Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed May 06, 2009 4:23 pm

Ndodhi edhe kjo :



Sot në mëngjes në Ueb faqen e ,,Express”-ishte kjo intervistë si gjysmake deri në ora 14 pas dite,nga kjo orë nuk e gjend më dhe çfarë është akoma më interesant në numrin e sotshëm të kësaj gazete nuk është siç shkruante në mëngjes. U zhduk kjo,sikur e rrëmbyen mbikqyrësit e mediave.



Ju përshëndet Xun çetta dhe uron kujdes në krejt çfarë po ndodh në vendin tonë



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Haliti: Shpëtova Bukoshin nga atentati

Nga Express më 05.05.2009 në ora 1:29--Express

Thotë se ka shpëtuar Bujar Bukoshin nga vdekja e sigurt. Në një intervistë në emisionin Zona B, në Televizionin KLAN Kosova, Xhavit Haliti, anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës, rrëfen për të kaluarën tij nga ilegaliteti deri më sot. Express sjell disa pjesë të kësaj interviste.

Baton Haxhiu: E konsideroj vetën që ju njoh mirë, megjithatë është dashur të lexoj shumë për ju. Gjithë këto letra. Ka shumë informacione që as unë nuk i kam ditur...

Xhavit Haliti:
Ka edhe më shumë..

Baton Haxhiu: E qartë. Por, para se të fillojmë. Nuk besoj se ju do të bëni ndonjë lëvizje në ndonjë parti tjetër?

Xhavit Haliti:
Jo, unë nuk kam as nevojë që të bëj lëvizje për shumë arsye. Nuk kam pretendime të bëhem i pari. Nuk kam pretendime me të cilat një pjesë e atyre që bëjnë lëvizje të tilla, i kam edhe unë. E ndjej vetën shumë komod aty ku jam.

Baton Haxhiu: Me gjithë këtë këtë komoditet, është e pashmangshme që mos të flasim për portretin tuaj. Ju njohin në mënyra të ndryshme. Po fillojmë me një periudhë të hershme. Ju keni qenë pjesë e ilegales gjatë viteve të 80-ta. Në cilën organizatë keni qenë pjesë dhe cili ka qenë roli juaj?

Xhavit Haliti:
Angazhimi im ilegal drejt zgjedhjes së problemit të Kosovës është angazhimi, do ta quaja aventurier, i një të riu, që e do lirinë e vendit të vet dhe që ka një traditë në trungun familjar.....

Baton Haxhiu: Keni lexuar libra atëherë, keni dashur shumë Shqipërinë, keni lexuar për Enverin?

Xhavit Haliti:
Librat i kam lexuar të gjitha. Unë jam furnizuar me literaturë përmes emigracionit në Turqi... Kam lexuar duke filluar nga Lidhja e Prizrenit, Balli Kombëtar...Kanë qenë disa vepra madhore që kanë formuar rininë e Kosovës. Me ato jam rritur.

Baton Haxhiu: Cili ka qenë roli juaj në Zvicër?

Xhavit Haliti:
Në Zvicër, roli ka qenë me interes, unë jam arratisur pas arrestimeve që janë bërë pas vitit 1985. Një kohë kam qëndruar në Kosovë, kam pas peripeti të shumta, dhe në fund të shkurtit 1986 jam larguar. Te shokët e mi kam shkuar të organizatës në Lëvizjen Popullore të Kosovës, kam qenë anëtar i kryesisë. Kam formuar shoqërinë artistike - luftëtarët e lirë. Kam hapur stacionin e parë në gjuhen shqipe në Cyrih.

Baton Haxhiu: Kur e keni takuar për herë të parë Xhorxh Tenedin, shefin e atëhershëm të CIA-së?

Xhavit Halitin:
Unë e respektoj dhe e dua shumë Xhorxh Tened, sepse ka qenë njeriu kyç në postin kyç. Dhe unë nuk e kam takuar atë kurrë...

Baton Haxhiu: I keni takuar përfaqësuesit e Xhorxh Tenedit?

Xhavit Haliti:
Unë kam takuar amerikanë. Kemi birësuar për shumë çështje, nuk mund të them se a kanë qenë përfaqësues të Xhorxh Tenedit apo të Bill Klinton. Me rëndësi është se kam takuar shumë njerëz.

Baton Haxhiu: Jeni i njohur si oktapod politik. Ka rrëfime shumë për ju. Nganjëherë jam habitur deri ku mund të shkojë imagjinata e njeriut. Pse ndodhin këto, pse ka kaq shumë rrëfime për ju? Pse thuhet që e kontrolloni atë njeri, e keni krijuar këtë njeri...?

Xhavit Haliti:
Roli im në kohën e ndërtimit të zhvillimit të UÇK-së, përgatitjes së Konferencës së Rambujesë, roli im në përjashtimin përfundimtar të një periudhe të vendimmarrjes, të njerëzve që kanë pasë idhuj në Kosovë, ka lënduar shumë shpirtra...

Baton Haxhiu: Kjo i bie që ju keni përjashtuar edhe zotin Bukoshi...

Xhavit Haliti:
Jo, Bukoshi e ka përjashtuar vetën. Unë kam pasë raporte shumë, shumë të mira me Bujar Bukoshin. Unë kam pasë marrëveshje me Bujar Bukoshin..

Baton Haxhiu: Kush nuk e ka respektuar?

Xhavit Haliti:
Bukoshi nuk e ka respektuar. Pse po e them këtë? Ai e ka një rast që e përmend herë pas herë, puna e parave. Lufta pa parea, nuk bëhet. Unë kam qenë i ngarkuar që të merrem me Bukoshin. Në takim kanë qenë Hashim Tthaçi dhe Sylejmani Selmi. Në raportet personale, ne i kemi ruajtur dhe ka qenë korrekt. Problemi lindi kur ai përpiqej të krijojë struktura paralele dhe dëshironte të kontrollote UÇK-në, ai dhe njerëzit e tij, kjo ishte një çështje e rëndë......Bujar Bukoshi në Vjenë është përcaktuar për këtë rrugë. Dhe mënyra e futjes së kësaj kategorie, me idenë që po shkojmë t’i luftojmë komunistët të armatosur, pasi që është kryer lufta. Çështja tjetër është se ka folë në Vjenë, dhe mbi të gjitha, nëse unë nuk do angazhohesha në strukturat e shtetit shqiptar që ta ndalojmë dhe bllokojmë atentatin kundër tij, ai nuk do të jetonte me.

Baton Haxhiu: Ishte organizuar nga UÇK-ja?

Xhavit Haliti:
Nuk do me thënë nga UÇK-ja, ka pas] njerëz plotë. Unë kam kontribuar shumë që mos t'i ndodhë asgjë Bujar Bukoshit...




vijon me komente


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Sun Jun 14, 2009 12:35 am, edituar 1 herë gjithsej
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed May 06, 2009 4:24 pm

Komentet :



blerimi (suedi): 5.05.09 në ora:13:35

Shume skenarist i madh me te vertet... 'Kur u qova ne sabah jargoni te komt' thojshin ktyne here...



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Dritan (PR-RKS) (Prishtinë): 5.05.09 në ora:12:38



I kisha rekomanduar Batonit të pergatitet me shume kur te bejne kesi intervistash, sepse kerkund nuk po arrin me nxjerr nje pergjigje komplete ne kete interviste. Vec po i nise pyetjet edhe me cfaredo pergjigje qe merr, aty perfundon. Madje kur i thone bashkebiseduesit disa gjera (sikur Haliti per Bukoshin), Batoni habitet dhe i thote, "Keto jane akuza te renda dhe je ka i thua publikisht". I vjen çudi Batonit, sepse mendon se keto gjera po thuhen sefte ne emisionin e tij. Edhe me mysafir te tjere i ka ndodhur kjo. Po shnosh, njeri meson sa te jete gjalle ! I kisha rekomanduar Expressit qe nje dite t'i intervistoje edhe Bukoshin edhe Halitin dhe ti botoje intervistat balle njera tjetres dhe e krijojme pastaj vete opinionin se cili po rren ma shume



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

loki: 5.05.09 në ora:12:32

Mos e vet se t'kallzon vet?! Mjerim!

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

shpresa: 5.05.09 në ora:10:17

Une kam bindjen se Xhavit Haliti ishte alfa e omega e UÇK -se, ishe alfa e omega e vete procesit te berjes se shtetit, shpresoj qe nuk e len as Hashimin me shku rruges se gabuar.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ngucakeqi (Suedi): 5.05.09 në ora:10:07

Në Bosnje thojnë boshnjakët : "pricam ti pricu" !!!! ( po ta tregoj një tregim)!!!!

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Toplica (Gjilanasi): 5.05.09 në ora:09:24



Z.Xhavit Haliti eshte krye CIA e PDK'se.



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Dardani.CH 5.05.09 në ora:9:20

Bukoshi e ka rastin më të përshtatshëm nëse vërtet është i pastër dhe jo ne raporte të fshehta më PDK-në,që ta kërkon nga njerëzit pushtetar sot,se kush paskan organizuar atentat kundër tij në Tiranë. Pra kjo çfarë z.Haliti i deklaroj Baton Haxhiut për Express,pa shmangshëm shtrohet pyetja : Si është e mundur qe njerëzit në pushtet sot din se kush qenkan vrasësit dje pra në ditët më të vështira çfarë po kalonte Kosova,të kalon kjo krejt në heshtje jo vetëm se Bukoshi po mbetet i dyshimt por edhe vet Baton Haxhiu i cili nuk i kthehet me një pyetje të tillë vet z.Haliti...



Këta gjithë bashk janë një dhe do t`i zbulojnë emisionet e veta madje mjafton të i prekiesh pak,tek ata zbulon shumë në përpjekjet e tyre për të u arsyetuar por pa mundësi reale.



Dardani.CH



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Flamur (Malibu - California): 5.05.09 në ora:08:46

Me fal, mirepo interviste e dobet, po flas nga ana e gazetarit

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ars-Mars (Prishtin): 5.05.09 në ora:01:52

Valla ky njeri eshte i madh. Me ba me dite me shkru skenare, kish ba pare ne Hollivud, e

kish lane 007-in dhe Born-in ne vendin e fundit..

xx

xc



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Nga këtu edhe pak komente personale,ngase koha për momentin nuk po premton ndryshe,jam angazhuar në ca përmbledhje e paska punë sa nuk e kisha menduar.



Uroj relaksim në leximin e komenteve Xuni



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



,,Kosova Sot “ 29.04.09—



Skandali
Policia: Hajnat na vodhën 47 kg heroinë



Prishtinë, 28 prill



Komentet :



xun çetta
29 Prill, 2009 më 13:55:28

E çfarë komenti të japim ne tani !!!! Prite punën për pa u bë se kur të bëhet mos bë zë,thoshte populli dikur,por sot nuk qëndron krejt ashtu,kuptimi i kësaj fjale shumë më vlerë në shtetin ligjor përkthehet ndryshe : Askush nuk ka të drejtë ta akuzon tjetrin pa fakte dhe para se të bëhet krimi për të i marrë dëshmitë në dorë. Se çfarë njerzëve kanë ardhur në krye të institucioneve të ndryshme të shtetit dhe komisioneve të ndjeshme,kjo tani po shihët…Pra personat nga të cilët varët bërja ose dështimi i bërjes shtet ligjor,tani jo se ishin të tillë por në emër të respektit te tepruar për ta,ata u bënë për të mos u besuar !!! u bënë të tillë ngase përvetësuan aq keq sa e tërë Prishtina rrezikon te jetë e tyre. Në kapitalizëm oreksi nuk shuhet duke u pasuruar për kundrazi shtohet ai deri në pakufi.
Në shtetin ligjor është fakti se tek ne ndodhi krimi më i madh në historinë e këtij vendi ku u plaçkitën 5 milion Eura dhe çfarë është akoma më keq ? është fakti siç u tha se: Prokuroria e Qarkut në Prishtinë ende nuk ka marrë ndonjë raport nga policia për atë çfarë mungon. Kjo tani ishte si dyfishim i krimit dhe për ta kuptuar krejt këtë dramë vetem ndaluni dhe mendojeni se ku ka ndodhur plaçkitja dhe çfarë pret Sh.Ahmeti qe nuk jap dorëheqje edhe sikur të kapet rrjeti kriminal brenda policisë dorëheqja do duhej të jete pa evitueshme .
Ky është vetëm fillimi krahasuar me krejt çfarë do të përjeton ky vend nëse nuk mirën masa dhe nuk vijnë njerëzit e duhur në vendet kush ku e ka vendin.
Xn çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Reagime të institucioneve ndërkombëtare për trazirat në Mitrovicë
BE-ja nuk kursen serbët




Kosova Sot 30.04.09--



Komentet :



xun çetta
1 Maj, 2009 më 19:39:41

Është fat qe BE po edhe faktori më i gjerë ndërkombëtarë po e ka fatin ta kupton realitetin,se sa më tolerant me politikën Serbe aq më telashe si dhe sa më shumë qe e kupton këtë realitet dhe ndërmerr masa tani sa nuk është bërë tepër vonë aq më shumë gëzon besimin tek popullata në Kosovë e cila para se gjithash donë drejtësi,rend dhe stabilizim të situatës. Vendorëve u mbetet të mendojnë mirë se çfarë po bëjnë në politikë,rend dhe qetësi ???.
Nëse me ndihmën e ndërkombëtarëve fatmirësisht po thyhet një revoltë e dhunshme dhe e padrejtë,mos të mashtrohen se revolta paqësore dhe e drejtë kundër dobësive të politikës vendore mund te thyhet në po këtë formë. Eulex ka filluar dhe kupton realitetet veq e veq në këto hapësira Ballkanike.

Xun çetta

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx





vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed May 06, 2009 4:25 pm

Kuçi: Rusinë e kemi mike





K.Sot 30.04.09--



Komentet—



xun çetta
30 Prill, 2009 më 17:35:44

Ky lajm sinjalizon trendët pozitive në diplomacinë e Kosovës në këtë rast pse jo të z.Kuqi.
Duhet larguar frika e politikanit dhe diplomatit tonë se po akuzohem nga kjo pjesë e elektoratit apo nga pjesa tjetër,nga ky apo aj shtet etj.
Kur shtërngohen duart mes diplomatëve Ruso-Amerikan,ju lutem kush jemi ne të mbajmë teket e kokëfortësisë se ineresave të fuqive të mëdha para se tonave si Kosovë ?.

Xun çetta

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



LDK-LDD përplasen rreth trashëgimisë së presidentit të ndjerë



Emri i Rugovës, familjarët e presidentit rrinë anash



Familja e presidentit Rugova ka qëndruar anash zhvillimeve politike dhe partiake gjatë këtyre tre vjetëve dhe nuk janë lëshuar as në komentet LDK-LDD e as në prononcime rreth asaj se dikush mund ta përdorë foton e tij në fushatë ose jo, sepse e ulin nivelin dhe hyjnë në ujëra politike”, ka thënë për “Kosova Sot” Naser Rugova, në emër të familjarëve të familjes Rugova



K.Sot 03.05.09--



Komentet :



xun çetta
3 Maj, 2009 më 15:24:51



Nëse,shumë servil politik kanë mbushur kupën me mëkate politike deri në krim,për ta mbytur për së gjalli më në fund edhe vet ish presidentin Rugova,atëherë lutëm qe të kihet kujdes t`paktën tani qe të mos vritet për se vdekuri dhe bashkë me të mjerisht po vritet e ardhmja e Kosovës !!!.

Ky do ishte krim i përjetshëm politik i cili do i kushtonte Kosovës edhe për shumë dekada. Një vazhdim i këtij krimi do ishte i pafalshëm për elektoratin i cili lejon qe të vazhdohet krimi nga kriminel politik në emër të viktimës se tyre.

Jo rastësisht,për efekte te krimit politik,veç LDK-së dhe LDD-së një gjë të tillë po fillon ta bën edhe AAK si dhe në forma tjera dozat e këtij krimi politik nuk po i mungon as liderit të PDK-së i cili si të tjerët vetëm për arsye elektorati po e bënë këtë dhe jo se ka për ideal atë filozofi politike.

Sa i përket krejt çfarë thotë Vehbi Miftari,unë do ndalesha në hyrjen e librit tij të fundit : RUGOVA VIZION NACIONAL

Vehbiu këtë libër e fillon më një thënie të Rugovës,thënie kjo e cila me ka shtyrë ta marr si thënie dhe zbërthej atë në ditarin tim në pjesën Takimi më Rugovën 1989.

Pra vetë vet ky fillim i librit më thënien e Rugovës :



(Politika është një luftë pa armë. politika e keqe përfundon me armë )



Më këtë thënie në fillim të librit të tij,pa humbur kohë autori ka treguar se çfarë ishte dhe si përfundoj politika e z.Rugova e rrethuar me jo pak kriminel politik madje edhe kundër Rugovë,kriminel të cilët jo vetëm se e bënë të pa shmangshme luftën më armë por falë atyre kriminelëve edhe u zgjat rruga për të u përplasur po në luftë,përplasje kjo pa organizim institucional,pa përgatitje të popullit në këtë drejtim dhe krejt Kosova e pa armatosur.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Një parti e re

Politologu Ramush Tahiri nuk do të jetë kandidat për kryetar të Ferizajt. Ambiciet e tij politike janë shumë më të mëdha. Ai po punon në krijimin e një partie të re politike e cila do të garojë në zgjedhjet parlamentare të vitit 2011. Angazhimi i tij aktual nuk përfundon me kaq. Ai po ndihmon përgatitjen e disa iniciativave qytetare për zgjedhjet lokale të kësaj vjeshte.

Nga Bekim Greiçevci më 04.05.2009 në ora 7:16—Express 04.05.09.





Faktikisht vendi është vonuar në reduktim të partive politike,por kjo nuk do të thotë se dalja e Ramush Tahirit apo ndonjërit si Ramushi me parti nuk do ta ndihmonte reduktimin e tyre. Bashkim-shkrirjet e partive politike mbi baza të programeve të përafërta i bëjnë njerëzit e niveleve siç është Ramush Tahiri,pa dashur ta afirmoj tani atë,gjë te cilën edhe nuk e meriton,por realitetin jam i betuar ta them.

Nëse vërtet veç arrin ta bind vetën dhe formon parti politike,unë do i preferoja z.Tahiri të ngjashme me atë çfarë i sugjeron Shqipja nga Prishtina,normalisht do të zgjatesha pak dhe konkretizoja më shumë arsyet,por nuk po futem andej ngase ishte mjaft e qartë Shqipja nga Prishtina. Ajo çfarë mbetet bazë për mua është fakti qe ta dija se nga vijnë financimet e partisë,kjo jo vetëm për z.Tahiri por për cilindo ka rëndësi ta di saktësisht se kush qëndron prapa. Ka vite nga kur po vuaj qe ta kemi një parti absolutisht të mos varur nga gjamaz e karagjoz politik,si dhe jo nga jashtë trurit vendor,po mendoj trurit vendor qe ka vlera e jo nga filizat politike të rrethuar më lloj,lloj agjenturash të cilët humbin me dekade kohë vetëm për ta bërë emër liderin pa zgjedhur mjetin apo ndikimet nga jashtë.

Ramushi duhet ti ketë parasysh rregullat e prekjes se ndjenjave të qytetarëve pa parti për të u thirr në emrin e tyre si qytetar. Po kështu ka tentuar Ramush Haradinaj në fillim kur po organizonte AAK-në madje ky i fundit pra Haradinaj e shkatërroj partinë parlamentare për mes B.Kosumit dhe E.çekut vetem e vetëm qe Ramushi në AAK-si bashkim partish te shkoj me një subjekt te vetin e jo të i bashkon tjerët në AAK a vet te mbetet pa subjekt derisa AAK-ja trajtohej e të gjithëve. Këtë problematikë ia kam shtjelluar shumë qartë vet z.Haradinaj në katër sy atëherë kur aj thirrej në emrin e aktivistëve pa parti dhe në emër të qytetarëve të pa pozicionuar.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Bajram Konsumi

Bajram Kosumi nuk u paraqit në përvjetorin e nëntë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Ai nuk ka shkuar në forumet e AAK’së që prej Kuvendit Zgjedhor të zhvilluar në fund të nëntorit. Është i pakënaqur me postin që ia kishte caktuar Ramush Haradinaj dhe me konceptin e ri të partisë që beson se nuk është ai i themelimit.

Nga Artan Mustafa më 04.05.2009 në ora 7:19---Express

Komentet ---:



Lum Bajrami çfarë po dëgjon,mendoj se ka edhe kritika më vend,por jo gjithë çfarë po bëjnë,ngase t`pakt janë si B.Kosumi. Ai u tregu Kryeministër i dobët por jo njeri palaço,jo i korruptuar dhe jo njeri i cili bënë luftë për mos shkarkim nga klanet e ish koalicionit. Kosumi japi sinjale qe si kryeministër din ta zgjat dorën e pushtetit në ato institucione ku i ka njerëzit e sigurt po lakuar emra institucionesh,OJQ apo shoqata. Bajramit nuk ja përmendi askush këshilltarët qe kishte emëruar dhe ta pyesin se i ka emruar vet apo ja kanë imponuar ?.

Sot,AAK,ka nevojë për Kosumin dhe tjerë Kosuma nga të cilët po boshatiset,por edhe situata politike në AAK është bërë e vështirë por sido qoftë interesi i vendit e donë te mbetet aty .



Xun çetta



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Beogradi do marrëveshje me Bidenin për Kosovën

Nga Express më 05.05.2009 në ora 10:58

Beogradi zyrtar synon që vizitën e ardhshme në Serbi të nënpresidentit amerikan, Joe Biden, ta shfrytëzojë për arritjen e një marrëveshjeje për eliminimin e temës së Kosovës, si pengesa më madhe në marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve.

Kështu shkruan sot gazeta beogradase “Blic”, duke u mbështetur në burime qeveritare. Sipas gazetës, ideja është që të arrihet një marrëveshje që Shtëpia e Bardhë të mos minojë më politikën e Beogradit ndaj Prishtinës në planin ndërkombëtar dhe që të heqë dorë nga presionet mbi Serbinë për të bërë koncesione, të cilat në cilëndo formë mund të aludonin në njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Nga ana tjetër, Beogradi do të garantonte që të vazhdojë me politikën e cila garanton stabilitet në këtë pjesë të rajonit dhe se nuk do të bëjë hapa që do të pengonin jetën e përditshme të qytetarëve dhe zhvillimin e ekonomisë, duke respektuar qëndrimin e Serbisë që Kosova nuk është shtet i pavarur.




Komentet :05.05.09



Nuk e kisha besuar se pas krejt katastrofave qe kaluam,një ditë do të ndiej dhimbje për mjerimin politik te Serbisë !!! qenka për të u befasuar se sa e mjerë më dukët një kërkesë e tillë politike pas krejt këtyre tragjedive dhe proceseve më vonë qe kaloj Ballkani. Vetëm tani po bindem se edhe urrejtja nder etnike po kalojka nëse vërtet viktima ka shpëtuar shpirtërisht e fortë,moralisht e arsyeshme dhe si viktimë te jetë integruar në jetën normale.

Uroj qe Serbia ta sheh vetën se në që gjendje mjerimi politik ka rënë,pa dallim se e mashtron mendja apo ata kofshin tret se mund ta ndal rrugën tonë.



Xun çetta
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Prap na shkruan Xun Çetta

Mesazh nga Agim Gashi Sun May 17, 2009 11:31 pm

Përshëndetje ju të nderuar/a kudo qe jeni në këto momente kur vendi po i ofrohet edhe një rundi ndryshimesh,ndryshime këto,por mjerisht edhe kësaj radhe jo aso çfarë duam,jo aso për të cilat punojmë dhe pa shmangshëm po i ndërtojmë bazat e atyre ndryshimeve.



Jemi pra në prag të ndryshimeve të radhës,vërtetë ndryshime të përkohshme dhe të vonuara këto por të sigurta drejt finales sonë.

Unë edhe kësaj here,thjesht vetëm sa për të mos i shkëputur lidhjet me ju, po detyrohem të ju dërgoj ca nga komentet e mia çfarë ju bëjë artikujve medial,si dhe me këtë rast mund te ju them se mediat,kund më shumë e kund më pak,ato kanë arritur shkallën më të lartë të krimit çfarë bënë sabotimi i tyre ndaj meje si person apo individ. Nuk është kërkim lëmoshe kjo por është një klithje e mos durimit karshi krimit të kësaj natyre,krim i cili ka mbyt dhe po vazhdon ta mbyt zërin protestues.



Ndonjëri prej juve miq të nderuar do të më thoshte se : Nuk përfitohen ato,pra mediat duke i sulmuar!,por jo,nuk është ashtu,fakti është se kam punuar dhe vepruar një jetë të tërë dhe në punë e sipër kam shkuar duke i zbuluar format e veprimit të mediave të kontrolluara jo edhe aq shumë nga dora e pushtetit sa nga frika e tyre karshi pushtetit dhe të prira nga servilizmi i tyre i pa imagjinueshëm për njerëzit normal,por nuk ka munguar edhe kryeneçësia e një anshme nga njerëz te djegur për karrierë politike.



Në këtë kuptim,për të qen real dhe i pa anshëm,ne kemi mund ta përcijellim programin ,,Forum” të Halil Matoshit ku mysafirë ishin :Baton Haxhiu si analist,Agron.Bajrami kryeredaktor i ,,Koha Ditore”,Bardh Hamzaj i të përditshmes,,Zëri” dhe Berat Buzhala i asaj ,,Express”. Ishte tryezë kjo e cila reprizohet tani e katër(4) herë,e që e fundit ishte sot më 17.05.09. Edhe përse kam Shfaqur përkrahjen e Berat Buzhales karshi Halil Matoshit në muajt e kaluar nëse nuk kam harruar ishte tema rreth dosjeve,tani mund të them se në këtë program ndodhi e kundërta !!! ku Halili ishte sa të duash transparent dhe i sinqert mbi atë:Pse nuk ka liri të shtypit ? gjë të cilën jo vetëm qe nuk e tha z.Buzhala por ky i fundit u përbalt akoma më keq duke ikur nga realiteti çfarë thoshte z.Matoshi.



Për të mos i përsëritur ata të cilët për kaq vite,pjesërisht po përsëritin

viktimat e tyre qe i sabotojnë deri në krim,unë tani po kaloj vetëm në pjesën e ca komenteve të mia çfarë ju bëj artikujve si dhe mundësisht të i veçoj ato komente të cilat i kanë sabotuar për publikim e qe ishin me mesazhe mjaft të qarta nëse në ketë rast nuk po gaboj edhe unë.



Jo rrallë mendja më thotë qe të mos merrem aq shumë më sqarime,por faktikisht jo pak dashamirë po edhe kritik të mirëfilltë po i kërkojnë sqarimet shtesë,sqarime po kërkojnë edhe ata të cilët janë larg madje shumë larg për të më kuptuar,por unë jam i preokupuar deri në vuajtje shpirtërore me moskuptimin e atyre të cilët kuptojnë qëllimin tim,qëllim të cilit i besojnë dhe pranojnë se kam të drejt,madje të drejtë absolute,gjë që nuk do e thosha për vetën time, ngase asgjë nuk mund të jetë e drejtë absolute,këtë e ka provuar dhe dëshmuar jeta praktike në të gjitha periudhat nëse vërtet do të jemi realist dhe as pak demagog të partisë dje,sot apo nesër.



Lodhja për kaq vite me përplasje dhe mos kuptimin e atyre të cilët gabimisht kam insistuar që të i bëj të me kuptojnë,e që nuk kanë kuptuar dhe jep të drejtë dje,ashtu po veprojnë sot e gjithsesi nuk do të kuptojnë dhe pranojnë realitetin nesër,kjo ka bërë qe unë të mos lodhëm me ta,por të inkurajohem me ndryshimet dhe kështu të vazhdojmë tutje.



E keqja akoma më e madhe qe ta lëndon shpirtin qenka kur nuk te kupton aj i cili pajtohet me mendimin tënd dhe ta donë të mirën gati më shumë se vetvetes,por veprimet e tija duarkryq kontestojnë veprimin tënd i cili nuk ndalët dhe për më keq se kaq,si arsyetim të thuhet : ndalu,prit pak,mos i furnizo kundërshtarët aktiv më ide dhe hapat qe duhen marr etj të ngjashme si këto.



Unë gjithë çfarë bëj e kam të bazuar në përvoja !,të hidhura sa të duash këto,por të pa kapërcyeshme ndryshe veçse kështu në veprim pa u ndalur. Burokracia jonë kombëtare ka një intuitë të theksuar dhe shkathtësi qe vështirë ta kupton njeriu i thjesht,i ka këto,fatkeqësisht për ta shfrytëzuar veprimtarin në të gjitha veprimet e tij.

Pra nëse punon dhe vepron në këto forma publicistike,ajo të saboton aq sa të mos jesh afër publikut dhe përfiton nga ideja jote siç me thotë miku im kritik. Por ju lutëm,askush nuk ka të drejtë të na thërret për të u ndalur se vepruari ! ngase ky edhe është qëllimi i atyre merimangave burokratike të cilat në njërën apo tjetrën formë kanë strategjinë e shfrytëzimit në kurriz të popullit dhe veprimtarëve në veçanti.



Unë vërtetë po bëj aktivitet publicistik të tillë çfarë po di,po mundem dhe po guxoj,madje edhe të them se nuk po gaboj,pa dallim formave për ballë sabotimeve çfarë më bëhen për një jetë të tërë.

Unë,vërtetë po veproj në këto forma,ngase koha nuk është aso çfarë ishte dikur,unë kamë punuar dhe vepruar pa u ndal edhe në format tjera kur ishte koha e atyre veprimeve dhe ato janë aq të renditura për zbardhje sa nuk bënë ndryshe.

Sot,nuk është koha ime,e as e njerzve si unë për të organizuar aktivitete të vrazhda deri në sulme fizike mbi Serbet e konflikteve të fundit në Mitrovicë ?,jo,jo nuk bëhen ato nga ana ime për të u përplasur me qeverinë tonë e cila vetëm kështu merr poenta politik dhe jo se po rregullon situatën si një qeveri e një shteti sovran. Aksionet e tilla në rrugë private janë shumë më të rrezikshme edhe për vet Kosovën sesa kur ato qoftë edhe me forcë i bënë vet qeveria. Unë me publicistikën dhe format e mia dua të ndikoj nga kjo e dyta,kur them këtë nëse nuk harroj në fund të komenteve të mia bërë artikujve me tema politike,unë do ju baskangjiti edhe një poezi timen pa qenë njeri i poezive,por thjesht për të ndikuar në të gjitha format Çfarë lejon koha,unë me rastin e ngjarjeve në Mitrovicë kam bërë dhe shpërndarë edhe zërin satirik për mes poezisë sado amatore ajo,më në fund shpresojë ta ketë pas mesazhin e vet politik.



Uroj të mos keqkuptohem në krejt çfarë u tha më lartë dhe në komentet gati dy javore të cilat po ju dërgoj në përmbledhje.



Gjithë të miat për ju uron Xuni



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Kos.Sot 17.05.09--


Zv.presidenti amerikan të enjten në Kosovë





Zv. Presidenti amerikan, Xho Bajden, do të vizitojë Kosovën më 21 maj, të enjten, bëri të ditur Shtëpia e Bardhë. Ndalesa e parë e nënkryetarit amerikan do të jetë Bosnja, më pas Serbia, kurse më 21 maj ai do të qëndrojë në vendin tonë. Një zyrtar i lartë të Shtëpisë së Bardhë tha se Bajden në Prishtinë do të takojë presidentin, kryeministrin, kryeparlamentarin dhe ministrin e Jashtëm. Gjithashtu ai do të mbajë një fjalim në Kuvendin e Kosovës. Xho Bajden do të vizitojë edhe ushtarët amerikanë të stacionuar në Bondstill.......



Komentet :



xun çetta
17 Maj, 2009 më 08:09:16

Komenti juaj është në pritje për moderim.
Vizita e Bajdenit në Kosovë gjegjësisht në Ballkan është vizita më e fortë,më e sinqerta dhe pa dyshim do të jetë më e suksesshmja nga ato që janë realizuar deri më tani në Kosovë. E them këtë pa dashur të i nen vleftësoj apo neglizhoj vizitat tjera ngase ishte me jo pak vlera edhe vizita dhe mesazh-referati i Hollbrukut,por nuk mund të krahasohet as për së afërmi me vizitën e njohësit te problemit politik në Ballkanit e në veçanti nuk krahasohet serioziteti i askujt me seriozitetin politik mbi Ballkanin çfarë ka Baiden.
Nuk është mirë të trumbetojmë mendime dhe rrahim daulle se Baiden është miku më i madh i Shqiptarëve,ngase para se gjithash ai është mik i paqes lirisë demokracisë dhe mbi të gjitha e kthyerjës se drejtësisë në Ballkan. Pra nuk i bëjmë argat te mirë suksesit te tij me trumbetime dhe rrahje daullesh të natyrave të tilla.
Uroj të merret,kuptohet dhe mbetet si mesazh i mirë ky,me rastin e vizitës se z.Bajden në Kosovë dhe Ballkanin mjerisht akoma të trazuar.

Xun çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



,,Kosova Sot” 17.05.09--



Një temë kosovare ne skenën amerikane



Shokimi nga pesha e rëndë e poshtërimit



“Treshja me flaut” një dramë e nga autori amerikan Richard Warren dhe realizuar nga regjisori amerikan Robert Caisleu, flet për dhunimin e femrave gjatë luftës në Kosovë



Ymrane HAJRA (SHBA)

Në kryeqytetin e Arizonës, në Feniks (Phoenix) SHBA, u shfaq 12 herë me radhë drama “Treshja me flaut” (“Trio with flute”) shkruar nga autori amerikan Richard Warren dhe realizuar nga regjisori amerikan Robert Caisleu. Ishte kjo një dramë shumë e fuqishme dhe e realizuar artistikisht në të cilën autori pasqyron tri fate të ndryshme tragjike, tri humbje të mëdha, jonjerëzoren dhe shpresën. ...etj-




vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Sun May 17, 2009 11:33 pm

Komentet :



xun çetta
17 Maj, 2009 më 09:53:18

Komenti juaj është në pritje për moderim.




Mrekullia krijuese e tjetrit për fatin tonë të hidhur,për të ardhmen tonë më të mirë si dhe zbardhjen e realiteteve të cilat mjerisht për vetën tonë,ne po vazhdojmë të i mbulojmë dhe hidhen në harresë ato !!! katastrofë e jona kjo e cila shumë lehtë mbjell dhe mund të mbijnë katastrofat e reja.



Një ditë prilli të këtij viti u gjenda në oborrin e RTK-së ku takova një punëtoren e atij institucioni medial,dikur studente ajo dhe fillova e po i përkujtoj :

A mban mend tribunën e parë demokratike mbajtur në fund të vitit 1990 në fakultetin filozofik,tribunë kjo me një program të pasur si asnjëherë më parë ku ju zonja X keni ricituar një poezi të shkëlqyeshme kushtuar aktualitetit të atëhershëm në Kosovë ?.



U mendua për një kohë zonja X dhe pas pak ju kujtua tribuna,ku filluam dhe evokojmë kujtimet. Më erdhi mirë kur më në fund ju kujtua ngase një mikut tim tani edhe politikan,nuk kishte mundësi t`ia kujtosh atë tribunë,ai e kishte hidhur në harresë të plotë dhe kur ia lëshova DVD-në ku pa vetën në atë tribunë ! mbeti i mahnitur. Vetëm tani po e kuptoj se çfarë do të thotë harresa e ngjarjeve tha miku im harrestar.

Ajo zonja tani punëtore në RTK,në prezencën e një kolegut të sajë po gazetar i RTK-së nder të tjera më tha :

Xun të lutëm,në kolektivin tonë,mos e trego këtë madhështi timen si lavdërim ngase unë vetëm sherr kam nga kjo,e beson ti se këtu është i pa dëshiruar çdo ai njeri i cili ka bërë vepra anti pushtetit dje dhe njerëzit të cilët kanë biografi çfarë ti po kërkon !!!.

Kjo me ka plandos për toke,e dija se nuk janë te preferuar dhe aspak të përshtatshëm njerëzit me këto vlera,por nuk e dija se duhet ta mohosh në heshtje veprën dhe krenarinë tënde vetëm e vetëm qe të jesh në punë dhe ecësh përpara për të mos e pësuar nga politika aktuale !!!



Sa i përket fatit të dhunuarave Shqiptare gjatë luftës në Kosovë,kam bërë një artikull të cilin nuk ma botoi ,,Bota Sot”2003-2004-ku thërras qe sa më parë të publikohen emrat,të u ofrohen mediat e shkruara dhe elektronike atyre,të u ofrohet mikrofoni dhe kamerat heroinave të cilat fizikisht mbijetuan turpin e pushtuesit. Do duhej vepruar kështu dhe stimuluar materialisht dhe moralisht viktimat ngase Serbia improvizonte viktimat e tilla me emra dhe për mes ekraneve televizive vetëm e vetëm qe të përfitoj politikisht a ne ? ku jemi tani çfarë bëjmë ? ne më heshtjen nuk po ruajmë fytyrën e viktimës por po mbulojmë krimin serb dhe hedhim në harresë heroizmin e viktimës.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



AI, të zhgënjyera me Obamën



,,Kosova Sot” 17.05.09.



Organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut janë shprehur të zhgënjyera me vendimin e presidentit amerikan Barak Obama për të rifilluar gjykimet ushtarake të të dyshuarve që mbahen në burgun e Guantanamos. Human Rights Watch në Shtetet e Bashkuara deklaroi se sistemi i komisioneve ushtarake, edhe me ndryshimet e propozuara nga Obama, është larg përmirësimit. Amnesty International akuzoi Obamën për nënvlerësimin e rëndësisë së sundimit të ligjit. Ditë më parë, Obama paralajmëroi rikthimin e sistemit të komisioneve ushtarake të cilat do të siguronin që të dyshuarit të kenë gjykime më të drejta se më parë.



Komentet :



xun çetta
17 Maj, 2009 më 13:23:43

Komenti juaj është në pritje për moderim.
Nuk duhet zhgënjyer më Obamen,por me mos parandalimin e se keqes në kohë kur ajo e keqe po ndodhte,kjo është ajo qe edhe Obamen nuk e len bash të qetë dhe pa telashe në përmbushjen e programit dhe premtimeve që ka dhënë Obama.
Kjo do duhej të jetë si thirrje jo vetëm për ta liruar Obamen qe ta kryen punën drejt dhe ta nxjerr Amerikën nga imazhi i keq çfarë lan burgjet sekrete dhe ilegale,por të jetë edhe thirrje qe e keqja të ndalet më herët sa nuk është bërë tepër vonë.

Xunn çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Varrimi i atdhetarit

Në varrezat e Dëshmorëve në Gllogjan është varrosur veprimtari dhe atdhetari Ismajl Haradinaj. Mes atyre që kanë folur për jetën dhe veprën e tij ishin edhe Jakup Krasniqi, Ramush Haradinaj, Ramiz Aliu e Kudusi Lame. Haradinaj ka qenë pjesë e Lëvizjes Kombëtare bashkë me Jusuf Gërvallën, Kadri Zekën dhe Bardhosh Gërvallën

Nga Nebih Maxhuni më 16.05.2009 në ora 8:56

Ismajl Haradinaj, atdhetari dhe veprimtari i shquar nga Kosova, është varrosur me nderime të larta në Gllogjan. Haradinaj, i cili kishte ndërruar jetë ditë më parë jashtë vendit, ishte njëri ndër atdhetarët që ishin përkrah Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës e Bardhosh Gërvallës që gjatë vitit 1981.



Komenti :16.05.09 23 h---nuk e publikon



Më daltë shpirti,pa u përlyer politikisht,materialisht,moralisht dhe për asnjë moment të thyhem nga rruga jonë,ashtu siç ishin dhe patën fatin të shkojnë Ahmet Haxhia dhe Ismail Haradinaj.

E veçanta e tyre ishte edhe ajo siç thotë Ramushi dhe ja përsërit komentimi i Enver Ramadanit nga Vjena :“Pse Smajli është i veçantë dhe i rrallë. Lehtë është t`i prijësh punëve të vështira kur shumica është dakord, e vështirë është kur je vetëm dhe këtë vetëm disa njerëz e kanë guximin të mendojnë për interesa nacionale e për jetë më të mirë”, ka thënë Haradinaj.

Lavdi veprës dhe qëndresës se rrallë çfarë bëri Ismaijl Haradinaj,ngushëllime familjes se ngushtë të tij dhe shokëve të cilët u ndien të pikëlluar këto ditë morti.



Xun çetta



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Obama: Të mos publikohen fotot me abuzime



Presidenti amerikan thotë se është i shqetësuar se publikimi i fotove do të kërcënonte sigurinë kombëtare



Kos.Sot 15.05.09.



Komentet :



xun çetta
15 Maj, 2009 më 14:51:46 ....e publikuar E kuptueshme politika e relaksimit të Omamës brenda amerikane,ata qe bënë krimin dje nuk do ta lenin të qetë Obamen qe të ju pasqyroj veprimet të cilat e komprometuan Amerikën ,por vërtet qenka e rëndë te lexosh ndalesa të lirisë se zbardhjeve të realitetit të hidhur të cilat quan Republikanët në humbje. Kjo ndalësë nuk është e natyres se politikës Amerikane,lirisë dhe demokracisë se saj.
Publikimi i tmerrit të tyre neper burgjet ilegale,përkujton arsyen e humbjes se Republikanëve dhe thërret mendjen e politikanëve tjerë se si nuk duhet vepruar .
PSh:
Serbia ka nevojë për një politikë te tipit Obama,por jo ta ndalon publikimin e krimit çfarë bëri politika e Millosheviqit dhe shtetit Serb mbi Shqiptarët,përkundrazi do duhej publikuar dhe zbardh krimin me shkrime,foto dhe video incizime në mënyrë qe të arsyetohet edhe para popullit Serb rënia e Millosheviqwit në mënyrën siç ra edhe me bombardime nga ana e NATOS.
Obama tani ka telashe me implementimin e politikës shumë progresive ngase Republikanët janë ata qe e kushtëzojnë duke e frenuar në krejt çfar do duhej të ndërmarr Obama.

Xun çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Fatoni
16 Maj, 2009 më 18:06:57 Per Xunin,
Xun i lexoj komentet tua vazhdimisht,veç kësaj radhe pak na e ke mbush mendjen…..
Pershendetje,
Fatoni

Washington

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



LDK s’u frikësohet të majtëve, as Pacollit

Nga Express më 15.05.2009 në ora 15:09

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po pret që presidenti Fatmir Sejdiu të shpallë sa më shpejt datën e zgjedhjeve dhe më pas të nisë përgatitjet për të marrë pjesë në këtë proces të rëndësishëm.

Ramë Manaj, sekretar i Përgjithshëm i LDK-së, tha sot në një konferencë me gazetarë se LDK-ja ka potenciale të mjaftueshme dhe se do të orientohet në “njerëz me eksperiencë profesionale, me përkushtim, me përgatitje dhe kredibilitet” që të fitojnë votën e qytetarëve.




Komentet :



Komenti im : 15.05.09 ora 20.20 h—nuk e publikon.



Nuk ka nevojë që LDK të i frikësohet kandidaturës se Pacollit ,por do të jenë të detyruar qe të bëjnë më shumë për futjen e AKR-së në koalicionin PDK-LDK ! kjo pastaj do të i detyroj qe të ndalët gjuha e ashpër mes LDK-së dhe AKR-së,në të kundërtën pushteti merr rrugën në tjera drejtime. E mira se mirës do ishte qe edhe në zgjedhjet lokale të bëjnë koalicione parazgjedhore dhe të dalin me kandidatura të unifikuara varësisht kush ku do të ishte më i mundshmi si kandidat i përbashkët. Po këtë praktikë do duhej ta bënte edhe koalicioni opozitar,në të kundërtën rrezikojnë të dështojnë zgjedhjet për shkak të mos daljes në zgjedhje.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Sun May 17, 2009 11:34 pm

Ka ardhur koha ime



Nga Express më 12.05.2009 në ora 9:01

Behgjet Pacolli në një intervistë për Epokën e Re ka thënë se ka ardhur koha e tij. Sipas tij janë tri momente të shtet bërjes së Kosovës.

E para është lëvizja qytetare me presidentit legjendar Ibrahim Rugova, e cila e ka kryer misionin e vet mirë.

Faza e dytë është lufta e shenjtë e UÇK-së. Edhe kjo e ka merituar sigurisht mandatin qeverisës. Kurse tash ka ardhur koha ime.



Komentet—Pa publikuar



Reagim në intervistën e z.Pacolli me titull : ,,Ka ardhur koha ime”



Dhënë të përditshmes Express 12.05.2009.
Ndaleni turrin z.Pacolli



Ndaleni turrin z.Pacolli në vlerësimet kyçe të periudhave të historisë sonë,ndaleni turrin aq më shumë kur padrejtësisht po filloni nga mesi i periudhave për te na paralajmëruar fundin e këtyre zgjedhjeve. Ndaleni turrin z. Pacolli sa nuk e keni humbur edhe atë konsideratë qe krijuat kohët e fundit ngase gjërat gradualisht por megjithatë po ndryshojn...

Pasi veç i keni prek këto pista te periudhave historike,më mirë ka qenë të thoni se ka qenë koha juaj,pastaj ka ardhur koha e Rugovës,pastaj e Haradinajt dhe Thaçit si dhe shpresoni se po rikthehet koha juaj,gjithsesi me elemente të reja ngase kohë dhe përpjekje të një populli janë këto,pra dje ishte koha juaj ne tjera pozitash dhe tani në pozita Presidenti nëse mendoni andej.

Jo veç se anashkaluat periudha historike,por shkelët ato nga më të çmueshmet e historisë si periudha,e kjo në kushte dhe rrethana të tilla është sikur po i prekni plagët te cilat sapo kanë filluar dhe shërohen.

Ishte e rënd ta lexosh këtë vrazhdësi përgjigjesh :

(AKR-ja është parti e cila ka momentin e vet. Janë tri momente të shtet bërjes së Kosovës. E para është lëvizja qytetare e presidentit legjendar Ibrahim Rugova , e cila e ka kryer misionin e vet mirë. E dyta është lufta e shenjtë e UCK. Edhe kjo e ka merituar sigurisht mandatin e qeverisjes. Tani unë besoj se ka ardhur faza e tretë. Një fazë e zhvillimit ekonomik Kosova dhe mbar shqiptarët. Tash ka ardhur koha ime, natyrisht.)



Më në fund duke lënduar modestinë e tepruar e cila po na kushton si gjenerata, ju pyes : kur do të vij dita e gëzimit për ato gjenerata dhe ata njerëz të cilët po vazhdojnë të anashkalohen ? apo pritet vdekja e tyre më parë dhe pastaj te rigëzohen të tjerët?.



Dashamirësisht tërhiq vërejtjen për kujdes Xun çetta



PS:

Nuk e publikon as si koment në Ueb faqe dhe as si reagim dërguar redaksisë.

Jo se e ruan AKR-në apo Pacollin për kundrazi e dëmton me këto lojrëa.



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Jep dorëheqje kryetari i KQZ-së

Nga Express më 12.05.2009 në ora 20:21

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Zait Xhemajli, ia ka paraqitur sot dorëheqjen e parevokueshme presidentit Fatmir Sejdiu,



Komentet ;-13.05.09—ora 9.15 h e pa publikuar--



Dorëheqja në rrethana të diktateve të cilat nuk i pranon nga ana e pushtetit,janë akti më moral çfarë mund ta bënë njeriu i moralshëm. Të tillë e kam vlerësuar dirëheqiën e Agim Vincës nga posti i Ministrit te Arsimit në kohën kur UNMIK-u po bënte kërdi,pastaj vlerësime të ngjashme ka pas për dorëheqjen e z. Limani në kohën e QPK-së .

Pra dorëheqjet ne rrethana kur nuk je i lirë ta ushtrosh detyrën për të cilën ke marr besimin dhe je betuar është akti më moral i mundshëm.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Skandali maqedonas dhe shqiptarët



Kosova Sot 12.05.09--



Kur shkon në Han të Elezit, nëse je shtetas kosovar, nuk mund të hysh në Maqedoni pa paguar më parë sigurimin, varësisht se sa ditë do të rrish. E njëjta gjë nuk vlen për shtetasit maqedonas që vijnë në vendin tonë. Për ta, është "free of charge". Ky është vetëm një tregues simbolik për joreciprocitetin në marrëdhëniet Prishtinë-Shkup. Njohja e pavarësisë duket qartë se nuk ka qenë një vullnet politik i qeverisë maqedonase, por një imponim



xun çetta
12 Maj, 2009 më 09:12:14 --e publikuar-



Babai im ndjesë pat,thoshte: Dashtë zoti që herë pas herë të me ndodhin ca të këqija të vogla të cilat nuk do me shkaktojnë plandosje totale,të me ndodhin këto në mënyrë qe të këndellem dhe të mos lejoj të përjetoj të këqijat e mëdha.

Kështu duhet pranuar edhe këtë të keqe të vogël të sjelljes se Maqedonisë ndaj Kosovës në mënyrë qe të këndellemi për të mos lejuar katastrofa më të mëdha me pasoja të pa evitueshme për Kosovën.

Sa i përket taksës se sigurimit shëndetësor për Shqiptarët në kufi nga ana Maqedone,edhe kjo është në funksion të asaj qe u tha më parë,por a ka kush përcjellë veprimet dhe organizon masat si kundërveprim ? sigurisht se jo.

Ne,vërtet do duhej shkuar drejt liberalizimit te kufirit doganorë,por derisa Maqedonia ndan subvencione për eksportin e kulturave bujqësore te fshatarëve Maqedon drejt tregut të Kosovës dhe Kosova nuk merr masa për ngritjen e taksave sa qe ta bënë të pa mundur importin e këtyre prodhimeve të cilat Kosova i ka më bollëk,atëherë pse të mos shkon edhe më tutje Maqedonia me aventura të tilla ndaj Shqiptarëve!!!. Kur Qeveritë tona për kaq vite më radhë nuk mbrojnë qytetarin e vet,prodhimet e tyre,ju lutim si të befasohemi me këtë çfarë bën Maqedonia ndaj qytetarëve tonë.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Prokurorët marrin shujtat

Nga S. Bajrami më 08.05.2009 në ora 17:13

Prokurorët dhe të gjithë punëtorët administrativë të prokurorive, tani e tutje në rrogat e tyre mujore, do të kenë edhe 50 euro shtesë.

Kjo shumë e të hollave to të jepet në emër të shujtës ditore, para për të cilët përfituesit e tashëm patën mbajtur grevë duke bojkotuar kështu punën në organin e hetuesisë. .......etj



Komentet : 08.05.09---nuk e publikoj



Ndonjëri i cili e ka pësuar keq edhe mund te thotë : Po këta më bark bosh dhe çfarë më bënë,po tani kur ta mbushin sado pak barkun ? por jo,do ishte gabim ajo po te mendohej në këtë mënyrë. Gjithë sesi varet nga karakteri i njeriut në radhë të parë,ka të atillë qe edhe të i ngritët mujorja për 1000 Eu dhe jo 50 ,ai do ta vazhdon abuzimin dhe shpërdorimin e detyrës,por flasim për logjikën se njeriu normal i kërkon edhe kushtet sado pak normale për të punuar dhe pastaj më në fund ndëshkimi i keqpërdorimit do duhej të jetë i pa mëshirë dhe pa pardon. Kur njeriu nuk ka të ardhura mujore për barkun e gojës se vet e letre të një familje !!! unë vërtet nuk di se do ta trajtoja lëndën,

Uroj nivelizim të standardi te jetës normale për Evropën të cilën ëndërrojmë.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Shohim e bëjmë

Kryeministri ka lënë anash ndërrimin e Ministrave. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë se nuk do të ketë lajme sensacionale nga Qeveria. Koalicioni duket më pak i fuqishëm seç ishte menduar. Deputeti Naser Rugova nga LDD paralajmëron se brenda ditësh mund të shohim një Grup Parlamentar të ri, të krijuar nga deputetët e pozitës dhe të tjerë.

Nga Artan Mustafa & Leonard Kerquki më 07.05.2009 në ora 7:50



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Sun May 17, 2009 11:35 pm

Komentet: 08.05.09 22-55.h –nuk publikohet



Ju lutëm të mos alarmohet para kohe ngjarja e cila nuk guxon te dështoj,Ballkani e në veçanti trojet tona janë ngopur dhe irituar me rrënimin e Qeverive të dështuara për mes protestave të egra,thyerjeve,e besa edhe gjakderdhjeve,

Tani,rënia e Qeverive duhet përgatitur me votat e shmangura në kuvend dhe jo me forma te cilat iritojn masat e gjëra popullore,protestat janë baza e hapave por ju të kalohet në brutalitet,faza e dytë pastaj vjen vet në kuvend.

Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Mediat online, pas një viti me pagesë

Magnati më i madh i mediave në mbarë botën, Rupert Murdoch, i cili ka në pronësi gazeta, radio e televizione në mbarë globin, jep një sinjal për revolucionarizimin në botën mediatike dhe mënyrën e funksionimit të saj.

Nga Express më 08.05.2009 në ora 19:52

Kur ai jep një sinjal, të gjithë përgatiten për atë çfarë paralajmëron dhe këtë herë Rupert ka folur pastër e qartë, duke paralajmëruar një erë të re në boten e informacionit të shek XXI. Murdoch është shprehur se shumë shpejt mund të aplikojë abonimet ndaj lexuesve që dëshirojnë të kenë qasje në mediat informative që ai ka në pronësi. Kështu, prestigjiozet “Times”, “Sun”, “Sunday Times” dhe “News of the World” pritet që gjatë muajve të ardhshëm të fillojnë t’i shesin online informacionet e tyre.



Komentet : 08.05.09—ora 20.55 h-



Kjo do ta evitonte depërtimin e informatave dosido dhe intrigantëve pa kritere dhe aspak përgjegjës të cilët si të tillë kanë depërtuar në masat e gjëra.

Jam i vetëdijshëm se grupe të tilla mafiozësh edhe pas pagesave qe do t`i bëjnë rrjetit,ata shitjen e Ueb faqes se tyre me abonim do ta bënin lirë,qoftë edhe me humbje,vetëm e vetëm te mos lejojnë thyerjen e monopolit antivlerë me konkurrimin e vlerave.

Por pa vonuar shumë shpresoj se do sanksionohen normat e kontrollit dhe llogaridhënia e atyre të cilët blejnë rrjetin edhe me humbje vetëm për të dominuar llumi antivlerë.

Pas këtij sanksionimi eventual,do të vinte në shprehje arkivi i mirë,vlera analitike e ngjarjeve dhe krejt çfarë është vlerë e shoqëruar me përgjegjësi.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Aferat ndaj z.Limaj :



Për aferat qofshin ato reale apo thash e thëna ndaj z.Limaj. Unë nuk kam bërë komente publike dhe nuk po komentoj as tani,por kam informacione nga gjitha burimet,madje rënia e ish deputetit Fejzullahu në burg siç është njëra nga informacionet,mund të them se njëra nga çerdhet e kësaj lidhje në treshe është mu këtu në komunën ku unë jetoj në Zvicër. Kam tepër informacione se si është ndërlidhur kjo treshe dhe si janë premtuar tenderët që në kohë,kuptohet për palën e cila jeton këtu dhe është tërhjekur nga tenderët në këmbim të tjera bizneseve.

Fatkeqësia shëndetësore e familjes Limaj duke u nisur nga baba,nëna dhe tani gruaja janë njëra nga motivet qe me bëjnë të ndalëm se komentuari por edhe mendoj se gjërat janë më të komplikuara se sa po flitet.

z.Limaj i uroj forcë ta përballoj gjendjen e krijuar familjare,prindërve dhe shoqes tij ju uroj ta sfidojnë gjëndrën e tyre të rënd shëndetësore .



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Ja tani u bë mirë që nuk harrova edhe këtë qe e premtova më lartë.


Mitrovicës se plagosur 2004-2008 dhe më pak ndryshime e shpërndaj serish 2009)





Nëse ne,nuk po bëjmë asgjë për ty Mitrovicë

Nëse ne individualisht në llogari të plagëve tua karrierë politike po bëjmë

Nëse ne po heshtim dhe me heshtje materialisht si individ po përfitojmë

Nëse ne ,,fshehurazi”kështu po tradhtojmë dhe tradhtia para se të përfundoj,krimin tonë po zbulon,te lutëm ti Mitrovicë qëndro !!!.



Qëndro Mitrovicë,se pakicë politike tradhtarët tuaj janë

Qëndro Mitrovicë se gjenerata jo politike si shumicë,kështu nga ti kërkon

Qëndro Mitrovicë se edhe bishat e ndarjes se Ibrit këtë realitet shpejt do ta kuptojnë

Qëndro Mitrovicë e plagosur se vetëm qendresa plagën ta shëron

Qëndro Mitrovicë se pa ty nuk kemi ku shkojmë,vonesa në reagim sigurisht do të na kushton.



Ata që mbrojnë dhe fshehin krimin mbi ty Mitrovicë,edhe vet kriminel janë

Ata që bëjnë politikë qorre pa vetëdije a me të,po këtë punë po e bëjnë

Ata qe thonë se në Mitrovicë nuk ka ligj as organizim,veç si në xhungulë njeriu jeton

Ata vet bëjnë krim,ngase përgjegjësinë e Beogradit nga krimi i organizuar po largojnë dhe kështu ministër drejtësie vetës i thonë.



Ata të cilët me deklaratat e tyre politike vetëm rezultate po numërojnë,kështu bëjnë krimin e dyfishtë kur,nga pozita e pushtetit,ne kritikëve na kërcënojnë.

Ata nuk po shohin fatin tuaj Mitrovicë se kah po e çojnë,kjo padyshim do të u kushtoj,po,po do të u kushtoj.



Luzern Mars 2008



Xun çetta.



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Ja tani edhe njëra nga 6 poezitë e vetme qe ja vlen ta keni :



Kosova për Çamërinë






Çamëri oj Çamëri ku jam unë e ku je ti.

Ne të dyja ishim Shqipëri, ku jam unë e ku je ti

Çamëri oj Çamëri.



Ndoshta ne nuk ishim krejt fajtore

Jo fajtore përse ne ishim binjake

Por nëna politikisht paksa na qëlloj dinake.



Jo Çamëri nuk je krejt fajtore

Nga një nënë paksa dinake tani po të bëhen dy

Dy gjysmë nëna bëjnë sa një ndoshta edhe ti do të jesh Shqipëri

Çamëri oj Çamëri ku jam unë e ku je ti.



Çamëri oj Çamëri Ulqini, Presheva dhe trojet në Maqedoni

Nuk po të lënë të vetmuar ty .

Ato bashkë po mbesin si ti Çamëri oj Çamëri

Dy gjysmë nëna bëjnë sa një ndoshta edhe ju do të jeni aty

Çamëri oj Çamëri aty ku më mungon ti jam pa fe e pa Shqiptari

Çamëri oj Çamëri kah do që shkoj e sëmurë jam pa ty

Çamëri oj Çamëri nuk po qetësohem dot pa ty



Evropë 01.01.2008.



Durim Ballkani



Pastaj në emër tjetër,pra te shoqes dhe tani paksa legal



Xuni
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Të nderuar /a kudo qe jeni dhe vazhdoni të kontribuoni tutje

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jun 14, 2009 12:37 am

Të nderuar /a kudo qe jeni dhe vazhdoni të kontribuoni tutje





Artikull i shkurtër dhe pa ngarkesa dërguar redaksisë ,,Express”më 10.06.09 ora 045 h pra pas mesnate,mes datës 09 e 10 qershorit



Prita dy ditë,nuk u botua,nuk e botuan edhe gazeta tjera por tani po ndalëm këtu më ,,Express”
I mllefosur më këtë praktikë ndaj meje,e dërgova si koment për Ueb faqen e tyre pra ,,Express”edhe pse në realitet ishte artikull shumë i përmbledhur. Pas pak kohe u pajtova ta dërgoj si koment duke menduar se e kanë më lehtë qe t`paktën ta publikojnë,por jo edhe kjo nuk ndez.


Sot më 13.06.09 në ,Express”lexoj artikullin serish rreth reformave në LDK,temë kjo në të cilën do doja te inkuadrohem në cilëndo nga format e mundshme qe do ta zbuste zemrën redaksia !!! por jo,jo ngase Xuni nuk ka pas dhe mjerisht për shumë kohë nuk do të ketë hapësira në këto mediat tona.



Pra sot e lexoj Berat Buzhalën me artikullin rreth kësaj teme me titull,,Njerëz të Humbur “,artikulli ishte me ca vlera pozitive,madje edhe romantizmi por nuk i kalonte kufijtë sa qe ta humb kuptimin,nuk kishte si ta humb kuptimin ngase vërtet kishte konkretizim të problemit e qe unë e vlerësoj këtë mënyrë të shkrimit...

Por tani filloj dhe me bluan koka ashtu si jo rrallë qe kam përjetuar për kaq vite me këto redaksitë e ndryshme të mediave tona: Thelbi dhe guximi pozitiv janë vlera e publicistikës dhe mesazheve çfarë ti dërgon për opinion...Censura e redaksisë së kontrolluar,po arriti ta vret guximin,ta humbi vullnetin dhe po ta eksploator thelbin e problemit qe ti trajton,ti pastaj je,nëse jo i vrarë atëherë je i plagosur rëndë !. Unë,mjerisht kështu po mbetem i plagosur por jo i vrarë,me shpresë se shpejtë do të ndryshojnë kohërat.



Ju përshëndet Xuni



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Në vetën e parë




LDK reformat e saj dhe partitë tjera politike





Nga Xun çetta 10.06.09 ora 045 h---



Nuk bëhet reforma e vonuar për këtë parti me njerëzit anti reformë,nuk bëhet reforma e kontrolluar nga njerëzit të cilët nuk braktisin poste,biznese dhe ofiqe tjera qe kanë po sikur të i kishin trashëgim nga prindërit e tyre qoftë nga baba apo nëna e tyre.

Nuk është e vërtet se kjo parti është e mërdhirë në baza pa elektorat,jo, jo kjo nuk qëndron,por nëse vazhdon në këto trendët aktuale,kjo përfundimisht po vetë plandosët për të mos u ngritur kurrë.



LPRK-ja në vitet 1990-ta ndryshoj emrin nga LPRK në LPK me arsyetim se u bë Republika,a në realitet u pa se kur vërtet u bë kjo.

LDK-ja këto ditë u tha se po ndryshon programin e saj 20 vjeçar me arsyetim se kishim program për bërjen e Kosovës Republikë e pasi kjo u arrit tani nxjerrim programin ekonomik,politik dhe bërjes se shtetit ligjor !!! . Anakronike kjo vetëm tek shqiptarët. LPRK paska pranuar gati 20 vite më parë se jemi bërë Republikë,ndërsa LDK tek tani po e pranon këtë realitet !!! a në anën tjetër këta të fundit pra LDK thirrët në shpalljen e pavarësisë se vitit 1990 gjë kjo të cilën nuk e pranojnë dhe nuk donë ta dëgjojnë të parët pra ish LPRK dhe më vonë LPK-ja.



Kjo,jo vetëm se ndodh tek ne shqiptarët,por njerëzit dhe as të quajturit analist,këtij fenomeni,nuk din të i japin përgjigje të saktë dhe sqarojnë si kronologji historike. Këtu nuk është në pyetje vetëm reforma e LDK-së por janë në pyetje edhe partitë tjera politike.



Jo pak njerzeve në LDK- ju ka konvenuar për të mos thënë se kanë paraparë se atyre u duhen minimum 20 vjet kontribut anti Serbi dhe pro popull,pra u dashtë kjo për ta bërë edhe ata individ një bagazh veprimi kundër Serbisë nëse vërtet mund të themi se e kanë bërë atë pas asaj Jo-së kolektive çfarë populli ja bëri Serbisë.(Shtesë.pra nuk kishte vlera pavarësimi i Kosovës pa këtë stazhin e tyre të vonuar )



Ndërsa ish LPRK-ja bashkë më ca organizata tjera ilegale,më ardhjen e pluralizmit politik,në vend qe të ishin në ballë të proceseve,ato mbeten minore dhe kështu pastaj nga frika se po ndahen nga populli ata ndërruan emrin me arsyetim se edhe ne pranojmë se Kosova u bë Republikë. Mjerisht nuk munguan edhe organizma tjera ilegale të cilat u bënë altoparlanti më i zëshëm i kësaj burokracie politike,burokraci kjo e cila kishte transferuar njerëzit e vet me detyra të caktuara në secilën organizatë ilegale.

Sot,nderi i tyre më i madh pa dallim ku janë do ishte sikur ta fillojnë hapjen e dosjeve,ta pranojnë krejt realitetin dhe të shpallën meritat e njerzëve të instrumentalizuarë të cilët kanë luajtur me ndjenjat e elektoratit sa herë qe e kanë pas urdhrin nga lartë.

Kjo është e vetmja qe pres prej tyre pa dallim kush ku është i pozicionuar sot dhe kush për kënd vazhdon të punoj.Pastaj unë do dilja dhe publikisht do e pranoja se idealizmi ynë ka qenë dhe po mbetet mish për topat e tyre politik,do e pranoj se këta na paskan qen ata pelivanet e vërtetët politik qe e bënë Kosovën shtet .

Në të kundërtën,unë detyrohem te dal serish si kandidat i pavarur dhe fushata ime do jetë vetëm me pasqyrimin e arkivit me material fotografik,filmik,programet dhe me procesverbalet e tyre,ngase vetëm kështu do dalin gjitha lojërat e tyre politike.

Nëse kam dështuar si kandidat i pavarur në zgjedhjet 2001,tani kam projektin për fitoren time në zgjedhjet e 2010,ndoshta 2011.

Për të mos dal nga tema LDK,ka elektorat. Asaj mjerisht i mungojnë reformatorët e spektrit të gjerë,kjo nuk do duhej të i mashtron njerëzit .



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Ja vetëm ca nga ato vlera në artikullin e Berat Buzhalës :

Njerëz të Humbur

Nga Berat Buzhala më 13.06.2009 në ora 13:00

Nëse je i vogël dhe ëndërron të bëhesh futbollist, pa dyshim se një idol duhet ta kesh. Ndoshta ai është Messi, ose Ronaldo.



( Kurrë nuk kam pas dhe nuk do doja të kem idol qorrazi,e aq më pakë jo në fushat e publicistikës,pra jo gazetar Xuni )


Obama, gjatë fjalimeve, të tij aktron. Dorën në zemër, bukur.(Thotë Buzhala).




(Obamen,siç u sqarova më lartë nuk e marr si idol ngase nuk jam ai qe ngriti kulte,nëse admiroj ndryshimet politike në SHBA dhe kam shpresat në këto ndryshime,kjo nuk do të thotë se detyrimisht do duhej te kem idol. Unë kam shkruar dhe jam ndoshta ndër të parët qe kam ngritur zërin kundër dobësive çfarë po bënte SHBA duke filluar nga burgjet ilegale e deri tek sjelljet e z.Tina Kaidanov si një diktat politik që ishte në Kosovë. Pra edhe nëse me sabotojnë mediat tona servile,unë kam shpërndarë mesazhet e mia pa dallim hapësirave qe më sabotojnë. Kjo është e njohur në ato shkrime. Pra kam reaguar atëherë kur politikanet tonë dridheshin para zonjës se diktatit politik në Kosovë,pastaj kam shkruar jo si lajm por si kritikë mbi burgjet ilegale dhe kam paralajmëruar se nga po vetë rrezikohet Amerika,pra ishte paralajmërim në kohen kur gazetarët e kontrolluar mezi e jepnin si lajm.Xuni ).



z.Buzhala ndër tjera thotë :


Ndoshta pse kemi lindur dhe jemi rritur me Lidhjen Demokratike të Kosovës, sa herë flitet për ketë subjekt, ne trazohemi. Trazohemi kur i shohim përpëlitjet e këtij subjekti për t’u futur në binarë, prej të cilëve ka dalë në janar të vitit 2006.( Pajtohem,por nuk di te jem rritur me ndonjërën nga partitë tona politike,apo ndoshta z. Buzhala edhe përse i ri po ka mundësi te jetë rritur,kuptohet nëse nuk ka menduar ne ish elektoratin qe ka pas LDK si shumicë absolute Xuni ).




Për gazetarët, LDK ka qenë gjithmonë një minierë e pafundmë e arit. Faqet e para të gazetës i mbush kjo parti më shumë se asnjë tjetër.



(Kështu thotë z Buzhala por jo Berat,nuk është ashtu,ata kishin detyra të caktuara për të thënë kështu e jo se besonin se LDK ka qenë apo është e tillë,mendoj kështu ngase nuk dua te besoj se paskemi pasur kaq gazetar të matufosur në mendje vjeta lopësh ,ashtu siç edhe sot nuk them se jenë të tillë por ata kanë qenë dje dhe janë sot besnik te diktatit dhe si të tillë na bëjnë të besohet se edhe partitë tjera q vijnë në pushtet janë minierë e pafundmë e arit gjë qe nuk janë. Nuk po e komentoj tutje Buzhalën,ngase po e humbi qëllimin e mesazhit tim për të alarmuar se edhe z.Buzhala si krye redaktor po merr pjesë në aktin e plagëve të mia pa dyshim si i kontrolluar mirë,po,po i kontrolluar ngase përvojat qe kam me thonë kështu,më një fjalë Buzhala,ka kap thelbin,me ka sabotuar jo vetëm këtu por sa e sa herë dhe kështu po thotë diqka qe duhet ta pranoj ngase nuk kam si te dal kundër mendimit tim se bosht i temës .Xuni )



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jun 14, 2009 12:38 am

Vazhdon z.Buzhala pa ndërhyrjet e mia :



Opinionistët provokohen prej kësaj teme më shumë se sa, për shembull, arrestimit të disa serbëve që dyshohet se janë agjentë të shërbimit sekret serb. Dhe kjo nuk është keq për ketë subjekt politik. Është keq vetëm nëse udhëheqësit e partisë nuk dinë ta shfrytëzojnë namin e madh që brandi i tyre gëzon tek mediat dhe qytetarët. Dhe është tepër keq nëse kryesia e partisë shkrimet në gazeta i lexon vetëm si një lexues i zakonshëm në komunën e Dragashit, a Klinës. Ndërsa katastrofa është e pashmangshme për sa kohë udhëheqësit e LDK’së do të na shohin të gjithë ne që shkruajmë për ta - si armiq të tyre dhe të vendit. Ata e dinë që ne nuk jemi të tillë, por provojnë t’i ruajnë pozitat e tyre duke shpikur armiq të jashtëm dhe të brendshëm, duke i ikur në ketë mënyrë thelbit të problemit. E thelbi i problemit është reformimi i subjektit, që mund të bëhet në të gjitha mënyrat tjera, përveç asaj se si e prezantoi LDK në konferencën e saj të fundit.

As Isa Mustafa, e as Eqrem Kryeziu, e as Fatmir Sejdiu, kurrsesi Melihate Tërmkolli, por as Ramë Manaj e Nekibe Kelmendi, jo Fadil Ferati, e as Lutfi Haziri e Astrit Haraqija, definitivisht jo Sabri Hamiti, nuk janë njerëzit që e nxjerrin partinë nga kriza po të bëhen kryetar të saj.

Të gjithë këta bashkë, nëse i harrojnë për një moment interesat e tyre të ngushta, do të mund të uleshin e të përcaktonin disa kushte për liderin e ardhshëm, për shpëtimin e tyre. Nëse ata sinqerisht më shumë se sa vetën e tyre, do ta dëshironin suksesin e LDK’së në zgjedhjet e ardhshme, atëherë kjo parti do të kishte perspektivë. Por, nëse punojnë pa hile, e jo si deri më tash.

Cili prej këtyre emrave që i përmenda, i vetëm do të mund t’i rezistonte Hashim Thaçit, Behgjet Pacollit ose Ramush Haradinajt? Cili prej tyre ka brenda vetës një aso CV, që do ta zgjonte prej gjumit disa vjeçar atë militantin e fjetur të partisë, të cilit i ka humbur motivi për t’u zgjuar herët në mëngjes që ta hedhë votën në kutinë e votimit
? A është ai Isa Mustafa? Zoti na ruajt. Z. Mustafa mund të ndodhë të jetë shkencëtar i zoti, por lidhje me lidership nuk ka. Ai është e kundërta e liderit. Paraqitjet e tij në media besoj që i mërzisin edhe anëtarët e tij më të ngushtë të familjes, e lëre me të tjerët. Jo pse ai nuk ka mendim, jo pse ai nuk thotë asgjë, por është larg prej të qenit profili i politikanit bashkëkohor.

Numri i të rinjve që dalin në votime është gjithnjë e më i madh. Ata që kanë votuar në vitin 1992, tash janë të vjetër. Ndërsa ata që do të votojnë në vjeshtën e këtij viti, në atë vit nuk kanë qenë të lindur. Kjo gjeneratë e re, siç e përmenda në krye të këtij shkrimi, ka modelet e veta. Pra, ka modele edhe në politikë. E Isa Mustafa nuk është as në listën rezervë të modelit të politikanit modern. Me të në krye të partisë, LDK e ka të garantuar një humbje me pesë yje. Do të thellohet edhe më shumë në depresion, prej të cilit mandej ka rrezik që nuk do të mund të dalë kurrë përjetë.


Por, a ka shpëtim? Mendoj që po. Vetëm duhet të zgjerohet korniza e mendimit brenda Kryesisë së LDK’së. Unë nuk po bëj thirrje që kjo kryesie të shkojë në gijotinë, ose të zhduket prej politikës. Nuk humbim shumë si shoqëri edhe nëse shkojnë, por përpara se ta bëjnë, ata, vetës dhe neve, duhet të na lënë një trashëgimi interesante, që do të ishte kompetitive për skenën politike vendore. Kjo kryesi në radhët e armatës së votuesve të dikurshëm të LDK’së duhet ta zbulojë profetin e partisë, i cili nuk është Isa, përkundër që emri i tij është asocim i shpëtimtarit. E ai ekziston diku. Shumë parti nëpër botë kanë kaluar nëpër kriza të tilla të ngjashme, por me reforma të vërteta e kanë eliminuar mjegullën dhe janë paraqitur edhe më të fortë se sa kanë qenë. Mirëpo, lideri nuk duhet të kërkohet vetëm në Qafë, as vetëm në Llap, e as vetëm në Dukagjin. Këta janë njerëz të humbur dhe që kanë humbur.

Elektorati i LDK’së po kërkon energji dhe modele të reja për t’u rikthyer në kutitë e votimit. Prandaj, ju o njerëz të humbur, shikoni, harrojini interesat tuaja dhe të familjeve tuaja, dhe shikoni pak më larg. Shikoni në Harvard, Oxford, LSE, Yale, Princton, Columbia. Jeni zhytur në llumin e injorancës suaj, e nuk po e shihni se bota është më e madhe se sallat e vogla dhe plot tym dhe çaj rusi të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Tash, në Kosovë, kanë lindur dhe janë rritur gjenerata të reja që kanë modele. Jepuani atyre një të tillë. Ata që do të votojnë në këto zgjedhje, nuk kanë qenë as pjesë e planifikimit familjar kur është krijuar subjekti juaj.

Kurse ju që ndodheni në Kryesi të LDK’së, krejt çka keni ndryshuar në këto dy dekada, është gardëroba. Në vitin 1989, keni veshur, në rastin më të mirë, rroba të firmave BEKO ose Prvi Maj Pirot, kurse në rastin më të zakonshëm keni hulumtuar në produktet e Emin Durakut.

Tash keni kaluar në firmat tjera, që paturpësisht po i shfaqni në një emision javor në RTK. Vetëm kjo reformë nuk mjafton.




Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Nëse nuk po e teproj pasi që z.Buzhala shkarazi në këtë artikull fare shkurt përkujtoj rastin e arrestimit të tre pjesëtarëve te sigurimit sekret Serb,atëherë nuk kam si të mos ju informoj se edhe mbi këtë temë kam dërguar një artikull po ashtu të shkurtër por si zakonisht as nuk e botojnë dhe as nuk e publikojnë në Ueb faqen e tyre si koment .



Koment-artikull i shkurtër ky,ngase jam kritikuar më herët se po shkruaj tepër gjatë,e tani kohët e fundit kam vërejte përse kaq shkurtë !!!. Edhe kjo nuk me bënë përshtypje ngase po konstatoj faktin kur para katër vite kam thënë se ne nuk na bie as Nr,42 e as 43 e duam ashtu si pas nevojës.



Artikulli po ashtu qe sabotohet për botim po as nuk publikohet si koment.:





Kush në realitet ka transplantuar organe dhunshëm dhe ilegal ?



Po i vjen era shtetit po i vjen,por jo sa dhe si duhet,megjithatë ka rëndësi të ndihet era e tij.

Kënaqësia e dyfishtë do të ishte sikur të mos dalin kundra fakte dhe te lirohen të arrestuarit me arsyetim se dëshmitë nuk ishin të mjaftueshme. Dashtë zoti e nuk ndodh kjo ngase pasojat pastaj do të jenë të mëdha,humbja e besimit dhe e aromës shtet do të reflektoj shumë keq.

Pasojat e lirimit të arrestuarve në mungesë provash arsyeshëm do të jenë të mëdha, kjo në radhë të parë do merret si një hapë propagandistik gjoja po fillojmë të zbatojmë ligjet pa dallim nacional,gjë kjo të cilën shqiptarët deri sot nuk e kanë përjetuar,pastaj si pasojë do të i trimëron të tjerët se u provua por nuk ja dolën etj. Eh çfarë praktikave donë shteti !!! kjo është larg për organet tona por rëndësi ka të fillohen ato.

Ja se çfarë në realitet kanë bërë Serbët me të kidnapuarit Shqiptarë gjatë luftës gjithë andej burgjeve Serbe e që për të njëjtat krime kanë masakruar edhe ish ushtarët Shqiptarë në ish Jugosllavi:



Në ditarin tragjik të ish ushtarit të UCK-së Gani Sylë Shala nga fshati Ruhot i Pejës ndër të tjera lexojmë :



Në këtë burg famëkeq për shqiptarët (CZ-Burgu Qendror Beograd ) dymbëdhjetë muaj e gjysmë isha ne vetmi. Bile njëherë kanë bërë përpjekje që me të mirë t’ua fal njërën veshkë, më kusht që të më shëronin nga plagët e luftës,kur nuk arritën me të mirë,pas 8 ditësh kanë filluar të më rrihnin dhe torturojnë 17 ditë pa ndërprerë derisa jam detyruar dhe kam pranuar kërkesën e tyre për veshkën time. Për fatin tim të mirë,kur më çuan në spitalin e Beogradit, një serbe për burrin e së cilës kishin premtuar veshkën time, më pyeti se nga jam ?. I tregova se jam nga Kosova. Pastaj më pyeti se a kam qenë ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ?. Po, bërtita sa munda,dhe pastaj ajo tha : Nuk pranoj kurrë ta marrë veshkën tuaj .Komandantët qe ma kishin bërë këtë,filluan e shanë mjekët, Milosheviqin dhe burrin e saj në fund. Kjo ngjarje ka ndodhur më 2 gusht të vitit 1999, siç lexoj ditarin e këtij ushtari.



PS:

Mos te harrojmë se kjo ka ndodhur pas përfundimit te luftës,ka ndodhur kjo në kohën kur edhe OJQ dhe organizata tjera ndërkombëtare kanë hyrë jo vetëm në Kosovë por edhe në Serbi.



Luzern 12.06.09.



Xunn çetta
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Prap përshëndet Xun Çetta

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:07 am

Përshëndetje të nderuar /a kudo qe jeni,punoni e veproni.


Shpresoj te me kuptoni për vonesat,por ja se këtë e paskan këto punët e ngarkuara për herë e më shumë ,madje ngarkesa këto përtej mase dhe pa u ndihmuar nga tjerët aq më pakë nga shoqëria. Pra për të mos u shkëputur nga ju edhe tani kur jam krejtësisht i zënë,unë po i shkëputi ca nga opinionet e mia mbi aktualitetet për kaq kohë sa nuk ju dërgoj artikuj të plotë.



Miqësisht ju përshëndet Xuni
Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Zhurmaxhinjtë





PDK dhe AAK e shfrytëzuan maksimalisht edhe ditën e fundit të kësaj jave për t’i kënaqur militantët e tyre me akuza të ndyta në raport të njëra tjetrës. Adem Grabovci insiston për një debat me Ramush Haradinajn, ky i fundit thotë se Qeveria po përpiqet ta zhvendosë vëmendjen prej problemeve reale. LDK përpiqet të përfitojë nga situata e krijuar

Trashëgimia e viteve të luftës

Analisti kosovar Mufail Limani thotë se akuzat që janë drejtuar gjatë javës nga dy partitë vijnë si pasojë e një “trashëgimie të keqe që nga koha e luftës”.



Nga Përparim Isufi ,,Express”më 20.06.2009 në ora 8:10

Komentet:

Më 21.06.09-0015 h pas mesnate.

Fatkeqësisht as vet ,,konflikti” të cilin po e futi në thonjëza mes z.Haradinajt dhe z.Grabovci nuk është më i rrezikshëm për Kosovën sa është vet ndërhyrja dhe interpretimi i mediave të kontrolluara dhe kujdestare të përfitimeve politike në shërbim të një burokracie të regjur me origjinë ish Jugosllave Titiste në një anë si dhe jo pak doza të diktaturës anti Kombëtare më origjinë nga ish regjimi në Shqipëri.

Unë duke qenë tepër real dhe i pa anshëm,vërtetë po nxjerri realitetet e hidhura politike por edhe armiq personal,po krijoj për herë e më shumë. Kjo është një fatkeqësi e imja personalisht por jo e Kosovës dhe Kombit në tërësi.

Unë,ka vite qe kur kam kuptuar lojërat më të ndyra politike çfarë mund të i luan burokracia nga prapaskena për mes gazetarëve të dëgjueshëm,politikanëve servil pjellë e prapaskenës në fjalë dhe i bëjnë këto lojëra për mes shërbimeve të jashtme pa qenë në gjendje te krijojnë shërbimet e shtetit tonë.

Nuk e ka vështirë z.Mufail Limani dhe gazetarë e publicist tjerë pa lakuar emra tani, qe të nxjerrin mendime dhe qojnë mesazhe vërtetë të arsyes,por në të njëjtën kohë edhe zbulimi i qëllimit te tyre final bashkë më shumë komentues të këtij artikulli po zbulon fytyrën e vërtetë.

Mua është vështirë të me kupton lexuesi i cili nuk njeh dhimbjet e mia,nuk dinë sa plagë kam nga këto burokraci politike të cilat ndërrohen sa herë qe ato bëhen të pa evitueshme nga njerëzit e rezistencës,por mjerisht avazet e njëra tjetrës kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë të njëjta me pak ndryshime para popullit i cili nuk i kupton këto lojëra...

Lexova Mufailin dhe gjithë komentuesit e artikullit te tij dhe nëse u pajtova me 70 % të krejt çfarë u tha,atëherë me besoni se 20 % -shi tjetër zbuloj 100 % qëllimet e burokracisë e cila përpjekët të përfiton nga i quajturi ,,konflikt” ndërsa 10 % -shi po mbetët i budallallëkut tim politik ose sëmurja ime kjo për të qenë i drejtë në politikë.



As Mufaili dhe as ndonjëri komentues tjetër nuk kanë te drejtë te trumbetojnë mendime se gjoja vetëm LDK është ajo e cila duke qenë mes dy partive politike por gjithë here për mes tyre në pushtet,ka bërë qe ta shpëton Kosovën nga më e keqja. Jo,për kundrazi,e keqja është pikërisht këtu,ngase përvojat për të djegur jo vetëm personalitete por edhe procese të historisë kanë qenë dhe po mbesin jo vetëm efikase por tepër të pa mëshira nga ana e burokracisë në prapaskenë .



Unë,nuk dua të jem Misha Gleni i Kosovës për ta lakuriqur krimin politik në Kosovë dhe në fund ta pësoj vet po atë zbardhje sekreti. Unë dua qe gradualisht të jemi gjithë bashkë autorë të zbardhjes se krimit politik,ekonomik,moral e njerëzor çfarë ka ndodhur në kombin tonë..



Ju z.Limani dhe shumë komentues të këtij artikulli,nuk duhet te brengoseni me atë çfarë një politikan i thotë tjetrit në prag fushatash në këtë rast Haradinaj-Grabovci,ngase të quajturit politikanë tek ne,kanë kuptuar sekretin elektoral se qoftë për mirë apo për keq,rëndësi ka të jesh njeri medial,kjo ka rëndësi për ta dhe mjerisht ju ka ndez motorri sa herë që kanë shkuar në këtë variantë.

Akuzat e z.Haradinaj në adresë të z.Grabovci nuk janë krejt të pa baza pa dashur ta akuzoj këtë te fundit,por kush kujt i thotë !!! kjo është për keqardhje, madje te mbushet mendja se qëllimisht shkojnë për ta zbrazur akumulimin e thash e thënave të vërteta në mënyrë që zbrazja të jetë e menagjuar më lehtë...

E filloj z.Haradinaj me z.Grabovci pa e kontrolluar vetën se ku qëndron në këtë drejtim,pra nëse z.Grabovci ishte lum i shpërdorimeve,atëherë z.Haradinaj ishte pusi i thellë në po këtë lum. Është ndryshe të shpërdorësh para për mes tenderimit duke shpërndarë përfitimet në njerëz të institucioneve qe akoma nuk janë në pozita stabile sado financim i jashtë ligjshëm ky dhe krejt tjetër është qe këto mjete të shpërdoruara bashkë me shumë forma tjera të personalizohën deri në ekstrem dhe në fund pa falënderuar viktimën...Kam frikën se z.Grabovci nuk ka bërë sa duhet për njerz institucional dhe të dëshmuar për çështjen,nuk ka bërë duke u fundosur në njerëzit besnik të partisë,e kjo do ishte e dëmshme sado që edhe njëra ashtu si tjetra do ishin financime të jashtëligjshme por bota më demokratike variantin e parë edhe e praktikon në rrethana të caktuara.

Thuhej një fjalë popullore dikur : Nga e keqja zgjidhe atë qe është më e vogël dhe mos u mbyt në të këqijat e mëdha.

Në Kosovë,ka kohë qe nga kur politikanet tonë po harrojnë këtë mesazh edhe përse populli po i kupton pozitat e tyre të palakueshme në të cilat detyrimisht po i hidh politika ndërkombëtare,por kur ata e hudhin vetveten këtu nuk di si të kuptohet tutje.

Është fat qe edhe njëri edhe tjetri janë Dukagjinas dhe nuk përfitojnë dashakëqijtë me futje të urrejtjes se politikave lokaliste.

Xun çetta



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:09 am

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Akuzat e Haradinajt për Ministrinë e Transportit
Nga Express më 17.06.2009 në ora 13:59



Komentet :



Të e komentosh këtë nivel akuzash në prag të fushatave parazgjedhore,akuza këto qe vijnë nga një pushtetar sot dhe ish pushtetar dje,kjo do të thotë ta bësh punën e tyre,pra të besh publicitet për njërin dhe tjetrin,punë kjo për çka jo rrallë nga politika paguhen gazetar të zhurmshëm dhe afirmativ për aferat e këtij lloji pa protokoll,pa përgjegjësi të fjalës publike dhe larg prokurorisë e cila po për këtë arsye edhe nuk ngritët në nivelin e duhur ajo.

Akuzat e kapshme dhe me argumente nga njerëz jo publik qoftë edhe akuza ndaj shtypit tonë tepër selektiv,nuk ka mundësi të i lexojmë ato,jo,nuk i lexojmë ngase të gjitha po shkojnë në koordinim,po shkojnë si garniturë e se keqes se këtij vendi.

Xunn çetta





Grabovci: Jam kërcënuar me likuidim



Nga Express më 18.06.2009 në ora 12:29

Komentet :



Çdo ardhje e shpejt gati si at-hokë në politikë,është e pa mundur të mos përfundon në gafa politike. Adem Grabovci nuk mendoj se është i ardhur at-hokë,por se partia e tij dhe rrethi në ballë të saj kryesisht në vendim marrje janë të tillë e ndër ta edhe Ramush Haradinaj nga partia tjetër pra AAK, gjithë këta janë si ardhje e kësaj natyre politike.

Ademi,nuk mund te garantoj se nuk është marrë në të kaluarën me komplote dhe fiskulltura jo të hishme politike, jo pak nga ato rrotullime aspak te sinqerta i di dhe argumentoj unë qoftë para luftës dhe gjatë sajë.

Akuzat tani,se ai me para të taksapaguesve po financon struktura të caktuara të ish SHIK-ut në Kosovë,prap me japin te kuptoj se është e mundur kjo,por jo drejtpërdrejtë nga taksapaguesit,ndoshta tenderimi me atë 10 % shin gjithsesi më mirë të financon struktura qe veprojnë nëse vërtetë janë të verifikuara ato se sa të përvetëson vetëm për gjepin e vet personal. Kjo nuk do të thotë se po përkrahu këtë praktikë të financimit të klaneve,por thash se në kushte dhe rrethana të tilla është më e mirë kjo se sa të bësh vetëm për vete.



Xun çetta



Nuk e publikon redaksia e ,,Expressit”



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Vritet kryetari i PDK-së në Malësi të Madhe



Nga më 18.06.2009 në ora 14:39



Komentet :



Akuza për së vdekuri nga ana e policisë është vrasje e dyfishtë. Në vend qe të merren me hulumtimin e rastit,ata bëjnë akuzat të cilat nuk janë ngritur ndonjëherë me parë !!! kjo nuk ka si të kuptohet ndryshe veçse klithje e pushtetit sa paska humbur jetën një ,,kriminel”. Ky është krimi i shtetit !!! e them këtë nga keqardhja ime qe mora ndaj deklarimit zyrtar çfarë bëri policia...

Nuk kam si të them se ishte vrasje politike kjo edhe perse në këtë vlug fushatash, por nuk kam si ta kuptoj deklarimin kaq të mjerë të policisë.

Frika nga përvojat qe kam,me bëjnë të dyshoj se edhe në Kosovë po fillon praktika më e zezë çfarë ka kaluar Shqipëria,dashtë zoti dhe thirrët mendja e njerzëve qe të mos mbjellin zi,zi dhe vetëm zi për këtë vend i cili akoma nuk po gëzon pavarësinë e vet.



Xun çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Si u ndal BIA? Bisedat e incizuara…

Express sjell rrëfimin ekskluziv për arrestimin e pjesëtarëve të BIA’s në Kosovë, të cilët provuan të manipulojnë dëshmi të rrejshme kundër UÇK’së. Si u përcollën ata, si u përgjuan dhe si arriti Policia e Kosovës t’i arrestojë në flagrancë? Express ka siguruar dokumente të përgjimit të tyre. Lexoni bisedat, fjalë për fjalë.

Nga Express më 18.06.2009 në ora 16:58

Komentet :

Komenti në këtë rast ka vetëm dy fjalë dhe konkretisht :Nëse nuk qëndrojnë shërbimet tona sekrete edhe përse mjerisht jo zyrtare në këtë lojë,kuptohet me aplikimin e kundra zbulimit për mes këtij shqiptarit qe e lexuam,atëherë mund ta marrim me mend se çfarë bënë shërbimi sekret Serb dhe çfarë janë në gjendje të bëjnë të mjerët shqipfolës për një grusht para ???.

Kështu kanë bërë në të kaluarën,po bëjnë sot dhe dashtë zote e bëhet shteti ynë të cilit do duhej të i shërbejnë po për një grusht parash por nen kontroll të ashpër ndaj atyre qe kanë bërë mëkate të tilla.

Xun çetta


Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:13 am

Surroi, letër Sejdiut e Krasniqit



Nga Express më 15.06.2009 në ora 12:46

Kryetari i bordit të Klubit për Politikë të Jashtme, Veton Surroi i ka dërguar nga një letër presidentit të Kosovës Fatmir Sejdiu dhe kryeparlamentarit Jakup Krasniqi, duke shpjeguar arsyet e mospjesëmarrjes së tij në kremten për përvjetorin e hyrjes në fuqi të Kushtetutës së Kosovës.



Komentet :



Më 15.06.09 ora 14.25 h----Nuk e publikon



Prap te merrem me z.Surroi !!!. Po,te merrem ngase ka ca kohë qe nga e kam len të qetë edhe përse kurrë nuk ka qenë i shqetësuar se çfarë kritikojnë të tjerët,nuk ka qenë i shqetësuar për kritikat ndaj tij deri në momentin kur ato u bënë si një lum i pa ndalshëm dhe falë kësaj rezultojë rënia e z.Surroi,e quaj rënie të tij edhe përse ai ka paranë,ka miq ndërkombëtar dhe ka informacionin ndoshta të dorës se parë për të mbijetuar në politikë.

Surroit i uroj suksese në vendimin qe ka marrë,e përgëzoj për renditjen e arsyes me fakte dhe njëkohësisht e pranoj se kritikat tona të rregullta ndaj tij paskan qenë tepër të ashpra,por më në fund mua më është dhimbsur partia ORA e jo rënia e Surroit.

Tani kohët e fundit po bindëm se rënia e tij ka qenë interes i dyfishtë për vendin. Njëherë për arsye se Kosova ka nevojë të u ndal turrin atyre qe tërë jetën kanë fluturuar në politikë pa u ndalur dhe të ecin për toke me hallet dhe problemet e Kosovës,pastaj si interes i dytë vetëm tani po na bind se Vetoni mund te kontribuon për opozitën gjithëpërfshirëse e cila i duhet Kosovës,kuptohet me një Veton ndryshe nga ishte atëherë kur ai fluturonte dhe papritmas hidhej si një parashutist politik aty ku kërkonte nevoja e mbikëqyrjes nga jashtë vendoret. Pra tani të niset nga pozicioni vendor.



Letra e tillë me shtyri të shikoj se ku kemi mbetur me Veton Surroin,për çka u shfletuan gjitha kritikat bërë atij kur ai fluturonte si dhe analizuam heshtjen ndaj tij qe kur ai humbi zgjedhjet.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Për zgjedhje, vendosim më vonë



Shpallja e pavarësisë mund t’i ketë shtyrë disa njerëz të mendojnë se Lëvizja “Vetëvendosje” nuk duhet më. Por, do të jemi këtu për pengimin e decentralizimit dhe privatizimit, e më tutje edhe për afrimin e Kosovës dhe Shqipërisë. Në zgjedhje, mund të konkurrojnë edhe lëvizjet, jo veç partitë. Për pjesëmarrje në zgjedhje, do të vendosim më vonë. Albin Kurti flet për Express.

Nga Artan Behrami - artan.behrami@gazetaexpress.com më 15.06.2009 në ora 8:00

Komentet :



Më 15.06.09 ora 13.20 h---Nuk e boton dhe as publikon në Ueb faqen e tyre.
Dy fjalë rreth intervistës se A.Kurtit në ,,Express”15.06.09





Ajo qe thotë z.Kurti,se shpallja e pavarësisë ka krijuar një ide tek një numër i njerëzve se “Vetëvendosje” nuk duhet më. Unë mendoj se është mirë qe z.Kurti ka ketë frikë dhe jo të ushqehet me vetëkënaqësi siç kanë vepruar dhe po veprojnë lider të partive politike. A faktikisht,realiteti është se pas shpalljes se pavarësisë e deri sot është shtuar numri i atyre të cilët janë bindur se pa një ,,Vetëvendosje”akoma më aktive dhe më të kujdesshme në veprime si dhe në ofrimin e njerëzve të cilët nuk e komprometojnë ,,Vetëvendosjen”,Kosova as nuk do ishte këtu ku është dhe as nuk do të mund te shkon drejt qëllimeve tona historike.

Albin Kurti nder tjera thotë: Mendoj që shoqëria në Kosovë do të mendonte ndryshe, sikurse nuk do të ishte Lëvizja “Vetëvendosje”.


Këtu mendoj se,shoqëria jonë aktuale jo vetëm se do ishte më shterpë në mendime por as nuk do ta kishte idenë se çfarë në realitet po ndodh më të dhe se në çfarë mënyrave po e sakatojnë këtë popull!!!,e tani t`paktën po e dinë,dhe njerëzit janë drejt vizioneve të ndryshimit të situatës,gjithsesi falë edhe kontributit te ,,Vetëvendosjes”.



Aty ku z.Kurti nder tjera konsideron se hyrja në institucionet duhet të bëhet nga pozita e një qytetarie aktive, e një shoqërie dinamike, ndryshe nga kjo që kemi sot, dhe e cila do të ishte e aftë që të ndërtojë urën me institucionet e sistemit.



Unë mendoj se pikërisht këtu është i tërë problemi të cilin duhet ta kupton qytetari i Kosovës dhe urgjentisht ta vënë vetën para përgjegjësisë. Duhet që qytetari i Kosovës ta kupton njëherë e mirë se me votën e tij të lirë shumë lehtë mund të kontribuon edhe në ngritjen e bazave te krimit të organizuar. Qytetari për ditë e më shumë po vetëdijesohet mbi këtë përgjegjësi dhe të gabosh më vetëdije përgjegjësia do të jetë akoma më e madhe,kjo sigurisht do ishte shqetësim kardinal i politikës se këtij vendi,do ishte shqetësim ngase ta votosh me qellim krimin !!! kjo do të thotë ta rehabilitosh politikën kriminale dhe të shëndërrosh vet populli në krim.



Sa i përket asaj çfarë paralajmëron Kurti se po copëtohet Kosova dhe pastaj po shitet për mes dy,tre e katër personave. Unë mendoj se rreziku ka qen akoma më i madh,por pa dashur t`i bëjë qefin vetit,besoj se ky rrezik është zbutur dukshëm. E them këtë pa u lëshuar ne sqarime dhe detale tjera ngase koment është ky e jo artikull.



Sa i përket privatizimit pa kritere nga njerëzit e krimit politik,ky krim mjerisht akoma është aktiv dhe sa duket ka hartuar projekte te finalizimit te këtij krimi.

Ta privatizosh Aeroportin komplet rentabil pa dallim formave te privatizimit,kjo nuk ka si te quhet ndryshe veçse finalizim i krimit te privatizimit nga kriminel politik të cilët llogaritin në humbjen e pushtetit por donë qe brenda atij momenti të jenë titullar pronash,të jenë kapitalist mbi qytetarin skajshmërish të varfëruar...

vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:14 am

Kësaj radhe Albini ishte më i matur rreth zgjedhjeve,pra kishte ndryshime akoma më pozitive,kishte arsyen para vetes ,por kjo nuk do të thotë që përfundimisht të hiqet dorë nga bojkoti i zgjedhjeve. Për të u sqaruar më shumë mendoj se duhet të thirret për bojkot vetëm atëherë kur mundësisht garanton ta mbrosh dështimin e zgjedhjeve, e jo qe mekanizma tjerë vendor e ndërkombëtarë ta ngrisin përqindjen e daljes në zgjedhje dhe kështu serish pakica ta sundon shumicën e për më keq pakica servile,e shitur mbi njerz idealist dhe popullin e ndershëm të këtij vendi...



Xun çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

PS:

Këtë koment-artikull e keni pas më parë edhe si dërgesë te veçantë :
Njerëz të Humbur



As Isa Mustafa, e as Eqrem Kryeziu, e as Fatmir Sejdiu, kurrsesi Melihate Tërmkolli, por as Ramë Manaj e Nekibe Kelmendi, jo Fadil Ferati, e as Lutfi Haziri e Astrit Haraqija, definitivisht jo Sabri Hamiti, nuk janë njerëzit që e nxjerrin partinë nga kriza po të bëhen kryetar të saj

Nga Berat Buzhala më 13.06.2009 në ora 13:00

Tani në artikullin tjetër përsëritët:



-------------- -------- .... ----------
LDK-ja në zgjedhje me modelin ‘Mustafa’




“Ne konsiderojmë se kandidatura të tilla, që kanë dëshmuar se mund t’i transformojnë qytetet e tyre drejt qyteteve moderne, para së gjithash kryeqendrën e vendit, mbesin kandidatura potenciale”, tha zëdhënësi i LDK-së, Vehbi Miftari




Kosova Sot 13.06.09--



Komentet :



xun çetta
13 Qershor, 2009 më 13:30:31

Komenti juaj është në pritje për moderim.
Nuk bëhet reforma e vonuar për këtë parti me njerëzit anti reformë,nuk bëhet reforma e kontrolluar nga njerëzit të cilët nuk braktisin poste,biznese dhe ofiqe tjera qe kanë po sikur të i kishin trashëgim nga prindërit e tyre qoftë nga baba apo nëna.
Nuk është e vërtet se kjo parti është e mërdhirë në baza pa elektorat,jo, jo kjo nuk qëndron,por nëse vazhdon në këto trendët aktuale,kjo përfundimisht po vetë plandosë për të mos u ngritur kurrë.

LPRK-ja në vitet 1990-ta ndryshoj emrin nga LPRK në LPK me arsyetim se u bë Republika,a në realitet u pa se kur vërtet u bë kjo.
LDK-ja këto ditë u tha se po ndryshon programin e saj 20 vjeçar me arsyetim se kishim program për bërjen e Kosovës Republikë e pasi u arrit kjo tani nxjerrim programin ekonomik,politik dhe bërjes se shtetit ligjor !!! . Anakronike kjo vetëm tek shqiptarët. LPRK paska pranuar gati 20 vite më parë se jemi bërë Republikë,ndërsa LDK tek tani po e pranon këtë realitet !!! a në anën tjetër këta të fundit pra LDK thirrët në shpalljen e vitit 1990 gjë kjo të cilën nuk e pranojnë dhe nuk donë ta dëgjojnë të parët pra ish LPRK dhe më vonë LPK-ja.

Kjo,jo vetëm se ndodh tek ne shqiptarët,por njerëzit dhe as të quajturit analist,këtij fenomeni,nuk din të i japin përgjigje të saktë dhe sqarojnë si kronologji historike. Këtu nuk është në pyetje vetëm reforma e LDK-së por janë në pyetje edhe partitë tjera politike.
Jo pak njerzeve në LDK- ju ka konvenuar për të mos thënë se kanë paraparë se atyre u duhen minimum 20 vjet kontribut anti Serbi dhe pro popull,u dashtë kjo për ta bërë edhe ata individ një bagazh veprimi kundër Serbisë nëse vërtet mund të themi se e kanë bërë atë pas asaj Jo-së kolektive çfarë populli ja bëri Serbisë.
Ndërsa ish LPRK-ja bashkë më organizata tjera ilegale,më ardhjen e pluralizmit politik,në vend qe të ishin në ballë të proceseve,ato mbeten minore dhe kështu pastaj nga frika se po ndahen nga populli ata ndërruan emrin me arsyetim se edhe ne pranojmë se Kosova u bë Republikë. Mjerisht nuk munguan edhe organizma tjera ilegale të cilat u bënë altoparlanti më i zëshëm i kësaj burokracie politike e cila kishte transferuar njerëzit e vet me detyra të caktuara në secilën organizatë ilegale.
Sot,nderi i tyre më i madh pa dallim do ishte sikur ta fillojnë hapjen e dosjeve,ta pranojnë krejt realitetin dhe të shpallën meritat e njerzëve të instrumentalizuarë të cilët kanë luajtur me ndjenjat e elektoratit sa herë qe e kanë pas urdhrin nga lartë.
Kjo është e vetmja qe pres prej tyre pa dallim kush ku është i pozicionuar sot dhe kush për kënd punon,pastaj unë do dilja dhe publikisht do e pranoja se idealizmi ynë ka qenë dhe po mbetet mish për topat e tyre politik,do e pranoj se këta na paskan qen ata pelivanet e vërtetët politik qe e bënë Kosovën shtet .
Në të kundërtën,unë detyrohem te dal serish si kandidat i pavarur dhe fushata ime do jetë vetëm me pasqyrimin e arkivit me material fotografik,filmik,programet dhe me procesverbalet e tyre.
Nëse kam dështuar si kandidat i pavarur në zgjedhjet 2001,tani kam projektin për fitoren time në zgjedhjet e 2010,ndoshta 2011.
LDK,ka elektorat. Asaj mjerisht i mungojnë reformatorët e spektrit të gjerë,kjo nuk do duhej të i mashtron njerëzit .

Xun çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Gjithë ashtu e keni pasur :



Trafikimi i organeve, tre serbë në pranga për dëshmitë e rrejshme


Igor Juçinac, shtetas i Kosovës (1976) dhe dy të tjerët shtetas të Serbisë, Milutin Radanoviq (1957) dhe Predrag Zheljkoviq (1976), janë të dyshuar se kanë kryer aktivitete kriminale, duke u premtuar personave të ndryshëm para deri në 100 mijë euro, që të dëshmojnë rrejshëm se kinse kanë qenë viktima të transplantimit të organeve njerëzore gjatë kohës së luftës në Kosovë




Prishtinë, 12 qershor—Kosova Sot 13.06.09—



Komenmtet :



Po i vjen era shtetit po i vjen,por jo sa dhe si duhet,megjithatë ka rëndësi të ndihet era e tij.

Kënaqësia e dyfishtë do të ishte sikur të mos dalin kundra fakte dhe te lirohen të arrestuarit me arsyetim se dëshmitë nuk ishin të mjaftueshme. Dashtë zoti e nuk ndodh kjo ngase pasojat pastaj do të jenë të mëdha,humbja e besimit dhe e aromës shtet do të reflektoj shumë keq.

Pasojat e lirimit të arrestuarve në mungesë provash arsyeshëm do të jenë të mëdha, kjo në radhë të parë do merret si një hapë propagandistik gjoja po fillojmë të zbatojmë ligjet pa dallim nacional gjë kjo të cilën shqiptarët deri sot nuk e kanë përjetuar,pastaj si pasojë do të i trimëron të tjerët se u provua por nuk ja dolën etj. Eh çfarë praktikave donë shteti !!! kjo është larg për organet tona por rëndësi ka të fillohen ato.

Ja se çfarë në realitet kanë bërë Serbët me të kidnapuarit Shqiptarë gjatë luftës gjithë andej burgjeve Serbe e që për të njëjtat krime kanë masakruar edhe ish ushtarët Shqiptarë në ish Jugosllavi.

Në ditarin tragjik të ish ushtarit të UCK-së Gani Sylë Shala nga fshati Ruhot i Pejës ndër të tjera lexojmë :



Në këtë burg famëkeq për shqiptarët (CZ-Burgu Qendror Beograd ) dymbëdhjetë muaj e gjysmë isha ne vetmi. Bile njëherë kanë bërë përpjekje që me të mirë t’ua fal njërën veshkë, më kusht që të më shëronin nga plagët e luftës,kur nuk arritën me të mirë,pas 8 ditësh kanë filluar të më rrihnin dhe torturojnë 17 ditë pa ndërprerë derisa jam detyruar dhe kam pranuar kërkesën e tyre për veshkën time. Për fatin tim të mirë,kur më çuan në spitalin e Beogradit, një serbë për burrin e së cilës i kishin premtuar veshkën time, më pyeti se nga jam ?. I tregova se jam nga Kosova. Pastaj më pyeti se a kam qenë ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ?. Po, bërtita sa munda,dhe pastaj ajo tha : nuk pranoj kurrë me ta marrë veshkën tuaj .Komandantët qe ma kishin bërë këtë filluan e shanë mjekët, Milosheviqin dhe burrin e saj në fund. Kjo ngjarje ka ndodhur më 2 gusht të vitit 1999, siç lexoj ditarin e këtij ushtari.



PS:

Mos te harrojmë se kjo ka ndodhur pas përfundimit te luftës,ka ndodhur kjo në kohën kur edhe OJQ dhe organizata tjera ndërkombëtare kanë hyrë jo vetëm në Kosovë por edhe në Serbi.



Xun çetta



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:16 am

Hetimet janë kanalizuar



Nga Express më 11.06.2009 në ora 13:11



Ministri i Punëve të Brendshme, Zenun Pajaziti, tha sot në Kuvendin e Kosovës se hetimet për vjedhjen skandaloze në polici janë “kanalizuar” dhe se rasti shumë shpejt do të ndriçohet.



Komentet



11.06.09—ora 18.40 h



Të vazhdon serioziteti i ministrit Pajazite në këtë drejtim siq lexuam më lartë dhe të japë dorëheqje Sheremeti e jo të na arsyeton mos dorëheqjen e tij me dokrra se nuk e bëj këtë nen presion. Ka bërë aj gjëra shumë të rënda nen presion e nuk po bëka dorëheqjen si akt moral pa dashur ta akuzoj tani në këtë rast atë.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Plaçkitet sërish ProCredit Banka



Nga Express më 11.06.2009 në ora 11:31

Komentet :



Më 11.06.09 17.10 h



Pas plaçkitjes se së dhomës se dëshmive në polici,tani për një kohë të gjatë nuk është befasi vjedhja e këtij niveli qoftë edhe nga skenimi i vet punëtorëve te ProCredit Bankës.

Tani për një kohë janë harruar kronikat e zeza të kenë thënë se djali vjedhi shtëpinë e vetë,jo ngase këto po ndodhin brenda institucioneve shtetërore madje nga ato të cilat do duhej ta ndijekun krimin.

Fatmirësisht nuk paska të lënduar dhe jo shuma të mëdha parash sa qe ta kishin vënë në pyetje klientelën se i ka apo jo të sigurta ato pak para të kursyera.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Sami Kurteshi zgjidhet Ombudsperson



Nga Express më 04.06.2009 në ora 11:58

Komentet : Nuk e publikon,por kjo u publikua tek ,,Kosova Sot”



xun çetta
5 Qershor, 2009 më 23:12:22

Komenti juaj është në pritje për moderim.
Më vonesë,por më sukses dhe kandidat shumë të qëlluar u përmbyll edhe ky obligim për të cilin,ndonëse më të drejtë u ngrit shumë zhurmë,por ja se më në fund u zgjodh më i merituari dhe më i përshtatshmi për këtë vend mjaft me rëndësi.
FLM votuesve dhe urime të përzemërta me besim të plotë se do ta kryeni më sukses dhe përkushtim këtë detyrë z.Kurteshi.

Xun çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Lirohet Galani



Nga Selvije Bajrami më 03.06.2009 në ora 11:25

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Idriz Gashi (49), është liruar mbrëmë nga paraburgimi, ndërsa lënda e tij është kthyer në rigjykim.

Me vendim të trupit gjykues të EULEX-it, Gashi, i njohur me nofkën “Galani”, është liruar mbrëmë nga Burgu i Dubravës ku po mbahej qe tre vjet.



Komentet :



Xuni 03.06.2009 0055 h—pas mesnate-

Lirimi i z.Gashi,mendoj dhe besoj për aq sa unë e di rastin,se është bërë për arsye se tani pas kaq kohesh janë zbuluar gjegjësisht marrë në konsidërim faktet mjaft relevante se për likuidimin e të ndjerës Sanie Balaj fajtor ka qenë një person krejt tjetër dhe jo Idriz Gashi. Edhe sikur ta kishte vrarë vet ky i fundit ,fajtori është krejt dikush tjetër,kjo ka rëndësi për gjykatën dhe jo i manipuluari.

Uroj qe gjërat te shikohen drejt dhe kështu të shkohet tek burimi dhe qëllimi i krimit e jo tek vet krimi.

Të dhënat më të reja se Idriz Gashi paska përjetuar edhe oferta me ato pazare të çuditshme,këto janë fakte akoma më me peshë për lirimin e tij. Këtu ne mund ta kuptojmë më lehtë se sa e drejtë ka qenë politika e UNMIKU-t në Kosovë,padrejtësi pra këto të cilat do i marrin kohë EULEX-it për të i evituar pasojat e asaj politike.

Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Sot promovohet libri “Kthesa historike II” i Jusuf Buxhovit



29 Maj, 2009



Libri më i ri i publicistit dhe krijuesit Jusuf Buxhovi “Kthesa historike II”, me nëntitullin “Shteti paralel dhe rezistenca e armatosur”, promovohet sot (e premte) në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës. Libri është vazhdim i pjesës së parë të librit “Kthesa historike - vitet e Gjermanisë dhe epoka e LDK-së”. “Kthesa historike II ” trajton problemet e shfaqjes dhe të zhvillimit të shtetit paralel të Kosovës dhe sfidat e tij deri te lufta e armatosur e UÇK-së. Autori ka shfrytëzuar materiale të rëndësishme burimore, duke përfshirë edha të natyrës tepër sekrete, tek të cilave autori ka pasur qasje gjatë veprimtarisë shumëvjeçare publicistike dhe hulumtuese në Gjermani, i akredituar pranë qeverisë gjermane. Librit i në tri pjesë. Në pjesën e parë bëhet fjalë për shtetin si vetëdije historike e shqiptarëve, për shtetin e Kosovës dhe faktorin ndërkombëtar, nga Gjeneva në Dejton. Në këtë libër autori përfshin periudhën e rezistencën e armatosur, kurse pjesa përbëhet nga dokumente si: Deklaratën Kushtetuese 2 korrik 1990, Kushtetutën e

Kaçanikut etj. I. V.



Komentet.:

Po publikoj



xun çetta
29 Maj, 2009 më 18:10:46 Pa gjelazi dhe as urrejtje ju them: Urime promovimet e librave çfarë po i botoni z.Buxhovi…
E di se librat tuaj kanë gjëra të cilat etshëm më interesojnë,e di se ke pas qasje në materiale dhe arkivat sekrete,e di se në rastet e shumta je personazh i atyre materialeve,por e di edhe një sekret të cilin tjerët nuk e dinë a ju z.Buxhovi e anashkaloni si të pa arkivuar dhe pa vlerë atë. Por mos harroni se vlera e atij sekreti është po aq e madhe sa qe peshon për balancë me veprat tuaja z.Buxhovi. Nuk ju them se ishit njeri nder agjentët e UDB-së i cili more në pyetje të furishme veprimtar tonë, jo Jusuf,këtë ta than të tjerët,por unë ju përkujtoj ditët e themelimit të LDK-së dhe konfliktin çfarë ma shkaktove në atë mes krejtësisht të panjohur si dhe ashtu shfrytëzove pa përvojën time e në veçanti shfrytëzove pastërtinë qe kisha në idealet e bërjes shtet. I vetmi qe me doli në ndihmë si njeri për mua i pa njohur,ishte në atë kohën time pa përvojë Anton Kola,ishte ky ai i cili të tha : mos akuzo viktimën si komunist i cili sapo u kthye nga burgjet e kampit komunist,mos Jusuf se mëkat e dyfishtë ky është o Jusuf Buxhavi.
Kjo ndihmë e papritur në mesin e panjohur,pa e vërejtur ju lotin e gëzimit ma nxori,por prap isha i pa përvojë të bëj diqka.
Më vonë edhe shumë gjera tjera të asaj kohe mësova,por shumë me kthjellshim nga Milazim Krasniqi dhe Ibrahim Berisha tani krejt vonë ato i vërtetova.
Tek shtetet postkomuniste një gjë kam konstatuar se po ndodh : Historia e vërtet vdes,vetëm kur vdesin personazhet e saj dhe pas vdekjes se tyre,pazar trgtarët e historisë bëjnë,arkiva ku ai sekret qëndron ju nuk keni qasje z.Buxhovi.

Xun çetta
PS:

Shtesat për sqarim dhe ndërhyrjet nga ditari i bëj qe ta kuptoni faktin se ditari im është i mbushur për plotë detaje të cilat edhe kur nuk dua të i evokoj,më të u ballafaquar me personazhet është e pa mundur te mos debatohen ato. Ndodh kjo gase karakteri i realiteteve është i tillë. Kur po vdesin personazhet po me dukët se vdiq realiteti,e këtë fatkeqësi po e presin kujdestarët e manipulimit dhe falsifikimit te historisë. Jam shumë i lumtur kur mjaft realitete i kam të filmuara,fotografuara,audio incizuara dhe në fund tani të digjitalizuara për të i rezistuar kohës.





xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Të gjithë në anën e presidentit



Të gjithë janë rreshtuar të enjten në anën e Presidentit Sejdiu, duke e vlerësuar të drejtë vendimin e tij për të mos vizituar Maqedoninë. Kryeministri Thaçi u bëri thirrje autoriteteve maqedonase që të largohen nga politika e mbrapshtë e Beogradit.

Nga Leonard Kerquki më 29.05.2009 në ora 8:06

Komentet : e publikuar këtu po edhe në ,,Lajm”botimi për Maqedoni



xun çetta
29 Maj, 2009 më 13:32:09
Pse Maqedonia kështu ???.
Ky hap çfarë mori Presidenti Sejdiu,nuk ishte befasi për mua,pak befasi do ta quaja unitetin ose të them unifikimin e zërit zyrtar,qofshin ata zëra institucional apo partiak. Kjo mund të them se me inkurajon për të u marr tutje me ta si lider politik,për ndryshe ka kohë qe kam një alergji ndaj liderëve tonë politik të cilët kurrë nuk dinë të çmojnë dhe respektojnë hapin e qëlluar i cili vjen nga kundërshtari i tyre partiak.
Do doja të jenë kështu unik edhe karshi krimit të organizuar dhe aferave korruptive pa dallim se e keqja vjen nga partia e tyre apo ajo kundërshtare. Tani edhe për një kohë të gjatë kjo tek ne nuk do të ndodh,ngase krimi politik është bërë fuqi qe dikton situatat,por shpresa me mban se edhe ato ditë jo shumë larg do të i përjetojmë.
Sa i përket temës dhe tani raporteve Kosovë-Maqedoni,unë u ndjeva shumë mirë kur pikërisht këtyre ditëve pati një publicitet mbi mardhëniet shumë të mira Kosovë-Bullgari,e në veçanti me la përshtypje kur një zyrtar Bullgar na përkujtoj se çfarë i kishte thënë diplomat Amerikan.
Pra raportet shumë të mira me Bullgarinë janë një arsye e sjelljes se Maqedonisë kaq pro Serbe ndaj Kosovës.
Maqedonia e dinë se ekziston një zarfë e mbyllur testamenti i para sa deceniesh mes Bullgarisë dhe Shqipërisë !!! pra edhe kjo është njëra nga arsyet pse Maqedonia sillet kështu ndaj Kosovës Shtet.

Xun çetta



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:17 am

Haradinaj: Familja a axhës Smajl nuk është në AAK



Nga Express më 28.05.2009 në ora 8:51

Komentet :



Respekti për këta djem si familje ,do duhej të jetë akoma më i madh nga ana e Ramushit, do duhej te jetë kështu pikërisht përse ata nuk janë në AAK,ky do ishte virtyt shumë më i dukshëm se sa sikur të ishin ata anëtarë të AAK-së. Sikur situata të shkonte në këtë drejtim edhe mendimet se AAK është parti lokale apo e Dukagjinit sigurisht se do ishin më pakë bindëse,gjë që edhe ashtu nuk pajtohem se AAK vërtet është parti lokale !!!. Jo,gabojnë ata që propagandojnë këtë dobësi e cila nuk ekziston. AAK është e shtrire në mjaftë regjione sa për ta demantuar realisht dhe më fakte këtë gënjeshtër politikisht të dëmshme për vendin.

Xunn çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Diplomacia shqiptare mund Serbinë


,,Kosova Sot” 28.05.09-


Kosova duhet ta falënderojë Shqipërinë për suksesin që arriti me inicimin dhe miratimin përfundimisht të një rezolute në Konferencën Islamike, që i zhvilloi punimet në Damask. Megjithëse Serbia loboi kundër me tërë forcën e saj, zëri i diplomacisë shqiptare ishte më bindës dhe Konferenca rezultoi me një qëndrim shumë të favorshëm për shtetin kosovar



Komentet :



Po u publikua



xun çetta
28 Maj, 2009 më 18:35:28
Edhe një hap i mirë diplomatik pro Shqiptarëve,vërtet betejë e fituar për ne dhe humbje për Serbinë,por jo të shndërrohet në fitore të vetë çoroditjes tonë politike,ngase kjo sjellë pasojat më pas. Serbia,festonte betejën e Kosovës edhe përse kishte qenë humbja e tyre,por edhe ashtu ajo na mbajti për kaq vete të pushtuar,pra në politikë nuk lejohet lazdrimi jo i parakohshëm por kurr as edhe kur je më së miri.
Xunn çetta



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Fluturon për Kosovën



James Berisha nuk është as politikan, as diplomat, por e ka të qartë se çfarë kërkon në udhëtimin e tij të pazakontë. Ai ka mësyrë botën, në ajër, me fluturaken e tij, në të cilën është vënë flamuri i Kosovës dhe Lutja për Njohjen e Pavarësisë. Ky është rrëfimi për një shqiptaro-amerikan.

Nga Bekim Greiçevci më 28.05.2009 në ora 8:06

Komentet : 28.05.09—13.25 h



Lum ai i cili dëshmon se po bënë për Kosovën me aq sa ka,pa dallim qofshin ato mjete materiale,aftësi propagandimi,apo forma tjera në funksion të çështjes kombëtare.

Mjerë ai i cili shikon se si ta shfrytëzon dhe keq përdorë të mirat dhe ndihmën e të lartë përmendur,madje para se ato të arrihen dhe jenë në funksion të plotë të bërjes shtet dhe çështjes kombëtare



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Zgjedhjet, mes dyshimit dhe aftësisë$



Kosova Sot 28.05.09



Kërkesa për monitorimin e rreptë të zgjedhjeve nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, që është shtruar e rishtruar nga eksponentë të opozitës kosovare, mund t'i përforcojë tonet negative të klimës parazgjedhore. Ende pa u caktuar data, është krijuar një lloj përfytyrimi dyshues për votimet e para në Republikën e Kosovës, ku krejtësisht përgjegjës për procesin zgjedhor janë autoritetet tona.



Komentet :



xun çetta
28 Maj, 2009 më 19:20:09

Komenti juaj është në pritje për moderim.
Tema zgjedhjet !!! ah,problem është ky,është problem për shumë arsye .
1. Shtrohet pyetja a po gatuhet ndonjë projekt si materie politike për të qeverisur ndryshe në Kosovë ? Unë mendoj se jo,pa dallim trumbetimeve çfarë bënë z,Haradinaj sa për kurtuazi si nevojë çfarë ka vërejtur se po ndihet në Kosovë.
2. A është populli në nivel socialo-ekonomik qe të mos e shet votën e tij për një kafshatë pak më të madhe sa për mbijetesë ? Unë mendoj se jo,e për më keq as vetëdija e elektoratit ndaj rëndësisë se votës se tij nuk është në nivelin e duhur.
3. (Artikulli përfundoj me një të quajtur konstatim ku thotë :
Askush nuk do të guxojë të vjedhë votat, sepse, në një rast të tillë, pasojat do të ishin tepër të rënda.) Ju lutëm kush kujt ka ndodhur që deri sot në Kosovë,për keqpërdorim vote apo korrubcion,vrasje politike e të ngjashme të ketë dhënë llogari qoftë politiko morale apo penale ? sigurisht se askush.
Nuk është ndëshkuar LDK dhe as Rugova me votë,por pikërisht me prapaskena dersa filluan edhe mes veti e kryesisht e pësoj më vdekjen e monarkut partiak pa përkaditur trashëgimtarin . Nuk është ndëshkuar Daci,Kosumi dhe tjerët në atë operacion klanor, për shkaqe të shpërdorimeve apo keqmenagjimi të votës gjë e cila nuk ka munguar,por faktikisht ndëshkimi ishte i përgatitur nga thurja e një klani me prapasken brenda tyre.
Pra nuk mund të themi se megjithatë po ndryshon situata politike,po ndryshojnë aktoret e politikës ! jo,jo po ata të gjithë i ke prap aty ku pinë kafet e tyre por tani jo në një parti por gjithsesi ulëset në parlament i kanë ruajtur me kordinata të mrekullueshme. Pra këto ndryshime nuk kemi të drejt të i quajmë si produkt i mekanizmit votuas.

Për asnjë moment,nuk guxon askush nga pozita dhe as opozita të kërkoj qe zgjedhjet të mbahen nen kontrollin dhe kordinatat e faktorit të jashtëm,monitorim ndërkombëtar si kudo në botë po,por jo të mos jemi të pavarur në organizimin,mbajtjen dhe pranimin e rezultatit pas konfirmimit te KQZ-së.
Xun çetta



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Partia që rrezikon qeverisjen





Kosova Sot 27.05.09--



Raporti kritik i Institutit Demokratik të Kosovës, për punën e agjencive të pavarura, është një sinjal shqetësues për funksionimin e shtetit tonë. Raporti në fjalë konfirmon edhe një herë shqetësimet e ngritura prej kohësh në lidhje me këto agjenci që supozohet se duhet të jenë profesionale, të paanshme, larg ndikimeve politike. Një vit e ca muaj pas shpalljes së pavarësisë shohim se gjërat janë përkeqësuar, ndonëse autoritetet kosovare kanë



Komentet :



Publikohet



xun çetta
27 Maj, 2009 më 21:42:53
Ky është,jo vetëm një raport kritik i Institutit Demokratik të Kosovës,por shigjeta kritike në këtë rast është e pa topitur,e mprehtë !,është rrufe qe vret thellë madje edhe në nëntokën e tëra këtyre reve të zeza qe kanë mbuluar Kosovë. Krejt kjo çfarë thuhet në raport është aq e qëndrueshme sa që as vet krye pushtetarët nuk mundësi të thonë se ky është një spekulim çfarë thotë raporti në fjalë. Rri shtrembët e fol drejt ka qen një program i Adem Mikulovcit,pra në këtë rast do doja të rri drejt seç kam qëndruar por edhe të flas drejt pa dallim nga vjen raporti…
Sa i përket ,,justifikimeve” dje duke u fshehur pas UNMIK-ut,unë kam pas një artikull ku hyrjen e kishte më këtë konstatim :

Të gjitha krimet politike dhe shëmtitë që ia kanë sjellë Kosovës servilët politikë në ish-Jugosllavi, i bënin disa politikanë shqiptarë të asaj politike dhe ktheheshin e thoshin: “Unë nuk kam asgjë në dorë. Shko te Misha, Marku, Mihajli a ndonjë serb tjetër, ashtu si edhe sot të gjitha këto të zeza i bëjnë disa politikanë shqiptarë servilë, mafiozë politikë me krimin e organizuar ekonomik e politik, pse jo edhe kriminelë të cilët kanë vrarë dhe vrasin fizikisht, eliminojnë të ndershmit nga ndikimi në politikë dhe në fund kthehen e thonë: “Shko te ndërkombëtarët. Ata janë pengesa juaj dhe jo ne.
Pra më keq ardhje do doja të them se : pikërisht ky vlerësim i imi nuk ka qenë i pranishëm për dikë nga Instituti Demokratik i Kosovës !!!. Më bëhet qefi kur gjërat po harmonizohen në vlerësime. Kjo është një lëvizje drejt progresit,por jo vetëm kur nuk je afër pushtetit të gjykosh drejt.


Xun çetta



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:17 am

Kërkohet një kokë



Nga Kroacia kthehen të ekzaminuara një pjesë e gjurmëve të ngurta. Por Komisioni për Punë të Brendshme dhe Siguri i Kuvendit të Kosovës kërkon dorëheqje të Sheremet Ahmetit, drejtorit të Policisë. Është vendosur që së shpejti ministri Zenun Pajaziti të rrëfehet në Parlament

Nga Jeton Musliu më 27.05.2009 në ora 8:01



Komentet :





Ka të drejtë z.Melihate Tërmkolli, kur revoltohet në mos ngritjen e problemit në instancat më të larta të shtetit ,pra deri në një interpelancë parlamentare të Ministrit Pajaziti,por jo qe ky i fundit të i nënshtrohet ndonjë akti moral për dorëheqje. Tentativa qe problemi të izolohet dhe si zakonisht të hidhët në harresë do ta revoltonte çdo qytetar i cili ndihët i prekur më rastin që i ka ndodhur policisë tonë në shtëpinë e vetë. Tani sapo përfundoj edhe programi ,,pro et koftra” në RTK ku bosht ishte po kjo temë nga ku po komentoj edhe pak nga këtu.

Gaboj E, Xhemaili kur në këtë program tha se: nuk bënë të jepet dorëheqje para se të kryhen hetimet, jo,këtu nuk ka të drejtë,madje aspak!,për vet faktin se hetimet nuk bëhen për njerëzit të cilët do duhej të japin dorëheqje,edhe sikur të ishte zënë aktori,nga vet fakti ku ka ndodh krimi,Sheremeti do duhej të kishte dhënë dorëheqje.

Dorëheqja e Ministrit Pajaziti nuk është as e detyrueshme dhe as qe ndihmon diqka,në këtë rast përkundrazi do ta ngarkonte situatën. Kjo nuk e di se a do të ndodhte në cilindo vend të Ballkanit dhe jo pak shtete Evro-lindore e aq më pak do ishte e kërkueshme të ndodh në Kosovë.

Unë nuk do të zgjatëm edhe për shumë arsye të cilat nuk po i them tani ,por mund të konkludoj se edhe Rrustem Mustafa ,,Remmi”siq po i thonë,nuk po trajton problemet sa dhe si duhet, jo vetëm në këtë rast,por vlerësime të ngjashme dhe krejt të gabueshme ka pas bërë mbi gjendjen dhe sigurinë në Mitrovicën e para gati një viti.

E keqja më e madhe për mua është fakti,përse jam i gjykuar të i përcjelli,komentoj dhe ndiej kaq dhimbshëm këto dobësi nga Mërgimi e jo të jem atje për ku po me djgjet shpirti.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Muharrem Shabani kandidat i AAK-së Vushtrri





Nga Express më 25.05.2009 në ora 18:00



Komentet :



Mendoj,pa frikë se a mos po gaboj,se z, Muharrem Shabani është një emër gjithsesi më i mirë,madje shumë më i mirë se ai të cilin ja mori PDK-ja Ramushit në po këtë Komune.

Por mesa di unë,që të dy këta emra,bashkë më ndihmën e Rexhep Selimet, AAK-në e kanë dëmtuar si është më keq,madje në vazhdimësi kanë bërë thyerje të tilla në AAK-në e asaj ane. Gjithë këtë çfarë them e kupton dhe pranon popullata e Vushtrsë.

Kështu mendoj dhe nuk gaboj .

Xun Çetat

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Akuzat e Dedajt



Kryetari i PLK-së, Gjergj Dedaj ka thënë se ndjehet i indinjuar kur shesh liderë të partive politike, të cilët çështjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës, ia adresojnë vetes.

Nga Express më 23.05.2009 në ora 22:04

Pastaj Intervista e z.Pacolli :



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Reagim në intervistën e z.Pacolli me titull : ,,Ka ardhur koha ime”



Dhënë të përditshmes Express 12.05.2009.
Ndaleni turrin z.Pacolli



Ndaleni turrin z.Pacolli në vlerësimet kyçe të periudhave të historisë sonë,ndaleni turrin aq më shumë kur padrejtësisht po filloni nga mesi i periudhave për te na paralajmëruar fundin e këtyre zgjedhjeve. Ndaleni turrin z. Pacolli sa nuk e keni humbur edhe atë konsideratë qe krijuat kohët e fundit ngase gjërat gradualisht por megjithatë po ndryshojnë...

Pasi veç i keni prek këto pista te periudhave historike,më mirë ka qenë të thoni se ka qenë koha juaj,pastaj ka ardhur koha e Rugovës,pastaj e Haradinajt dhe Thaçit si dhe shpresoni se po rikthehet koha juaj,gjithsesi me elemente të reja ngase kohë dhe përpjekje të një populli janë këto,pra dje ishte koha juaj ne tjera pozitash dhe tani në pozita Presidenti nëse mendoni andej.

Jo veç se anashkaluat periudha historike,por shkelët ato nga më të çmueshmet e historisë si periudha,e kjo në kushte dhe rrethana të tilla është sikur po i prekni plagët te cilat sapo kanë filluar dhe shërohen.

Ishte e rënd ta lexosh këtë vrazhdësi përgjigjesh :

(AKR-ja është parti e cila ka momentin e vet. Janë tri momente të shtet bërjes së Kosovës. E para është lëvizja qytetare e presidentit legjendar Ibrahim Rugova , e cila e ka kryer misionin e vet mirë. E dyta është lufta e shenjtë e UCK. Edhe kjo e ka merituar sigurisht mandatin e qeverisjes. Tani unë besoj se ka ardhur faza e tretë. Një fazë e zhvillimit ekonomik Kosova dhe mbar shqiptarët. Tash ka ardhur koha ime, natyrisht.)

Më në fund duke lënduar modestinë e tepruar e cila po na kushton si gjenerata, ju pyes : kur do të vij dita e gëzimit për ato gjenerata dhe ata njerëz të cilët po vazhdojnë të anashkalohen ? apo pritet vdekja e tyre më parë dhe pastaj te rigëzohen të tjerët?.

Dashamirësisht tërhiq vërejtjen Xun çetta



PS:



Shtesa për një sqarim :



Ishte e pa përballueshme për mua qe z.Pacolli ta provon një model politik me të cilin nuk ja kishte dal as z.Edita Tahiri e cila politikisht është larg nga z.Pacolli. Pra edhe z.E.Tahiri kur sapo kishte dal me Parti Politike,ajo bëri përpjekje qe pa kritikuar dobësitë e LDK-së të i përvetësoj ato si kontribute për kohën e para luftës dhe tani po ashtu pa kritikuar dobësitë e luftës dhe njerzëve qe kishin përgjegjësi për ato dobësi,tani të i përvetësoj dhe kështu duke i ndërlidhur këto dy kategori në dukje por të cilat ishin të dirigjuara dhe kontrolluara nga e njëjta qendër e jona politike,tani të dali Edita,pra ishte një ide e mirë në dukje dhe nevojë historike,por se u hynte në hak idealistëve.

E nderuara Tahiri ishte e vetëdijshme për dobësitë e LDK-së dhe lëshimet çfarë kishte bërë ky subjekt,por llogarit e heshtjes për ta fituar votën ishin gabim.

E them këtë ngase në prag te zgjedhjeve nacionale 2001 kur z.Tahiri ishte në LDK,kjo ishte tepër e sinqertë me mua dhe me paralajmëroj se dalja si kandidat i pavarur në këto rrethana është një vetë dështim i juaji,ngase tek ne akoma nuk kuptohet rëndësia e kandidatit te pavarur,për çka me preferonte qe të jem i pavarur por në listën e LDK-së nëse dëshiron te kontribuosh aty ku ka më së shumti nevojë me pat thënë z.Tahiri. Unë thënë të vërtetën gabimisht dyshova se qëllimi është të digjem edhe unë si shumë veprimtar në atë subjekt,por jo,ngase pas tri vitesh vet Edita doli nga LDK dhe aty u binda se kam dyshuar gabim.



Pra një provë e hidhur nuk lejoj të me përseritet,Pacolli ka pas mundësi ta mbaj mend mos suksesin e z.E.Tahiri me një politikë të tillë dhe nuk do dëshiroja qe të me bën kundërshtar pa nevojë.



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Aksident trafiku në rrugën Ferizaj-Prishtinë



Lëndohet Bajrush Xhemajli, vdes njëri nga të aksidentuarit



Kryetari i Komunës së Ferizajt, Bajrush Xhemajli, ka pësuar lëndime trupore dhe ndodhet në kujdes intensiv në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës



Prishtinë, 21 maj—2009 ,,Kosova Sot”



Komentet :



xun çetta
22 Maj, 2009 më 13:31:22
Familjës se viktimës i shprehu ngushëllime,të lënduarve ju uroj shërim të shpejt dhe pa pasoja për jetën,ndërsa Bajrushit për veç shërim të shpejt i uroj një vetëdënim me ndalesë patentë shoferi për minimum tri vite.
Në një program ,,mirëmëngjesi Kosovë” ku mysafirë kishte familjen e Bajrush Xhemailit,pa shikuar tani ta gjejë edhe ditën kur ishte ky emision ,pata rastin ta dëgjoj vet Bajrushin kur thotë : Unë kam shprehinë e keqe,voziti shpejtë dhe si pasojë e kësaj,kam pas disa herë aksidente komunikacioni. Kjo pra është ajo e cila detyron vetëdënimin e z.Xhemaili.

Xun çetta

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Krasniqi: Pavarësinë e shpalla unë



Nga Express më 20.05.2009 në ora 9:53

Kryeministri nuk e ka shpallur Deklaratën e Pavarësisë ai vetëm e ka lexuar Deklaratën, ndërkaq Deklarata është bërë e plotfuqishme pas votimit të deputetëve dhe këtë shpallje e ka bërë kryetari i Kuvendit të Kosovës, është shprehur Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit të Kosovës, në një intervistë për gazetën “Bota Sot".



Komentet :



Më 24.05.09 ora 13.5 h

,,Luftën për çlirimin e Kosovës na paska bërë Thaçi,shpalljen e pavarësisë z.Krasniçi,njohjet po i realizon Pacilli “. Të na rroj populli unik në vlerësime si dhe bagëtia te kenë bar jeshil në kullosat e tyre të suksesshme.

Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Demaçi: Thaçi-Sejdiu pa konkurrencë



,,Kosova Sot” 1 Qershor, 2009



Prishtinë, 29 maj
‘’Opozita nuk po fle, po kritikon, por nuk ka ndonjë projekt të qartë se çfarë ajo do të mund të bënte për ta nxjerrë Kosovën nga vështirësitë e shumta. Në rrethanat e kushtet në të cilat gjendet Kosova nuk besoj se do të mund të bënte diçka më shumë as opozita. Tekefundit, në disa komuna ku opozita e ka pushtetin nuk po shihet se po bëhet diçka më mirë se në komunat ku e ka pushtetin pozita’’, ka thënë në një intervistë për “Kosova Sot” veprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Adem Demaçi.



Komentet :



Publikuiar –



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:19 am

xun çetta
1 Qershor, 2009 më 19:07:38
Intervista ishte e mirë dhe në nivel të kohës,përgjigjët ishin jo të njëanshme siç do të i vlerësonin qëllimisht po ata të cilët vet janë të njëanshëm. Përvoja nuk ka si të mos reflekton suksese në veçanti tek ata të cilët mësojnë nga përvojat e në këtë rast pikërisht përvoja çfarë ka përjetuar z. Demaçi në postet të cilat herë pas herë i ka kërkuar si në : Partinë Parlamentare të Kosovës,në KMLDNJ,në lidhjen e shkrimtarëve mandati i parë,në bordin e RTK-së,në postin aktualisht si kryetar i Shoqatës apo LSHK-së e ndonjë tjetër qe tani nuk e thash,pra gjitha këto përvoja të cilat dukshëm dallojnë njëra prej tjetrës,kanë bërë që thesarin e para këtyre historive të z.Demaçi ta pasurojnë tutje në mënyrë që Ademi të jetë sa më i kompletuar.
Xun çetta



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Tuneli shpërblim i mundit Shekullor



Nëse edhe në këtë teme na mungon komenti madje i mirë dhe i qëlluar,atëherë nuk e di se çfarë mund të komentojmë në temat tjera në vazhdim!!!. Përveçse është një tunel i bashkimit kombëtar siç e quajti kryeministri Berisha,kjo ngjarje është edhe një hapje e shtigjeve të shqiptarëve drejtë Evropës siç tha para dy ditësh kryeministri Thaçi.

Për të mos e zgjatur e aq më pak të i citoj të tjerët,Unë do të them se pikërisht sot u bë,për të mos thënë filloj hapi i parë i shpërblimit të mundit shekullor çfarë kanë bërë Shqiptarët prej gjenerate në tjetrën për plot një shekull. Kjo është ajo për çka do duhej të ndihemi mirë dhe të vazhdojmë tutje pa frikë se mund të na ndal diqka nga rruga dhe qëllimet tona. Vërtetë kur bota për plotë mëkate po hapte tunele të tilla dhe bënte bashkimin e mëkatarëve !, ne shqiptarëve na vendosnin telat më gjemba mes nesh !!!,por ja se mundi ynë i pa ndalshëm dhe durimi ynë ndaj mëkateve vetëm për të mos u shndërruar edhe vet në mëkatar,më në fund bëri të vetën,më mund e sakrifica por do i zëmë hapat e humbur. Lumë aj qe ka pas fatin dhe mundësinë të jap nga vetia sado pakë në këto periudha të kthesave tona të mëdha. Mjerë ai i cili vetëm ka përfituar në këto periudha dhe tani ngrit kokën pa i njohur vlerat,pa treguar respekt për njerëzit e këtyre meritave dhe për më keq vazhdon në format tjera të mbetet i tillë .



Xun çetta



Ja se çfarë reagimi pata në Komentin e tillë :



Përshëndetje z.Xun

Je duke na kënaqur me këto komente…!?

Por,më vjen keq se këtë herë nuk e paske goditur…Nëse dëshiron ta dish për hapjen e tunelit më së paku ka merita Berisha…Merita është e dëshmorëve. E bashkimin kombëtar e shpirtëror e kemi bërë ne,populli, kur ? kur na kërkonin të na goditnin me plumba në mes të Tiranës… Pikërisht ata pushtetarë të vitit 93,e tutje të cilët togëfjalëshin „Bashkim kombëtar“kur e dëgjonin na quanin të krisur…Ndërkaq,Thaçi e ka ngrënë „sapunin për djath“,duke shkuar gjëja po inagurojë…,a rruga askund ! Nuk është e drejtë të bësh fushata që e përçajnë kombin.? ! Le ta fillojë ai“Thaçi“ autostradën këtej kufirit,atëherë do të kishte fytyrë të dilte,madje sikur të pritej shiriti i rrugës nga dy korsitë…Promovo gjysmake!?!!! Jo promovo tunel,promovo një krah të rrugës,krahun e dytë ,e duke vjedhur fonde marramendëse!.Ka kaluar përfundimisht koha e „Urraveee…“Unë nuk bëj urra për askënd,dhe kjo autostradë është e vonuar, si shumë procese të tjera më së paku për 15 vjet. Po ashtu është meritë e atij zotëriut që ju „bëri rrup sup“se po të ishte për mëshirën e Berishës e të Nanos,kurrë kjo vepër nuk do të ishte ndërtuar….

Uroj gjithë të mirat S.S
(Shkurtesa nga emri dhe mbiemri në iniciale është bërë nga ana ime Xuni )





------------ . ------------------------------------ ... ----------------------------------- ..



Më 02.06.09.



Përshëndetje S.S



Fillimisht më u bë qejfi qe u lajmërove dhe po kuptoj se je mirë,kur them mirë nuk mendoj vetëm në pikëpamje fizike e shëndetësore,ngase nuk e di saktësisht si je më shëndet,por megjithatë mendoj dhe uroj të jeni mirë.



S,ti dikur ke ditur ta lexosh njeriun edhe në heshtje,bile jo rrallë heshtja ka treguar shumë çka,në këtë kuptim mund të them se jo rrallë torturat dhe maltërtimët më të mëdha i kam përjetuar kur kam hesht se sa kur kam fol sado i ashpër të kem qen para inspektorëve.



Pra z.S ,unë me këtë mesazh jam përpjek të shprehu diqka edhe më shkurt trupën time,ngase disa herë me kanë akuzuar se po jam tepër i gjatë në shkrime të cilat ti nuk i ke lexuar tani e gjashtë vite rresht më po këto rrugë pra në E.Mail adresa.

Pastaj ti S. e ke më lehtë ta lexosh dhe kuptosh mesazhin e Xinit sado i shkurtër të jetë ai,e ke më lehtë nga fakti se mendoj se e njeh Xunin më mirë se sa në këto prononcime të viteve të vona për të mos thënë pas orës 12 h.

S ,ti më të drejte i përmend kërcënimet më plumba çfarë na bëheshin pikërisht në Tiranë dhe po nga njerëzit qe quheshin të Berishës a në realitet ata nuk ishin as të Berishës dhe as të Socialistëve,ata ishin njerëz ordiner dhe të krimit të organizuar madje bënin krim duke përzgjedhur viktimat,të tillë ishin ata të quajtur vullnetar. Unë nuk i kam njohur si njerëz të autorizuar nga Shteti ato banda të cilat ditën merrnin kallashët në dorë si vullnetarë të Berishës a natën vidhnin kasaforta te argjendarëve Kosovarë,e bënin këtë duke shfrytëzuar orën policore të kurdisur nga po këta mafi. Më në fund ti e dinë se unë e pësova pikërisht pse nuk i njihja këta si njerëz qe po i dalin në ndihmë vendit në atë kohë rrëmujash kur po zhbëhej pushteti dhe gjitha institucionet e Shqipërisë.

S,nga po këto banda dhe mafi politike unë për pak vdiqa nga atentati të cilin ma kurdisën në Tropojë kur po kthehesha me familje për në Kosovë,po,S, për pak shpëtova ngase po të mos ishte helikopteri i KFOR-it i cili me 30 minuta kohë e kapi kohën e cila po ndante fatin tim :jetë a vdekje,të paktën këtë fakt e komunikoj kirurgu Gazmend Shaqiri.



S ,sa i përket hapjes se tunelit,unë nuk di se si të mos festohet kjo si festë e të gjithëve,pa dallim idesh,bindjeve politike,partish apo regjionesh gjeografike !!!. Unë nga ti,do pritsha kritikën në drejtim të Socialistëve të cilët nuk u rreshtuan në atë manifestim kombëtar dhe jo partiak,por edhe kjo kuptohet si praktikë inatesh politike e ndërpartiake. Po,S, kjo është e vërteta ngase me Berishën më parë do të festonte Ramushi se sa Hashimi,por pasi Hashimi shkonte si Kryeministër nuk ka si të shkon Ramushi,ngase inatet politike nuk kanë pushuar,ato po kultivohen madje duke i ujitur aty këtu ndonjë politikë apo politikanë ndërkombëtar.



S , ju përshëndet dhe uron gjithë të mirat Xuni



--- .. ------------------ ... ---



Ky ishte një reagim kritik por gjithsesi miqësor. Nga principet qe kam,nuk pranova të i bëj qefin mikut me krejt vlerësimet e mia qe kisha,por detyrimisht doja ta kritikoj ndarjen e gëzimit kombëtarë çfarë bënë Socialistët,ku si pasojë erdhi deri tek ngritja e flamujve partiak për ta politizuar këtë festë kombëtare.

Jo vetëm se e thash por edhe qëndroj prapa kësaj,se ky ishte një lëshim i turpshëm dhe aspak politik i Socialistëve.

Politizimi pastaj me flamuj të PD-së ma ka irituar këtë gëzim !!!,por jo sa që të mos i gëzohem hapjes se tunelit në Kalimash. As hapja e njërit drejtim te tunelit nuk më ka shqetësuar,ngase Zvicra ka tunelin Gothard me gjatësi 17 km dhe me tërë këtë ngarkesë komunikacioni qe ka,akoma edhe sot e mbi 20 vjet vazhdon të funksionon me një tunel dy drejtime nga një korsi.



Forma se si e kishin improvizuar momentin e hapjes se parë të tunelit gjithashtu nuk me ka pëlqyer aspak. Shihej improvizimi i pa nevojë kur kanë mund ta kenë rezervuar një dy metërsh dhe ta përjetonim si shpim origjinal te tunelit e jo improvizim. Pra po ta shikosh shpimin e parë origjinal dallon se kalimin e parë e kishte bërë një qytetar sa me dukej malësor nëse nuk gaboj e qe nuk ka rëndësi kjo.

Se si inaugurohet hapja e tunelit dhe shpimi origjinal,ne patëm rastin qe me 16.06.09 ta përcjellim si aktualitet në TV SF të Zvicrës kur tërë ditën transmetoj hapjen e tunelit të Gothardit e qe pas pak ditësh do kalon treni i parë në atë tunel. Ishte kënaqësi ta shikosh shkallën e organizimit të këtij inaugurimi.



Pa dashur ta romanizoj aktin improvizues të shpimit te tunelit në Kolimash ,mua thënë të vërtetën kjo ma ka kujtuar barsoletën e fshatarit i cili ndahej me gratë me arsyetim të jo virgjërisë se tyre dhe kështu ka vazhduar deri në momentin kur ja qepin të njëjtën nuse qe kishte lëshuar për këtë dobësi morale.

Pra nëse u vetë mashtruan kryeministrat në qepje V. mos të mendojnë se kjo dobësi nuk ra në sy para popullit...

Ky improvizim ma ka kujtuar edhe filmin e pas rënies se Komunizmit në Shqipëri,pra filmin ,,Pylli i derrave” ku ja lidhin derrat e butë për të derra të egër dhe shkon Enver Hoxha për të i vrarë ata.

Pra ne mund te themi çfarë të duam dhe nuk dyshohet në përvetësime materiale çfarë po ndodh me tenderimin e përgjakshëm deri në krim,por Tuneli megjithatë ishte një gëzim i yni.





Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Prap anonim në Email Adresën time jo publike :



Xun i nderuar



Shkrimet tua po me pëlqejnë,por me ta thanë te vërtetern dhe me kan i sinqert me ty ashtu siq ti je me ne,unë mendoj se ti ke guximin dhe shkruan por jo bash në gjitha temat. Mendoj kështu sepse nganjihere hesht aty ku nuk don te komentosh. Ti Xun e marr me mend se e ke lexuar platformën e bashkimit kombëtar nga Koqe Danaj dhe nuk e komenton fare,kjo me ka befasuar. Pastaj ka kohë qe kur LPK-ja u transformua në parti politike dhe ti hesht,nuk e komenton daljën e Partisë Socialiste të Kosovës. (PSK-së ).

Hesht pse i frikësohesh kohës apo ke rezervat tua qfare dinë të i konservosh për momentet deri në kohë të caktuar ?.

E di se edhe ti Xun me kupton se pytjet ishin te qëlluara dhe befasia ime me heshtjën tuaj ishte e drejtë e jo se po provokoj. Edhe nese të gjithë do e kuptonin si provokim ti vet e din se me pytjet e mia nuk isha provokator.



Siq po na uron neve ashtu unë uroj gjithë të mirat dhe shëndet për ju.



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jun 22, 2009 12:19 am

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Përshëndetje i nderuar anonim Karragaçi



Fillimisht ju lutem shkarkohuni nga ajo se çfarë mund të thonë tjerët për ju se ishe apo jo provokatorë. Mirë e ke kuptuar faktin se kjo për mua nuk ishte provokim,por anonimiteti dhe mesazhi juaj në E.Mailin tim jo publik,kjo është diqka më e pa kuptimtë se sa edhe vet provokimi. Mendoj se nuk është hera e parë qe veproni kështu,ngase saktësisht edhe me 19.03 09 më i ke parashtruar tri pyetje por asaj radhe ke qenë me adresë tjetër dhe jo karragaqi.



Përgjigja ime në dy pyetje tuaja pa i radhitur apo pa i ndarë veç e veç ato,sigurisht se është pjesë e vullnetit tim dhe jo se ma imponon te ju përgjigjem,aq më pak kur pyetja me vjen si anonim...Unë më në fund do dëshiroja të mos jesh njëra nga ato nofkat e qat debatit nga Kosova De. Kjo do ishte e keqja më e madhe ngase unë e di se çfarë kam bërë për të i eliminuar ato nofka të çoroditura.



Sido qe të jetë përgjigja ime është :

1.

Unë nuk kam pse ta komentoj daljen e një pjese të LPK-së me parti të re politike në ketë rast Parti Socialiste të Kosovës. Ata i kam shumë afër për të komunikuar nëse nuk kam të qartë hapin e tyre ,po mendoj raportet e mia me E. Xhemailin dhe G.Elshanin janë në nivel komunikimi normal. Ky nuk është ndonjë sekret për ata qe i përcjellin ngjarjet. Unë nuk jam anëtarë i ndonjë partie politike gjë kjo e cila sado i afërt me veprimtar apo lider të partive politike,kjo mua me ka kushtuar pikërisht pse nuk jam anëtar i klubit te tyre politik.



Miqve të mi,ju kam lakmi në guximin e daljes më Parti Socialiste,aq më tepër në pozicionimin e tyre të qartë dhe transparent si të majtë,gjë kjo e cila i nevojitet Kosovës,por është e dhimbshme kjo se në Kosovë nuk kuptohet e majta aq sa duhet,nga fakti se ka vuajtur shumë në këtë kamp politik,pastaj është edhe një fatkeqësi tjetër,se Kosova nuk ka një klasë punëtore të konsoliduar më tërë këtë papunësi e cila do ta gjejë mbrojtjen në majtizëm,aq më pak tani kur Shqiptarët akoma po merren me zgjidhjen e çështjes se pa zgjidhur kombëtare e qe kjo nuk do të thotë se e djathta aspak e konsoliduar po bënë diqka në këtë drejtim. Mjerisht të vetëquajturit te djathtë,tek ne janë marrë dhe po merren me bërjen e e tyre si kapitalistë dhe me prona marramendëse brenda nate,e kjo nuk ka si të kuptohet si djathtizëm i cili merret me çështje kombëtare siç gabimisht është akcëptuar kjo teori. Pastaj edhe të majtit e sapo pozicionuar në socialist gabojnë kur thonë se tani u zgjidh çështja kombëtare dhe po orientohemi në zgjidhjen e gjëndjës ekonomiko-sociale të popullatës,problem ky gjithashtu i pa zgjidhur.



Unë nuk besoj se kryetari i Partisë Socialiste të Kosovës z.Emrush Xhamaili do të jetë aq i pa skurpulltë dhe të i gjykon ata të cilët donë ta vazhdojnë si LPK ashtu siç edhe vet nuk u pajtua me aventurier tjerë të cilët me të dalë si PDK deshën ta shuajnë organizatën e vjetër me traditë dhe program Kombëtarë pra LPK-në.

Pra zoti Karragaqi,mendoj se ti nuk i njeh këto probleme,nuk besoj te jesh njëri nga veprimtarët e ditëve të hershme për ta kërkuar në detale dhe kompetencë prononcimin tim,më çka shpresoj qe më kaq mjafton përgjigja ime.



2.

Sa i përkas programit te bashkimit kombëtarë publikuar nga z.Danaj edhe këtu qëndron diqka e ngjashme më atë çfarë ju thash më lartë dhe nuk do ishte aq e nevojshme ta përsëriti në detale. Sidoqoftë një gjë mund të ju them se edhe vazhdimi i LPK-së sado e braktisur,ajo në vetvete është një program i asaj natyre qe ka publikuar z.Danaj .Devijimet e njerzëve prej dite apo situate në tjetrën për benifitët e tyre politike është një çështje krejt tjetër por jo strategjike siç do donin të arsyetohen devijuesit e programeve të tyre. Kjo nuk do të thotë se jam dhe po mbetëm idealisti naiv siç do të më thoshin ata qe po vrapojnë pas interesave të tyre personale dhe jo programeve në të cilat kan ftar popullin. Unë nuk kam dashur ta komentoj idealin i cili dihet se nuk ka si të dështoj pa dallim pse shmangën njerëzit nga besa e dhënë.

Por më në fund nuk kam dashur të komentoj me qëllimin më të sinqertë qe të mos shkaktoj kundërshti,ngase po shihet se sa kujdestarohët në këtë drejtim,e mua me mbyten me sabotime dhe eliminim nga mediat tona komplet të kontrolluara.



Unë nuk kam reaguar edhe për një arsye tjetër z.Karragaqi. Unë po pres se sa po bëjnë institucionet në këtë drejtim,pra në thirrjen publikuar nga z.Danaj. Unë kam përvoja të hidhura me injorimet institucionale çfarë janë bërë në të kaluarën në takime të tilla e kryesisht në takimin Tetova-1-2 dhe Tirana 1 qe quhet takimi 3. Këto janë plagët e mëdha dhe pa dyshim se ju shtjerr maskën institucioneve në këtë drejtim. Janë incizime këto në DVD të cilat zbulojnë turpin e institucioneve si në Kosovë ashtu në Shqipëri.



Besoj z.Karragaqi,se u jam përgjigjur tepër dhe ndoshta pa nevojë të këtyre sqarimeve,por shpresoj të u jap te kuptoni se historia tani e tutje bëhet me incizime,fotografime,procesverbale dhe programe e jo më gojëdhëna odash.



Edhe unë uroj gjithë të mirat por parasë gjithash uroj legalizim dhe transparencë z.Karragaqi,në të kundërtën harroje adresën time ngase nuk do jam në gjendje të ju përgjigjëm.



Xunë çetta



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Përshëndetje të nderuar / a

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 08, 2009 6:47 pm

Përshëndetje të nderuar / a



Tani,e sa kohë këta muajt e fundit ishin të ngarkuar me ngjarje nga më të ndryshmet,veç këtij fakti unë pata obligime dhe ngarkesa tjera për çka nuk po jam i lirë te merrem me një seriozitet më të madh,më intensiv dhe më konciz për të ndërmarr hapat e duhur,hapa këta të cilët edhe kështu nuk janë larg atij momenti.



Unë sikur e kam tepruar duke ju kërkuar falje dhe duke shpresuar se po me kuptoni për lëshimet e lartshënuara çfarë po i bëjë në mungesë kohe dhe ngarkesat te cilat nuk po më lënë te jem ndryshe,por besimin për mirëkuptim nga ana juaj po vazhdoj ta mbaj. Reagime kritike,vërejtje po edhe mirëkuptimi kam pas,por nuk guxoj të mos i shpejtoj hapat...

Sapo të stabilizohet gjendja pas zgjedhore në Shqipëri fillon beteja politike e para pas Pavarësimit në Kosovë,e kjo kërkon rregulla krejt tjera të cilat do mbahen mend.



Ju përshëndet dhe uron gjithë të mirat Xuni



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Zgjedhjet në Shqipëri dhe ato që do vijnë në Kosovë





Pa u zgjatur dhe pa u thelluar në detale siç di,mundem dhe guxoj, unë tani po i them vetëm pak fjalë,me bindje se edhe kështu nuk po ju mbetem borxh në prononcimet e mia.

Fushata parazgjedhore ishte dhe përfundoj ashtu siç e përcillem,pati lëshime nga të dyja palët por lëshimet më të mëdha i ka bërë e majta Shqiptare në krye më PS-në,kjo tani nuk donë koment. Zgjedhjet gjithashtu përfunduan dhe tani po shihet se deri ku ka vajtur Politika Shqiptare.



Kur ja përgatitë tjetrit në politikë jo rrallë bie vet në po atë hendek dhe kështu viktima shpëton duke mbetur vet viktimë morale,por jo edhe viktimë socialo-ekonomike ngase politika tani i ka pasuruar pa dallim humbës apo fitues...



Unë për vete e kam pas një far simpatie por jo i bindur edhe aq shumë për kodin aktual zgjedhor dhe kur Ilir Meta bënte Greva në seancat parlamentare kryesisht i orientuar kundër qëndrimit dhe pajtimit te PS dhe Edi Rames me këtë kod,unë mendoja se ky donë ta vazhdon sistemin e dushkut të parë (1) por jo te super dushkut 2 ku Partia Republikane mori aq shumë vende falë atyre lojërave kur Berisha kishte nevojën e tyre. Mendoja se ky,pra z. Meta po i frikësohet humbjes personale dhe jo rrezikut te humbjes se majtës Shqiptare. Unë nuk e dëshiroja sistemin e më parëshem zgjedhur në Shqipëri i cili prodhonte kandidatura të pavarura njëkohësisht duke qenë edhe militant partish,kjo ka pas kompromentuar rrolin e kandidatit të pavarur qysh herët,ku si pasojë kjo reflektoj shumë keq edhe në Kosovë.

Sot pas gjitha këtyre dajreve parazgjedhore,zgjedhore dhe pas përfundimit te tyre po bindem se nuk kam menduar edhe aq drejtë. Po bindem se kisha te drejtë çfarë mendoja dhe shpresoja por jo se i kam pas në dieni edhe pasojat çfarë dolën tani,pra edhe llogaritë e gabuara duhet pranuar e jo te heshtet.



Ajo qe me pëlqente dhe bënte te shpresoj në këtë kod zgjedhor ishte fakti se mendoja se do bëhen koalicione parazgjedhore deri edhe në ndonjë bashkimshkrierje dhe kështu reduktohet numri i partive politike si nevojë imediate për Shqiptarët në Ballkan,por nuk kisha llogaritur të ndodh siç ndodhi. Pra vetëm Shkrierja e partisë se Genc Pollos ka ndodhur ashtu siç e kam menduar dhe shpresuar se do ta bëjnë edhe ca parti tjera të majta po edhe të djathta duke mbetur ndonjë parti si e qendrës e kontrolluar nga idealistë,e cila do ta ndante pushtetin me kushte idealistësh.

Kjo çfarë ndodhi tani ishte si lëndimi im i dytë nga vetë ideja te cilën e përqafoja,propagandoja dhe bëja qe të mos dështoj.



Lëndimi i parë pra diqka më i butë qe me erdhi nga ideja të cilën e kisha për qefi,ishte kur shumë kohë para nxjerrjes se sistemit zgjedhor në Kosovë kam paraparë po shpesh edhe kam thirrur për ngritjen e përqindjes se partive politike të cilat fitojnë të drejtën që të futen në parlament,pra nga 3% sa ishte të shkon në 6 % e më shumë,por fatmirësisht kjo u ndal ne 5 %.për të mos eliminuar edhe aq shumë subjekte nga skena politike.

Këtë thirrje në atë kohë e arsyetoja me shkrimet e mia duke arsyetuar nevojën e disiplinimit te partive të vogla të cilat sa ishin te mira po aq dilnin edhe si problematike dhe aspak kooperative gjë kjo te cilën nuk e praktikojnë më.

Dhimbjen e pasojave të mundshme të këtyre potezave politik në Kosovë për dallim nga kjo çfarë ndodhi në Shqipëri e ka evituar vet fakti se në Kosovë pati më shumë koalicione parazgjedhore se sa pati kësaj radhe në Shqipëri.

Në Kosovë fatmirësisht LPK u fut në koalicion parazgjedhor,në të kundërtën do ishte mëkat po te mbetej jashtë parlamentit,Partia Liberale e Gjergj Dedës po ashtu bëri koalicion parazgjedhor,PSD-ja e Kaqusha Jasharit po ashtu bëri koalicion parazgjedhor,Partia e Edita Tahirit po ashtu shpëtoj me futjen në koalicion parazgjedhor,pra kështu koalicionet parazgjedhore janë edhe te moralshme po edhe nuk e dobësojnë skenën politike për dallim nga koalicionet pas zgjedhore te cilat gjithë here i kam quajtur koalicione te biznesit politik,si aspak të guximshme në vendim marrje në kohën e duhur.

Edhe përse shpëtuan shumë nga subjektet tona mozaik i politikës por jo tani të pa disiplinuara fal koalicionit,dhimbja prap nuk mungoj me eliminimin e Partisë Nacional Demokrate të R.Abdullahut tani i ndier,u eliminua nga parlamenti LKQK-ja pa dallim ishte pro apo kundër zgjedhjeve,pati edhe eliminime tjera por dhimbja e madhe ishte me eliminimin e Partisë ORA ,pra u eliminua partia më aktive çfarë ishte në atë kohë në atë parlament,pra nuk ishte për dhimbje Vetin Surroi por Partia ORA.



Dhimbja e këtyre ndryshimeve të nevojshme për ta disiplinuar skenën politike në Kosovë dhe tani në Shqipëri,por jo për ta ulur aktivitetin e tyre dhe jo se jo për të i eliminuar partitë e vogla nëse nevoja më të drejtë kërkonte reduktimin e tyre,tani si dhimbje kjo në Shqipëri ishte shumë e madhe edhe pse me mban shpresa se ka pasur bisedime e ndoshta edhe kushtëzime të fshehta para zgjedhore për të i evituar pasojat edhe pas zgjedhjeve siç janë marrja në qeveri të ndonjë humbësi si Republikanet etj apo forma tjera të cilat do ta ndryshojnë gjendjen nga kjo situatë...



Pozicionimi i Ramush Haradinajt aq hapur pro PD-së në Shqipëri ka ndikuar më se shumti për këto rezultate zgjedhore në Shqipëri,jo se ka ndikuar në vota por në mekanizmat tjerë vendor e kryesisht ndërkombëtar të cilët edhe në Shqipëri kanë ndikimin gati sa në Kosovë.

Politika ndërkombëtare pa dashur ta akuzoj atë,qofshin ata miq apo kundërshtar të Shqiptarëve edhe për një kohë bukur te gjatë nuk do të lejojnë qe dy parti motra të vijnë në pushtet në të njëjtën kohë edhe në Shqipëri edhe në Kosovë,arsyeja është e thjesht pa e thënë tani këtu. Pra Rambo i politikës ka ndihmuar Berishën dhe Thaçin për ta lënë vetën në opozitë më apo pa qellim vetëm aj e din,unë mendoj se e ka bërë këtë pa vetëdijen e tij.

Si Berisha ashtu Thaçi kanë qenë të vetëdijshëm për këtë realitet.

Nuk besoj që Rambo te fillon kundër Berishës dhe bashkë me te majtit atje ta përmbysin qeverinë edhe ashtu jo stabile në Tiranë me dëshirën e ardhjes tij në radhë të pushtetit në Kosovë.



Ilir Meta i majtë në qeverinë e djathtë pjellë e se majtës edhe mund te bëjnë diqka pse jo,por gjithsesi afatshkurtër ashtu siç Skënder Gjinushi i majtë pati filluar në koalicion me të djathtit akoma majtistë por kjo nuk zgjati shumë për të u kthyer më vonë në bllokun majtist.



Gjithë ashtu në Kosovë aktualisht kemi një koalicion të përzier i cili nuk ka pengesa në këtë drejtim,pengesat e shumta qe nuk po shkon si duhet në koalicion janë të natyrave tjera të cilat dihen në detale. Pra Koalicioni i PDK-së me Edita Tahirin e djathtë dhe Kaqusha Jasharin e majtë parti kjo deri tani më e mirëfillta si parti e majtë,sa kuptojmë në politikë nuk ka qenë pengesë. Ne mund te dëgjojmë zëra kritik duke drejtuar gishtin në këtë drejtim,por pengesa e funksionimit nuk qëndron këtu,ajo ka burimin bazë tek koalicioni pas zgjedhor PDK-LDK siç i quaj unë koalicione te biznesit dhe kjo do dëshmon jo sot por edhe në të ardhmen se koalicionet parazgjedhore janë me të moralshme më të shëndosha dhe më të besueshme se sa ato pas zgjedhjeve kur shikohet te tregtohet vota e dhënë në këmbim të tortës se pushtetit e për më keq atë pushtet ta shpërdorin më pas po ata individ të këtyre pazareve dhe kështu për ta irituar edhe elektoratin e tyre më vonë.

Një parti e cila në të gjitha variantet si humbi si fitoj ajo synon pushtetin qoftë edhe më kundërshtarin politik,ajo nuk ka si të trajtohet ndryshe veçse tregtare e votës se popullit për ta mbajtur pushtetin e kompromentuar nga po ata njerëz.



Mëkati më i madh në politikë po ndodh kur nuk po bëhen llogaritë me kohë si PSH : Kusht ku ta ofron kandidaturën dhe jo të shkohet paushall,provoje nëse ndez e nëse jo rroftë mekanizmi i emërimeve nga partia. Këto janë dy gjëra shumë të ndjeshme në politikë e qe ne mjerisht akoma nuk i kemi parasysh dhe kështu po vazhdojmë të i djegim personalitete dhe individ të ndryshëm ndonëse nganjëherë pa fajin e tyre. Ka emra të cilët vota akoma e pa ndërgjegjësuar të i djeg,ata do duhej te rezervohen për mekanizmin e emërimeve,nuk mund te jen të shumtë por partitë tona kanë pas dhe në mungesë të kësaj çfarë them i ka djegur ato figura dhe emra qe do kishin kuptim në politikë.

Kjo çfarë them qëndron teorikisht dhe zbatohet në vendet me traditë shtetërore,por shumë më qartë mund ta shohim dhe përjetojmë në përditshmërinë tonë politike. Aktualisht tani e sa vite di se si vjen kandidati apo kandidatja me vota nga kuvendi zgjedhor,vjen pra me votat më absolute a në realitet e tërë partia e dinë se vota po shkelë kandidaturat më meritore dhe avancon kandidatura fare pa rëndësi politike. Ky realitet i hidhur edhe sot po vazhdon pa u marr me pasojat. Pra është një shqetësim ky i cili do duhej të na zgjon nga gjumi sa nuk është bërë tepër vonë,dobësia tjetër tani më është e njohur kur humb kandidati në qarkun e rrethit dhe pas humbjes ai avancohet dhe emërohet ministër. Populli shumë me vonesë por ndëshkon mos përfilljen e vullnetit te tij. Nuk duhet harruar këto praktika të mbrapshte që para luftës kur në Istog me vota fitonte Idriz Blakaj a në Prishtinë injorohej vota e popullit dhe në vend te fituesit avancohej Haki Shatri si humbës i atyre zgjedhjeve brenda partisë.

Gjitha këto na dalin praktika të cilat dëshmojnë se nuk janë bërë llogaritë me kohë dhe te ndahen emrat sipas nevojës se kalkulimeve progresive në politikë e jo të shkohet si në sistemin mbretërisë klasike as te moderuar jo. Haki Shatri falë kësaj loje ka gjetur vetën në AAK e jo se ka ideale për ta bërë shtetin e se drejtës.



Sot,Partia Socialiste e Kosovës do duhej te mendon mirë se sa parti të majta mund te i ofron rreth vetes,sa individ,sa shoqata apo organizma tjerë edhe pse Shoqatat dhe OJQ-të do duhej te jenë a partiake.

Nëse llogaria nuk garanton fitoren,ajo duhet te mendon mirë se cilës parti të i mëveshët për koalicionet e ardhshme parazgjedhore.



Më në fund Kosova gradualisht po përjeton krizën e një te djathte të mirëfilltë rrolin e se cilës e kanë luajtur të majtit e maskuar.



E di se nuk po mund ta kem një përkufizim dhe sqarohem më shumë në këto tema por siç kam thënë në fillim,koha e ngarkuar më obligime po e bënë të vetën por jo të na ndal.



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 08, 2009 6:48 pm

Më 06.07.09—Përgjigje ime Xuni . Montag, 6. Juli 2009 21:50:57



Përshëndetje o K. Manushaqja

Pajtohem me konstatimin tuaj,konstatim ky krejtësisht më përvojë që e ke bërë në vitin 2005 kuptohet,pajtohem me pak ndryshime dhe konkretisht :

Krenaria dhe turpi nuk mund te shkojnë paralel edhe përse nganjëherë të pëlcet shpirti dhe fitohet përshtypja e tillë nga krejt çfarë ka ndodhur dhe mjerisht po vazhdon në këto hapësirat tona politike. E di se për ta kompletuar konstatimin tuaj pa i len në bashkëjetesë turpin dhe krenarinë,tani kërkohen ca sqarime shtesë e kjo pastaj e zgjatë dhe bënë të pa durueshëm trurin e atyre të cilët janë lodhur dhe kanë humbur durimin,e ndër ta janë jo pak njerëz të cilët do na befasonin.

K. Manushaqja,lum ai që pati fatin,vullnetin dhe shpirtin për të dhënë diqka në këto periudha kaq dinamike për mbijetesën e kombit tonë,por njëkohësisht mjerë ai i cili nga pa mundësia qe të vazhdon tutje,mjerisht bënë kthesa nga një ekstrem në tjetrin për të përfunduar në asgjë,madje për të mos dit as vet se çfarë donë.

Unë z. Manushaqja e di saktësisht se çfarë dua dhe e kam vështirë të arrij pikërisht pse nuk shkoj pas diellit rrezet e të cilit më i kthejnë tjerët me pasqyrat e tyre falso,nuk jam lule e atyre rrezeve dielli o K. Manushaqja.

Krenaria edhe mund të avullohet nga turpi qe nuk frenohet në eksploatim të parës dhe kështu të behën një,por kjo nuk ndodh tek te gjithë o z.Manushaqja.

E di se me kuptoni,ngase kam tepër faktografi,audio incizime dhe video të cilat dëshmojnë lëvizjet tona në kohë dhe momente të caktuara. Kompetencat z. Manushaqja nuk merren pa tendenca madje serioze për ndryshim të këtyre situatave.

Ju përshëndet dhe uron gjithë të mirat Xuni



-------.-..----..------



Tani si publike pak shtesa përgjigjes në fjalë :



I nderuari,emrin e të cilit nuk kam te drejtë ta bëj publike,është njëri nder ilegalistet,aktivist e veprimtarë i ditëve te hershme,ndonëse i ditëve kur unë akoma nuk kisha lidhje me këto punë,nuk isha i,,infektuar”me doza të politikës nacionale. Pra toleranca përballë kritikave është obligim demokratik ,në këtë rast edhe obligim moral para emrave të cilët nga vetja kanë dhënë maksimumin për çështje kombëtare dhe çlirimit te vendit.



I nderuari Manushaqja e dinë dhe e njeh tepër mirë karakterin tim,nëse askush nuk e ka kuptuar atë, kryesisht vitet e fundit,unë kam pas fatin ta kuptoj dhe kritikoj në pika të caktuara pa ardhur tek shkëputja e lidhjeve tona,pa i ftohur bindjet njëri për tjetrin.



Disa here pa prezencën e tij e kam mbrojtur atë,madje me të drejtë duke i akuzuar tjerët se ju e keni viktimizuar K. Manushaqen,pra jo ta përgojoj dhe lakoj emrin e tij ne baza të thash e thënave propagandistike.

Në mbrojtje para sulmeve çfarë i bënin atij unë thosha :

Mos harroni se nga krejt prapaskenat çfarë ia keni bërë atij,aj tani është tepër mirë dhe kjo çfarë thoni tani për të,po ashtu është fati i tij qe i ka plasur ithati dhe i ka hidhur gjithë të mbledhurat,siç thotë populli e ka qitë shtratin dhe tani stërpiket mund të ju pengojnë!!! por këto stërpikë janë fryt i politikave të mbrapshta.

Edhe sot e them se personi në fjalë asnjëherë nuk ka gëzuar privilegje qofshin ato organizative,partiake apo Institucionale.

Të me vlerëson mua si anti institucional,kjo do me thënë se ai është në mbrojtje të institucioneve të cilat as qe kanë menduar ndonjëherë për fatin e tij,timin apo veprimtarëve tjerë.



Unë edhe në fushatën zgjedhore 2001 kur isha si kandidatë i pavarur kam pas sloganin tim : Jam konstitucionalit i tërbuar por institucionet te cilat nuk bëjnë për shtetin para se për vetën e tyre si individ,unë jam i pari i cili do ja futi kazmën atyre institucioneve.



Pra edhe këtu do mbetëm borxh me sqarimet shtesë për të mos u keqkuptuar në mënyrën e rrënimit te institucioneve qe nuk bëjnë,por shpresoj se jo pak janë ata te cilët edhe kështu pa u thelluar në sqarime ata me kuptojnë,nder ta uroj te me kupton edhe z. Manushaqja .

Unë vërtet nuk jam i nivelit Rugova pardje, Rambos dje dhe Thaçit sot o i nderuar z. Manushaqja,por mos harro se nuk kam pas nuk kam dhe nuk më i lejojnë te kem këshilltar aq sa kanë pas dhe kanë tani këta të cilët po bëjnë politikën gjithsesi të nivelit sa qe unë pa këshilltar të i kritikoj më shumë arsye. Kritikat tuaja z. Manushaqja dhe te ndonjë dashamiri tjetër do i marr si këshillat më të mira për çka ju falënderoj.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Artikulli :

Fundi i UÇK-së?

Po e shoh se kam besuar më shumë se që duhet në angazhimin dhe promovimin e profilit të Astrit Salihut në PDK, si dhe në angazhimin e Blerim Shalës në AAK. Kjo që po ndodh tash paraqet diçka sikur një plaçkitje të madhe në “Dhomën e Meritave të UÇK-së”

Nga Mufail Limani më 24.06.2009 në ora 11:20



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 08, 2009 6:58 pm

------- ----------



Komentet



Xuni Më 24.06.09—16.30 h



Mesazh komenti im do i drejtohet z.Limani qe te jetë më afër ndryshimit real dhe jo formal me atë ringjallje te kuadrit te vjetër si alergji kjo e cila po na i neverit ndryshimet eventuale.

Nëse z.Mufail Limani po lexon dhe kopjon mirë po nganjëherë edhe kaq drejtë për nevojat çfarë i duhet Kosovës,atëherë luti atë qe të mos largohet nga afrimet çfarë po i bën ai. Ky vend,ka kapacitete politike në veprim sa që të mos lejojnë rrotacionin e ndryshimeve formale të cilat në esencë do ishin vetëm një ndërrim i kuajve në po atë qerre dhe në po atë drejtim të gabuar politik.



Mendoj se z.Limani ka të drejtë kur konstaton :



(Përderisa e dimë se “alternativa civile” e ka problem të këndellet pas debaklit të LDK -së dhe të ORA-s, në duhet të vazhdojmë të llogarisim me atë që realisht kemi, dhe jo me atë që dikush mund ta ketë menduar ose dëshiruar.)



Besoj se jam kuptuar drejt z.Limani, jo vetëm besoj por dua te shpresoj,nga fakti se ju po lexoni dhe kuptoni mirë përkushtimet dhe idenë e tjetrit.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Interpelanca e z.Pajaziti:

Ju siguroj se do të ketë rezultate konkrete

Nga Express më 23.06.2009 në ora 11:06



Komentet :



Pa u ndalur dhe komentuar gjithë deputetet veç e veç,unë do doja të shprehu indinjatën time ndaj gjithë çfarë tha deputeti Gani Koci.i cili më fjalimin e tij kishte tendenca tepër të errëta për ta frenuar hetuesinë dhe revoltën e deputetëve ndaj krimit më të rendë çfarë ka ndodhur deri më tani. Ishte niveli më i ultë i fjalimit të tij dhe pa aspak fshehje të qëllimit kriminal,aq më krim bëri ai kur futi edhe ca pyka të ndarjeve mbi baza lokale duke drejtuar gishtin nga Deçani. Kjo ishte e pa tolerueshme për një patriot,atdhetar dhe veprimtarë të çështjes kombëtare.



Në nivelin e duhur ka qenë deputeti Esat Brasjshori i cili edhe po shtjellonte problemin si duhet dhe nuk po ipej të kuptohet sasi anësije Pozitë apo opozitë. Jo pak me ka ngushëlluar dhe inkurajuar fjalimi i deputetit Armend Zemaj i cili veçse kapi problemet ashtu si duhet,ai ishte në nivel edhe për faktin se i takon bllokut te pozitës a vërejtjet ishin shumë me vend.

Ta shohim si po vazhdon seanca tani pas pauze.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Vendkalim i ri kufitar mes Kosovës dhe Shqipërisë



Nga Express më 24.06.2009 në ora 18:02



Komentet :



Tani në rrethanat e reja,ka mundësi dhe forma të ecjes gradualisht por sigurt drejtë vullnetit te popullit,kuptohet nëse nuk vijnë viçat politik në vende të ndjeshme për këta hapa politik.

Urime popullatës së Glloboqicës dhe Bornjes ashtu gjithë kombit tonë



Xunn çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



“Fjalë e urtë” politike

“Ndalni rrenat se po i ndalim faktet”. Nuk është fjalë e urtë popullore por “fjalë e urtë” politike. Me këtë Haradinaj dëshiron ta përmbyllë debatin e ashpër me Adem Grabovci.

Nga Përparim Isufi më 24.06.2009 në ora 19:40



Komentet ;



Redaksi e ndëruar,nuk e keni publikuar,por keni rastin ta publikoni tani ngase kjo po vazhdon ne përmbledhjet e mia .

Në artikullin,, Fjalë e urtë politike” R.Haradinaj 24.06.09-Express __



Kjo çfarë dëgjuam më zhurmë politikanësh dhe gazetarësh tani mbi një javë,nuk është asgjë tjetër veçse futja e të gjithëve në një thes dhe të mos ketë kush kujt të i kërkon llogari.

Unë,kërkoj falje pse para ca javësh kam thënë gazetarët zhurmagji e qe pas pak ditësh po dalin politikan zhurmagji,por rezultati do të jetë aty,pra më rrove te rrova brisku i berberit,ka thënë populli dikur.

Përgjegjësia për akuzat e pa dëshmuara,duhet ngritur deri në përgjegjësi të akuzuarit dhe nga aty të ndërrohen vendet,pra i akuzuari pa bazë të kalon në pozitën e akuzuesit ndërsa akuzuesi pa baza të kalon në pozitën e të akuzuarit dhe nga këtu drejtësia e cila për momentin mjerisht nuk ekziston le ta thotë fjalën e vet.

Akuzat çfarë filloj z.Haradinaj ndaj z.Grabovci tani sikur nuk janë aktuale !!!madje fitohet përshtypje se z.Haradinaj u pendua,mund te jetë penduar ngase reagimin e z.Grabovci nuk e kishte llogaritur të kësaj shkalle. Këtu tani fillon krejt qëllimi i tyre për te dal as mish as peshk thonë andej nga Tirana. Haradinaj në ketë te keqen e tij personale,pati një të mirë kolektive ngase zbuloj dinakëritë e z.Adem Grabovcit i cili asnjëherë,në as një moment për krejt jetën e tij nuk ka dit ta ngrit zërin ndaj këtyre krimeve korrubtive dhe në momentin kur atakohet emri i tij,vetëm atëherë din te jetë kritik deri në prokuror akuzash.

Letra e z.Grabovci drejtuar z.Haradinaj mendoj se nuk shlyhet aq lehtë dhe ajo ka material me bollëk për të mos u harruar,heshtja e z.Haradinaj ndaj kësaj letre dhe vrapi i tij për ta dërguar një letër tjetër tani ne rangun më të lartë ku nuk merret me z.Grabovci por me Qeverinë edhe kjo ka sqarimin e vet të cilin unë po e kuptoj shumë mirë.

Akuzat çfarë janë ngritur mes tyre dhe si njëri ashtu tjetri nuk përgjigjen në akuzat por shkojnë në kundër akuza dhe kështu mendojnë ta përfundojnë atë thënien e popullit : më rrove të rrova por brisku si për ty ashtu për mua ishte i berberit,pra te barazohen edhe përse kjo nuk do duhej te ndodh.

Ah pushtet o pushtet !!!.



Xun çetta



PS.

Më 24.06.09 në lajmet qendrore të RTK-së patëm fatin ta dëgjojmë tërhekien e z.Haradinaj me arsyetim barsoletash se si një politikan paska thënë : po tërhiq faktet për të i ndalur gënjeshtrat !!!. Ju lutem çfarë është kjo ?. Asgjë tjetër veçse më rrove te rrova brisku i berberit, Pra më kaq z.Haradinoj nuk do merret as në pyetje për akuzat,Adem Grabovci bëri emër me akuza të rangut m¨të lartë dhe tani hesht ,populli le të kthehet dhe kullot livadhet e veta nëse i ka mbetur çfarë te kullot. Barinjet e tyre ,,Politikanë” vazhdojnë si zakonisht dhe ,,bagëtia” pra popull do thoshin ata prap në numër për vota.

Kjo është çmenduria e atyre qe sado pak kuptojnë se çfarë po ndodh me këtë popull !!!.

Xuni



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 08, 2009 6:59 pm

Debati i munguar Thaçi-Haradinaj



,,Kos.Sot”-- 22 Qershor, 2009



Komentet :



xun çetta
23 Qershor, 2009 më 21:37:48

Komenti juaj është në pritje për moderim.
Nuk kam si dhe pse të zgjatëm në këtë koment,këtu janë krejt pak sqrime dhe konkretisht :
Thirrjet e z.Ramush Haradinaj për një debat me z.Thaqi si dhe ikja e këtij të fundit nga ky takim,tani u barazuan me thirrjet e z.Grabovci për një debat publik me z.Haradinaj si dhe ikja e këtij të fundit pra Haradinajt për të u barazuar me Thaçin.
Nano dhe Berisha gjithashtu nuk ju kanë larguar për asnjë moment barazimeve të tilla politike PSh. Berisha e arrestoj Nanon në kulmin e thirrjeve të tij në demokraci dhe kështu e mbajti nen një kontrollë të çuditshme mjekësore dhe kushte të veçanta deri në bërjen e Nanos lider të persekutuar politikë dhe pas pak për ta kompensuar vuajtjen e tij pa e qatr kokën për të përsekutuarit . Ndadhi çfarë ndodhi në vitin 1997 e ndërruan pushtetin në format më të përgjakshme,përgjakje kjo e cila nuk kishte ndodhur as në rënjen e Komunizmit në Shqipëri.
Qëndrimet e pozitës nen udhëheqjen e Nanos ndaj Berishës Opozitë ishin po ashtu mjeftë taktike derisa filloj dyshimi në Nanon dhe pastaj ky i fundit për të i bindur Socialistet se nuk munden pa Nanon filloj dhe po favorizon fitoren e Berishës. Pra për të mos e zgjatur ata të cilët bëjnë manovra politike në dem të popullit për interesat e tyre personale qoftë karrierë politike apo korrubtive,në dëm të shtetit për pushtetin e tyre e të ngjashme ata pra dinë të bëjnë akoma më keq.
Këtu duhet ngritur vetëdija e popullit në mënyrë qe të mos vjen deri tek ndërrimi i pushteteve më gjakderdhje siç u tha më lartë. Uroj qe analistet,publicistët,veprimtarët dhe OJQ-të te bëjnë çfarë është e mundur për të i ndalur format e ndërrimit te pushtetit në forma ballkanike.

Xun çetta

PS.



Këtu kam mbetur pa u sqaruar sa dhe si duhet nga fakti se ato qe kam përjetuar nuk mund të i kupton tjetri ashtu si unë qe i kam në kujtime dhe ditarin tim,e për të u zgjeruar,mjerisht edhe kësaj radhe nuk kam si ngase janë rrethana të kësaj natyre çfarë po shihen.



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Gjeografia e investimeve



Drenica, Rrafshi i Kosovës dhe Anamorava më së shumti kanë përfituar nga projektet kapitale të Ministrisë së Transportit dhe të Arsimit. Zyrtarët e ministrive thonë se nuk i kanë ndarë rajonet sa u përket investimeve. Raporti i buxhetit tregon diçka tjetër.

Nga Zekirja Shabani më 22.06.2009 në ora 14:44

Fakte

Disa nga komunat që kanë përfituar nga projektet me bashkëfinancim me Ministrinë e Transportit.

- Në Skenderaj, për tetë projekte, një pjesë e të cilave vazhdojnë edhe në vitin 2009, janë investuar 9.4 milionë euro.
- Në Drenas, për 11 projekte janë investuar 3.9 milionë euro.
- Në Pejë, nëntë projekte, 2.6 milionë euro.
- Në Deçan, tri projekte, 828 mijë euro.
- Në Dragash, tri projekte në vlerë 640 mijë euro.
- Në Vushtrri, pesë projekte, 2 milionë euro.
- Në Malishevë, gjashtë projekte, 1.9 milion euro.




Komentet :



Më 23.06.09 ora 18.20 h

Thënë të vërtetën jo vetëm se nuk e njoh politikën e prioriteteve për investime në Kosovë,por për te qenë i sinqertë,unë jam larg atyre analizave ngase nuk jam marr më to përjashtuar nevojës çfarë ma imponoj fushata 2001 ku prioritet kam pas vënë Mitrovicën e cila jo vetëm se ishte nevojë politike por edhe ka qenë dhe vazhdon të mbetet më e goditura,ka qenë dhe është kështu nga fakti se ka qenë qytet me industri e qe pas lufte kjo tani është në pozitat si është më keq.

Unë,edhe sot nuk mendoj se di diqka,ngase ato janë çështje ekspertësh,por mendja më thotë se edhe Drenica pa dallim qyteteve a fshatrave të sajë ka qenë më e varfër se sa rejonet tjera në Kosovë e kryesisht mbrapa Dukagjinit. Ne duhet bërë çmos qe investimet nga buxheti qendror,pa llogaritur ato lokale a komunale t`i bëjmë andej nga janë rejonet e varfëra në mënyrë qe Kosova si tërësi të mos ketë dallime aq të theksuara në baza lokale apo rajonali si PSh. Italia me dallimet ekstreme Veri-Jug.

Kosova është shumë e vogël për ta kontrolluar politikën e investimeve me prioritet te drejtë.



Xunn çetta



PS:

Unë vet jam Dukagjinas,por jo i tipit të tillë me prirje lokalizmi ngase një jetë e tëra më ka kaluar për Kosovën dhe hapësirat e kombit tonë në Ballkan,gjë kjo e cila do të dëshmohet sapo të fillojnë hulumtimet me vlera të mirëfillta gjurmimi e jo si po ndodh tani kush ka paranë bënë histori personale,familjare,mashallash,e të ngjashme.



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Çeku arrestohet në Hungari



Nga Express më 23.06.2009 në ora 22:02



Pastaj në :

Çeku lirohet nesër?

Nga Express më 24.06.2009 në ora 13:05



Komentet :



Thënë të vërtetën pa dashur të tallëm me fletë arrestet e dikurshme ,tani me duhet të them se këtyre lloj fushatave u ka dal boja,njerzit më të thjesht kanë kuptuar se këto janë vetëm forma për të bërë publicitet,në të kundërtën shtrohet pyetja : Ku është Qeveria dhe politika e saj e jashtme ?. Te ftohet në vizitë dhe arrestohet,ju lutem kjo ndodh njëherë por jo te behët rutinë e mediave sa herë qe kërkohet kjo si nevojë publicistike.

Nuk lejohet te nëperkëmbet shteti gjegjësisht njerëzit institucional sa herë qe donë tjerët apo vet ne për karizma politike pa dashur ta fyej z Ceku...



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Pasuria e politikanëve dhe hipokrizia kosovare



,,Kosova Sot”- 23 Qershor, 2009 dhe në :
Kërkon debat me Kryeministrin



Ramush Haradinaj nuk pranon kërkesën për të debatuar me Zëvendësministrin Adem Grabovci. Por i përsërit kërkesën për debat Kryeministrit Hashim Thaçi. Burim Ramadani thotë se Adem Grabovci mund të shkojë të debatojë me përfaqësues të AAK’së në Pejë. PDK thotë se qëndron prapa çdo deklarate të Grabovcit dhe se nuk sheh mundësi destabilizimi politik në Kosovë.

Nga Përparim Isufi më 21.06.2009 në ora 8:32

Komentet :



xun çetta
23 Qershor, 2009 më 20:52:25

Komenti juaj është në pritje për moderim.
Kjo çfarë u dëgjua më zhurmë politikanësh dhe gazetarësh tani mbi një javë,nuk është asgjë tjetër veçse futja e të gjithëve në një thes dhe të mos ketë kush kujt të i kërkon llogari.
Unë,kërkoj falje pse para ca javësh kam thënë gazetarët zhurmagji e qe pas pak ditësh po dalin politikan zhurmagji,por rezultati do të jetë aty,pra më rrove te rrova brisku i berberit,ka thënë populli dikur.
Përgjegjësia për akuzat e pa dëshmuara,duhet ngritur deri në përgjegjësi të akuzuarit dhe nga aty të ndërrohen vendet,pra i akuzuari pa bazë të kalon në pozitën e akuzuesit ndërsa akuzuesi pa baza të kalon në pozitën e të akuzuarit dhe nga këtu drejtësia e cila për momentin mjerisht nuk ekziston le ta thotë fjalën e vet.
Akuzat çfarë filloj z.Haradinaj ndaj z.Grabovci tani sikur nuk janë aktuale !!!madje fitohet përshtypje se z.Haradinaj u pendua,mund te jetë penduar ngase reagimin e z.Grabovci nuk e kishte llogaritur të kësaj shkalle. Këtu tani fillon krejt qëllimi i tyre për te dal as mish as peshk thonë andej nga Tirana. Haradinaj në ketë te keqen e tij personale,pati një të mirë kolektive ngase zbuloj dinakëritë e z.Adem Grabovcit i cili asnjëherë,në as një moment për krejt jetën e tij nuk ka dit ta ngrit zërin ndaj këtyre krimeve korrubtive dhe në momentin kur atakohet emri i tij,vetëm atëherë din te jetë kritik deri në prokuror akuzash.
Letra e z.Grabovci drejtuar z.Haradinaj mendoj se nuk shlyhet aq lehtë dhe ajo ka material me bollëk për të mos u harruar,heshtja e z.Haradinaj ndaj kësaj letre dhe vrapi i tij për ta dërguar një letër tjetër tani me rangun më të lartë ku nuk merret me z.Grabovci por me Qeverinë edhe kjo ka sqarimin e vet të cilin unë po e kuptoj shumë mirë.
Akuzat çfarë janë ngritur mes tyre dhe si njëri ashtu tjetri nuk përgjigjen në akuzat por shkojnë në kundër akuza dhe kështu mendojnë ta përfundojnë atë thënien e popullit : më rrove të rrova por brisku si për ty ashtu për mua ishte i berberit,pra te barazohen edhe përse kjo nuk do duhej te ndodh.
Ah pushtet o pushtet !!!.

Xun çetta

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Apeli për PDK’në dhe AAK’në



Shefi i shtetit u bën thirrje PDK’së dhe AAK’së që të mos ndikojnë në ngritjen e tensioneve politike në kohën kur Kosova po hyn në një proces zgjedhor. Ai thotë se partitë duhet t’i mënjanojnë situatat e polarizimeve politike.



Nga Express më 23.06.2009 në ora 17:59 dhe në Lajmi për Maqedoni



Komentet :



Në po këtë mënyrë apelonte edhe z.Thaçi kur LDK-në e kishte kap dhe nuk po e lëshon ky virus,rezultatet u panë ! partia u nda dhe u bë copë në dy pjesë dhe LDK-ja e mbetur edhe sot nuk është shëruar plotësisht.

Kam përshtypjen se në rastin aktual pasi veç janë dy parti qëllimi i apelit është qe ato të paktën të mos afrohen njëra me tjetrën derisa të kalojnë zgjedhjet dhe mbijeton koalicioni Qeveritar. Unë do doja të jem gabim qoftë nga frika e djallëzive politike çfarë kam përjetuar nga partitë,apo të jem gabim në analizat e mia.



Xun çetta



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Tani edhe pak nga ca sqarim-përgjigjet e mia bërë reagimeve të cilat ja vlen që te mos heshtën si fenomene në përditshmërinë tonë.

Letrat anonim,mjerisht prap po vazhdojnë dhe nganjëherë kam përshtypjen se fajtori kryesor jam unë vet i cili në një anë dua ta ruaj bashkë komunikuesin anonim nëse ai nuk e ka tepruar dhe në anën tjetër kam një vendim qe me nofka si PSh në qat debate te mos lëshohem kurrë.





vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 08, 2009 6:59 pm

I nderuar Xun



Jam lexus i rregult dhe jo bash i vonshëm i dërgesave tuaja si dhe ju falendërojë për shkrimet qe na i dergon. Me të than shkurt dhe pa rrotulla ti po me befason me durimin qe ke,energjinë dhe guximin për te i komentuar gjërat pa qenë njohës praktik i atyre problemeve qe ti po trajton. Kjo nuk është fyrje por kompliment për ty dhe punën qe po e bënë,besoj se pajtohesh.

Në kuadër të kësaj do dëshiroja qe ti të ndalësh dhe ta pyesish vetën se nga te vjen ky guxim që të shkruash për gjërat qe nuk je as afër tyre ???.Jo se nuk po ma mbush mendjën kur shkruan,sepse ti je bajagi bindës dhe këto refalle shkrimesh nuk ja fut kotë dhe në qiell.

Të lutem Xun mos me keqkupto kur po përmendi apo kërkoj sqarim nga vjen ky guxim i juaji. Unë e di se ti i fërgohesh vetëm kohës qe të mos dalësh kundër realiteteve qe shkruan dhe vepron,e di se nuk i frikohesh tjetrit ngase kështu te përshkruajn të tjeret,e di se këtë e ke pësuar në gjitha kohërat por guximi nga te vjen te lutem?.

Unë nuk jam i regjonit tuaj,nese di aq sa kam degjuar dhe lexuar për ty tani do deshiroj te di pak a shumë për familjen tuaj te ngushtë,të kaluarën dhe tashmën e familjes tuaj?. Me beso nuk kam qellime të kqija e as te provokoj. Nese ti nuk ke gatishmëri të më përgjigjesh,atëherë të lutem adresen time as emrin te lutem mos ma bëni publik ngase as letra ime nuk është publike,kjo besoj se është dhe mbetet si komunikim reciprok mes nesh.



Pershëndet Skendomali



xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Nderimet tona të ndërsjella z.Skendomali



Më vjen mirë dhe bëhet qefi kur thuan se je lexues i rregullt i shkrimeve të mia të cilat i dërgojë në ketë formë,kuptohet në mungesë të hapësirave në mediat tona të cilat me mbytën,absolutisht më mbytën për së gjalli...



I nderuar Skendo,durimin ma imponon pamundësia për të shpërthyer drejtë realiteteve !!! e për të mos dështuar në këtë drejtim,kërkohet durimi në koordinim me veprimet pa u ndalë. Energjinë e kam falë vullnetit shumë vjeçar në këto fusha si dhe orarit tim ditor si rutinë me pak ndryshime tani e sa decenie më radhë,pastaj guximin e marr nga fakti se tani e 30 vjet i përcjelli ngjarjet dhe për asnjë moment nuk lejoj te jem jashtë rrjedhave pa dallim zi apo bardh të jenë ato. Unë kam vlerësimet dhe qëndrimet e mija,e kjo edhe kur personalisht mbetem fatkeq pikërisht aty ndihem e fortë nëse i mbetem besnik qëllimit.

Pra nëse praktikisht nuk jam prezent,kjo nuk do të thotë se nuk i njoh problemet te lutëm,ju këtu vlerësoni gabimisht,absolutisht gabimisht ngase jeta ime angazhimet e mia kanë qenë dhe janë prezent në të gjitha porët e jetës politike. Unë nuk mendoj se po me fyen por ke nevojë ta kuptosh realitetin paksa më ndryshe.

Unë,nuk kam nevojë te ndalëm dhe pyeti vetën për gjërat çfarë i bëjë me vetëdije të plotë,shumë komod dhe në qetësi absolute. Jo i nderuar Skendo,me beso se të gjitha veprimet i bej pasi të i kem menduar frytet po edhe pasojat eventuale. Pasojat qe i kam pas dhe mund ti kem si individ janë shumë të vogla në krahasim me dobinë e përgjithshme qe mund ta kemi si shoqëri për ndryshime të reja. Pra nuk kam çfarë të ndalem unë dhe pyeti vetën çfarë po bëj,por kanë nevojë te ndalen tjerët dhe pyesin vetën se a po e kuptojmë drejt këtë zë i cili nuk po ndalët !!!.

Skendo,ti thuan se nuk je nga regjioni i Dukagjinit,gjegjësisht i regjionit tim,por faktikisht qofsha i gabuar por mua me dukët se mund te jesh i njëjti person i cili me paraqitet tani e tri here me adresa të ndryshme. Këtë nuk do ta falsha nëse koha zbulon se nuk kam gabuar në vlerësime,a nëse del e kundërta,unë qysh tani ju kërkoj falje,por siç i kam preferuar Karragaqit tani po ju lutem juve qe të mos merreni me mua nga pozitat e ilegalitetit apo si anonim.

Mirë ke konstatuar se unë nuk qaj kokën për tjetrin dhe kërcënimet çfarë mund te më i bëjnë pa dallim anonim apo drejtpërdrejtë. Gjithë ashtu ke te drejtë se unë jo vetëm se i frikësohem por jam shumë i kujdesshëm qe të mos dalë kundër realiteteve qe shkruaj dhe asaj qe veproj,bile këtu je fenomenal në konstatimin të cilin ta konfirmoj tani dhe pa dyshim se do ta konfirmoj hulumtimi i jetës time për tridhjetë (30)vite pa u ndalur. Unë i nderuar nuk shkruaj vetëm tani në format e tilla në momentet kur jam i bllokuar dhe izoluar nga mediat,por unë në format qe kam menduar se do të ndikoj sadopak,kam shkruar edhe nga burgu dhe besoj se shumë shpejt do të i lexoni ato.

Juve tani ju intereson te dini diqka mbi familjen time të ngushtë,e kjo tani me bën te dyshoj se ju faktikisht po luani një lojë qe unë të lëshohem në nivel vetëlavdërimi,gjë kjo të cilën e kam gjykuar rregullisht,madje jam alergjik në këto praktika.

Unë,edhe kësaj radhe nuk mund te flas për vetën dhe familjen time,le të mbetem viktimë e modestisë se tepruar,por në këtë nivel më kupto se unë nuk mund te lëshohem. A sa për ta plotësuar sadopak kërkesën tuaj siç thoni pa sherr si dhe te mos bie në ato pozita vetëlavdërimi ja fatmirësisht po ju dërgojë një përgjigje të një gazetari mjaft të njohur në Kosovë,përgjigje kjo të cilën ma bëri pas komentimit tim publik mbi përurimin e hapjes se tunelit në Kalimash. Besoj se nga kjo përgjigje mund te kuptosh jo edhe aq shumë por mjafton për pikënisjen tuaj në këtë njohje.

Pra,gazetari nga i cili gjithashtu u ndjeva mirë kur e lexova ndër tjera shkruan :



(Nuk ka dyshim se duhet te hapen edhe shume tunele, rruge, afrime ekonomike, kulturore, shpirtërore dhe ne te gjitha fushat tjera për te arritur te caku. Dhe këto po shpresojmë se do te vine njëra pas tjetre por jo aq shpejt siç e kemi dëshiruar gjithë ne..
Zhvillimet e vrullshme politike qe përfshinë Ballkanin nen ombrellën e qendrave vendosëse kane hapur rruge dhe kane thyer mure te cilat shume kush as qe i ka menduar. Prandaj po them se gjerat tani është koha ti marrim pa eufori, them ti presim si procese te cilat i kemi merituar,ka kaluar koha e euforive, e zhurmave. E them këtë z. Xun qe te mos befasohesh aq shume nëse nuk ke pare shume vlerësime dhe komente te cilat ti i ke dëshiruar.
Ti me se shumti ke te drejt për te folur sot, për t`ia pare hajrin çdo te arriture në te dyja aneve të trungut tone.
E ke vuajtur me lëkuren tende, ke folur dhe ke vepruar kur pake kush ka pasur atë guxim.
E çmoj guximin tënd ne demonstratat e vitit 1981, kur na i qele rrugët duke thyer kordonët e policisë. I hëngre 11 vjet burgim, vellai juaj Murati ta pa "sherrin" dhe i vuajti katër vjet burgim ne ish armatën Jugosllave, ndërkaq ti ia pave "sherrin" babait tende i cili nuk e deshi Jugosllavinë por as ajo nuk e deshi bacën Mustafe. E persekutuan por kure nuk munden ta gjunjëzojnë.)




Këto ishin vetëm ca nga ato çfarë më shkruante gazetari emrin e te cilit gjithashtu nuk po e bëj publik. Sa për sqarim si princip i imi qe kam,mikun gazetar do e përmirësoja në vetëm pakë lëshime te vogla çfarë ka bërë dhe konkretisht :



Unë kam qenë i dënuar 13 vite dhe nuk i kam vuajtur njëmbëdhjetë (11) prej tyre por diqka mbi tetë (Cool vite ndërsa vëllau im Murati nuk i ka vuajtur katër (4) vite por shtatë (7) vite. Babai im tani i ndjerë ish NDSH-ist përveç burgosjes dhe maltretimeve në vitet e pas luftës,atij ja pushkatojnë vëllain tek kulla e popit në Istog.

Pra po ndalëm dhe nuk po merrem me detale tjera ngase veç fillova e po ndihëm në pozitat e atyre qe unë i kritikoj. Ju,shpresoj se pa vonesë të madhe do ta keni rastin dhe lexoni për familjen time të ngushtë po edhe më gjerë si dhe miq e dashamirë kah i kam.



Ju përshëndet Xuni më shpresë se do lidhemi drejtpërdrejtë pa anonimitet,por nëse vërtetë tani e tri here me lajmërohesh me adresa të ndryshme atëherë ju lutem mos tento te afroheshe e as legalizohesh ngase këtu do isha i revoltuar përtej mase dhe ne vend të gëzimit vetëm hidhërim do gjenim mes nesh.



Miqësisht Xuni



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Nga A.LLLLL---01.06.2009



Faleminderit për një koment të tillë o Xun qeta,tamam i qëlluar e nga unë i vlerësuar sidomos përfundimi apo të them troç jashtë zakonisht me kanë pëlqyer vargjet e fundit, ke qen jashtë zakonisht në kohë dhe me porosi të plot fuqishme.



Këtu ke mbështetje të pa numërta dhe je ende i qartë rreth asaj si duhet me qen sot një veprimtar Shqiptar i ditëve që ne po i jetojmë dhe kohen në të cilën po kalojmë.
Xun unë them që asht mëkat pse njerzit që kanë kësi lloj shpirti ,mendime të qarta që nuk hezitojnë me kontribuar aty ku brezave u lëmë vinë se si një Komb Vihet në binar të duhur.
Ju përshëndet A.LLLLL duke ju dëshiruar qdo herë mendime të këtij lloji, të qaarta dhe një ashtu me porosi mjaft të qëlluara për ata që i kuptojnë ashtu siç duhet.



A:LLLL



Tung


-----------------..--------------------------..------------------..



Nga A.LLLL



Xun Qeta ,ju përshëndet A.LLLLLL ,jeni ende i fortë dhe shumë,shumë i qartë në mendime ,i shpejt në lojërat si të Mufail Limanit,je i tillë që ato shkrime i jep shumë shpejt sa nuk ti pranojnë disa Gazetar,mund të them plotësisht të shërbimit sekret Serb që ata jetojnë edhe në Zvicër e besa shumë të shukatur që vijnë si para SHUTISTA PA PATUR AS NJI PROBLEM ME VIZA.UNE SHPESH HER PYES VEHTEN ATHU AJO POLITIK E JONA ASNJI HER SI VEN NË SHENJESTER KËTO LEVIZJE TË SHPESHTA TË KËTYRY PËRSONAVE !!



Tung nga A.LLLLL



PS:



Edhe këtu nuk jam përgjigjur drejtpërdrejt në radhë të parë për çështje kohe, por ja tani një rrugë e dy punë thotë populli,a besoj se z.A:LLLL nuk me keqkupton.

Me vjen mirë se A.LLLL edhe kështu nga distanca ai vazhdon te me kupton drejtë. Njeriun ka rëndësi që njëherë ta njohësh mirë dhe pastaj nuk ka nevojë të i mbetesh borxh me lidhje si obligim për te mos u ftohur besimet e ndërsjella,mjaftojnë këto lidhje komunikimi.

Tani akuzat për emra të ndryshëm pa dallim,deri në atë se janë të shërbimeve sekrete serbe edhe këtu në Zvicër,unë nuk do doja te i marr kështu,por përvojat e A.LLLL nuk i di,ai edhe mund te din diqka në këtë drejtim por unë do doja te jem i matur...



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



E.Mail nga X:X:Y:



Sonntag, 21. Juni 2009 12:45:54



I NDERUAR, TE FALENDER0J!
KA DITE QE JAM NE (------), PER HULUMTIME.


TE PYES A E DIN ANEKDOTEN*THIU E KA PUSHKEN NE DORE...NUK MUND TE SHKRUAJ GJATE SE PARA VETES KAM NJE LLOPTOP 20 ME 25 CM.



SHENDET



X:X:Y.



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Më 21.06.09--



Përshëndetje X:X:Y---



Më vjen mirë,madje po kënaqem kur lexoj se akoma paska historian të cilët vrapojnë për hulumtime në arkivat tjera gjithandej. Kjo me vjen si ngushëllim për kohën e sodit dhe beso po ndihem më mirë për çka ju falënderoj për këtë kënaqësi çfarë nga ju po ndiej tani.

X:X:Y,unë e kuptoj gjegjësisht e di anekdotën e pushkës në qafën e derrave si barsoletë kjo e cila ka kuptim filozofik dhe shumë aktuale për kohën qe po përjetojmë,pa lënë hapësira që ta futim tërë luftën e UCK-së në këtë metaforë politike. Janë individ dhe klani qe i rrethon ata derra.



X:X:Y,ju uroj hulumtimet më të frytshme qe mund të i ketë arkivi ku ju po hulumtoni dhe shëndetin tuaj gjithë ashtu uroj ta keni tip top.



X:X:Y.,dëgjofsha mirë për ju dhe familjen tuaj në Kosovë,ngase tani aktualisht qenke mërgimtar,e mërgimi ka lëndë djegëse ndryshe nga digjesh në atdhe.



Miqësisht Xuni



vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 08, 2009 7:00 pm

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Përgjigje nga X:X:Y:



Montag, 22. Juni 2009 09:43:25



O VELLA,

PUSHKA NATEN NDIHET MA LARG DHE SHTINE FRIGE ME TE MADHE. KURRE MOS MBETSHI PA FISHEKE!



SHENDET,



X.X.Y----



Sqarimi im:



Nuk desha ta kuptoj mbrapshtë nëse nuk munda ta kuptoj mbarë.



Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Reagimi në lidhje me komentet e mia në polemikat Grabovci-Haradinaj :



Tung Xun

Faleminderit për e.mailin

Kjo puna e Ademit me Musën dhe Ethemin është shumë e thjesht, ata deri dje kanë qenë shok, madje shok shumë të afërt. Tash, kjo është punë gjelozie pse Ademi është me PDK-në, kurse këta në AAK dhe puna se janë nga rrethi i Dukagjinit të cilin këta (AAK) pretendojnë që ta qeverisin ! AAK-ja mendon me logjikën "pula jonë po i bënë vetë te kojshia" !!

normal që Ademi ua din edhe numrin e lugëve dhe enëve në kuzhinë !! kjo i pengon këta të AAK-së dhe kjo e nxit konfliktin....

me dy rreshta tregohet krejt kjo "histori"

Të përshëndet ..X.Y.




PS:

Unë,nuk jam përgjigjur në këtë reagim për arsye te cilat vetëm unë i di,por tani si kolektive në këtë top listë adresash ku është edhe X.Y-mendoj se ja vlen te them faktin se kur debaton me fanatik partiakët e nganjëherë edhe militant te klaneve politike brenda partisë,njeriu nuk mund te mos kalon në një ekstrem tjetër dhe kështu pastaj po humbet kuptimi i debatit ngase po pamundësohet neutraliteti dhe gjetja e se vërtetës politike. Kam frikë se kjo praktikë do na përcjellë edhe bukur gjatë,aq më keq kur njerëzit nuk mësojnë nga përvojat e tyre.

Unë nuk mund te them se X.Y vazhdon te jetë besnik fanatik i partisë apo klanit në atë parti,por niveli i implikimit taktik për të kontribuar edhe më tej në ndarje mbi baza lokale ishte shumë i cekët. Nuk e di se ku i lexoj dyshimet e AAK-së se z.Grabovci po bejka vezën në strofkat e komshiut në këtë rast te Drenicës sipas X.Y,pra ju lutem a nuk është kjo pa kripë ?.

Sipas kësaj logjike të mbrapsht,tani unë shtroj pyetjen :Pse nuk po bejka vezën H.Kuqi me tjerë Dukagjinas në PDK por vetëm Grabovci ?.

Problemet janë më thellë se sa mendon X.Y...

Nëse nuk ka teren dhe as përgatitje më të gjerë shoqërore,politiko-juridike për të u thelluar në këto probleme,atëherë do doja të mos thellohemi pa takt dhe të bëhemi bashkë fajtorë në ndarjet mbi baza lokalizmi,nuk do doja të i komentoj tendencat e tilla ngase vetëm në saje të këtyre politikave mbijetojnë periferia e quajtur politike.



Kështu mendoj unë Xuni
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo Empty Re: Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi