në ora:23:06

Paska vdekur një burrë shumë i mire...Ngushëllime familjes Haradinaj

E rekomandoj (+Cool Nuk e rekomandoj (-1)

bajram (Dubrave, Decan): 7.05.09 në ora:22:10Ngushllime familjes Haradinaj nga Gllogjani i Decanit dhe shokut te Tij te ngusht Myrteza Pepaj.

E rekomandoj (+16) Nuk e rekomandoj (-2)

Agimi (Prishtinë): 7.05.09 në ora:21:37Ngushllime Gllogjanit, Dukagjinit e Kosoves. Haradinajt gjithehere jane deshmu ne vepra.

E rekomandoj (+14) Nuk e rekomandoj (-4)


Budakova (Zürich): 7.05.09 në ora:21:26

Ngushllimee Ngushllime juve Familjes se Smail Haradinaj mburri me kete Baba qe patet kete Atdhetar te shquar te ceshtjes Kombtare.


XxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxEdhe dy tema të njëjtit problem dhe komentet e mia po ashtu të eliminuara për çka dhe pyes ku ka liri dhe hapësira për ne ?.Kërkohet Presidenti

Fatmir Sejdiu duhet t’i kthehet LDK-së për ta drejtuar në procesin e saj të reformës. Disa muaj përpara se kosovarët t’i drejtohen kutive të votimit, anëtarët e Kryesisë së LDK-së kërkojnë ndihmën e Presidentit.

Nga Leonard Kerquki më 08.05.2009 në ora 7:50

Komentet :Xuni 08.05.09 ora 14--h

Ashtu siç kam përkujtuar më 2 Nëntor, 2008 pasi po ripërseriten temat :

Jo vetëm Sejdiun,por gjithë ata të cilët donë ta drejtojnë vendin në cilësinë apo rang presidenti dhe nuk kanë besimin qe partin nga vjen ai,ta drejtoj dikush tjetër! pra duke qen presiden në të njëjtën kohë aj ruan edhe vendin Nr.1 në parti. Kjo pa më të voglin dyshim do ta përplasë me fatin e Berishës i cili nga frika se Eduard Selami ja mori partinë dhe nesër pas mandatit si president nuk do jetë i pari i partisë. Kështu Berisha shkatërroj partinë duke e luftuar Eduardin i cili po bëhej për herë e më i fuqishëm .
Gjithë ata te cilët mendojnë se presidenti i vendit duhet të jetë edhe njishi i njërës parti në pushtet ,ata gabojnë, jo besimi në njëri tjetrin dhe mos gadishmeria për të i respektuar ligjet dhe kushtetutën, janë ato te cilat qojnë tek ajo logjikë qe presidenti të i mbaj dy poste pra edhe partinë edhe president vendi.
Berisha e nxori president Moisiun,por ky i fundit duku mbrojtur ligjin kushtetues ra në kundërshtim me urdhërat qe impononte Berisha,Pastaj Berisha nxori Presidentin Topi,fatmirësisht edhe Topi tani e disa herë ra në mospajtim me Berishën ngase nuk përfill rekomandimet antikushtetuese etj,etj.
Kështu mendoj unë
Xun çetta

XxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxTani sapo u lansua tjetra temë :Sejdiu mbetet kryetar, vendos LDKNga Express më 08.05.2009 në ora 14:55Komentet :Ashtu siç e ka ngri postin e vet si Kryetar të LDK-së,po ashtu do ta ngrin partinë dhe kjo nuk donë filozofi aq sa kërkojnë për ta kuptuar realitetin.

Distancimi nga deklarimet e Melit (M.Tremkollit ) po ashtu janë çështje të një klani të LDK-së e ndoshta deklarime personale te z.Manaj.Më LDK-në takohem në fund te emisionit qe e ka merr,tani siç po bënë H.Matoshi në përfundim të emisionit të tij personal Tung,tung .XuniXxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx“Zhduken” 160 kg argjend të TrepçësNga Express më 08.05.2009 në ora 13:59Komentet :Xuni 08.05.09.-ora 1615 h.Çfarë sheh në komshi prite në shtëpi kanë thënë dikur. Rasti i vjedhjes në polici nuk ishte i këtij niveli as me shuma si vlerë dhe as si teren i krimit,por ishte një sinjal i qartë qe të vidhet, secili në shtëpinë e vet varësisht kush ku gjendët dhe çfarë i qëllon përpara.

Rasti i të arrestuarit në këtë rast tregon se nga ka vajtur ari i Kosovës në kohën kur populli ynë janë bërë qe ta hanë njëri tjetrin.Xun çetta
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta Empty Re: Ngushllime: Mgushllon Xun Çetta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi