Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto)

Shko poshtë

Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Empty Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto)

Mesazh nga Agim Gashi Mon Aug 17, 2015 2:05 pm

Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto)


H.O.

Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Largea_esat-stavileci-akadami1439802626
Foto: Bota sot


(E plotësuar) Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka mbajtur sot një mbledhje komemorative në nderim të akademik, Esat Stavilecit.
Në mbledhjen u çmua lartë kontributi i tij dhënë shkencave juridike, arsimit deh fushave tjera, veçanërisht në sferën e administratës publike.
Në mbledhjen komemmorative, të mbajtur nga Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, u çmua lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit në veçanti në fushën e administratës publike. Profesor, Jusuf Bajraktari vlerësoi se vepra e akademik, Esat Stavilecit do të mbetet burim reference për brezat e ardhshëm.
Bajraktari theksoi se humbja e tij për familjen e poashtu edhe për Akademinë e studentët është një humbje e pakompensueshme.
”Lajmi i 15 gushtit për ndarjen nga jeta e profesor, Esat Stavilecit jehoi dhimbshëm në Kosovë, Shqipëri dhe gjithandej viseve shqiptare. Në këto momente dhembje e pikëllimi të thellë, të familjes Stavileci që e humbi njeriun e tyre te dashur fjalët dhe shprehjet për të gjetur ngushëllimin na mungojnë”, tha ai.
Duke folur për biografinë dhe veprimtarinë e akademik Esat Stavilecit, profesor Jusuf Bajraktari theksoi se Stavileci për punën e tij shkencore u nderua me shumë shpërblime e mirënjohje.
”Me shpërblimin e dhjetorit më 1978. Me çmimet: Intelektual i vitit i Kosovës më 2007, Intelektual shqiptar i vitit më 2009, Qytetar nderi i Gjakovës më 2007 dhe Anëtar i Akademisë se Shkencave dhe Arteve të Kosovës prej vitit 1996”, tha ai.
Për nder të veprës dhe kontributit të akademik Esat Stravilecit, mbledhje komemorative do të mbahet edhe në qytetin e tij të lindjes, Gjakovë. Varrimi do të bëhet në varrezat e qytetit, po ashtu në Gjakovë, në ora 17:00.


Homazhe për akademikun Esat Stavileci

Sot krerët e shtetit kanë bërë homazhe pranë trupit të pajetë të akademik Esat Stavileci.

Stavilevci u nda nga jeta në moshën 73 vjeqare, ai sot u nderua nga Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, kryeministri Isa Mustafa, ish kryekuvendari Nexhat Daci e figura të tjera më rëndësi në fushën e politikës./BS


Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est1
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est2
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est3
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est4
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est5
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est6
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est7
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat Stavilecit (Foto) Est8
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi