Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Masakër dhe shkatërrim

Shko poshtë

Masakër dhe shkatërrim  Empty Masakër dhe shkatërrim

Mesazh nga Agim Gashi Sun Aug 09, 2015 12:12 pm

Masakër dhe shkatërrim 


Masakër dhe shkatërrim  198810Masakër dhe shkatërrim  198811Masakër dhe shkatërrim  198812Masakër dhe shkatërrim  198814Masakër dhe shkatërrim  198813Masakër dhe shkatërrim  198815Masakër dhe shkatërrim  198816Masakër dhe shkatërrim  198817Masakër dhe shkatërrim  198818Masakër dhe shkatërrim  198819Masakër dhe shkatërrim  198820Masakër dhe shkatërrim  198821Masakër dhe shkatërrim  198822Masakër dhe shkatërrim  198823Masakër dhe shkatërrim  198824


Këta ditë u përkujtua një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë botërore.

Bëhet fjalë për hedhjen e bombës atomike nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës mbi qytetet japoneze të Hiroshimës dhe të Nagasakit.

Hedhja e bombës atomike nga ana e amerikanëve në tokën japoneze shënoi edhe fundin e Luftës së Dytë Botërore.

Ata që e kanë ndjekur luftën nga afër, që ishin korrierë të saj kanë shpjeguar se japonezët ishin një komb i pamposhtur, që me siguri do të qëndronte gjatë edhe përballë SHBA-ve.

Ndaj, kjo e fundit ndërmorri këtë masë ekstreme, duke i dhënë fund Luftës së Dytë Botërore, por njëkohësisht edhe luftarev botërore që ka njohur deri më tani njerëzimi.
Debatet rreth asaj se a duhej bombarduar nga ajri Japonia apo jo, vazhdojnë edhe sot e kësaj dite.

Ka nga ata që thonë se nuk duhej bomba atomike, për shkak se vriteshin njerëz të pafajshëm, por se ka nga ata që thonë se ajo duhej, sepse nëse lufta do të vazhdonte mund të kishim shumë-fish më shumë viktima nga se pati ajo luftë.

Por, ngjarja mbetet në mendjet e njerëzimit, si një nga ato ndodhi që ka mbetur në kujtesën e atyre që e panë nga afër se ç’ngjau në ato qytete.

Për ata banorë të Nagasakit dhe të Hiroshimës pati probleme të shumta, shkatërrim, rrënim dhe sëmundje.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi