Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Buxhovi : Akuzuesit e mi janë bashkëpunëtorët më ekstremë të UDB-së

Shko poshtë

Buxhovi : Akuzuesit e mi janë bashkëpunëtorët më ekstremë të UDB-së Empty Buxhovi : Akuzuesit e mi janë bashkëpunëtorët më ekstremë të UDB-së

Mesazh nga Agim Gashi Thu Jan 23, 2014 1:29 am

Buxhovi : Akuzuesit e mi janë bashkëpunëtorët më ekstremë të UDB-së F1_rubikon-jpg1390421291
Buxhovi : Akuzuesit e mi janë bashkëpunëtorët më ekstremë të UDB-së

Prishtinë, 22 janar – Në emisionin “Rubikon” të KTV-së me Adriatik Kelmendin , letrari, publicisti, politikani Jusuf Buxhovi ka thënë se pikërisht ata që e akuzojnë rreth vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla e Kadri Zeka kanë qenë bashkëpunëtorë, madje më ekstremistë  të UDB-së jugosllave. 

Buxhovi nuk u pajtua me mënyrën që zonja Donika Gërvalla paraqiti dyshimet për vrasjen para 32 vjetëve në Gjermani të Jusuf e Bardhosh Gërvallës  dhe Kadri Zekës duke shtuar se nuk mund të manipulohet me  emra , as me ata që zonja Gërvalla i përmend të ekzistojnë në hetimet gjermane. Duke folur për këtë  vrasje Buxhoi theksoi se në kohë ka pasur shumë rivalitete politike ndërmjet shqiptarëve në emigracion dhe shtoi se drejtësia gjermane për këtë vrasje ende nuk e ka akuzuar UDB-në.     

Ditë më parë Hysen Gega, nëpër disa portale e kishte akuzuar Jusuf Buxhovin ta kishte marrë në pyetje, në lokale të policisë, bashkë me oficerë serbë të UDB-së për vëllazëri t Gërvalla.

Buxhovi  i hodhi kategorikisht poshtë këto akuza duke  i quajtur shpifje. Ai madje akuzuesit e tij i quajti bashkëpunëtorët më besnikë të UDB-së . Këto akuza kanë filluar pas daljes në skenë të LDK –së thënë Buxhovi dhe ka shtuar se qëllimi i akuzave është njollosja e LDK –së  dhe e veprimtarëve të saj ndër të cilët e llogarit veten.  
Jusuf Buxhovi foli edhe për LDK –në duke thënë  se me profilin e tashëm politik ajo nuk është në gjendje të udhëheqë shtetin.  Ai i quajti disfatë rezultatet e LDK –së në zgjedhjet e fundit dhe e akuzoi atë për disfatat në Prishtinë e në Prizren, ndërsa shtoi se po e shfrytëzon për keq kultin e Rugovës duke mos  e ditur fare rugovizmin. 




Për Ibrahim Rugovën Buxhovi i tha se e ka vendin në histori. Duke folur për periudhën e tij, Buxhovi tregoi për etapat si ato të anëtarësimit të LPK-së në LDK dhe shti se të gjitha zhvillimet në Kosovë e ashtë lidhur me të kanë qenë të mbikëqyrura e të udhëhequra nga SHBA.

AAK –në Buxhovi e quajti parti jo të qytetëruar ndërsa fitues të radhës në zgjedhje e cilësi  AKR-në.  

Kryeministrin e vendit Hashim Thaçi Buxhovi  e cilësoi politikan të pajisur me  despotizëm udhëheqës partiak. Ai , tha Buxhovi, arriti dy marrëveshje me Fatmir Sejdiun dhe Isa Mustafën nga të cilat doli ai fitues. Duke folur për  Vetëvendosjen Buxhovi tha se  tha se është mirë që ajo të mos manipulojë shumë me bashkimin kombëtar. 

 

Lidhur me zhvillimet në fe dhe debatet rreth saj  i ka tejkaluar caqet e fesë.  Buxhovi  tha se feja po instrumentalizohet nga ata që pretendojnë të kenë favore nga ajo dhe shtoi se identiteti kombëtar është primar dhe jo ai fetar .
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi