Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vlora Forum for International Dialogue

Shko poshtë

Vlora Forum for International Dialogue Empty Vlora Forum for International Dialogue

Mesazh nga Agim Gashi Sat Nov 21, 2009 3:15 pm

forumi vlonjat për dialog internacional

ju fton ju dhe miqtë tuaj të merrni pjesë në prezantimin e


“100 hapa drejt europës - europa bulevard”


ditën e martë, më 24 nëntor 2009 ora 11.00 në pallatin e kulturës “labëria” vlorë

do të referojë:
fate velaj-ideator dhe projektues i europa bulevard

analizat nga
alexandër cipa – kryeredaktor i gazetës shqip
andrea stefani – gazetar dhe analist

diskutim me publikun


“europa boulevard -100 hapa drejt europes” eshte cilësuar nga personalitetet më të mëdha të europës si projekti me prestigjoz në përmbushjen e slloganit „unifying europe through culture“

( te bashkojmë evropën nëpërmjet kulturës).

ata e kuptuan qysh në fillim se nuk kishin të bënin thjesht me nje shëtitje apo “me disa hapa që po beheshin drejt europës” por me nje udhëtim brenda shpirtit, historisë, kulturës së evropës si dhe identitetit të përbashket evropian. http://velaj.com/?cid=1,103,252kështu ishin: josé manuel barroso, werner faymann-kancelar i austrisë, vaclav havel, imre kertezs-fitues i cmimit nobel në letërsi, peter balazs-ministër i jashtëm i hungarisë, michael spindelegger-ministër i jashtëm i austrisë, benita ferrero waldner- komisaree BE-së, foris pack-eurodeputete, hannes swoboda-eurodeputet, bernhard vogel-ministerpresident a.d. në gjermani si dhe presidenti konrad adenauer stifftung në berlin, wolfgang petritsch, emil brix, hermann nitsch, eriette von karajan, visar zhiti, luan topçiu, përparim kabo, bernd borchardt, spyros mercouris, herbert stepic-president i raiffeisen bank international etj që dërguan pershëndetjet e tyre bashkë me kënaqesinë që u solli ky projekt.në përurimin e “europa boulevard” në pogradec –projekt i zbatuar nga bashkia e pogradecit- erdhën vetë doris pack-kryetare e komisionit për evropen juglindore në EU parlament, hannes swoboda-europdeputet dhe funksionar i lartë në EU parlament, hermann nitsch-një nga figurat qëndrore të artit boteror, robert kabas-një nga figurat qëndrore të artit europian,ambasadorë, kryetar bashkish nga vendi e rajoni si dhe miq të cilet u shprehën se “...erdhëm mbasi nuk donin t’a linim larg syve këtë vepër evropiane e se donim që një ditë të thonim: isha dhe unë kur u përurua europa bulevard...”.

projekt për të cilin ata e kanë propozuar tek presidenti i EU Parlament për dhënien e medaljes “European Citizen Prize” http://velaj.com/?cid=1,111


--
-------------------------------------------------------------
mas.fate velaj
http;//velaj.com - memories from the future

chairman and curator of forum weltoffen international
tivoligasse 51
a-1120 vienna, austria
http;//weltoffen.org
+43/69919230274
-------------------------------------------
chairman of europeanforum al
rruga "mihal grameno" 5/1/11
tirana

ims (tv amantia)
rruga "transbalkanike"44
vlora, albania
+355/69274002
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi