Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Veçoritë e Skënderbeut, që nuk i keni njohur më parë

Shko poshtë

Veçoritë e Skënderbeut, që nuk i keni njohur më parë Empty Veçoritë e Skënderbeut, që nuk i keni njohur më parë

Mesazh nga Agim Gashi Wed Aug 19, 2015 2:21 pm

Veçoritë e Skënderbeut, që nuk i keni njohur më parë


Veçoritë e Skënderbeut, që nuk i keni njohur më parë Largea_ve-ccedil-orit-euml-e-sk-euml-nderbeut-q-euml-nuk-i-keni-njohur-m-euml-par-euml_hd-11439980325


Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të panjohura për heroin kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti - Skënderbeu.
Sipas Petruzit, bashkëkohës i Skënderbeut që e kishte parë disa herë në beteja, “Kastrioti është i madh më tepër se madhësia e zakonshme e njeriut, i fuqishëm, muskuloz... me dhunti dhe fisnikëri që nga lindja e tij...

“Natën, shpata e tij gjithmonë duhet të qëndrojë tek shtrati. Në paqe ai shkon shpesh i veshur, në bazë të veshjes kombëtare (artit të veshjes se vendit)... Ai është jashtëzakonisht i masës në të ngrënë dhe në të pirë... ndërsa, për nga morali ai mund të shërbejë si shembull (model)... I pastër, i devotshëm, i butë, orator dhe bujar... Ai zotëron një kujtesë të paimagjinueshme, në mënyrë që ai si Pirro, paraardhësi i tij i madh, emrat e pothuajse të të gjithë luftëtarëve të tij i njeh...”, ka thënë ai.
Përveç gjuhës amtare, Petruzi kishte thënë se Skënderbeu flet plotësisht turqishten, tatarishten, sklavonishten, latinishten, persishten dhe Velshisten e se po ashtu e njeh mirë historinë e lashtë greke dhe romake.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi