Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Barack Obama

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Michelle Obama: Ja kush jam unë!

Mesazh nga Agim Gashi Sat Sep 12, 2009 12:56 pm

Michelle Obama: Ja kush jam unë!

E përgatiti: Diella XHOKLI



Barack Obama - Faqe 2 Obamad

Zonja e parë e Amerikës në botimin e fundit të magazinës ‘Woman's Health’ e zbuloi programin ‘lifestyle’ të cilin familja presidenciale e implementon në Shtëpinë e Bardhë, por edhe disa foto të panjohura deri më tani nga fëmijëria dhe rinia e saj, të cilën shumë pak prind do t’ia dëshironin fëmijëve të tyre. "Baba im e ka pasur sklerozën ‘multiplu’, dhe të shëndoshit kurrë nuk i kam marrë si të shëndoshë të plotë", tha Obama. Michelle është rritur në një familje të varfër e cila rrallë, po të mos thënë kurrë, i ka lejuar vetes daljen në restorant, dhe kur kjo të ndodhte, atëherë do të shkonin në McDonalds. Megjithatë, për atë dhe vëllezërit e saj, ishte shkaku i mjaftueshëm për gëzim. "Të shtunave zakonisht kemi shkuar në shfaqje teatrale. Babai do të vinte për ne kur do të arrinim te ndonjë ‘ndërprerje’ në rrugë, ka qenë ky moment përcaktues. Nëse baba të kthehej në të djathtë, do ta dinim që shkojmë drejt në shtëpi. Por, kur kthehej në të majtë e dinim që po na dërgon tek McDonalds. Shpesh bërtitnim 'majtas, baba, majtas', dhe kur na dëgjonte ishim më të lumturit në botë", zbuloi ajo.
Barack Obama - Faqe 2 Mcc
Shujta në McDonalds, sikur darkë e Krishtlindjeve
"Ato disa herë që kemi shkuar vërtetë në Mcdonalds për ne kanë qenë sikur Krishtlindjet", vazhdoi ajo. Po ashtu, ajo tha se për të konsumimi i pizza-s, akullores dhe ‘junk-food-it’ tjetër është më shumë gjë e kulturës, se sa parasë. "Këto rituale të gjithëve na ndihmojnë që ta kuptojmë vlerën e ushqimit të shëndoshë, e cila në atë kohë, kur kam qenë vajzë, ka qenë potenciale", thotë Obama e cila sot kujdeset që familjen e saj ta ushqejë me ushqim të shëndoshë, për mbarështim organik.
Barack Obama - Faqe 2 Mica
Për bashkëshortin nuk ka mirësi!
Ajo, prapë e pranoi që ndonjëherë e ‘kaplon dëshira e ‘trent’ për hamburger", të cilën e përmbush pastaj. "I adhuroj hamburgerët dhe patatet e fërguara. Po të mundja, do të haja këtë ushqim çdo ditë. Por nuk mundem, pasi që nuk është e shëndetshme. Dhe gjithmonë pasionin e mund me dieta", tha Obama. Michelle pohoi se edhe pa marrë parasysh angazhimet e bashkëshortit të saj, familja çdo mbrëmje hanë së bashku, pa përjashtime. "Sa herë që është Barack në Washington, darka në mbrëmje është detyrim. Për këtë nuk e tolerojë", tregon ajo.
Barack Obama - Faqe 2 Micas
‘Moda është lojë, kujt i pëlqen, i pëlqen, kujt jo...’
Obama e komentoi edhe statusin e fituar të ikonës së modës. "Për mua moda është lojë, gjëja e cila të ndihmon që të ndihesh ma mirë në lidhje me veten, dhe të fitosh besim te vetja. Mendoj që të gjitha femrat duhet që të vishen ashtu që mendojnë që është më së miri, dhe në të cilën ndihen më së miri. Ky është kombinimi i fituar në modë, s’ka shumë fshehtësi këtu", thotë Obama. "Unë e veshi atë që më pëlqen. Dikujt i pëlqen, dikujt jo. Për mua kjo është në rregull", përfundoi zonja e parë e Amerikës, Michelle Obama
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama bën fushatë për reformën në shëndetësi, kundërshtarët protestojnë

Mesazh nga Agim Gashi Sun Sep 13, 2009 8:10 pm

Obama bën fushatë për reformën në shëndetësi, kundërshtarët protestojnë



Barack Obama - Faqe 2 --obama13


Presidenti Barak Obama po kritikon ashpër ligjvënësit për përdorimin e taktikave frikësuese në debatin për reformën e kujdesit shëndetësor. Presidenti foli para mijëra amerikanëve në një tubim në Minesota dje, ku tha se në Amerikë askush nuk duhet të falimentojë sepse është i sëmurë. Ndërsa presidenti foli para një turme entuziaste në Minesota, një turmë e madhe u mblodh në Uashington për të protestuar ndaj politikave të tij.
Tubimi i Presidentit Obama në Mineapolis të Minesotës dukej dhe tingëllonte si takimet e tij të fushatave të vitit të kaluar.
Zoti Obama u shfaq për të folur në arenën ku Xhon Mekein pranoi vitin e kaluar emërimin e vitit të kaluar si kandidat republikan për President dhe tha se vendi nuk mund t'i lejojë më vetes që të merret me lojra dhe kujdesin shëndetësor. Ai tha se një raport i ri i Departamentit amerikan të Thesarit e përcjell më së miri urgjencën e këtij problemi.
Barack Obama - Faqe 2 --pro2
"Afro gjysma e amerikanëve nën moshën 65 vjeç do të humbasë sigurimet shëndetësore gjatë dhjetë vjetëve të fundit. Më shumë se një e treta do të jetë pa sigurime për një periudhë më të gjatë sesa një vit. Duhet të bëjmë patjetër diçka".
Po dje, në fjalimin e tij të përjavshëm në internet, zoti Obama tha se vendi ka zhvilluar një debat të gjatë dhe të rëndësishëm për reformën në shëndetësi, por është koha për të vepruar.
"Në Shtetet e Bashkuara, askush nuk duhet të shqetësohet se do të mbetet pa sigurime shëndetësore, as për një vit, as për një muaj dhe as për një orë. Dhe kur unë ta nënshkruaj planin për reformën shëndetësore, duke e kthyer në ligj, ata nuk do të mbeten pa sigurime".
Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi po punojnë për të hartuar një legjislacion të reformës shëndetësore që të mund të jetë i pranueshëm edhe nga Demokratët, edhe nga Republikanët.
Por në përgjigjen e përjavshme republikane, Senatori Xhon Kornin i Teksasit kritikoi koston e planit 900 miliardë dollarësh të presidentit, të cilin zoti Obama e paraqiti gjatë fjalimit para Kongresit të mërkurën.
"Presidenti na tha se ka disa detaje të rëndësishme me të cilat duhet punuar dhe e kishte seriozisht. Detaji më i rëndësishëm është kostoja e planit të tij dhe efekti i saj tek defiçiti buxhetor".
Ndërkohë në Uashington dhjetra mijëra vetë të indinjuar për shpenzimet qeveritare marshuan nëpër qytet deri tek Kongresi për një ditë protestash kundër politikave të presidentit për ekonominë dhe sistemin shëndetësor.
Sheri Melton nga Karolina e Veriut thotë se politikat e zotit Obama po e çojnë Amerikën drejt socializmit.
"Ne po na shtyjnë drejt socializmit. Dhe nuk bëhet fjalë vetëm për kujdesin shëndetësor, por nëse ndërhyjnë tek kujdesi shëndetësor, ata do të ndërhyjnë në çdo pjesë të jetës sonë".
Një numër oratorësh konservatorë folën para protestuesve, përfshirë disa ligjvënës republikanë. Shumë prej tyre bënë thirrje për më pak ndërhyrje të qeverisë në jetët e amerikanëve. Të tjerë donin që të shpenzoheshin më pak nga paratë e taksapaguesve për programet qeveritare. Tubimi ishte organizuar nga disa grupime politike që janë kundër Presidentit Obama.//kk//
Barack Obama - Faqe 2 --pro3
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: Koncept i ri i mbrojtjes raketore

Mesazh nga Agim Gashi Fri Sep 18, 2009 12:45 am

Obama: Koncept i ri i mbrojtjes raketore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama e ka shpallur konceptin e ri të mbrojtjes raketore në Evropë. Programi do të zëvendësojë planin e administratës Bush për vendosjen e mburojës raketore në Republikën e Çekisë dhe Poloni.


Barack Obama - Faqe 2 --obama-----


Presidenti amerikan Barak Obama tha se Shtetet e Bashkuara do t’i alternojnë dhe forcojnë planet për zhvillimin e mbrojtjes raketore.
Planet e reja amerikane synojnë që të adresojnë më mirë kërcënimin që paraqet Irani. Qasja e re amerikane do të mundësojë përdorimin e teknologjisë që është provuar si efikase, tha presidenti Obama.
“Unë i kam miratuar rekomandimet unanime të Sekretarit të Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm për ta forcuar mbrojtjen e Amerikës kundër një sulmi mraketor balistik. Kjo qasje e re do të mundësojë një mbrojtje më të shpejtë, të ndërtuar mbi bazë të sistemeve të dëshmuara, dhe do të ofrojë mbrojtje më të madhe kundër çdo kërcënimi të sulmit raketor, se sa programi i mburojës raketore i vitit 2007”, tha presidenti Obama.
Barack Obama - Faqe 2 +obama2

Ai shtoi se vendimi është marrë bazuar mbi vlerësimet e kundërzbulimit për kërcënimet nga Irani.
“Ne i kemi rivlerësuar analizat e kundërzbulimit për programet raketore të Iranit, të cilat i theksojnë kërcënimin e raketave iraniane me reze të shkurtër dhe rreze të mesme veprimi, të cilat janë të afta të mbërrijnë në Evropë. Nuk ka zëvendësim për detyrimet e Iranit që t’u bindet obligimeve ndërkombëtare lidhur me programin e vet bërthamor. Ne, bashkë me aleatët tanë do të vazhdojmë me diplomacinë e fuqishme që të sigurohemi se Irani do t’i përmbushë këto detyrime ndërkombëtare. Por, ky program i ri i mbrojtjes raketore balistike do t’i adresojë më së miri kërcënimet që dalin nga programi aktual raketor balistik i Iranit”, tha Obama.
Presidenti amerikan tha se teknologjitë e reja do të bëjnë që programi i ri të jetë më efektiv dhe më fleksibil se i programi i mëparshëm.
“Arkitektura jonë e re e mbrojtjes në Evropë do t’u ofrojë mbrojtje më të fortë, më të mënçur dhe më të aftë forcave amerikane dhe aleatëve të Amerikës. Ajo është më gjithëpërfshirëse se programi paraprak. Ajo është e ndërtuar mbi bazën e përkushtimit tonë për të mbrojtur atdheun tonë nga kërcënimet e raketave balistike me rreze të gjatë veprimi. Ajo gjithashtu siguron mbrojtje për të gjithë aleatët tonë të NATO-s”, tha presidenti Obama.
Por presidenti amerikan shtoi se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë ngushtë me Republikën e Çekisë dhe Poloninë, të cilëve iu referua si miq dhe aleatë të ngushtë, dhe shtoi se ky vendim i riafirmon lidhjet e thella me këto vende.
Obama gjithashtu foli edhe për shqetësimet dhe rezervat që Rusia i ka pasur ndaj programit të mburojës raketore.
“Ne vazhdimisht ia kemi bërë të qartë Rusisë se shqetësimet e saj për programet tona mbrojtëse të mëhershme kanë qenë plotësisht të pabaza. Fokusi ynë i qartë dhe konzistent ka qenë në kërcënimin nga programi iranian i raketave balistike. Ky vazhdon të mbetet fokusi ynë dhe baza e programit të cilin e shpallëm sot”, tha presidenti amerikan Barak Obama.rfe
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: mosveprimi ndaj ndryshimeve klimatike, i pafalshëm

Mesazh nga Agim Gashi Tue Sep 22, 2009 8:58 pm

Obama: mosveprimi ndaj ndryshimeve klimatike, i pafalshëm



Barack Obama - Faqe 2 OB-22---


Presidenti Barak Obama tha se mosveprimi ndaj ndryshimeve klimatike, do t’u linte brezave të ardhshëm një katastrofë të pariparueshme.
Presidenti u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të mbledhur në Nju Jork për samitin mbi klimën, të bashkëpunojnë për të luftuar këtë problem.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon e hapi sesionin e sotëm me një fjalim ku u shpreh se “pasiviteti do të ishte i pafalshëm moralisht”.
Zyrtarët shpresojnë të shënojnë përparim për një marrëveshje mbi klimën globale, të cilën qeveritë kanë në plan ta finalizojnë gjatë një takimi në Danimarkë në muajin dhjetor.
Presidenti Obama tha se SHBA janë të vendosura të veprojnë dhe se kanë vënë klimën në krye të programit diplomatik me vende të ndryshme, nga Kina dhe India, e deri te Brazili dhe Meksika. Udhëheqësi amerikan tha se siguria dhe qëndrueshmëria e çdo vendi është në rrezik. //ii

Barack Obama - Faqe 2 --ob-tx
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama i thotë Letterman: "Unë në të vërtetë isha i zi para zgjedhjeve"

Mesazh nga Agim Gashi Tue Sep 22, 2009 9:26 pm

Obama i thotë Letterman: "Unë në të vërtetë isha i zi para zgjedhjeve"

BEQIR SINA, New York
Presidenti Obama , "Ju e dini, se një nga gjërat primare për një President amerikan është popullariteti, në politikë ai asnjëherë nuk duhet të bërtas dhe të shfaqi e tregojë në çdo prezantim të tij etikë, personalitet"



Barack Obama - Faqe 2 -letterman-obama1

NEW YORK CITY : Përveç një axhende "jashtëzakonishtë" të ngjeshur, gjatë këtyre ditëve, sapo qendron në Nju Jork, për të marrë pjesë në krye të delegacionit amerikan, në debatin e Sesionit të 64-të të Asamblesë së Përgjithëshme të OKB-ës, Presidenti Barack Obama, vazhdoi kontaket dhe të sulmoj mediat rrufeshëm. Obama, duke diskutuar mbrëmë në mesnatë çështjet e ndryshme, në njërin prej programeve më të admirueshme të mesnatës në SHBA-ës, emisonin me studio eskluzive në Nju Jork, David Letterman Show, pati intervistën e parë gjatë kësaj vizite në njujork drepërsëdrejtim me publikun .


Për shembull, kur Letterman, e pyeti drejpërësëdrejti pa "lajka", në lidhje me besimin e ish-Presidentit Jimmy Carter, duke shfaqur në ekran edhe videon e regjistruar për kanalin televiziv amerikan NBC" - ku Karter foli se "Unë mendoj se një pjese e madhe e kundërshtimeve, të demostruara në mënyrë internsive ndaj Presidentit Barak Obama, janë të bazuara në faktin se ai është zezak, se është afrikano-amerikan. Unë mendoj se racizmi eksiston ende, dhe se arsyeja që doli në sipërfaqe kohët e fundit, është fakti se shumë njerëz të bardhë, e jo vetëm ata në jugun e Amerikës por në gjithë vendin, mendojnë se afrikano-amerikanët nuk janë në gjendje të drejtojnë këtë komb të madh. Kjo është një gje e neveneritshme e cila më lëndon e më shqetëson jashtë mase.”se disa sulme politike kundër Presidentit (duke përfshirë Rep Wilson "Ju gënjeshtër!") ishin të "klonuara" në racizëm, Obama si me shaka, iu përgjigjë se "Është e rëndësishme të kuptohet, nga të gjithë amerikanët, që unë në fakt isha i zi, që para zgjedhjeve - dhe nuk u bëra sot që po debatohet ky fenomen. "
Më pas Letterman, e pyeti se sa kohë i "duhet një presidenti të zi, të bëhet një president i zakonshm i admirueshem për njerëzit, edhe kur ai të jetë i mërzitur prej "sulemeve të këtilla", por, që pavarësisht racës e ngjyrës" Presidenti i SHBAës,- përpiqet për të futur ndryshime tek njerëzit si shembuj marrim Presidentët: F.D.Rosvelt, J.F.Kennedy, Ronald Reagan ". Presidenti Obama , "Ju e dini, se një nga gjërat primare për një President amerikan është popullariteti, në politikë ai asnjëherë nuk duhet të bërtas dhe të shfaqi e tregojë në çdo prezantim të tij etikë, personalitet" Shumica dërrmuese e njerëzve në SHBA-ës, republikan apo demokrat, unë mendoj se ata vetëm duan të shohin një sens të përbashkët, ata dëshirojnë të shohin disa tipare kryesore të njeriut të ndershmërisë dhe integritetit në Uashington. "
Obama tha gjithashtu diskutoi edhe për: Kujdesin shëndetësor, Afganistanin . "Afganistani, tha Obama, është një e vërtetë, dhe se situata është shumë e vështirë ... (kërcënimi mbetet evident) ekstremistët, të cilët duan të vrasin të pafajshmëve - nuk duan të ndalen përballë asgjëje".
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: Bota të luftojë ndryshimet klimatike

Mesazh nga Agim Gashi Tue Sep 22, 2009 9:29 pm

Obama: Bota të luftojë ndryshimet klimatike



Barack Obama - Faqe 2 OBBBB
Presidenti amerikan Barak Obama

Presidenti amerikan Barak Obama kërkoi nga të gjitha vendet e botës të luftojnë ndryshimet klimatike. Dështimi i këtyre përpjekjeve mund të çojë drejt “një katastrofe të pakthyeshme” në vitet që vijnë, tha Obama.
Ai theksoi masat e administratës së tij në luftimin e ndryshimeve klimatike, por nuk ofroi ndonjë propozim të ri. Presidenti amerikan i bëri deklaratat në takimin e Kombeve të Bashkuara rreth ndryshimeve klimatike.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun hapi takimin mbi klimën, ku po marrin pjesë mbi 100 udhëheqës botërorë. Dështimi në arritjen e një marrëveshje mbi ndryshimet klimatike brenda këtij viti do të jetë “moralisht e pafalshme”, tha Ban.
Qëllimi i takimit është të mobilizojë krerët botërorë në arritjen e një marrëveshje, që do të zëvendësonte protokollin e Kiotos. Debati për marrëveshjen e re do të zhvillohet gjatë takimit të Kopenhagës, që do të mbahet në dhjetor.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: Të angazhohemi për një epokë të re globale

Mesazh nga Agim Gashi Wed Sep 23, 2009 7:29 pm

Obama: Të angazhohemi për një epokë të re globale

Presidenti amerikan Barak Obama ka mbajtur fjalimin e parë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Barack Obama - Faqe 2 _--obama_rede1
Obama u ka kërkuar liderëve botërorë që të marrin më shumë përgjegjësi në konfrontimin me sfidat globale.


Presidenti Barak Obama tha se Shtetet e Bashkuara nuk mund t'i zgjidhin të vetme problemet e botës dhe bëri thirrje për një epokë të re angazhimi me botën. Zoti Obama i bëri komentet gjatë fjalimit të tij të parë në sesionin e përvitshëm të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, e cila u hap sot në qytetin e Nju Jorkut. Presidenti Obama premtoi se Amerika do të udhëheqë duke sjellë ndryshime pozitive por tha se vendet e ndryshme ndajnë një të ardhme të përbashkët dhe nuk mund të përqendrohen te dallimet mes tyre.
Presidenti Obama tha se të gjitha vendet duhet të marrin përgjegjësitë që u takojnë për përgjigjet globale ndaj sfidave globale.
Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të udhëheqsin me shembullin e tyre por vendet e botës nuk mund të rrinë duarkryq dhe të presin që Amerika t’i zgjidhë e vetme problemet botërore.
Ai iu përgjigj gjithashtu atyre që kritikojnë Shtetet e Bashkuara, duke thënë se ata që e venë në pikëpyetje karakterin dhe kauzën e Amerikës mjafton të shikojnë veprimet që administrata e tij ka ndërmarrë në 9 muajt e saj të parë.
Presidenti Obama vuri në dukje vendimet e tij për ndalimin e përdorimit të torturës, mbylljen e burgut ushtarak të Guantanamos dhe ndërtimin e një kornize për të luftuar ekstremizmin duke respektuar sundimin e ligjit.
Ai tha se administrata e tij ka përcaktuar një objektiv të qartë për të mposhtur al-Kaidën dhe aleatët e saj ekstremistë dhe po i jep fund në mënyrë të përgjegjshme luftës në Irak.
Presidenti Obama tha se udhëheqësit botërorë nuk u janë përgjigjur mjaftueshëm problemeve globale.
Kombet e Bashkuara, tha ai, shpesh janë bërë një forum për grindje në vend që të ndihmojnë për gjetjen e emëruesit të përbashkët.
Presidenti Obama tha se ka ardhur koha të kuptohet se zakonet dhe argumentet e vjetëruar janë të huaj për sfidat me të cilat ndeshen njerëzit. Ai u bëri thirje udhëheqësve të vendeve të ndryshëm që të punojnë së bashku për ndërtimin e koalicioneve të reja dhe për të zgjidhur mosmarrëveshjet e vjetra.
Presidenti Obama tha se katër çështje janë me rëndësi themelore për të ardhmen: mospërhapja e armëve dhe çarmatimi, nxitja e paqes dhe e sigurisë, mbrojtja e planetit dhe një ekonomi globale që ndihmon shanset për të gjithë.
Ai tha se vendet që refuzojnë të respektojnë detyrimet për mospërhapjen e armëve bërthamore, duhet të përballen me pasoja.
Irani dhe Koreja e Veriut, tha Presidenti Obama duhet të mbahen përgjegjës nëse zgjedhin rrugën e mospërfilljes së standardeve ndërkombëtare dhe venë përpjekjet për të prodhuar armë bërthamore përpara stabilitetit dhe sigurisë rajonale.
Presidenti Obama tha se bota duhet të qendrojë e bashkuar për të demonstruar se ligji ndërkombëtar nuk është një premtim i zbrazët dhe se traktatet duhet të zbatohen.
Duke iu referuar luftës kundër ekstremizmit, Presidenti Obama tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë strehë të sigurta për al-Kaidën që ajo të ndërmarrë sulme nga Afganistani apo nga ndonjë vend tjetër.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: Të angazhohemi për një epokë të re globale

Mesazh nga Agim Gashi Wed Sep 23, 2009 10:44 pm

Obama: Të angazhohemi për një epokë të re globale

Presidenti amerikan Barak Obama ka mbajtur fjalimin e parë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.


Barack Obama - Faqe 2 _--obama_rede1
Obama u ka kërkuar liderëve botërorë që të marrin më shumë përgjegjësi në konfrontimin me sfidat globale.


Presidenti Barak Obama tha se Shtetet e Bashkuara nuk mund t'i zgjidhin të vetme problemet e botës dhe bëri thirrje për një epokë të re angazhimi me botën. Zoti Obama i bëri komentet gjatë fjalimit të tij të parë në sesionin e përvitshëm të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, e cila u hap sot në qytetin e Nju Jorkut. Presidenti Obama premtoi se Amerika do të udhëheqë duke sjellë ndryshime pozitive por tha se vendet e ndryshme ndajnë një të ardhme të përbashkët dhe nuk mund të përqendrohen te dallimet mes tyre.
Presidenti Obama tha se të gjitha vendet duhet të marrin përgjegjësitë që u takojnë për përgjigjet globale ndaj sfidave globale.
Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të udhëheqsin me shembullin e tyre por vendet e botës nuk mund të rrinë duarkryq dhe të presin që Amerika t’i zgjidhë e vetme problemet botërore.
Barack Obama - Faqe 2 Obama.650.5

Ai iu përgjigj gjithashtu atyre që kritikojnë Shtetet e Bashkuara, duke thënë se ata që e venë në pikëpyetje karakterin dhe kauzën e Amerikës mjafton të shikojnë veprimet që administrata e tij ka ndërmarrë në 9 muajt e saj të parë.
Presidenti Obama vuri në dukje vendimet e tij për ndalimin e përdorimit të torturës, mbylljen e burgut ushtarak të Guantanamos dhe ndërtimin e një kornize për të luftuar ekstremizmin duke respektuar sundimin e ligjit.
Ai tha se administrata e tij ka përcaktuar një objektiv të qartë për të mposhtur al-Kaidën dhe aleatët e saj ekstremistë dhe po i jep fund në mënyrë të përgjegjshme luftës në Irak.
Presidenti Obama tha se udhëheqësit botërorë nuk u janë përgjigjur mjaftueshëm problemeve globale.
Kombet e Bashkuara, tha ai, shpesh janë bërë një forum për grindje në vend që të ndihmojnë për gjetjen e emëruesit të përbashkët.
Presidenti Obama tha se ka ardhur koha të kuptohet se zakonet dhe argumentet e vjetëruar janë të huaj për sfidat me të cilat ndeshen njerëzit. Ai u bëri thirje udhëheqësve të vendeve të ndryshëm që të punojnë së bashku për ndërtimin e koalicioneve të reja dhe për të zgjidhur mosmarrëveshjet e vjetra.
Presidenti Obama tha se katër çështje janë me rëndësi themelore për të ardhmen: mospërhapja e armëve dhe çarmatimi, nxitja e paqes dhe e sigurisë, mbrojtja e planetit dhe një ekonomi globale që ndihmon shanset për të gjithë.
Ai tha se vendet që refuzojnë të respektojnë detyrimet për mospërhapjen e armëve bërthamore, duhet të përballen me pasoja.
Irani dhe Koreja e Veriut, tha Presidenti Obama duhet të mbahen përgjegjës nëse zgjedhin rrugën e mospërfilljes së standardeve ndërkombëtare dhe venë përpjekjet për të prodhuar armë bërthamore përpara stabilitetit dhe sigurisë rajonale.
Presidenti Obama tha se bota duhet të qendrojë e bashkuar për të demonstruar se ligji ndërkombëtar nuk është një premtim i zbrazët dhe se traktatet duhet të zbatohen.
Duke iu referuar luftës kundër ekstremizmit, Presidenti Obama tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë strehë të sigurta për al-Kaidën që ajo të ndërmarrë sulme nga Afganistani apo nga ndonjë vend tjetër.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: Jam i hapur për dialog thelbësor me Iranin

Mesazh nga Agim Gashi Sun Sep 27, 2009 10:13 pm

Obama: Jam i hapur për dialog thelbësor me Iranin



Barack Obama - Faqe 2 Oabbaba


Presidenti amerikan Barak Obama tha se ai është i hapur për një dialog thelbësor me Iranin, pavarësisht asaj që ai e cilësoi si “prirje shqetësuese mashtrimesh nga Irani” për programin bërthamor. Presidenti amerikan dhe udhëheqësit francezë e britanikë thanë se Teherani kishte disa vjet që po ndërtonte fshehurazi një impiant të dytë bërthamor. Në fjalimin e tij të përjavshëm në radio, Presidenti Obama tha se Irani duhet të bashkëpunojë plotësisht me Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike dhe të provojë se impianti i dytë që po ndërton ka synime paqësore. Presidenti amerikan tha se gjithë vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit e kanë bërë të qartë se Irani duhet të përmbushë plotësisht përgjegjësitë e tij, ose përndryshe do të përballet me sanksione dhe izolim të mëtejshëm. Z.Obama tha se impianti i ri bërthamor i bën edhe më urgjente bisedimet ndërkombëtare me Iranin të planifikuara për të filluar më 1 tetor.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: Bisedimet me Iranin, fillim konstruktiv

Mesazh nga Agim Gashi Fri Oct 02, 2009 9:39 pm

Obama: Bisedimet me Iranin, fillim konstruktiv

Takimi në Gjenevë, Irani premton bashkëpunim


Barack Obama - Faqe 2 OBAMMA
Presidenti amerikan, Barak Obama


Bisedimet mes Iranit dhe përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe fuqive të tjera lidhur me programin bërthamor të Teheranit janë përshkruar nga presidenti Obama si konstruktive.
Por ai shtoi se negociatat në Gjenevë duhet të shoqërohen tani me veprime konkrete.
Presidenti Barack Obama u tregua i përmbajtur përsa i takon optimizmit."Ky është një fillim konstruktiv, por puna më e vështirë është përpara."Kemi hyrë në një fazë negociatash ndërkombëtare intensive. Bisedimet nuk janë zëvendësim për fjalët. Premtimet për bashkëpunim duhet të realizohen," tha presidenti amerikan.Teherani, tha ai, duhet të respektojnë premtimin e tij për të lejuar inspektorët ndërkombëtarë që të hyjnë në reaktorin që ishte mbajtur i fshehur deri javën e kaluar.Irani ka pranuar në parim që të transferojë jashtë vendit rezervat me uranium të pasuruar në nivele të ulëta.Kjo bëhet me qëllim që ato të kthehen në karburant që do të përdoret për një reaktor të vogël që bën studime dhe kërkime në fushën mjekësore.
Kjo do të zvogëlojë në mënyrë të konsiderueshme sasinë e uraniumit të pasuruar në duart e Iranit.Presidenti Obama tha se ky transferim, nëse do të ndodhë, do të ndihmojë në rritjen e besueshmërisë që programi bërthamor është paqësor.Por presidenti amerikan shtoi se SHBA-ja nuk ishte e interesuar në bisedime thjesht për hir të bisedimeve.Ai kërkoi veprime dhe paralajmëroi se durimi i Uashingtonit ishte i kufizuar.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama do të vizitojë Azinë në nëntor

Mesazh nga Agim Gashi Thu Oct 08, 2009 10:54 pm

Obama do të vizitojë Azinë në nëntor



Barack Obama - Faqe 2 OOBAMA
Barak Obama


Barak Obama do ta zhvillojë vizitën e parë në Azi si president i Shteteve të Bashkuara në nëntor, ku do të vizitojë Japoninë, Kinën, Korenë e Jugut dhe Singaporin.
Shtëpia e Bardhë tha se Obama do të niset në 11 nëntor për takime dyditore në Tokio, para se të shkojë në Singapor në samitin e përvitshëm Azi-Paqësor për Bashkëpunim Ekonomik.
Më pas, Obama pritet të qëndrojë për vizitë katër ditore në Kinë, ndërsa turneun do ta përfundojë në 18 dhe 19 nëntor me ndalesën në Korenë e Jugut.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama do të vizitojë Azinë në nëntor

Mesazh nga Agim Gashi Fri Oct 09, 2009 10:30 pm

Obama do të vizitojë Azinë në nëntor




Barack Obama - Faqe 2 OOBAMA
Barak Obama

Barak Obama do ta zhvillojë vizitën e parë në Azi si president i Shteteve të Bashkuara në nëntor, ku do të vizitojë Japoninë, Kinën, Korenë e Jugut dhe Singaporin.
Shtëpia e Bardhë tha se Obama do të niset në 11 nëntor për takime dyditore në Tokio, para se të shkojë në Singapor në samitin e përvitshëm Azi-Paqësor për Bashkëpunim Ekonomik.
Më pas, Obama pritet të qëndrojë për vizitë katër ditore në Kinë, ndërsa turneun do ta përfundojë në 18 dhe 19 nëntor me ndalesën në Korenë e Jugut.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Attend a "Time to Deliver" Event on Tuesday, October 20th

Mesazh nga Agim Gashi Sun Oct 25, 2009 12:50 am




Barack Obama - Faqe 2 N6815841748_7825


Attend a "Time to Deliver" Event on Tuesday, October 20th


After months of negotiations, the health reform debate is about to move to the full Congress for the first time. With the insurance industry lobby pulling out all the stops to derail progress, we need everyone who supports reform to weigh in.
President Obama will be joining a call party and then speaking directly to all the other events that evening via an exclusive live webcast, sharing the latest info on the fight for reform and our campaign for change.
Our goal is to set a new OFA record for calls to Congress placed or committed to in a single day. It's an ambitious plan—and it depends on you. Find a "Time to Deliver" event near you.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama: Mbi marrëdhëniet SHBA-Kinë do të ushtrohet shumë presion

Mesazh nga Agim Gashi Fri Nov 13, 2009 11:15 am

Obama: Mbi marrëdhëniet SHBA-Kinë do të ushtrohet shumë presion

Të përditshmet britanike trajtuan turneun në Azi të presidentit Obama, përkujtimin e fundit të Luftës së Parë botërore dhe arsyet që çuan në vetëvrasjen e portierit të përfaqësueses gjermane.

‘Guardian’ në faqet ndërkombëtare shkruan për rëndësinë e luftës propagandistike në Afganistan, teksa është rritur theksi tek ndryshimi i strategjisë ndërkombëtare atje. Gazeta shkruan se "operacionet informative" të NATO-s në Afganistan janë duke u përpjekur për t'u mbështetur në të njëjtat rrjete tradicionale dhe figura fisnore që janë përdorur edhe nga talebanët. Që prej vitit 2006 talebanët megjithëqë e hedhin poshtë jetën moderne dhe e kanë ndaluar televizionin dhe internetin, përsëri mbështeten në teknologjinë e urryer prej tyre, për të vazhduar luftën propagandistike. ‘Guardian’ citon një ekspert të forcave ajrore amerikane, i cili flet për rëndësinë që ka mënyra se si perceptohet lufta në mendjet e afganëve. Talebanët përveç faqeve të internetit, botojnë edhe revista, dhjetëra DVD ku tregohen sulme dhe prodhojnë qindra kaseta me këngë të trishtueshme që promovojnë heronjtë dhe martirët talebanë. ‘Daily Telegraph’ shkruan për paralajmërimet e presidentit Obama për tensione të reja me Kinën. Presidenti Obama tha të mërkurën se mbi marrëdhëniet SHBA-Kinë do të ushtrohet shumë presion, nëse nuk zgjidhen çështjet që kanë të bëjnë me tregtinë. Duke folur përpara fillimit të turneut të tij njëjavor në Azi presidenti theksoi nevojën për të punuar me ngulm për të adresuar çekuilibrat globalë përfshirë edhe vlerën e monedhës kineze, e cila ka kontribuar në krizën ekonomike globale. Presidenti shkruan ‘Daily Telegraph’ , ka premtuar që gjatë turneut të ngrejë edhe çështjen e të drejtave të njeriut në Kinë. ‘Independent’ shtron pyetjen nëse presidenti do të mund të arrijë rezultate gjatë turneut të tij në Lindjen e Largët. Vizita e parë e zotit Obama në rajon, do të shoqërohet nga çështjet me peshë si programi bërthamor i Koresë së Veriut, ndryshimet klimatike dhe dallimet e mëdha në tregti ndaj Kinës dhe Japonisë. Gazeta shkruan se sfida më e madhe e presidentit do të jetë se si do ta mund ta ruajë Amerika relevancën në një rajon shumë të zhvilluar me ekonominë më dinamike të planetit. Me shumë interes pritet fjalimi i presidenti në Tokio ku ai do të shpalos edhe strategjinë e SHBA-së në Azi. ‘Financial Times’ shkruan se kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë histori në ditën e përkujtimit të fundit të Luftës së Parë Botërore.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy tha se prania e zonjës Merkel në Arkun e Triumfit dhe kurora me lule që ajo vuri në varrin e ushtarit të panjohur ishte "një gjest i jashtëzakonshëm miqësie". Zonja Merkel, citon gazeta, tha se "forca e ripajtimit u lejonte atyre që të përballonin sfidat e reja përpara dhe marrjen e përgjegjësive", një referencë kjo për krizën ekonomike, drejtësinë sociale, ndryshimin e klimës dhe varfërinë globale. Këtu në Britani kryeministri Gordon Brown pritet që të bëjë një ndërhyrje përsa i takon çështjes shumë kritike të imigracionit. ‘Guardian’ thotë se ai do të përdorë një fjalim shumë të rëndësishëm ku do të thotë se punëtorët migrantë do të përdoren vetëm për të mbushur përkohësisht ato vende pune në ekonomi që përballen me mungesa punëtorësh. Z.Brown do të kërkojë që qeveria të sanksionojë skema trajnimi për punëtorë britanikë pakualifikuar që ata të zënë ato vende pune në sektorë që kërkojnë forcë të specializuar. Ky fjalim thotë gazeta do të shihet si një përpjekje për t'i dhënë kuptim premtimit të tij: "vende pune britanike për britanikët". Disa të përditshme kishin në faqe të para fotografinë e portierit gjerman Robert Enke që kreu vetëvrasje, pasi një beteje të gjatë me depresionin. Të përditshmet sjellin një profil të futbollistit gjerman dhe reagimit në Gjermani ndaj vdekjes së tij.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama arrin në Pekin

Mesazh nga Agim Gashi Mon Nov 16, 2009 11:49 pm

Obama arrin në Pekin

Barack Obama - Faqe 2 16obama

Presidenti amerikan Barak Obama ka arritur në Pekin, ku do të takohet me homologun e tij kinez Hu Xhintao.
Shtetet e Bashkuara dhe Kina nuk janë të paracaktuar për të qenë vende kundërshtare, tha presidenti amerikan Barak Obama.
“Suksesi i njërit vend nuk ka nevojë të vijë në llogari të vnedit tjetër. Kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara nuk përpiqen të kontrollojn rritjen e Kinës. Përkundrazi, ne e mirëpresim Kinën si anëtar të fortë, të përparuar dhe të suksesshëm të komunitetet të shteteve”, tha Obama.
Presidenti amerikan i bëri deklaratat në fjalën hapëse të një sesioni pyetje-përgjigjje me studentët në Shangai. Obama shtoi se qyteratët kudo ku janë, përfshi ata kinezë, duhet të gëzojnë të drejtat universale të lirisë së shprehjes, lirisë së besimit dhe qasjes së lirë tek informacioni.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Pekin: Takimi Obama-Hu mbyllet me deklarata bashkëpunimi

Mesazh nga Agim Gashi Wed Nov 18, 2009 1:22 am

Pekin: Takimi Obama-Hu mbyllet me deklarata bashkëpunimi

Paula Wolfson, Pekin



Barack Obama - Faqe 2 US-Obama-in-Chi-001

Një takim kino-amerikan i nivelit të lartë në Pekin u mbyll pa ndonjë arritje të madhe por me deklarata për bashkëpunim nga udhëheqësit e Kinës dhe Shteteve të Bashkuara.
Presidenti Obama pati disa orë bisedime me dyer të mbyllura në kryeqytetin kinez me homologun e tij Hu Gjin Tao.
Presidenti Obama vizitoi Qytetin e Ndaluar, një muze nga e kaluara e lashtë e Kinës. U përqendrua gjithashtu tek sfidat e të sotmes. Bisedimet e tij me udhëheqësin kinez zgjatën me orë të tëra. Ndonjë arritje e madhe nuk u shënua por thjesht udhëheqësit u shprehën për vazhdimin e procesit.
Presidenti Hu tha se ata biseduan për shumë çështje, nga ekonomia globale tek mospërhapja e armëve bërthamore dhe ndryshimet e klimës.
"Ne arritëm përparim duke theksuar nevojën për veprime konkrete në përgjigje të sfidave të përbashkëta," tha zoti Hu.
Presidenti Obama tha se bashkëpunimi mes Amerikës dhe Kinës nuk ka qenë kurrë më i rëndësishëm.
"Prandaj edhe Shtetet e Bashkuara i përshëndesin përpjekjet e Kinës për të luajtur një rol më të madh në arenën botërore, rol në të cilin një ekonomi në rritje shoqërohet me përgjegjësi në rritje."
Zoti Obama tha se partneriteti i Kinës është me rëndësi të madhe për t’i dhënë fund recesionit të tanishëm global dhe për të pakësuar ngrohjen globale. Ai foli edhe për nevojën e bashkëpunimit në çështjen e Iranit, Koresë së Veriut dhe ambicieve të tyre bërthamore. Kina ka luajtur rol kyç në bisedimet me Korenë e Veriut, madje para bisedimeve në Pekin pati shenja se Presidenti Obama do të kërkonte ndihmën e Kinës për shtimin e presionit ndaj Teheranit.
"Irani ka një shans për të demonstruar synimet e tij paqësore por nëse nuk e shfrytëzon këtë rast, atëhere nuk do të mungojnë pasojat,” tha Presidenti Obama.
Por duke vlerësuar të mirat e marrëdhënieve me Pekinin, zoti Obama e bëri të qartë se kur ka mosmarrëveshje, ai nuk do të rrijë pa i venë në dukje. Ai foli për të drejtat e njeriut dhe sidomos për Tibetin.
"Ndonëse ne e pranojmë se Tibeti është pjesë e Republikës Popullore të Kinës, Shtetet e Bashkuara janë për rifillimin sa më parë të dialogut mes qeverisë kineze dhe përfaqësuesve të Dalai Lamës për të zgjidhur çdo shqetësim apo mosmarrëveshje që mund të kenë palët."
Dy udhëheqësit nuk pranuan pyetje nga gazetarët pas bisedimeve të tyre. Zoti Obama e përfundon vizitën në Kinë të mërkurën.//ii
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama mori çmimin Nobel për paqe

Mesazh nga Agim Gashi Fri Dec 11, 2009 2:50 am

Obama mori çmimin Nobel për paqe

Beqir Sina - Uashington - Oslo
Presidenti amerikan Barak Obama e mori çmimin me motivacion për përpjekjet e jashtëzakonshme për të forcuar diplomacinë ndërkombëtare.

Barack Obama - Faqe 2 Nobellll

Presidenti Barak Obama morri sot zyrtarisht Çmimin Nobel të Paqes, në një ceremoni të organizuar në Oslo të Norvegjisë. Në fjalën e tij të pranimit të çmimit Presidenti foli gjatë rreth rrethanave që i shtyjnë vendet në luftë, ndërkohë që u bëri thirrje atyre të kërkojnë paqe.
Mbështetësit thonë se presidenti amerikan Obama po shënon përparim në çështjen e çaramtimit bërthamor dhe se të paktën, po përpiqet që të përfshijë në dialog Iranin dhe Korenë e Veriut. Por kritikët thonë se akordimi i këtij çmimi prestigjoz për të ishte i parakohshëm, pasi gjatë vitit të parë në post, z. Obama sipas tyre ka shënuar pak suskese në fushën e diplomacisë.
Barack Obama - Faqe 2 Ob1
Komiteti Nobel arsyeton çmimin për Obamën
Në fjalimin e tij të mbajtur me këtë rast ai mbrojti misionet ushtarake në Irak dhe Afganistan. Talebanët dhe terroristët e Al-Kaidës nuk deshën që të dorëzojnë armët përmes negociatave. Kryetari i Komitetit të Çmimit Nobel, Thorbjörn Jagland hodhi më parë poshtë kritikat se Obama është nderuar para kohe me çmimin. Sipas tij, presidenti amerikan ka arritur ndërkohë shumë. Kështu është forcuar roli i Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera ndërkombëtare. Obama po ashtu po bën ç`është e mundur për të mbyllur kampin e të burgosurve në Guantanamo të Kubës. Dhënia e çmimeve në mënyrë festive organizohet në ditën e vdekjes së themeluesit të këtij çmimi Alfred Nobel, i cili vdiq më 10 dhjetor 1896. Pas Theodore Roosevelt dhe ëoodroë ëilson, Obama është i treti president amerikan që nominohet gjatë postit të tij me këtë çmim. Çmimin Nobel për letërsinë në Stokholm e merr për këtë vit shkrimtarja gjermane me prejardhje nga Rumania, Herta Müller. Në kryeqytetin suedez dorëzohen edhe çmimet Nobel për mjekësi, fizikë, kimi dhe ekonomi. Çmimi shoqërohet edhe me një shumë prej dhjetë milionë kronash (rreth një milion euro). Këtë vit për çmimin Nobel për paqe u propozuan një numër rekord prej 205 kandidatësh. Barack Obama - Faqe 2 Ob3
Obama si Mande, Nëna Tereze, Martin Luter King...
Komisioni i Nobelit tha se po vlerësonte aftësinë e presidentit për t'u dhënë shpresë njerëzve dhe për të mbështetur diplomacinë ndërkombëtare. Por kritikët thonë se ai nuk mund të krahasohet me laureatët e mëparshëm si Nelson Mandela apo Nënë Tereza. Ata mendojnë se akordimi i këtij çmimi prestigjoz për presidnetin amerikan ishte i parakohshëm, pasi gjatë vitit të parë në post, z. Obama sipas tyre ka shënuar pak suskese në fushën e diplomacisë.
Lufta, kundër terrorizmit është një peshë në shpatullat e Obamës tani që ai hyn në radhët e njerëzve të shquar që kanë marrë këtë çmim, burra e gra si Nelson Mandela, Martin Luther King dhe Aung San Suu Kyi. Ai e di se arritjet e tij nuk mund të krahasohen me ato të tyret, por ka lënë të kuptohet se ky çmim për të ka të bëjë më shumë me nocionin e shpresës mendon Peter Brown drejtor i anketës së Universitetit Quinnipiac.
Barack Obama - Faqe 2 Ob2
Oslo, 10 dhjetor: Presidenti Obama nënshkruhet zyrtarisht në Librin për pranimin e çmimit Nobel për paqë
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama festë surprizë për Mishelën

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jan 17, 2010 10:46 pm

Obama festë surprizë për Mishelën






Barack Obama - Faqe 2 U3_ob%20misheles









Voal-online -Pesidenti amerikan Barack Obama ka organizuar një darkë surprizë në një restorant të famshëm biologjik të kryeqytetit për ta kremtuar ditëlindjen e së shoqes Michelle.




Zonja Obama, e cila ka mbushur 46 vjet, mbante një veshje të zezë dhe mëngë të gjata.



Miq dhe anëtarë të familjes së çiftit presidencial kishin pranuar ftesën e Obamës për të darkuar në restorantin Nora në Washington, ndërsa dy bijat e presidentit, Malia e Sasha, kanë qëndruar në Shtëpinë e Bardhë.



Restoranti Nora ka qenë i pari në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që fitonte markën "restorant biologjik". Menuja e të provuarit të asortimenteve kushton 66 dollarë.



Michelle LaVaughn Robinson Obama lindi më 17 janar 1964 në South Side të Chicago dhe u diplomua në Universitetin Princeton dhe në Harvard Law School (Fakultetin e Drejtësisë). Pas plotësimit të shkollimit, ajo u kthye në Çikago dhe pranoi një pozitë në firmën e avokatëbe Sidley Austin dhe më vonë punoi si pjesëtare e stafit të kryetarit të bashkisë Richard M. Daley dhe e Qendrës Mjekësore të Universitetit të Çikagos.



Michelle Obama është motër e Craig Robinson, trainerit të meshkujve në basketboll në Universitetin Shtetëror të Oregonit. Ajo u njoh me Barack Obamën kur edhe ai shkoi në firmën Sidley Austin. Pas zgjedhjes së tij në Senatin e SHBA, familja e Obamës vazhdoi të jetojë në South Side të Çikagos, duke zgjedhur të qëndrojë më mirë atje se të vendoset në Washington D C.



Michelle Robinson është bijë e Fraser Robinson, i punësuar në ujësjellësin e qytetit, demokrat i bindur, dhe e Marian Shields Robinson, sekretare në magazinën e katalogeve Spiegel. Të parët e Michelle erdhën nga jugu i Amerikës. Stërgjyshi nga babai, Jim Robinson, ishte një skllav amerikan në shtetin e Karolinës Jugore, ku ende banojnë disa anëtarë të familjes së saj.



Ajo u rrit në Euclid Avenue në zonën e Bregut Jugor të Çikagos (South Shore) në familje me dy prindërit e saj. Nga klasa e gjashtë ajo vazhdoi mësimet në Bryn Mawr Elementary School (më vonë quajtur Bouchet Academy). Shkollën e mesme e vazhdoi në Whitney Young High School, ku ishte edhe anëtare e National Honor Society dhe shërbeu si arkëtare e këshillit të nxënësve. Për të shkuar në shkollë dhe kthyer në shtëpi i duhej të udhëtonte tri orë në ditë. Në klasën e saj kishte Santita Jackson, vajzën e Jesse Jackson dhe motër e Jesse Jackson Junior.



Shkollën e mesme e mbaroi shkëlqyeshëm më 1981. Studimet e larta në Universitetin Princeton i përfundoi po ashtu shkëlqyeshëm më 1985. Në universitet ajo mbrojti temën “Shkollarët zezakë të Princeton dhe popullsia zezake”. Ajo mori gradën e doktorit të shkencave juridike në Fakultetin e Drejtësisë në Harvard më 1988. Kur ishte në Hwrvard ajo mori pjesë në demonstrata politike duke kërkuar të merren në punë profesora të cilët janë pjesë e pakicave. Ajo do të jetë e treta Zonjë e Parë Amerikane me doktoratë, pas Hillary Clinton dhe Laura Bush.



Mishelle u ngarkua udhëheqese e praktikantit Barack Obama kur ai shkoi në firmën e avokatëve ku punonte ajo. Ata u martuan në tetor 1992 dhe kanë dy vajza – Malia Ann, lindur më 1998, dhe Natasha (njohur Sasha), lindur më 2001. Gjatë fushatës së të shoqit më 2008 ajo tha se do t’ia lejojë vetes të jetë larg shtëpisë vetëm një natë në javë për të qëndruar gjithnjë me të bijat.



Martesa u përball me sfidën e karrierës. Ajo kujton se Barack, kur ata ishin ende të fejuar, u takua me shefin e saj të ardhshëm, Valerie Jarrett, çka ajo e konsideron hapin e parë në karrierën e saj. Tani Jarrett është një nga këshilltarët më të afërt të të shoqit. Në fillim të fushatës, Mishelle është cituar të ketë thënë: “Nuk do të jem unë këshilltare e lartë.” Të bijat e Obamës ishin në një shkollë private në Çikago, tani shkojnë në Sidwell Frinends School në Washington.



Sipas intervistës së Obamës të thënë më 2008 në The Ellen DeGeneres Show, çifti nuk ka ndërmend të lindë fëmijë të tjerë. Ata kanë marrë këshilla nga Laura Bush, Rosalyn Charter dhe Hillary Cliton si t’i rritin fëmijët në Shtëpinë e Bardhë. Marian Robinson, nëna e Mishelle, do të banojë në Shtëpinë e Bardhë për t’i ndihmuar në rritjen e fëmijëve. Emri i koduar i Mishelle, caktuar nga shërbimet sekrete, është “Renaissance” (Rilindja).



Edhe pse Michelle Obama ka qenë pjesë e fushatave të të shoqit, ajo nuk iu bashkua gjithnjë atyre. Kur ajo bëri fushatë për Obamën më 200 për në Dhomën e Përfaqësuesve, shefi i saj në Universitetin e Çikagos, nëse fushatat i jepnin asaj ndonjë kënaqësi, pasi u mendua ajo tha se i kishin lindur një mori idesh. Në maj 2007, tre muaj pasi i shoqi shpalli kandidaturën për President, ajo i reduktoi përgjegjësitë e saj profesionale me tetëdhjetë për qind që të mbështeste fushatën.



Në fillim ajo merrte pjesë në udhëtimet vetëm dy ditë në javë, udhëtonte vetëm natën, sepse donte të ishte pranë të të bijave. Në shkurt 2008 ajo mori pjesë në tridhjetë e tri veprimtari në tetë ditë. Së paku dy herë ajo u shfaq në fushata me Oprah Winfrey. Ajo i përgatiste vetë fjalimet dhe fliste pa letër. Ajo shkëlqente me fjalimet e saj qysh në vitin 2007.



Jennifer Hunter e Chicago Sun-Times shkroi për një fjalim të saj në Aiova (Iowa): “Michelle ishte një pishtar, duke shprehur një pasion të vendosur për fushatën e të shoqit, duke folur drejtpërdrejt nga zemra me gojëtari dhe zgjuarsi.” Ajo shkruante se Michelle shkroi një marrëveshje në të cilën i shoqi hoqi dorë nga duhani në shkëmbim të përkrahjes së saj për kandidimin presidencial.



Gjatë fushatës ajo ka folur për racat dhe shkollimin, duke e përdorur si kuadër përkatësinë e saj si nënë. Në fillim të fushatës ajo konisderohej më pak famozja e grave të kandidatëve presidencialë demokratë. Por që atëherë ajo dëshmoi një hurmor ironik dhe tregonte bukur për jetën e familjes Obama. Por, meqë mediat po e theksonin tepër sarkazëm e saj, ajo i ulit tonet.



Në shkurt 2008, e pyetur nëse ajo e përfytyronte veteb si përkrahëse të Hillary Clinton, Michelle Obama tha. “Unë duhet të mendoj për këtë gjë. Duhet të mendoj për politikën e saj, për qëndrimin e saj, për tonin e saj.” Duke qenë te kjo temë, ajo tha: “Të gjithë në parti duhet të punojnë me përkushtim për cilindo që të jetë i kandiduari për President.” E pyetur më 2004 se cilën nga gratë e preidentëve i admironte, Mishelle Obama ishte përgjigjur se e pëlqente Hillary Clintonin, duke deklaruar: “Ajo është e zgjuar dhe e hirshme dhe ka çdo cilësi për t’u paraqitur në publik.”



Me rritjen e figurës së të shoqit në sytë e publikut, ajo u bë pjesë e pop culture. Në maj 2006, revista Magazine, e renditi atë mes “25 of the World's Most Inspiring Women” (25 grave më frymëzuese të botës). Në korrik 2007, revista Vanity Fair, e renditi mes “10 of the World's Best Dressed People” (10 njerëzit më mirë të veshur të botës).



Ajo ishte mysafire nderi në Oprah Winfrey’s Legende Ball, si një “jang'un” ku iu shprehej nderim “Legjendave” që ua hapën rrugën grave afrikano-amerikane. Në shtator 2007, revista 02138 e renditi atë në vendin e 58 të 100-ve të Hrvardit (“The Harvard 100”), një listë e përbërë nga studentët më me ndikim që kanë mbaruar Harvardin. I shoqi i saj u rendit në vendin e katërt. Në korrik 2008, ajo u rendit sërish në listën e Vanity Fair. Ajo u rendit edhe në listën e grave më bukur të veshura të botës, në revistën People më 2008. Kjo revistë e vlerësonte për “pamjen kalsike dhe konfidente”.



Obama duket se do të jetë tejet e mirëpritur në rolin e saj të ri si Zonjë e Parë. Si një grua me personalitet të plotë dhe me një martesë solide, ajo pritet të ketë një rol model pozitiv për ata tek të cilët ka ndikim, sidomos do të ndikojë në pikëpamjen e njerëzve në botë rreth grave afrikano-amerikane. Ajo është krahasuar me Jacqueline Kennedy për shkak të stilit të saj tejet të përkryer të jetesës, është krahasuar me Barbara Bushin për disiplinën dhe për qëndrimin serioz.


Ndërkohë analistët përcaktojnë edhe ndryshimet midis saj dhe Jacqueline Kennedy, duke thënë se zonja Kennedy kishte një stil më klasik, ndërsa zonja Obama ka një stil më populist. Magjepsja e saj ka triumfuar përballë asaj të Cindy McCain dhe të Sarah Palin gjatë fushatës së vitit 2008. Ajo shpesh vishte rroba të stilistëve si Calvin Klein, Oscar de la Renta, Isabel Toledo, Narciso Rodriguez, Donna Ricco dhe Maria Pinto, duke u bërë mishërim i prirjeve të stilit.
Barack Obama - Faqe 2 U3_ob%20mishelestma
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Obama ia ka ndryshuar imazhin Amerikës

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jan 20, 2010 4:30 pm

Obama ia ka ndryshuar imazhin Amerikës

Nga Elida Buçpapaj


Barack Obama - Faqe 2 U3_elida1
Barack Obama - Faqe 2 U3_the-obama-family_443x4001



Gjatë karrierës sime si gazetare parakalojnë deri më tani katër Presidentë të SHBA. George Bush Senior, Bill Clinton, George W.Bush dhe Barack Obama.

 

Periudha e mandateve të tyre presidenciale është e lidhur me tranzicionin e

Shqipërisë dhe të shqiptarëve, prej rrëzimit të diktaturës deri tek pavarësia e

Kosovës dhe hyrja e Shqipërisë në NATO, ashtu si edhe me fillimin e

transformimit të kombit shqiptar pas një periudhe obskurantiste të defaktorizimit

në atë të mileniumit të tretë që përkon me startin e faktorizimit të tij.

 

Paçka se bindjet e mia i takojnë qendrës së djathtë,

kur është fjala për Presidentët e SHBA, këtu bindjet e mia nuk hyjnë në punë,

pasi qofshin presidentët Demokratë apo Republikanë, kanë luajtuar një rol vital

për shqiptarët, dhe të cilitdo krah qofshin ata janë tejet të rëndësishëm dhe

të pazëvendësueshëm për kombin shqiptar.

 

Në këtë aspekt, kam qenë partizane e Bush Seniorit, e

Clintonit, e Xhorxh W.Bush-it dhe tash e Barack Obamës. Dhe do të isha padyshim

edhe partizane e Al Gore-it, John Carry-t, Bob Doll-it apo McCain-it nëse do të

kishin fituar mandatin e Presidentit të SHBA-ve.

 

Natyrisht nuk jam një partizane e verbër e trushpëlarë

që idhujt e komunizmit i kam shkëmbyer me ikonat e demokracisë Amerikane. Sot

jam e lirë të zgjedh pa pasur tabu. Të paktën të shkruaj për çka nuk e

shqetësoj dhe e le të qetë autocensurën. Në karrierën time si gazetare më ka

ndodhur shpesh të merrem me tema që nuk i kam pasur për zemër, por që m’i ka

diktuar koha dhe momenti. Por më së shumti kam shkruar atëhere kur ajo që kam

shkruar ka buruar spontanisht, larg çdo fryme partiake dhe afër gjithçkaje që

lidhet me frymën shqiptare. 

Amerika është pjesë e koshiencës dhe subkoshiencës

sime, si shqiptare dhe qytetare e botës. Me këtë sy e kam ndjekur edhe vitin e

parë të Barack Obamës, i cili e filloi mandatin presidencial kur Amerika dhe

Perëndimi kishin hyrë në krizën ekonomike dhe atë të besimit.

Kur hyri Obama në Shtëpinë e Bardhë, bota kishte

mbetur pa ikona, edhe ikonat e rokut dhe popit ishin totalisht të zbehura.

Barack Obama shënoi erën e re, atë të një Afrikano-Amerikani që kishte shkelur

një rregull të artë, duke përfaqësuar njëkohësisht rregullin dhe mospërfilljen

e rregullit, ligjin dhe mospërfilljen e tij. Obama simbolizonte kundërrymën dhe

njëkohësisht ndryshimin.

 

Obama dhe familja e tij sollën një frymë të re në

Shtëpinë e Bardhë, Një çift brilant me një karrierë brilante akademike me dy

vajza të vogla, gjithçka si një telenovelë dhe realitet njëkohësisht.

 

Çifti Obama, në zbarkimin e parë në Europë i sfiduan

zonjat e para dhe kryetarët e shteteve, shik, xhentëlmen, superklas, duke pasur

në fokus familjen dhe të ardhmen e botës e të njerëzimit. Në fund të fundit kjo

i duhej për momentin Amerikës.  Që Obama

të pritej si mesi, duke qenë njeri normal, i cili në Kairo bënte thirrje për

një Fillim të Ri me botën myslimane ndërsa në Ganën afrikane do të shpallte:

„Unë e kam gjakun e Afrikës me vete“ – Martin Luther King-u vetëm një mësues i

Obamës, ku nxënësi  President i SHBA dhe

ithtar i Abraham Linkolnit e ka tejkaluar mësuesin e tij.

I kam ndjekur me nervozizëm të gjithë nervozizmin dhe

reaksionin në SHBA kur Obamës i dhanë Nobelin e Paqes. Yjet e New York Times

duke filluar prej kolumnave të Thomas Friedmanit të mbushura me pathos dhe

ironi. Duke i kërkuar deri në mos pranimin e çmimit dhe marrëzira të tilla.

Sikur ta kishin harruar se si priteshin Presidentët e mëparshëm të SHBA në

Europë, kur digjeshin dhe shkrumboheshin flamurët me yjet dhe vija, se si

anatemohej dhe akuzohej Amerika, si shkaktarja e të gjitha luftërave dhe e të

gjitha krizave. Tani pseudopacifistët e të gjitha rrymave merren më tepër me

Berluscon-in, me të birin e Sarkozy-së, ndërsa

Barack Obama pritet me kërshërinë e yjeve të Holliwoodi-t, duke i

supertejkaluar ata. Me fjalë të tjera Barack Obama ia ka ndryshuar imazhin

Amerikës. Për një vit.

 

 

Elida BUÇPAPAJ


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Sun Sep 08, 2013 1:35 am, edituar 1 herë gjithsej
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Re: Barack Obama

Mesazh nga Agim Gashi Sun Sep 08, 2013 1:32 am

Barack Obama - Faqe 2 603292_10151345186741749_2045985377_nBarack Obama - Faqe 2 268514_10151343645151749_233176205_nBarack Obama - Faqe 2 73595_10151339043496749_202810364_nBarack Obama - Faqe 2 544972_10151342071076749_528196060_nBarack Obama - Faqe 2 397668_10151337222756749_747931347_nBarack Obama - Faqe 2 293996_10151333785541749_690707311_nBarack Obama - Faqe 2 63746_10151335934621749_174929260_n
Barack Obama - Faqe 2 734710_10151330904331749_334058650_n
Barack Obama - Faqe 2 321182_10151330529541749_1242018165_n
Barack Obama - Faqe 2 150923_10151329625321749_1675824835_n
Barack Obama - Faqe 2 405978_10151328879481749_152750950_n
Barack Obama - Faqe 2 534346_10151328122651749_1850149864_n
Barack Obama - Faqe 2 545417_10151327462091749_834085418_nBarack Obama - Faqe 2 61065_10151322388451749_689194879_n
Barack Obama - Faqe 2 548586_10151321158341749_785398894_n

Barack Obama - Faqe 2 293940_10151325753811749_1963549752_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Re: Barack Obama

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jul 13, 2014 1:39 am

FOTOJA HIT E OBAMËS KATËRVJEÇAR ME GJYSHIN E BARDHË



Barack Obama - Faqe 2 U2_fotoh



Një fotografi e presidentit amerikan Barack Obama kur ka qenë në moshë vetëm katërvjeçare, është bërë hit i vërtetë në rrjetet sociale.

 

Obama në këtë foto shihet në plazh, bashkë me gjyshin e tij Stenli Danam, i cili ka qenë i bardhë. Gjyshi i Obamës ka pasur ndikim të madh ndaj nipit të tij, sepse me bashkëshorten Medlin, janë kujdesur për Obamën në Havai
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Re: Barack Obama

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jul 13, 2014 1:47 am

Barack Obama - Faqe 2 Ldk%20-%20sot%20komuna%20neser%20kosova%20-%20prishtine%20-%20fushata%20(3)%20-%20logo-1381404067
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Re: Barack Obama

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jul 13, 2014 1:48 am

Barack Obama - Faqe 2 10513261_680100725377242_9216091876818266144_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Barack Obama - Faqe 2 Empty Re: Barack Obama

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi