Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Panamaja njeh Kosovën shtet të pavarur e sovran

Shko poshtë

Panamaja njeh Kosovën shtet të pavarur e sovran Empty Panamaja njeh Kosovën shtet të pavarur e sovran

Mesazh nga Agim Gashi Fri Jan 16, 2009 2:42 pm

Panamaja njeh Kosovën shtet të pavarur e sovran

Panamaja njeh Kosovën shtet të pavarur e sovran Panama_flag_170X130 Ministri i Jashtme i Republikës së Kosovës, Skënder Hyseni, ka njoftuar se Republika e Panamasë e ka njohur Kosovën shtet të pavarur dhe sovran Panamaja, vend i Amerikës Qendrore, bëhet shteti i 54-të anëtar i OKB-së që e njeh Republikën e Kosovës, e cila më 17 shkurt 2008 e shpalli pavarësinë. MPJ-ja thotë se së shpejti priten edhe disa njohje të tjera nga Amerika Qendrore dhe vendet arabe.
Panamaja është shteti i 54 që ka njohur Republikën e Kosovës. Këtë e konfirmoi ministri i jashtëm Skënder Hyseni i cili e vlerësoi të një rëndësie të veçantë njohjen nga Panamaja.
“Kjo njohje ka rëndësi për kohën kur vjen dhe po ashtu në kontekst gjeopolitik ka rëndësi për shkak të ndikimit të këtij shteti në ishujt Karaibe”, theksoi ministri Hyseni. Sipas tij ka sinjale pozitive edhe nga shumë vende tjera për njohjen e Kosovës.

Ministri i jashtëm Skënder Hyseni njoftoi se Panamaja është shteti i 54 që ka njohur Kosovë e pavarur. Konfirmimi ka ardhur nga ministri i Jashtëm i Panamasë Luis Navaro. Sipas ministrit Hyseni koha kur ka ardhur njohja është shumë e rëndësishme për Kosovën, veçanërisht duke ditur ndikimin dhe pozitën gjeopolitike të këtij vendi në ishullin e Karaibeve.

Panamaja gjendet ne Amerikën Qendrore, e kufizuar me detin e Karaibeve dhe Oqeanin Paqësor, ndërmjet Kolumbisë dhe Kostarikës.

Ministri Hyseni tha se ka sinjale pozitive nga vende tjera për njohjen e Kosovës, por nuk bëri të ditur ndonjë afat kohor se kur do të ndodhin këto njohje.

MPJ-ja thotë se së shpejti priten edhe disa njohje të tjera nga Amerika Qendrore dhe vendet arabe.

Kryediplomati i Kosovës theksoi se në një kohë të përshtatshme kërkesa për njohje do ti dërgohet edhe Serbisë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi