Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Histori tronditëse,emigranti të drejtën nuk e gjen asnjëherë

Shko poshtë

Histori tronditëse,emigranti të drejtën nuk e gjen asnjëherë Empty Histori tronditëse,emigranti të drejtën nuk e gjen asnjëherë

Mesazh nga Agim Gashi Thu May 13, 2010 2:35 pm

Histori tronditëse,emigranti të drejtën nuk e gjen asnjëherë


Histori tronditëse,emigranti të drejtën nuk e gjen asnjëherë Atm-281x300

Emigrantët janë njerëzit më të “dënuar” pasi kushtet e jetesës në vendin e tyre i kanë detyruar të largohen.
Në vendin ku ata shkojnë, kanë probleme të mëdha dhe e drejta pothuajse nuk gjendet asnjëherë,nuk trajtohen njëlloj si vendasit,jo vetëm nga qytetarët e thjeshtë por edhe nga institucionet.
Historia tronditëse e një emigranti na bën që të ndjehemi akoma më të demoralizuar dhe të vetmuar kudo që jemi.
Emigranti në fjalë jeton në Greqi prej vitit 1997.Sorollatja,demoralizimi dhe fatkeqësia e kanë bërë që të mendojë vetvrasjen.
Gjatë gjithë këtyre viteve në Greqi,si shumë të tjerë edhe ky ,kishte blerë një motoçikletë të vogël dhe për shkak të patentës që ishte shqiptare kishte marrë disa gjoba.
Disa i dinte e disa nuk i dinte,deri kur një ditë ju bllokua llogaria bankare nga ku merrte rrogën.
“Kompania ku punoja më paguante nëpërmjet bankës.Isha me punë jashtë Athinës dhe më ishin mbaruar paratë.Shkova në bankë për të bërë tërheqje nëpërmjet ATM mirpo makineria kishte nxjerrë një meszh ku thoshte se llogaria është e mbyllur.Më pas hyra në bankë dhe pyeta se ç’po ndodhte me paratë,edhe pse nuk ishin shumë.Një punonjëse më tha se llogaria ishte bllokuar nga zyra qëndrore”tregon emigranti duke psherëtirë.
Më pas emigranti shqiptar tregon “ëndrrën e keqe” që kaloi në Athinë.”Shkova në bankën ku kisha bërë hapjen e llogarisë dhe më thanë se zyra e taksave të ka bllokuar rrogën pasi ke borxh në shtet 1.900 euro.”
Sipas ligjit grek,nuk lejohet askush të prekë rrogën për borxhe të çdo lloj klasi.Në fund emigranti shprehet se priti edhe një muaj tjetër derisa u plotësua në bankë shuma e parave për ti paguar.”Pas një muaji shkova sërish dhe më thanë se duhet të paguajë nëpërmjet një çeku borxhin.Të njëjtën ditë,doli ligji që të gjithë qytetarët që kanë borxh në zyrën e taksave ti paguajnë me këste.Ky ishte fat i madh për mua pasi munda të marr paratë dhe u drejtova të blej ushqime për fëmijët e mi që hanin një herë në ditët bukë.”
Ironia e gjithë kësaj çështje është se zyra e taksave veproi kundra ligjit që i bllokoi rrogën në bankë,gjithashtu edhe banka veproi kundra ligjit sepse ato para ishin të rrogës,janë ndërmjet punëdhënësit dhe punëmarrësit,banka është thjesht ndërmjetëse.
Ditën e sotme mbledhja e qeverisë vendosi që të gjithë ata që kanë borxh në shtet dhe në bankë , kanë derdhje më të lartë se 150.000 euro, do t’u konfiskohen paratë.Emigrantit fatkeq i mbajtën rrogën.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi