Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Azem Sylën e njoh “si paren e kuqe” prej vitit më 1998!

Shko poshtë

Azem Sylën e njoh “si paren e kuqe” prej vitit më 1998! Empty Azem Sylën e njoh “si paren e kuqe” prej vitit më 1998!

Mesazh nga Agim Gashi Thu Feb 02, 2012 8:01 pm

Azem Sylën e njoh “si paren e kuqe” prej vitit më 1998!


Azem Sylën e njoh “si paren e kuqe” prej vitit më 1998! 22naim_miftari
Flet Naim Miftari ish-epror i lartë i G2 të UÇK-së.

Prej vitit 1991 kisha dijeni dhe lidhje të afërta me UÇK, pasi disa familjar të afërm të mi ishin pjesë e themelimit të UÇK dhe kishin shkuar në ushtrime ushtarake në Shqipëri me Zahir Pajazitin e Adem Jasharin thotë në një intervistë për “Bota sot”, Naim Miftari, ish–epror i lartë i UÇK-së, i G2-shit dhe më pas pjesëtar i Policisë së Kosovës.

Në intervistën ekskluzive që do të botohet në disa vazhdime në gazetën “Bota sot”, Naim Miftari flet për ardhjen e tij për të luftuar në Kosvoë, për divergjencat në mes të fondeve “Vendëlidnja thërret” dhe “Fondi i 3%” për takimet me Azem Sylën e Ahmet Krasniqin në Tiranë, për veprimtarinë e tij si pejstar i G2-isht apo ZKZ (organizatës Zbulim Kundërzbulim) dhe lidhjet e kësaj organizate me SHIK-un, njohjet me Kadri Veselin e me zyrtarë të jterë të SHIK-ut, për vrasjet e pasluftës në Kosovë e për shumëçka tjetër.

I pYetur se përse u largua nga mërgata në Gjermani dhe kur iu bashkëngjit forcave të UÇK-së?, Miftari është përgjigjur: Po unë ju bashkëngjita luftës vullnetarisht me vëllezërit e mi më 15.05.1998. Deri në kufi më ka përcjell Azem Syla dhe Haki Drenica. Kam qenë edhe me djalin e axhës po ashtu vullnetar Naserin që nga Gjermania me lidhje të Fehmi Lladrovcit jemi vendosur në Tiranë. Kishte shumë dezinformime por prej vitit 1991 kisha dijeni dhe lidhje të afërta me UÇK, pasi disa familjar të afërm të mi ishin pjesë e themelimit të UÇK dhe kishin shkuar në ushtrime ushtarake në Shqipëri me Zahir Pajazitin e Adem Jasharin. Unë në atë kohë isha në Kroaci, kurse organizimin për në Shqipëri e bënin dy dajë të mi Imer dhe Zymer Berisha dhe disa tjerë, kontributin e këtyre njerëzve sot nuk e përmend askush sepse rreth formimit te UÇK ka disa opsione të pa njohura, prandaj ka mjegull shumë dhe përfituesit e luftës e kanë përvetësuar shumë luftën e UÇK por e vërteta del në shesh herët apo vonë?
(Intervistën e plotë me Naim Miftarin mund ta lexoni në disa vazhdime në “Bota sot”)
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi