Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fadil Demaku: Kulturë dhe diktaturë

Shko poshtë

Fadil Demaku: Kulturë dhe diktaturë Empty Fadil Demaku: Kulturë dhe diktaturë

Mesazh nga Agim Gashi Sun Apr 18, 2010 1:05 pm



Fadil Demaku: Kulturë dhe diktaturë 7024_1111250949907_1485887649_343484_5966239_n


Fadil Demaku: Kulturë dhe diktaturë



Dredh mustakun Sabri Fejzullahu
Një Partia,thot dy allahu

Diktaturat politike vijnë si rezultat i paftësisë së politikajëve për të realizuar qëllimet e tyre politike, prandaj atë përpiqen ta zëvendësojnë me egërsinë dhe forcën. Diktatura- veti e politikave jo popullore dhe politikajëve të paditur, por pse disa njerëz të mdhenj të kulturës bijnë në provim para politkave të ngjashme që do t'u sigurojnë aq pushtet sa t'i komprometojë para adhuruesve. Nuk do t'ua shihja për të madhe disa gjysëmfutbollistëve tanë, që kurrë nuk do të arrinin më shumë, por habit fakti kur në këto pozita bijnë emrat si Sabri Fejzullahu e Ilir Shaqiri si artist e këngëtar të shquar, pastaj Milazim Krasniqi, poet etj. Redaksia e Kulturës në Televizionin e Kosovës me qëndrime tipike staliniste ndaj këngëtarëve të rinjë, qëndron në vijën e politikës aktuale në Kosovë, duke përdorur si pretekst kultivimin e vlerave të mirëfillta kombëtare muzikore.
.Fadil Demaku: Kulturë dhe diktaturë 27015_1263130506801_1485887649_681380_4225616_n


Loja me emrat e adhuruar në kulturën kosovare janë tipike për politikën e ultë nacionalromatike të Qosjës, të nisur kaherë e që do të vazhdoi pastaj me Hashim Thaqin. Mjerishtë që kjo lloj politike në Ballkan është si shkëndijë në barot. E nisën serbët me Millosheviqin e nuk dihet ku do të ndalet. Qysh atëherë Qosja kishte grumbulluar reth vetes Ilir Shaqirin dhe emra të shquar të kulturës sonë. Iliri pastaj do t'i thur hymne nëpër webfaqet e tij si kundërshpërblim. Për fat nuk i këndoi edhe ndonjë këngë për të arritur kulmin e tradhtisë ndaj kulturës dhe artit të lartë muzikor që ai kultivon. Sabri Fejzullahu, artisti më i kompletuar kosovar dhe mjaft i adhuruar nga të gjithë brezat sot në Kosovë do të shfrytëzohet për t'i bërë marketing politikave të "postrevolucioneve qosjane". Si duket Sabriu ishte i matur. Kishte bërë punën e tij dhe shpresoj se ka marrur edhe mëditje të mirë për atë. Iliri si duket është futur edhe më thellë. Lidhjet dhe afria me Hashim Thaqin bënë që rrugën e nisur me Qosjen të thellojë edhe më shumë me ardhjen e Thaqit. Iliri do të aktivizoi në politikë edhe shumë e shumë emra tjerë të kulutrës nëpër Kosovë. Ata sot kryejnë detyra me përgjegjësi edhepse nuk janë ekspertë. Dhe vërtetë Iliri e meriton librezën e veteranit të UCK-së para shumë e shumë luftëtarëve të djeshëm. Qindra këngë të kënduara mbi dëshmorët e kombit nga lufta e fundit e radhisin atë ndoshta edhe para shumë emra "futbollistësh" të UCK-së, që sot mbajnë grada kapitenësh e gjeneralësh dhe "luajnë futboll" në skenën politike kosovare me aftësitë e tyre tejet të kufizuara.
Iliri, sigurisht pretendon që në ndonjë nga reformatizimet e reja që do të mund të bëheshin në Qeverinë Kosovare të marrë pozitën e Ministrit të Kulturës, sportit dhe rinisë. Dhe nuk do të kisha asgjë kundër kësaj, nëse ai do të arrinte të çlirohej nga qëndrimet staliniane ndaj kësaj lëmie, por edhe politizimi i kulturës në tërësi. Ai duhet ta dëshmojë këtë, në detyrat e marra edhe në medait e Kosovës, para se t'i besohet ndonjë detyrë e ngjashme.
Më befasoi më së shumti ish miku im , poeti e tash Dr. Milazim Krasniqi, ish miku më i ngushtë i "Ibrës". Nuk dij a mori mësim nga Xhemajl Mustafa e Enver Maloku, apo i duhej titulli Doktor ?! Nuk dij, ndoshta të gjitha nga pak, por "kajta" kanë thënë e korit burrin. Një gjë e dij, djali i tij nuk do të ishte zëdhënës i Hashim Thaqit, po të mbante qëndrimet e hershme. Vajza e tij nuk do të shkëlqente me atë emisionin e saj aq të qëlluar në televizionin e Kosovës, në strehimin e familjeve në kushte të rënda ekonomike.
Të gjitha këto më bëjnë të jem i matur në vlerësimet paushalle që mund t'i bëj.
Mos mat me kutin tënd, më thoshte babai i ndjerë.
Në hap me kohën shkon Redaksia e Kulturës, sidmos asaj muzikore në Televizionin e Kosovës. Në emër të kultivimit të vlerave të mirëfillta muzikore shqiptare, aty mbahen qëndrime të ashpëra staliniste ndaj emrave të rinjë në skenën muzikore kosovare. Si duket aty të rinjtë nuk kanë vend, ose duhet të emitojnë vlerat e para dyzet e sa vitesh. A thua kaq të vjetër janë drejtuesit e kësaj redaksie, apo janë njerëz që nuk pranojnë dot trendet e reja muzikore. A thua po mendojmë se vetëm "martesa e mësueses me traktorist" apo "Enver Hoxha heu tungjatjeta" paraqesin vlera të mirfillta kuluture shqiptare?!
Artet nuk njohin kufij!
Kultura muzikore ballkanase është e një fryme dhe me shumë pak nyansa dalluese nga populli te populli tjetër. Kulturë e ndikuar nga orientalizmi, si rezultat i sundimit shekullor turk në këto troje. Ajo po afrohet çdo ditë e më shumë, derisa vetëm tekstet e këngëve do të jenë në gjuhë të ndryshme, ashtu siq edhe sot vërhet te të gjithë popujt ballkanas.
Mbajtja e ndonjë qëndrimi të tillë konzervativ, duket tashmë nuk do t'i rezistojë kohës, ose do të bëj që brezi i ri të orientohet më shumë kah muzika perendimore, që nuk vuan nga komplekset e ngjashme a eshtë vlerë e mirëfilltë kombëtare apo jo.
Miq të nderuar, më shumë pata qëllimin të shtroj disa teza mbi të cilat do të mund të bisedonim këtu rreth artit dhe kulturës kosovare sot, se sa të shtjelloj me ndonjë përkushtim këtë temë. Të ndërrojmë pak temën, duke kaluar te politika kulturore.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi