Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AGIM GASHI - LUMZI I GJILANI PLOT BERLLO

Shko poshtë

AGIM GASHI - LUMZI I GJILANI PLOT BERLLO Empty AGIM GASHI - LUMZI I GJILANI PLOT BERLLO

Mesazh nga Agim Gashi Wed Feb 11, 2015 8:14 pm

AGIM GASHI


LUMZI I GJILANI PLOT BERLLOG

AGIM GASHI - LUMZI I GJILANI PLOT BERLLO 10996381_10152706186709077_267670791213354908_n
Lumi ose lumzi apo edhe prrocka e Gjilanit që dikush e quAn Dobrusha e dikush Mirusha, kalon mu përmes qytetit duke ia prish bukurinë qendrës jryesore të Karadakut, por edhe këtij qyteti i dhuron çdo ditë erë qelbsire dhe mikrroba të smundjeve të pa numërta.
Mikrrobat janë të „mirëseardhura“ sepse sa më e sëmurë që të jetë popullata, aq më të pasur do të jenë mjekët me ordinancat private dhe barnatoret e qytetit.
Çdo qeverisje e këtij qyteti deri sot i ka pëngja prrockës Dobrusha-Mirusha që asgjë të mirë nuk i dhuran as qytetit e as qytetarëve.
Flitet se Kryetari i maparshëm i Gjilanit, kishte ngrënë darka e dreka në vlerë prej gadi 1 000 000 (një milion eurro). 
Gjithmonë më dilte një pyetje edhe në gjumë:-Po a ka pas mundësi që Mirusha-Dobrusha të pastrohet, ti rregullohet shtrati e rreth brigjeve të mbillen pemët, të bëhen pushimoret dhe shportat e bërllogut, me aq para sa hangren kryetaret? Po si more jo? Me një milion euro ishin pastru dhjetë lumej të tillë, por ja që tenderet e shpallur deri sot u hëngren, u harruan e u zhbinë nga faqja e dheut. Mbeten vetëm eshtrat e qingjave që u hudhen në Mirushë me i lënë gjurmet se çka hangren deri tani Kryetaret e Komunës. Tani cili ka shenja më shumë spo e di, ama shenja kanë të gjithë.
Përmenda shembillin me Mirushën-Dobrushën e Gjilanit për mos transparencen dhe mos punën e udhëheqjeve komunale, por dijeni se pothuaj se ska Komunë, (përveç asaj të Lipjanit me qeverisjen e re), që punuan me ndershmëri e pa hargjime enorme për mish e flija me, sherbime nga “zogzat” e huaja, madje deri te zbukurimi i bythëve të Kallashkes atje te Prizereni me pesqindëshe të popullit. 
Shihni gazetat, portalet, muret, kishat e xhamiat, gardhiqet e tarabat me postere të Kryetarëve të komunave, me reklama lavdëruese eneorme, me gënjeshtra për elektoratin, gjoja se sukseset vetëm këta karaxhoza po i korrkan, dhe se po most ë kishin ardhë këta, edhe Kosova do të vdiste. Po, por populli e pa që me ardhjen e juaj vdiq Kosova, po vdes e po ik edhe populli.


Mirusha-Dobrusha e Gjilanit është shembulli më i keq i punës së kryetarëve te të gjitha Komunave sepse të gjithat kanë ndonjë Mirushë apo deponi bërllogjesh. Berllogu i ka mbuluar edhe zyret e Kryetarëve se lene më qytetin. A nuk ju vie marre që me votat e këtij populli, zunen vendet për me i ndihmue e jo me e ngulfat këtë popull kështu si po e ngulfatni sot.
Kosova ka nevoj për ndryshime të mëdha. Atdheu dhe burgjet e Kosoves presin me padurim Kryetar, Deputet, Ministra e Zëvendës Ministra. Të gjithë u mbushen me mëkate. Ska zyrtar shqiptar e kosovar që nuk ka vjedhë, nuk ka marr mito, nuk është korruptuar apo edhe që nuk do ta ketë shijuar dridhjen e bythëve të Kallashkes. Kosoves i vyen gjaku i ri, reforma në partitë tona ndersa ndrrim rrënjësor të pushtetit.
Ose do të vien në pushtet njerz të ndershëm, ose Kosova mori fund. 
Populli le të zgjedh.

11.02.15


AGIM GASHI - LUMZI I GJILANI PLOT BERLLO 10426205_10152706193019077_6850063117359946340_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi