Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nis gjykimi në rastin "Kleçka"

Shko poshtë

Nis gjykimi në rastin "Kleçka" Empty Nis gjykimi në rastin "Kleçka"

Mesazh nga Agim Gashi Fri Nov 11, 2011 6:36 pm

Nis gjykimi në rastin "Kleçka"

Nis gjykimi në rastin "Kleçka" Limaj

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Fatmir Limaj dhe nëntë ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, do të përballen sot me aktakuzën e ngritur nga EULEX-i për krime lufte kundër popullatës civile dhe robërve të luftës, në fshatin Kleçkë.

Këto vepra supozohet të jenë kryer nga fillimi i vitit 1999 deri në mesin e qershorit 1999 kundër civilëve serbë dhe shqiptarë, si dhe kundër pjesëtarëve të burgosur të ushtrisë serbe dhe policëve serbë të mbajtur në një qendër të improvizuar paraburgimi nga UÇK-ja, e cila ndodhej në fshatin Kleçkë.

Avokati i Limajt, Tahir Rrecaj tha për Radion Evropa e Lirë se nga trupi gjykues do të kërkojë shtyrjen e procesit edhe për dy muaj të tjerë, pasi që sipas tij, mbrojtja ende nuk ka arritur të marr autopsinë lidhur me rrethanat dhe arsyet e vdekjes se dëshmitarit kyç në këtë proces.

Dëshmitari kryesor, Agim Zogaj, i cili deri në vdekjen e tij është njohur si dëshmitari X, është gjetur i vdekur në Gjermani, më 28 shtator të këtij viti.

“Sa i takon këtij dëshmitari, nuk kemi asnjë informacion zyrtar”, ka thënë Rrecaj, duke ngritur edhe çështjen e mungesës së “shumë provave të tjera” dhe sipas tij është e arsyeshme që procesi të shtyhet deri kah fundi i janarit ose në shkurt të vitit të ardhshëm.

Ndryshe, zoti Limaj nuk e gëzon më imunitetin e deputetit, pas një interpretimi të Kushtetutës që Gjykata Kushtetuese i bëri më 20 shtator të këtij viti, nëpërmjet të cilit të gjithë ligjvënësit u zhveshën nga imuniteti që gëzonin deri atëherë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi