Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Buqe Berisha:Sonte premiera e shfaqjes “Heshtje”

Shko poshtë

Buqe Berisha:Sonte premiera e shfaqjes “Heshtje” Empty Buqe Berisha:Sonte premiera e shfaqjes “Heshtje”

Mesazh nga Agim Gashi Sat Oct 30, 2010 1:12 pm

Buqe Berisha:Sonte premiera e shfaqjes “Heshtje” 49043_699252563_4974840_n
Buqe Berisha

Sonte premiera e shfaqjes “Heshtje”.Më 31.11./01.11 reprizat në Teatrin Kombëtar të Kosovë

Sonte premiera e shfaqjes “Heshtje”
Ditën e Shtunë,më 30.10.2010 ,me fillim në ora 20:00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës mbahet premiera “Heshtje” të autori Refet Abazi t, e me regji të Arta Kallabes
Luajnë aktorët e mirënjohur: Xhevdet Jashari,Yllka Gashi,Çun Lajçi, Igballe Qena, Bislim Muçaj, Leonora Mehmet, Enver Petrovci, Donat Qosja,

Kjo shfaqje jepet në kuadër të Skena së Vogël, është projekt i pavarur i regjisores Arta Kallaba në bashkëpunim me Teatrit Kombëtar
Sinopsisi :
Varfëria, lidhja dogmatike për vlerat ideologjike të shkelura nga koha si dhe sjellja diktatoriale e babait janë shkaqet e raporteve jo të shëndosha në familjen e enveristit Dema, në të cilën heshtazi kalohet mbi dhunën incestoide që ai e ka kryer mbi të bijën Nita, e cila prostituohet për të mbajtur familjen.

Nën peshën e obligimeve ekzistenciale dhe problemeve profesionale, Ariani(i biri i Demes)nuk arrin ta ruajë lidhjen dashurore me Zanën. Nuk arrin ta shpëtojë as motrën Niten , që do të bëjë vetëvrasje me një dozë të tepruar.

Zana ka guxim më të theksuar (ose dëshpërim?) se Ariani ndaj largohet përtej oqeanit, edhe pse babai i saj Zamiri ka shumë mirëkuptim për të bijën, për ambiciet dhe nevojat e saj. Pas vdekjes së Nitës, Sana do të dëshmojë dhe Dema do ta paguajë krimin me burg. Zamiri dhe Ariani do të bashkohen si babë e bir, duke ruajtur lidhjet me Zanën dhe duke mashtruar veten se ajo një ditë ndoshta do të kthehet nga Kanadaja.
Autori-Refet Abazi,Regjia -Arta Kallaba,Ass, regjise- Valmira Thaqi,Muzika- Marian Neçak,Kostumet- Maria Pupunçevska,Skenografia- Bujar Muça

Aktoret: : Xhevdet Jashari,Yllka Gashi,Çun Lajçi, Igballe Qena, Bislim Muçaj, Leonora Mehmet, Enver Petrovci, Donat Qosja,

Premiera me 30.10.2010 reprizat 31.10 dhe 01.11 ne ora 20:00
Ju mirëpresim

Për rezervim të biletave thirrni në tel: 038 224 397 / 243 930 ose 044 430 693 ose drejtpërdrejt në Teatrin Kombëtar të Kosovës, prej orës 10:00 – 13:00 dhe 17:00 – 20:00 ose në e-mail adresën: info@teatrikombetar.eu
Jeni të mirëseardhur!

Me respekt,
Teatri Kombëtar i Kosovës


--
Teatri Kombëtar i Kosovës
National Theatre of Kosovo
Adresa: Sheshi Nëna Tereze, Nr. 21
10000 Prishtina, Kosova
info@teatrikombetar.eu
www.teatrikombetar.eu" target="_blank" rel="nofollow">https://www.facebook.com/l/b4349Z_0zoPfI9tQhQIyEp6bxPw;www.teatrikombetar.eu
Tel.& fax. +381 38 243 930
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi