Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xun Çetta: Edhe një seancë e dështuar parlamentare

Shko poshtë

Xun Çetta: Edhe një seancë e dështuar parlamentare Empty Xun Çetta: Edhe një seancë e dështuar parlamentare

Mesazh nga Agim Gashi Sat Apr 10, 2010 1:29 am


Xun Çetta: Edhe një seancë e dështuar parlamentare 20278_103262983027174_100000304171597_81805_7865015_n

Edhe një seancë e dështuar parlamentare

Xun çetta
Xun26@hotmail.com
www.info-cetta,blogspot.com

Sot 08.04.2010 përfundoj edhe një seancë e dështuar e parlamentit të Kosovës.
Dështimi i seancës sot megjithatë sinjalizon ngritjen e vetëdijes së deputetëve përjashtuar atyre të cilët akoma funksionojnë më koordinatat e krimit dhe struktë nen komandën e butonit apo telefonatave këshillëdhënëse të mafive politike nga jashtë parlamenti.
Mbi 50 deputet sa ishin në seancë kaq të paktë në numër sot,pothuajse të gjithë ishin në nivelin e duhur gjithsesi më dallime ku pati edhe lëshime por nuk u munguan edhe pikat pozitive të prononcimit të tyre mbi debatin e çështjes Kurti.
Fillimisht pati një numër më të madh deputetesh,por sapo filluan telefonatat e diktimit nga jashtë,pa përfunduar debati,numri i deputetëve prezent ra pak mbi 50 deputet e kjo arriti ta bllokon votimin.
Do isha i ngarkuar në sqarime po edhe do lakoja shumë emra deputetësh po të merresha më gjithë çfarë u tha në këtë seancë të veçantë parlamentare ku dorën në zëmër u dëshmuan tendencat e vetëdijesimit ndaj përgjegjësive që kanë deputetet.
Jo vetëm se nuk po lakoj as edhe një emër deputetësh ngase do duhej të merrem më gjithë çfarë thanë ata e që këtë gjë do ta bëj herën tjetër,por tani po përmbylli më konstatimin se : thirrja e ndërgjegjes në një pjesë jo të vogël të deputetëve pa dallim partish,veç po reflekton kthesat e para si dhe përgaditjen për hapat që na presin,kthesa të tilla arsyeshëm pritën edhe në institucionet tjera madje jo pak edhe nga zyrat qeveritare...
Uroj ta thërrasim njëri tjetrin për ngritje të përgjegjësive individuale në mënyrë që nesër të përgjigjemi si kolektivitet,në të kundërtën vendin po e pllakosim në të zi dhe përgjegjësit si gjithherë mbesin pa adresë,po mbesin ngase qëllimisht si kolektive do trajtohën ato. Përgjegjësia kolektive mbinë dhe kultivohet aty ku nuk ka ligje dhe as ndërgjegjësim të qytetarit,andaj ngrihuni ju lutëm pa dallim kush ku jemi sa nuk është bërë tepër vonë.




Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Kosova pa ligj për konfiskimin e pasurive të paligjshme


Kosova ende nuk ka ligj për konfiskimin e pasurisë së fituar në mënyrë të kundërligjshme, siç e ka Shqipëria, për shembull. Paqartësitë ligjore bëjnë që të mos ketë mundësi për të konfiskuar pasuritë e shumta me origjinë të dyshimtë




,,Kosova Sot” 9 Prill, 2010



Komentet:



Xun çetta


9 Prill, 2010 më 09:56:50

Gjitha krimet në amandamentimin dhe miratimen e ligjeve paketë në procedurë të shpejtë çfarë ka bërë parlamenti i Kosovë,tani në një mënyrë apo tjetër do ta neutralizonte krimin e vet nëse t`paktën në ketë rast më mund e investim moral,profesional dhe konsekuencë nxjerr ligjin kaq të nevojshëm për konfiskimin e pasurive të paligjshme e që Kosova gjegjësisht pasuria nacionale e sajë është bërë komplet e tillë.
Unë,jo shumë muaj më parë në një artikull kam përshkruar rezultatet çfarë ka dhen ky ligj në Kroaci dhe sipas gjitha gjasave edhe Kroacia ka përzgjedhur modelin e ligjit i cili implimentohët apo zbatohet më sukses.
Pa këtë ligj mjerë ai i cili ka fatin dhe merr pushtetin për ta bërë këtë vend ashtu si e meriton. Kjo është ajo qe duhet paramenduar mirë për çka ligji do ishte obligim parasë të vinte dora e mbarë dhe drejtësia në këtë vend.


Më 09.04.2010
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi