Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PDK me shkeljet më të mëdha në fushatën për Ferizajn

Shko poshtë

PDK me shkeljet më të mëdha në fushatën për Ferizajn Empty PDK me shkeljet më të mëdha në fushatën për Ferizajn

Mesazh nga Agim Gashi Fri Apr 27, 2012 7:35 pm

PDK me shkeljet më të mëdha në fushatën për Ferizajn


PDK me shkeljet më të mëdha në fushatën për Ferizajn Pdk
INPO dhe D4D, të cilët kanë monitoruar fushatën parazgjedhore të partive politike për zgjedhjet e parakohshme në komunën e Ferizajt vlerësojnë se në bazë të raporteve paraprake të vëzhguesve janë vërejtur shumë parregullsi në aspekt të respektimit të ligjit nga ana e subjekteve politike, ndërkaq Partia Demokratike e Kosovës vlerësohet të ketë qenë me shkeljet më të mëdha në fushatë.
Më poshtë mund ta gjeni përmbledhjen e INPO-së dhe D4D me të gjeturat për shkeljet e bëra nga secili subjekt politik.


Partia Demokratike e Kosovës (PDK)

- Ka qenë parti me shkeljet më të mëdha në fushatë dhe ka angazhuar të gjitha forcat duke neglizhuar plotësisht disa nga rregullat e fushatës dhe ligjit për zgjedhjet.
- Në tubimet e saj është vërejtur përdorimi i veturave zyrtare të Qeverisë: Me vetura zyrtare në tubimet e PDK-së kanë ardhur nga Prishtina ministrat Enver Hoxha, Memli Krasniqi, Adem Grabovci, Ramë Buja, Hajredin Kuçi dhe Kryetari i komunës së Vitisë. Këta zyrtarë, edhe gjatë orarit të punës prej orës 10:00 deri 17:00, kanë kërkuar votën për kandidatin e PDK-së, Agim Aliu, tek qytetarët e rastit në rrugë, kafene e dyqane.
- Dje më 26 Prill, 2012 e gjithë rruga Ahmet Kaçiku ka qenë e bllokuar nga veturat zyrtare të Kryeministrit Hashim Thaçi.
- Në shumë nga tubimet e PDK-së është vërejtur prezencë e madhe e fëmijëve, të cilët kanë qenë të manipuluar nga grupe të ndryshme, qoftë familjar apo grupe të organizuara nga shkollat! Konkretisht në fshatin Balaj fëmijët kanë qenë të organizuar në përkrahje të PDK-së.
- Lehtë e vërejtur ka qenë edhe prezenca e punëtorëve me uniforma në disa nga tubimet e PDK-së, duke filluar nga punëtorët teknik të ndërtimtarisë e deri tek punëtorët shëndetësor.
- Takimi i punëtorëve shëndetësor të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare dhe tri QMF-ve me kandidatin Agim Aliu në restorant Orchide (më datën 19 Prill, 2012) disa ditë para fillimit të fushatës ka pasur karakter politik dhe lobues. Punëtorët e QKMF dhe QMF kishin shkuar në Orchide me Autoambulanca!
- Drejtorët e drejtorive të Komunës së Ferizajt janë parë në tubime të PDK-së në orarë të punës,
- Ka pasur edhe pjesëmarrje grupore të mësimdhënësve, sidomos në tubimet e PDK- së nëpër fshatra.
- Biznesmenëve të Ferizajt u ka ardhur ftesë nga Qeveria që dje më 26 prill, 2012 të marrin pjesë në takim me Hashim Thaçin në restorant Orchide.
- Sot, e premte 27 prill, 2012, dita e fundit e fushatës, Nehat Mustafa ka mbajtur një takim me maturantë të Gjimnazit “Kuvendi i Arbrit”. Takimi ka karakter “informues” Mirëpo gjatë vëzhgimit kemi vërejtur se hapësirat kanë qenë mbushura me pankarta të PDK-së dhe qëllimi i këtij takimi ishte lobim për vota. Pjesëmarrësit në këtë takim ishin nxënës maturant.


Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK)

- Është veçuar pasi e para ka thyer respektimin e fillimit të fushatës duke vendosur posterët e kandidatit Adem Salihaj 10 orë para fillimit zyrtar të fushatës.
- LDK-ja ka bllokuar trotuaret dhe ka penguar lëvizjen e lirë të këmbësorëve duke vendosur panot reklamuese të kandidatit të saj pikërisht në mes të trotuareve. (Të ngulitura në tokë- çimento).


Partia e Drejtësisë (PD)

Ka vendosur një pano të kandidatit të saj në rrethojat e Xhamisë së Madhe. Xhamia është institucion fetar dhe me këtë gjest PD-ja ka bërë politizimin e objekteve të kultit, gjë e cila ndalohet me ligj. Xhamin dje e ka vizituar edhe Ministri i Shëndetësisë Ferid Agani diku rreth orës 15:30, respektivisht gjatë orarit të tij të punës si Ministër i Shëndetësisë.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK)

Në ditën e fillimit të fushatës 23 prill, 2012 ka përdorur mjete piroteknike, fishekzjarrë, dhe bombola gazi, tymi në sheshin e qytetit ku ka pasur numër të konsiderueshëm të fëmijëve dhe pleqve.

Shkeljet e përbashkëta të subjekteve:

-Të gjitha subjektet politike kanë vendosur afishe propaganduese ne drunj dhe lisa të qytetit duke përfshirë edhe paritë më korrekte të kësaj fushatë si VV, AKR, LB dhe kandidati i pavarur Rrahim Sadiku.

Komisioni Komunal i Zgjedhjeve (KKZ)

- Ka dështuar të mbikëqyr në nivel të duhur fushatën e partive politike. Si institucion përgjegjës për zgjedhje nuk ka arritur të mbledh informacione të sakta sa i përket fushatës zgjedhore në Komunën e Ferizajt. Në mungesë të këtyre informacioneve KKZ-ja nuk ka arritur të krijoj një agjendë që tregon gjendjen faktike të takimeve që i kishin organizuar partitë politike.
- Ka pasur ndërrime shumë të shpeshta të orareve të aktiviteteve të subjekteve të cilat KKZ-ja nuk i ka përcjellë.
- Gjithashtu ka pasur aktivitete të paparalajmëruara, më së shpeshti të karakterit të ecjeve të partive nëpër lagje të qytetit.


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

-Mosndarja e roleve të Komisionerëve. D4D e ka ngritur para disa ditësh shqetësimin për mosndarjen e drejtë të roleve të komisionarëve në vendvotime, ku një subjekti politik i kanë takuar 75% e kontrolluesit të letërnjoftimit. KQZ e ka trajtuar pjesërisht këtë çështje, por akoma nuk dihet saktë se cili subjekt sa kontrollues do të ketë dhe në cilat vendvotime.
- Mos trajnimi i komisionarëve. D4D dhe INPO janë të shqetësuar me faktin se një numër i konsiderueshëm i komisionerëve nuk kanë ndjekur trajnimet e domosdoshme, ashtu siç edhe parashihen me ligj.
- Numri i madh i fletëvotimeve të shtypura. Për 95,449 votues në komunën e Ferizajt janë shtypur 97,450 fletëvotime. Shtypja e numrit më të madh të fletëvotimeve krijon hapësirë për manipulime.
Mungesa e procedurave. Gjatë monitorimit të mbledhjeve të KQZ-së dhe leximit të dokumente të ndryshme, monitoruesit e D4D kanë vërejtur se KQZ-së i mungojnë procedurat e shkruara ose ato janë të shkapërderdhura në disa dokumente të ndryshme. Në draftin e planit operacional për ditë të zgjedhjeve thuhet që materiali i ndjeshëm transportohet me përcjellje të Policisë, mirëpo nuk sqarohet se si bëhet bartja nga Prishtina në Ferizaj dhe kush do të jetë përgjegjës për këtë dhe në cilën ditë bëhet.
- K-Vote. KQZ ka ndërmarrë një iniciativë për raportim të drejtpërdrejtë të rezultateve nga vendvotimet. Përderisa ne e mirëpresim dhe përkrahim këtë ide, është shqetësuese fakti që faqja elektronike e KQZ-së është jo-funksionale gjatë shumicës së kohës.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi