Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video)

Shko poshtë

Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Empty Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video)

Mesazh nga Agim Gashi Thu Jul 16, 2015 12:14 am

Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video)


Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Largea_parlamenti-greqi1436990164


Tensionet në sallën e Parlamentit grek me zërat pro dhe kundër marrëveshjes së arritur me huadhënësit ndërkombëtarë, janë reflektuar më së shumti në rrugët dhe sheshin pranë godinës.
Qindra qytetarë grekë janë mbledhur për të protestuar kundër votimit të masave shtrënguese në sheshin "Sintagma".
Protestuesit kanë nisur të qëllojnë me gurë dhe molotov në drejtim të forcave të policisë, të vendosura përreth godinës së parlamentit.
Policia ka reaguar me gaz lotsjellës dhe shkopinj gome për të shpërndarë protestat.


Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre2564


Situata vijon të mbetet e tensionuar, megjithëse intensiteti i përleshjeve ka rënë disi.
Më herët, kryeministri Tsipras u ka kërkuar deputetëve të tij mbështetjen për kalimin e marrëveshjes, në të kundërt qeveria rrëzohet.


Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25642


“Nëse nuk më mbështesni sot, nesër nuk do të jem kryeministër. Ose bashkë me mua sot, ose nesër bie Qeveria e majtë!”, kanë qenë fjalët e fundit të kryeministrit Tsipras drejtuar deputetëve të partisë së tij.


Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25643


“Kush më gjeti një zgjidhje tjetër që nuk do të ishte me pasoja katastrofike për popullin dhe unë nuk e bëra - le të ma thotë”, është shprehur ai.


Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25641


Tsipras ka deklaruar se as falimentimi i çrregullt dhe as dalja e përkohshme 5-vjeçare e Greqisë nga Eurozona e planifikuar nga zoti Shcauble, nuk duhet të ndodhin.
Por nga ana e tij, grupi marksist brenda Radikalëve të Majtë, i drejtuar nga ministri i Energjetikës, Panagiotis Lafazanis karakterizon dilemën: “Marrëveshje ose katastrofë”, si dy alternativa që terrorizojnë deputetët dhe se kjo dilemë nuk duhet marrë parasysh.


Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25644

Kanë qenë të shumta publikimet e orëve të fundit për ministrin në fjalë, sipas të cilave ka propozuar konfiskimin e 22 milionë eurove që ndodhen në Bankën e Greqisë dhe qarkullimin e një monedhe të re kombëtare, duke dalë nga Eurozona.


Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25645
Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25646
Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25647
Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25648
Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit (Foto/Video) Gre25649
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi