Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Në Tiranë promovohet libri i Sylë Mujajat

Shko poshtë

Në Tiranë promovohet libri i Sylë Mujajat  Empty Në Tiranë promovohet libri i Sylë Mujajat

Mesazh nga Agim Gashi Sat Jun 18, 2011 7:01 pm

Në Tiranë promovohet libri i Sylë Mujajat  187654_100001922524761_5594358_n

Shqiperi
Salla e Muzeut Historik Kombetar
Tirana, Albania
Krijuar nga:
Syle Mujaj, Ganimet Shala, Sulejman Abazi


Më tepër Info
PROMOVIMI ZHVILLOHET Në patronatin e UNIONIT KOMBETAR SHQIPTAR (U N I K O M B)

Jeni te ftuar ne promovimin e Librave te autorit Sylë Mujaj
Pjesëmarrja e Juaj na nderon.


Presim konfirmim
Me nderime nga Stafi i UNIKOMB-it
Autori Sylë Mujaj


MARSI OSE KRYEVLERA E NJË EPOKE
Në Tiranë promovohet libri i Sylë Mujajat  U1_PrendBuzhala
Prend Buzhala
(Në vend të recensionit)
Cili është ky mars vlerash?
Dhe përse Marsi?

Sa e sa kulte qëndrese e luftarake janë ngritur që nga epoka ilire e deri te lufta e fundit çlirimtare në Kosovë.
Marsi, kjo perëndi e luftës, shfaqet si SHENJË SHQIPTARE e historisë moderne. Ky mars nisi shembjen e një perandorie të quajtur Jugosllavi. E nisi pa asnjë armë në duar, po vetëm me armën mbi të gjitha armët, atë armën e pamposhtur që është shpirti liridashës i ideve liridashëse dhe të vetëflijimit shqiptar. Shtigje që rrugëtuan deri te kryengritja paqësore e viteve ‘90 dhe që kulmoi me luftën e popullit shqiptar në krye me UÇK-në. Dhe, nëpër të gjitha faqet e të dy vëllimeve, autori flet, mediton, shqyrton, debaton, apelon, bashkëbisedon dhe shkruan për bashkim vlerash shqiptare, për ndërkomunikim vlerash, për bashkim e takim vlerash, që “vlerave atdhetare mos t’iu vritet koha”; vlerash që mbështeten në ndërgjegjen e bashkëvepruese nacionale (“Bashkim Vlerash Kombëtare, ku nderim i veçantë është pjesëmarrja e vullnetit kombëtar e drejtpërdrejtë, kjo do të shtynte krejt shoqërinë tonë drejt një filozofie të vlerave të përbashkëta atdhetare e jo sikur deri më sot të copëzuar apo regjionale”, ndërkomunikim vlerash akademike, diturore, vetëflijuese, ...jashtë militantizmave partiake a regjionale.
Është një mars që nisi një epokë dhe bëri një epokë...
Përgjatë dy vëllimeve me titullin e përbashkët, qëndron nocioni bazë VLERË.
Përgjatë dy librave ngrihet e lartësohet KULTI I VLERAVE.
Në këtë kuadër do shquar edhe theksimet e personaliteteve të shquara për krijimtarinë figurative të Sylës (Syla kishte krijuar një varg punimesh figurative në burgje...dhe për këtë veprimtari krijuese nën kërbaçin policor, ku studio arti e kishte qelinë, ka rrëfime të prekshme e interesante). Kështu, Zija Çela thekson se “në punimet ‘Lotët e qyqes’ shoh shtatë plagë që është një vlerë morale. Ky libër është album”, kurse Adem Istrefi: “Me ashtin e shpirtit vizatimet e tij përcjellin diçka të madhe me vlera të mëdha e do të mbetet e veçantë me vlerat e veta.” Apo Adriatik Kallulli: “Ky njeri i do vlerat kombëtare dhe po ndihmon pa kursim”. Madje, vetë autori e trajton në një artikull të tërë këtë problematikë, me titullin ”Ç’është vlera kombëtare?”. Vlerat e burgut, vlerat e Luftës, Vlerat Atdhetare, duhet ta kenë mbrojtjen e shtetit, si personale ashtu dhe të objekteve dhe mjeteve apo veprave të burgut, luftës etj, nënvizon autori.
Meqenëse përgjatë dy veprave autori apelon për një shënim dinjitoz të 30-vjetorit të PRANVERËS SË MADHE, kësaj Shenje marsi të Vlerave Shqiptare, atëherë ai thekson se vlerat e të burgosurve ish-jugosllavë, duke filluar nga periudha e viteve 1981 - ta duhet të kenë guximin qytetar e ta tregojnë të vërtetën në krejt periudhën 1981-2011...Autori e afishon pikëpamjen e tij se “Vlerat kombëtare nuk kanë limit klanor-politik apo regjional ato po mblidhen me shembullin e Rilindëseve tanë në një kauzë të vetme të formuar e të dalë hapur që quhet vlera Kombëtare Unioni Kombëtar Shqiptar.” Dhe nuk është e habitshme pse ka pjesë të tëra, shkrime e komente të tëra dhe bashkëbisedime e dialogë të tërë përkitazi me parimin vetëvendosjes së Kosovës. Autori shquan zërin autentik etnik dhe i jep jehonë identitetit tonë evropian, kontributit çlirimtar të të gjitha lëvizjeve kombëtare dhe atij euroamerikan në çlirimin e Kosovës. Ai e ndërton vizionin e tij kombëtar mbi bazën e zhvillimit të vizionit evropian.

1. E vërteta dhe historibërja e Kosovës

Titulli shënjues, kuptimplotë, “Marsi sjell vlera:”, na sjell në dy skena kuptimplote dokumentare kohësh: në atë të viteve 1981-1999 dhe këtë të pasluftës. Në këto dy makroskena na shfaqet AUTORI herë në cilësinë e dëshmitarit e të rrëfimtarit,herë në atë të komentuesit apo të bashkëbiseduesit, herë të përjetuesit të ngjarjeve, dhe, kudo e në secilin rol të tillë të shumëfishuar, saktësohet, flitet, shkruhet, dëshmohet e dokumentohet ngjarja reale, përjetimi real, me protagonistë realë e me persona konkretë. Nuk është e habitshme, prandaj, pse në këtë polifoni dokumentare parakalojnë studentë demonstrues, punëtorë, të afërt të autorit, familjarë, udhëheqës politikë të katër dekadave të fundit, policë jugosllavë, udbashë, gardianë, artistë, shkrimtarë, gazetarë, deputetë, keqbërës, qelepirxhinj konkretë me emër e mbiemër, figura ndërkombëtarësh, zviceranë, bashkëvuajtës, të burgosur ordinerë. Është biografia e veçantë e autorit, është biografia jonë e përbashkët, ku rrugët personale çojnë te magjistralja e madhe e shtigjeve të përbashkëta kombëtare.
Lexuesi do ta vërejë Autorin në cilësinë e Njeriut të Drejtë, ë Guximshëm, veprues dhe, sidomos, të Njeriut të Mirë, i cili ne guxim prin në demonstrata, përleshet me policë, gardianë, politikën shtypëse të ditës… dhe përbën një guxim të veçantë guximi autorial për të përleshur me fantazmat e secilës kohë, me hijet para muzgut, dhe në hijet e kujtesës, dëshmisë e dokumentit, duke na e sqaruar: ja cilat janë ato në dritën e diellit, që ju nuk po i shihni, përpara se të bjerë nata, nata e shtypjes dhe errësirës kriminale; përpara se të ndizen dritat tjera për të ndriçuar skuta rrugësh dhe njerëzit që ecin rrugës, në kohë e në histori… dhe, të dy vëllimet autori nuk dëshiron t’i ndajë në “kojë” që tashmë kanë kaluar.
Assesi!
Pse?
Sepse ai konsideron se historia, ajo më e largët dhe kjo më e afërta, ende vazhdojnë, me sirtarët e kujtimeve dhe me ndjenjat e njeriut që i ka mbijetuar të gjitha, dhe, mbi të gjitha, sepse këto hije na shfaqen në rolin e mësues së jetës e mësueses së historisë; aty ku përplasen e ndeshen të vërteta e një kohë; aty ku na shfaqen forcat aktuale histori-krijuese. Aty ku SHENJUESI DHE I SHENJUARI detyrohen që ende ta plotësojnë dhe përplotësojnë njëri-tjetrin (historitë paralele, me arkivat, dokumentet dhe dëshmitë e gjalla).
....
Kurse autori i këtyre dy vëllimeve, Syl Mujaj, na vjen me përvojën e begatshme jetësore. «Jeta shkruan romane», thoshin lexuesit dhe krijuesit e shekullit nëntëmbëdhjetë. E pra, të dy vëllimet vijnë mbasi kanë ndodhur ato shpërthime të pandërprera tektonike atdhetare, jetësore, shoqërore historike e politike, që marrin udhë duke u përfshirë në valën e madhe të ngjarjeve nëpër shtigje kohe. Do të thoshim: jeta e ka përgatitur shkrimin e këtyre librave. Kurse gjithë këtë akumulim të kësaj lënde jetësore, vetëm autori dëshmitar do të mund ta çlironte nga zgjedha e shkapërderdhur për t’i dhënë trajtë; apo për t’u shkarkuar nëpërmes trajtave të vetë Syl Mujaj i takon plejadës së të burgosurve të ndërgjegjes, mbasi kishte rënë ndesh me politikën antikombëtare e antishqiptare të kohës. .....

.....
Prend BUZHALA
Shkurt 2011
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi