Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Basha: Shqipëria me siguri të lartë të kufijve

Shko poshtë

Basha: Shqipëria me siguri të lartë të kufijve Empty Basha: Shqipëria me siguri të lartë të kufijve

Mesazh nga Agim Gashi Tue Sep 29, 2009 8:50 pm

Basha: Shqipëria me siguri të lartë të kufijve

Pajisje me standardin më të lartë


Basha: Shqipëria me siguri të lartë të kufijve BASSSHA
Lulzim Basha


Ministri i Punëve të Brendshme Lulzim Basha ka thënë se Shqipëria, shumë shpejt, do të plotësojë standardet më të larta të sigurisë së kufijve nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.
Sistemi kompjuterik TIMS, është instaluar në pjesën më të madhe të pikave kufitare.
Ai përmban të dhënat për të gjitha lëvizjet në kufi, si dhe për personat me probleme me ligjin.
Pritet, që ky sistem të ndërlidhet dhe me zyrat e gjendjes civile, ku rezultojnë thuajse të gjithë shtetasit me pasaporta biometrike, si dhe pritet ngritja e radarëve të posaçëm për monitorimin e kufirit detar.
“Integrimi i këtyre sistemeve do të pajisë Shqipërinë me standardin më të lartë në Ballkanin Perëndimor për ruajtjen e kufirit, me praktikën më hermetike të goditjes së krimit ndërkufitar dhe në të njëjtën kohë me një transparencë të pademonstruar ndonjëherë nga ndonjë vend tjetër i rajonit”, tha Basha.
Ai i bëri këto komente gjatë vizitës së tij të parë zyrtare, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, që nga marrja e detyrës.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi