Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

„Me grykë pushke këndon Kosova“

Shko poshtë

„Me grykë pushke këndon Kosova“ Empty „Me grykë pushke këndon Kosova“

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 21, 2010 9:19 pm

Nga aktiviteti i krijuesve në diasporë



„Me grykë pushke këndon Kosova“

(Eështë ky titulli i librit të pare të poetit Agim Gashit)

„Me grykë pushke këndon Kosova“ GetAttachment

Agim Gashi ne bisede me autorin e shenimit

Shkruan: Muharrem Sfarqa

„Me grykë pushke këndon Kosova“ GetAttachment

Kopertina e librit me poezi

Fondit të librit shqip në diasporë, këto ditë iu shtua libri me i ri me poezi me titull “Me grykë pushke këndon Kosova”,i krijuesit tani më të njohur shqiptar Agim Gashit, i cili mëse dy dekada jeton dhe vepron jashtë atdheut dhe ate, pikrisht në Düren të Gjermanisë.

Edhe pse libri është përmbledhja e parë e autorit me poezi,verehet nivel i lartë artistik i realizimit, zgjedhja e temave ku mbisdundon malli për atëdhe,për Kosovën e dashur, së cilës autori i këndon me zërin e grykës së pushkës.Kjo,edhe ishte mënyra e jetës shqiptare mbi njeçindvjeqare për të ushqyer rezistencën kombëtare ndaj politikës përbindëshe okupuese,deri në pavaresinë e Kosovës. Me forcën e artit të këngës dhe butësisë së vargjeve ai ia arrinë të ngrisë deri në majat e piramidës së heroizmit shqiptar heronjët e rënë të luftës së fundit në Kosovë nga Adem Jashari,Sali Çeku,Agim Ramadani, Fehmi e Xhevë Lladrovci,Arsim Rexhepi e deri te dëshmorët e Feronikelit,pa harruar se gjithë këta ishin vazhdimsia historike shqiptare e luftëtarëve paraardhës siç ishin Kamer Loshi e Ahmet Delia,Shote e Azem Galica, Shaban Polluzha e Tahir Binaku, ku autori Gashi përmes urave poetike lidhë fatet e gjeneratave nëpër histori. Poeti u këndon edhe të gjitha trojeve të etnikumit shqiptar dhe në këtë mënyrë motivi patriotik dhe ai i atdhedashurisë zë vendin qendror në poezitë e këtij autori. Ky motiv bëhet përshkuesi i frymës kryesore si atëherë kur autori u këndon heronjëve, që nga Gjergj Kastrioti e deri te heronjët e historisë më të re e edhe atëherë kur ju këndon të gjitha trojeve të shkëputura nga trungu shqiptar.

Kjo spikatë, aty kur poeti Agim Gashi me “vajin e burrit” i këndon Çamërisë, Iliridës, Plavës e Gusisë ashtu edhe Toplicës së vjetër rreth Mollë së Kuqe si sinonim i dhimbshëm i ndarjes së detyrueshme shqiptare.

Edhe pse përgjithësisht poezitë janë artistikisht të realizuara, megjithate dy poemat kryesore brenda librit, ajo “Thërret Kosova moj Nanë Shqipni” si dhe “Me grykë pushke këndon Kosova” që është edhe titulli i librit, tregojnë se autori Agim Gashi edhe pse për herë të parë prezentohet me një libër poezish para lexuesit, ai është një mjeshtër i rrallë i vargjeve dhe se zejen e artit poetik e ka ushtruar tani më një kohë të gjatë. Për lexuesin e vëmendshëm shqiptar, ai ka qenë i pranishëm me botimet e tij të herëpashershme në shtypin e përditshëm dhe atë periodik letrar. Pasi poeti Agim Gashi është i nohur në popull më tepër si rapsod dhe këngëtar, lexuesi e ka më të lehtë që një numër tekstesh të këngëve të tij ti gjej në formë poezish në këtë përmbledhje.

Libri është redakaktuar nga Bedri Neziri, ndërkaq dizajnimi i ballinës së librit nga artisti Mentor Lutolli,nxjerr në pah simbolikën e brendshme autoktone shqiptare të kësaj përmbledhje. Libri i cili ngërthen në vete 75 faqe përfundon me një pasthënje nga Ferit Ramadani me titull “Alarm për të mbrojtur vatanin”, e cila mund të konsiderohet ndoshta edhe si kritika e pare pozitive e kësaj përmbledhje.

Këtu autori nuk ka harruar të falenderoj edhe donatorët që kanë ndihmuar botimin e këtij libri.Në fundë të cekim edhe këtë se gjatë vizitës që i bëmë autorit në banesën e tij,tek ishte kthyer nga një mjekim spitalor nga ishulli Borkum i detit të veriut,ai shprehu deshirën e tij,për promovimin e këtij libri në kuadër të LSHAKSH-së në Gjermani,anetar aktiv i se ciles eshte tani më një kohë të gjatë.E lamë në përballje me shëndetin e tij të rrënuar nga sëmundja dhe brenda një vorbulli letrash poezish,ku po grumbullonte doreshkrimet për libra të rinjë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi