Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Përkjtim në trevjetorin e vdekjes së babait tim Hamit Gashit

Shko poshtë

Përkjtim në trevjetorin e vdekjes së babait tim Hamit Gashit Empty Përkjtim në trevjetorin e vdekjes së babait tim Hamit Gashit

Mesazh nga Agim Gashi Tue May 12, 2009 8:12 pm

Përkjtim në trevjetorin e vdekjes së babait tim Hamit Gashit BabangashyqaSot më 12.05.2009, u mbushën tri vite nga vdekja e bashkëshortit, babait, vëllaut dhe gjyshit tonëHAMIT BAJRUSH GASHI

Nga Akllapi

(1931-2006)Të shkruhet përkujtimi për Ty qenka vështirë, por na ngushllon fakti se Ti ishe njeriu që na mbushe me gëzime, jetë e krenari gjatë gjithë jetës sate. Sa na mungon nuk ka përshkrim. Jetove duke e dashur atdheun dhe lirinë e Kosovës, duke na dashur ne si familje, miqësinë dhe shoqërinë. Endërrën që ta festosh ditën e pavarsisë nuk e arrite por fli i qetë se ke pasardhës që do ta gëzojnë ate.Krenaria dhe dashuria që kemi për Ty, po na e lehtsojnë dhëmbjen që më nuk të kemi pranë dhe në sofrat tona.

Kujtimi për ty do të na mbajë të gjallë derisa mos të ketë jetë në këtë botë.Të përkujtojnë;Bashkëshortja Fikrija, djemt Agimi, Samiu, Afrimi dhe Agroni, vajzat Drita, Afërdita, Shpresa dhe Besa, vllëzërit Sabiti, Ragipi, Fadili dhe Milazimi, motrat Hanumshahja dhe Nurija, nipat e stërnipat, mbesat dhe stërmbesat nga Lipjani, Akllapi, Prishtina, Gjermania, Suedia, Kanada, Zvicra etj.

Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Tue May 12, 2009 8:33 pm, edituar 1 herë gjithsej
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Përkjtim në trevjetorin e vdekjes së babait tim Hamit Gashit Empty Re: Përkjtim në trevjetorin e vdekjes së babait tim Hamit Gashit

Mesazh nga Agim Gashi Tue May 12, 2009 8:31 pm

BABAIT TIM HAMIT GASHIT
Ditë e premte në mëngjez
M´erdhi lajmi n´kurbet t´zi,
T´ka vdekë baba mu më thanë
Pa e pa edhe njiherë me sy.

Dymbdhet Maji muej me lule
Paska vdekë baba im,
Pa më pa edhe niherë
E me marrë në përqafim.

Terri i zi kaploi dynjanë
Edhe dielli spo ban dritë,
Mos me qenë në varrim t´prindit
Unë kët´ gja nuk e kam pritë.

Ah kurbet ti qofsh mallkue
Që po i ndanë njerzit për t´gjallë,
Mos me kanë edhe n´ditë të vdekjes
N´botën tjetër shkojnë me mallë.

E kam ditë që s´jeton gjithmonë
Në kurbet të kisha mall´ ,
Jo ske vdekë për zemrën time
Do të jeshë gjithmonë i gjallë.

Vepra jote e kësaj bote
Më jep forcë e më jep nderë,
Kah të eci e kah të shkoi
N´kujtim timin do t´jeshë përherë.

Lamtumirë babë i dashur
Fli i qetë në tokë kosove,
Do t´jetoj me mall´ t´pashuem
Se i gjallë je ti për ne.

Dashunija për babë e nanë
Ashtë dashni që ska përshkrim,
Kur të ikun pa i pa
Jeta ma nuk ka kuptim.

Nat´e ditë të kam në mendje
Në atë botë kur kem me u pa,
Do të qmallemi për dy botnat
E ma kurrë skem me u nda.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi