Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xhafer Leci:Dosjet e falsifikuar nga UDB-a

Shko poshtë

Xhafer Leci:Dosjet e falsifikuar nga UDB-a  Empty Xhafer Leci:Dosjet e falsifikuar nga UDB-a

Mesazh nga Agim Gashi Sat Jul 02, 2011 9:55 pm

Xhafer Leci:Dosjet e falsifikuar nga UDB-a  U1_XhaferLeci
Xhafer Leci:Dosjet e falsifikuar nga UDB-a

Dosjet për të cilat flet Menduh Thaçi, si duket janë të falsifikuara nga UDB-a jugosllave.
Polikat e diplomacive serbo-maqedono-sllave, për qëllime të tyre kanë: në radh të parë,përleshjet në mes shqiptarëve deri në hakmarrje fizike. Kështu është shumë më lehtë për serbët dhe maqedonasit të depërtojnë drejt integrimt në Evropë, duke i paraqitur shqiptarët si njerëz të pa nderqshëm, që në mes veti kanë gjithmonë probleme...

Xhafer Leci:Dosjet e falsifikuar nga UDB-a  U1_Kadri-ShukrijeMani-EminFazlija
Vitin e kaluar te një bashkëveprimtarë imi më rastisi të shohë disa dosje të UDB-së të vulosura dhe të nënshkruara...
Miku im ndër të tjera më pyet: "Çka din ti për demostratën, e cila ka qenë e organizuar më 26 nëntor 1989 në Stuttgart të Gjermanisë, nga Emin Fazlija alias( Emil Kastrioti), kryetar i Besëlidhjes Kombëtare Demokratike Shqiptare".
Në ate dosje shkruante: se në protestën e sipërpërmendur kanë marrë pjesë edhe drejtues nga LPK-ja si: Fazli Veliu, Ali Ahmeti, Xhavit Haliti, Bardhyl Mahmuti, Musa Xhaferi, Emrush Xhemajli, Raif Gashi etj.
Ndërsa nga kroatët kanë marrë pjesë: Petar Himiç, Malkica Dugeç, Tomo Naletiliç nga Stuttgat-i dhe Josip Lediç nga Frankfurt-i.
Dhe, kinse, në përleshje në mes vete në protesten e datës 26.11.1989 qenka përdorur edhe gazi lotësjellës etj.,
ku, gjoja, paskan kërkuar ndihmë mjekësore mbi 60 veta...


Mikut dhe bashkëveprimtarit tim i them se unë nuk e besoj që ka këtu asgjë të vërtetë, sepse neve jemi shumë dëshmitarë të gjallë, si pjesëmarrës në këtë dhe shumë demostrata
e protesta të tjera, që janë mbajt në Stuttgart dhe vende të tjera, qoftë nga e djathta apo e majta shqiptare dhe e di mirë se diçka e till nuk ka ndodhur asnjëherë.
Duke e ditur se Emin Fazlija ka mbajtë rregullisht shënime, për ta vërtetuar më mirë, e marë në telefon dhe i tregoj se çka shkruan në njenën nga dosjet, e cila bënë fjalë për protestën në fjalë. Ai më thotë: "Asgjë për pos datës nuk ka të vërtetë këtu, unë gjithmonë kam mbajt shënime dhe askush nga këta emra të veprimtarëve të LPK-së që përmende nuk kanë diskutuar, sepse bindshëm besoj që nuk kanë marrë pjesë në protestën e datës 26.11.1989, e cila është zhvilluar për nder të 28 Nëntorit - ditës të Flamurit",- rrëfen Emini, duke hapur-shfletuar dhe shikuar edhe domkumentet e shënuara në arhivin e tij.

Emini ndër të tjera më thotë: "Nga gjithë këta emra që përmende ti, përpos kroatit Tomo Naletiliç nga Stuttgat-i, nuk e besoj të ketë marrë pjesë në atë protestë asnjëri prej tyre. Unë disa nga këta emra të veprimtarëve të LPK-së që përmende ti nuk i kam takuar asnjëherë personalisht, e disa prej tyre i njoh, jam takuar 1-2 herë me ta, por, përveç një përshëndetje nuk kemi pasur biseda të tjera".
Nuk ka pasur asnjë përleshje dhe asnjë njeri nuk ka kërkuar kurfarë ndihme mjeksore. Këtë e di policia dhe mjekësia gjermane, sepse, mbajtjet e demonstratave gjithëherë kanë qenë të lajmëruara dhe të përcjella nga organet e policisë gjermane.
"Diku në vitet 1990-ta, - shton Emini,- në një protestë në Stuttgart dikush nga një urë ka pas hedhur një dozë me gaz lotsjellës në masën e protestuesve, por as atëherë askush nuk është lënduar dhe nuk ka pasur nevojë të kërkojë ndihmë mjekësore. Me këtë rast një person e pat kapur policia gjermane, por, pas disa orëve e kanë liruar", - përfundon Emin Fazlija, duke thënë: "UDB-a gjithëherë është marë me proçese të montuara kundër shqiptarëve".


20.06.2011
Xhafer Leci-Gjermani
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi