Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Buqe Berisha:Peer Gynt neser ne Teatrin Kombetar te Kosoves ne ora 20:00

Shko poshtë

Buqe Berisha:Peer Gynt neser ne Teatrin Kombetar te Kosoves ne ora 20:00 Empty Buqe Berisha:Peer Gynt neser ne Teatrin Kombetar te Kosoves ne ora 20:00

Mesazh nga Agim Gashi Fri Nov 26, 2010 1:22 amBuqe Berisha:Peer Gynt neser ne Teatrin Kombetar te Kosoves ne ora 20:00 157427_699252563_7610944_n
Buqe Berisha:Peer Gynt neser ne Teatrin Kombetar te Kosoves ne ora 20:00

Ky projekt teatror është bashkëprodhime i Teatrin Kombëtar të Kosovës në bashkëpunim me Teatri Shqiptar – Shkup ,mbështetur nga
“IBSEN AWARD 2009”dhe Ministria e Kulturës së Republikës së Kosovës,Ministria e Kulturës së Republikës së Maqedonisë, Ministria e Kulturës së Republikës së Shqipërisë


...Peer Gynt konsiderohet njëra prej dramave më të mira të dramaturgut të madh norvegjez Ibsen. Ne dëshirojmë të realizojmë një projekt teatri të kësaj drame klasike ku vizioni dhe idetë e Ibsenit, edhe në ditët e sotme janë aktualitet. Këtu shihen dhe trajtohen problemet në një dritë tjetër, apo më saktësisht nëpër kohën të cilën po kalojnë shoqëritë e regjionit, pas kollapsit të shkaktuar nga rënja e komunizmit dhe luftrave të shkaktuara nga nacionalizmi.
Kjo do të jetë shfaqja e parë e realizur në shqip e “Peer Gynt-it”.
“PER GYNTI”

Autor: HENRIK IBSEN ,Regjisor: SLOBODAN UNKOVSKI ,Ndihmës regjisor: KUSHTRIM BEKTESHI
Ass.regjisor: IVANA ANGELOVSKA & KRISTINA DIMITROVA,Skenograf: MIODRAG TABAÇKI
Kostumograf: ALEKSANDAR NOSHPAL,Muzika: JORDAN KOSTOV,Koreografia: GJERGJ PREVAZI


Rolet:

BAJRUSH MJAKU… Per Gynti 3,XHEVDET JASHARI...Per Gynti 2,FISNIK ZEQIRI..Per Gynti 1,YLLKA MUJO...Oseja; Pullabërësi,ALBULENA KRYEZIU…Solvejgu, Akçiu, Trolusha, etj…AMERNIS NOKSHIQI-JOVANOVSKA…...Gruaja e veshur në të gjelbërta; Helga, Roja, etj…

VLORA NIKÇI.....Anitra, Zogu, Trolusha, Muçoja, etj,ADRIAN MORINA………………………….Mbreti i Dovrit; Master Kotoni, etj…YLBER MURTEZI...Mësje Balloni; Hyseini, Troli, etj…BEKIM GURI…Fon Eberkopfi; Prifti, Troli, etj…BESART ZENELI..Trumpetestrole; Begrifenfeldi, Troli, et
MIRLINDA SAITI..Ingridi, Zogu, Trolusha, Nostromi, etjFLUTRA ZYMI..Pasagjeri i panjohur; Baresha 3, Zogu, Trolusha, etj…VJOSA ABAZI…Kapiteni i anijes; Baresha 1, Zogu, Trolusha, etj…

ZARIJE JONUZI…Hari; Baresha 2, Zogu, Trolusha, Shtrumani, etj,MIRSAD ISEINI…Asllaku; Fellahu, Troli, etj…BLERIM DARDHISHTA…Huhu; Plaku më i vjetër i Dovrit, etj…VISAR ETEMI…Mas Moni, Troli, etj…FLUTURA BASHA, BEQIR NUREDINI
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi