Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Me sportistët tanë në diasporë

Shko poshtë

Me sportistët tanë në diasporë Empty Me sportistët tanë në diasporë

Mesazh nga Agim Gashi Wed Nov 19, 2008 1:41 am

Agim Gashi: Edhe në sport tregohet atdhetaria



Me sportistët tanë në diasporë U1_PerparimGashi1
Përparim Gashi në vlugun e lojës
PORTRETE SPORTISTËSH SHQIPTARË NË DIASPORË
Edhe në sport tregohet atdhetaria
Shkruan: Agim Gashi


Përparim Gashi nga fshati Okllap i Lypjanit, si shum shqiptar erdhi në Gjermani në vitin 1993. Ky djal thatik e i gjatë atëbotë nuk e dinte se në moshën 21 vjeçare do të bëhej një idol për qytetin e Bajreuth-it, e as që i shkonte mendja se në ndeshjet futbollistike të ligës OBERBECIRX të Bajernit, stadiumet do të buqisnin me emrin e tij dhe të simpatizuesve të tij.
Kjo u bë realitet dhe sot me të vërtetë Përparimi është i lumtur sepse siç thot edhe vet: „nuk ka më lumturi se në ndeshjet e tilla i tërë një stadium përmend emrin e një shqiptari. Në të vërtetë unë nuk jam akoma si Rraklli, Vokrri, Lala etj. por synoj të bëhem dhe do ta arrij, sepse vullnetin dhe shëndetin i kam të mjaftuar“. Përparimi sot luan për ekipin SPVVG Bajreuth që është në ligën e Bajernit, dhe atë që nga viti 1996. Ai me krenari mban numrin 11-të, sepse për çdo sezonë 17 deri në 20-të herë tund rrjetën e kundërshtarëve. Për këtë me plot meritë disa vjet radhazi u shpall sulmuesi më i mirë i ligës në fjalë. Përparimi ka lëvizje elastike, driblues i mrekullueshëm por mbi të gjitha dispnon me teknikën fenomenale të gjuajtjes në portën e kundërshtarit. „Mundohem ta kopjoj Fadil Vokrrin”- thot ai, “dhe do të bëhem si Fadili“- buzqesh me bindje Përparim Gashi. Deri më
Me sportistët tanë në diasporë U1_PerparimGashi2
Gjithmonë vigjilent se kend e ka mbrapa – Përparim Gashi
tani sulmuesi shqiptar ka pasë oferta të shumta për ta ndërruar ekipin, por këtë nuk e ka bërë meqenëse është mësuar me Bayreuth-in dhe Bayrethasit, ndersa udhëheqja e këtij klubi nuk do të pranonte që të mbesin pa Përparimin. „Jam mësuar me ovacionet e këtij publiku të mrekulluar“- na thotë për www.zemrashqiptare.net djaloshi i cili e fitoi dashurinë dhe rrespektin e qytetarëve të kësaj ane. „Unë ndjehem krenar kur dëgjoj emrin tim: Pimi,Pimi! Ose edhe Pimi Albania. Me këto ovacione unë ndjehem si ta mbaja Kosovën në duar dhe atëherë jam më i rrezikshëm, ndërsa rrjeta e kundërshtarit tundet si të ishte një rrjetë marimange”- krenohet çuni sulmues kosovar.
Përparimi rregullisht lexon shqip në faqet e internetit por në “zemrën shqiptare” është më i rregullt. Për këtë faqe gjithëkombtare ka fjalët më të mira dhe falenderon për kontributin në afirmimin e sportit shqiptar në diasporë. Përshëndet përzemërsisht të gjithë bashkatdhetarët tanë në diasporë dhe kudo që janë, duke i porositur të gjithë të rinjët që të merren me sport e në veqanti me
Me sportistët tanë në diasporë U1_logo
Shenja e Klubit Futbollistik ku luan shqiptari Përparim Gashi
futbollin.”Sporti është edhe ilaç kundër smundjeve të vartësisë siç janë, alkooli, duhani dhe mjetet narkotike. Futbolli, është si lënda e matematikës. Hap pas hapi, në garë me kohën, i lenë gjurmet e veta që na sjellin knaqësi dhe krenai”- përfundon Përparim Gashi i cili me këtë rast përshëndet stafin e Web-Faqës www.zemrashqiptare.net . U ndamë nga ky djalosh duke i uruar suksese edhe më të mëdha e njëherit duke i dëshiruar të e arrijë atë që është duke e synuar. Me kësi djel krenohet Kosova.[/justify]
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi