Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

U zbulua vendi më i qetë në Tokë

Shko poshtë

U zbulua vendi më i qetë në Tokë Empty U zbulua vendi më i qetë në Tokë

Mesazh nga Agim Gashi Mon Sep 07, 2009 9:39 pm

U zbulua vendi më i qetë në Tokë

E përgatiti: Diella XHOKLI
Ky vend gjendet në Antarktik në lartësi prej katër kilometrash, në të cilin temperatura bie deri nën minus 70 shkallë celsius.


U zbulua vendi më i qetë në Tokë Vendii

Shkencëtarët e kanë zbuluar vendin më të qetë në Tokë, vendin në të cilin këmba e njeriut ende nuk ka shkelur, Shkëmbi "A" në Antarktik në lartësi prej katër kilometrash, në të cilin temperatura bie deri nën minus 70 shkallë celsius. Edhe pse vendi nuk është i përshtatshëm për jetën e njeriut, ai është më mirë që të shikohet vetëm ‘në qiellin e natës’. Për këtë pikë në Tokë është mësuar pasi që astronomët ishin nisur në gjurmim të zonës më të përshtatshme për vendosjen observatorit. Ekipi i shkencëtarëve amerikanë dhe australianë kishte përdorur për këtë hulumtim të dhënat nga sateliti, stacioneve në tokë dhe të modeleve kompjuterike për përcjelljen e ndryshimeve klimatike, ndërsa janë studiuar edhe faktorët që ndikojnë në astronomi, siç janë vranësirat, temperatura, dukshmëria, të reshurat, shpejtësia e erës dhe turbulencat në atmosferë. Të gjitha këto i kanë sjell shkencëtarët deri tek Shkëmbi "A".
U zbulua vendi më i qetë në Tokë Vendi
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi