Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Obama bën thirrje për shkatërrimin e Shtetit Islamik

Shko poshtë

Obama bën thirrje për shkatërrimin e Shtetit Islamik Empty Obama bën thirrje për shkatërrimin e Shtetit Islamik

Mesazh nga Agim Gashi Sun Nov 22, 2015 2:18 pm

Obama bën thirrje për shkatërrimin e Shtetit Islamik


Obama bën thirrje për shkatërrimin e Shtetit Islamik Largea_obama-isis_1448189765


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka nënvizuar se Amerika dhe aleatët e saj nuk do të lëshojnë pe në luftën kundër terrorizmit, deri në asgjësimin e plotë të ekstremistëve.
Lideri i Shtëpisë së Bardhë, bëri thirrje për bashkëpunim më të gjerë midis ndërkombëtarëve, duke prezantuar edhe një taktikë të për të luftuar Shtetin Islamik.
“Nuk do t’a pranojmë idenë se sulmet e terroristëve në teatro, restorante apo hotele janë një gjë normale, sikurse nuk do të pranojmë idenë që ne jemi të pafuqishëm për t’i ndaluar ata. Ne do të marrim mbrapsht çdo hapësirë tokësore të pushtuar prej tyre, do të ndalojmë çdo financim për ta si dhe do të godasim liderët e tyre. Kjo gjë do të vazhdojë deri në përmbushjen e misionit tonë.”
Më tej Obama foli për situatën në Siri si dhe marëdhëniet me Rusinë.
Ai u shpreh se gjatë samitit të G20-ës kishte biseduar me Presidentin Putin, sa i përket rrëzimit të avionit rus në gadishullin e Sinait, duke i premtuar liderit të Kremlinit më shumë mbështetje.

Në mbyllje, Presidenti i SHBA-së tha se dy vendet po mundohen të gjejnë një gjuhë të përbashët për zgjidhjen e krizës në Siri.
“Rusia nuk ka dhënë ndonjë premtim për Presidentin Asad, por mund t’iu them se ata kanë pranuar problemet në Lindjen e Mesme të zgjidhen përmes dialogut” përfundoi Obama.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi